Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ayçiçeği

Bitki

Ayçiçeği (Helianthus annuus), papatyagiller (Asteraceae) familyasından çekirdekleri ve yağı için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisidir.

Haziran 2014

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Ayçiçeği neden güneşe doğru yüzünü döner?

Bunun nedeni bünyelerinde bulunan oksin hormonudur. Bu hormonun görevi bitkinin yönünü, büyüme şeklini ve miktarı ile ilgili düzenlemeler yapmaktır.

Ayçiçeği

Bu hormon bitkinin ışık almayan kısımlarında yoğunlaşır o tarafın çabuk büyümesini sağlayarak bitkinin ışık alan tarafa doğru eğilmesini veya yönelmesini sağlar.


Ayçiçeği
Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Ayçiçeği nasıl yetiştirilir?

Ayçiçeği
Ayçiçeği ilk yetişme döneminde su, hasat döneminde kuraklık ister. Bu nedenle Doğu Karadeniz hariç her iklimde sulama yapılarak yetiştirilebilir. Düzenli sulama ister.

Eğer bahçede yetiştirilecekse tohumlar arası mesafe 35-40 cm. olmalıdır. Ekim derinliği, iyi hazırlanmış tavlı tohum yatağında 5-6 cm olabilir. Buna karşın toprak tavının yetersiz olduğu ekimlerde tohumun nemli toprak tabakasına düşebilmesi için ekim derinliğinin 6-7. 5 cm arasında olması daha uygundur. 8 cm'den fazla derine ekimde ayçiçeğinin toprak yüzeyine çıkışı zorlaşır ve istenen bitki sıklığı elde edilemez.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.