Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayakkabı

Giyim

Ayakkabı, ayakların yer ile direk temasını keserek yabancı maddelerden ve değişik hava koşullarından koruyan, bunun yanısıra şıklığı tamamlayan her türlü ayak giyeceği. Bot, çizme, sandalet, topuklu, spor ayakkabı, iskarpin gibi pek çok farklı türü vardır. Genelde "taban" adı verilen alt parça ile "saya" denen üst parçadan oluşur. Ayakkabının yer ile temasında dolayı yıprandığı için taban kalın bir parçadan yapılır. Ayağı saran saya ise kaniş derisi , kumaş gibi daha ince bir malzemeden yapılır. Ayakkabı çağlar boyunca çok çeşitlilik göstermiştir. Bunun başlıca nedeni ayakkabıların tropikal iklimden soğuk iklime kadar değişen çeşitli coğrafyaya ve modaya uygun yapılmasıdır.

Temmuz 2020

Benim Olsun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Süet Ayakkabı Temizleme Yöntemleri

Son zamanların trendi süet ayakkabılar hassas yapıları nedeniyle lekeyi çekerler ve bu yüzden çok çabuk kirlenebilirler. Çoğu insan sırf bundan dolayı kış aylarında süet bot ve çizme giymekten kaçınabiliyor. Düzenli bakımını yaptığın takdirde süet ayakkabılarını istediğin zaman giyebilirsin. Artık ”süet ayakkabı nasıl temizlenir” diye düşünmene gerek yok. Vereceğimiz tavsiyeler ile süet ayakkabılarının temizliğini kolayca gerçekleştirebilir ve zahmetsiz bir şekilde şık görünebilirsin. Benimolsun olarak süet ayakkabı temizleme yöntemlerini senin için derledik…
Süet ayakkabı temizliği için gerekenler:
– Süet Fırçası
– Süet Silgisi
– Süet Spreyi
  • Eğer süet ayakkabılarının üzerinde çamur ya da yağmur lekesi varsa önce kurutmalısın. Ayakkabılarını ıslakken fırçalamaktan kaçınmalısın. Oda sıcaklığında doğrudan güneş almayan bir noktada kurutabilirsin. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsin.
  • Kirli süet ayakkabınız kuruduktan sonra süet fırçası ile kirleri yavaşça fırçalayabilirsin. Fırçalama işlemini tek bir yöne doğru yapmalısın.
  • Fırçalama işleminden sonra kalan lekeleri süet silgisi ile temizleyebilirsin. Lekeleri silerken fazla bastırmamalısın.
  • Süet spreyi ile ayakkabılarını dezenfekte ederek temizleme işlemini bitirebilirsin.
  • Ayakkabıyı kuruturken veya fırçalarken içine kağıt havlu veya gazete kağıdı koyarsan şekil bozukluğunu önleyebilirsin.
Temmuz 2017

Serdar Sezer, bir soruya yanıt verdi.

Gerçek deri nasıl anlaşılır? En pahalı, kaliteli deri hangisidir (dana, koyun, bizon vs.)? Kalite neye göre belirlenir? Deri ceket, ayakkabı vs. bakımı nasıl yapılmalıdır?


Ben deri giyim için büyük markaları tercih etmiyorum. Büyük markalar genellikle hem rekabet avantajı hem de yüksek talebi karşılamak için çok kaliteli olamayan ürünleri yüksek fiyatlara satıyorlar. Uzun yıllardır deri işi yapan yerel, butik markalarda çok daha kaliteli deri ürünler bulmak mümkün. Yerel firmalar nesilden nesile müşteri menuniyeti ve bağlılığı sağlamak için kaliteden ödün vermiyorlar. Ben deri giyim konusunda Farma Deri'yi tercih ediyorum. 7 yıl önce deri mont almıştım hala ilk günkü gibi. Sonrasında deri blazer ceket ve kaban da aldım. Memnunum tavsiye ederim.

Derini gerçek olup olmadığını anlamak için yöntemler;

1. Koklamak: Gerçek derinin kitap gibi kendine has değişmeyen bir kokusu vardır. Suni deri ise plastik kokar.

2. Kazımak: Deri yüzeyini tırnak ucu ile hafifçe kazıdığınızda iz kalıyorsa ve yavaş yavaş kayboluyorsa o deri gerçektir.

3. Gözenekler: Gerçek derideki gözenekler, çizgiler kendi derimizdeki gibi benzersizdir ve tekrarlamaz. Suni deride ise bu görüntü baskı ile oluşturulduğu için yüzeyin her alanında birbirine benzeyen gözenek ve çizgiler olur.
<span id="paste_span_htmleditorx"> </span>
Şubat 2016

Teorem Ayakkabı, bir soruya yanıt verdi.

Bayanların kullandıkları ayakkabılarda bu sezon en cok tercih edilen renkler hangileridir?

Spor ayakkabı da daha neon renklerken, sokak modasında daha kahve tonları.
Mayıs 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Yeni ayakkabı aldım. Sağ olan ayak topuğumun üst tarafına vuruyor. Ne yapmam lazım?

O bölgeye sirkeye banılmış bez konulması tavsiye edilir. Bir kunduracı da ayakkabıyı bir miktar genişleterek yardımcı olabilir.
Şubat 2015

Murat Günü, bir soruya yanıt verdi.

Gerçek deri nasıl anlaşılır? En pahalı, kaliteli deri hangisidir (dana, koyun, bizon vs.)? Kalite neye göre belirlenir? Deri ceket, ayakkabı vs. bakımı nasıl yapılmalıdır?

Gercek deriyi anlamak icin deriye serce parmaginizi diliniz ile ufak bit islarin ve deriye surun derinin uzerindeki kilcal kil dipleri o islakligi kisa bir surede emecektir sayet emmiyor ve o parlaklik 20 sn. uzerinde kaliyorsa o deri degildir, bir de deri cok guzel kokar gercek olmayan deri benzeri urunler tamamen kimyasal kokar bunu beyninize eklemek (bir program gibi) deri olan ile deri olmayan maddeyi alip her ikisinide koklamaniz yeterli olacaktir,
Derinin kalitesi kullanilan alana gore degisir mesela her deriden kemer olamayacagi gibi her deriden de canta olamaz gibi , yani kullanilacagi alana gore kalitesi belirlenir , mesela deri ceket icin en iyi deri mandanin ufagi olan malak in erkeginin derisidir o da derinin karin kisinlari degil sirt kisimlari ve karin orta kisimlaridir derinin etek kisimlari degildir , gibi.
Deri nini bakimina gelince bildigimiz dogal madenden cikan maden sodasini 25-35 derece sicaklikta suda eritilen camasir sodasini erittikten sonra (kivami, soda eridiktikten sonra isaret parmaginizla bas parmaginizi kaydirararak kaygan olana kadar) bir pamuklu bez ile derinin insan derisi ile temas eden yerlerine veya kotu olarak gordugunuz yerlere kirleri temizlemek amacliu surdurdukten ve uzerindeki o kotu gorunumlu durumu kaldirdiktan sonra oda sicakliginda 2- 3 gun bekletin ve kurusun sonrasinda da aktardan alacaginiz tatli badem yagi ile pamuk a cok hafif surerek o matlasmis olan yerlere hafifce surunuz sonrasinda deri kendine gelecektir. Yukarida bahsi ettigim maddelerin deriye hicbir kimyasal yan etkisi olamamakla beraber deriya daha cok faydasi vardir, normalde bu deri firmalarinin bu yontemleri deri urunu alirkene kullanma klavuzunda anlatmasi gerekliligi vardir ama nerdeeee. Saygilarimla.
Şubat 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Gerçek deri nasıl anlaşılır? En pahalı, kaliteli deri hangisidir (dana, koyun, bizon vs.)? Kalite neye göre belirlenir? Deri ceket, ayakkabı vs. bakımı nasıl yapılmalıdır?

Network mağazasında giydiğim deri dönüşümlü ceketin kuş tüyü kadar hafif olmasından memnun bir şekilde fiyatına baktığımda, gördüğüm 2.500 TL'lik etiketi bana gerçekliğin ne olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.
Ocak 2015

Kaan Uğrasız, bir soruya yanıt verdi.

Ayakkabıda en çok sevdiğiniz renk hangisidir?

Şarap kızılı, bej, süet-gri ve siyah.
Kasım 2014

Murat Gürbüz, bir soruya yanıt verdi.

Ayakkabıda oluşan su lekesi nasıl çıkartılır?

Sanırım bu ayakkabı mumlu bir deriden yapılmış genelde bu tarz derilerde ve bazı nubuklarda leke kalır aslında iz yapan su değil kirli suyun kalıntıları bu yüzden temiz köpük ve temiz su ile tekrar temizlediğinde o dalga dalga lekeler kaybolucaktır tabi ayakkabı temizlensede eski haline göre mat durucaktır küçük bi alanında önce deneme yapmalısın
Kasım 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

Topuklu ayakkabı bir bayana gizem katar mı, giymesi gerekli mi?

Gizem katmamakta, sadece duruşu değiştirmekte ve eğer yürümeyi bilen bir kadınsa dikkat çekmesini sağlamakta. Uzun boylu ise, giymesine gerek yok her şekilde dikkat çeker. Denildiği gibi işlevi, kadını " daha kadın" gibi göstermesi ve boyu uzatması.
Gizem için, topuk aramaya gerek yok:)

36 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.