Bilmek istediğin her şeye ulaş

Azot

Element

Azot veya nitrojen, periyodik cetvelde N simgesi ile gösterilen bir element olup atom numarası 7'dir. Renksiz, kokusuz, tatsız ve atıl bir gazdır. Azot, dünya atmosferinin yaklaşık %78'ini oluşturur ve tüm canlı dokularında bulunur. Azot ayrıca, amino asit, amonyak, nitrik asit, ve siyanür gibi önemli bileşikler de oluşturur.

Temmuz 2015

Malcolm Smıth, bir soruya yanıt verdi.

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

Eğer ergensen yapmamanı tercih ederim ha illa yapacaksan sol elini sok :))
Temmuz 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

3 cevapta bir efsane yıkıldı walla, hani filmlerde kahraman kötü adamı sıvı azotla hacamat ederdi ya yalanmış walla ahanda videosu. Ve yukarıdaki 3 cevap efsaneyi sıvıazota atıp buz etti.

.
Temmuz 2014

Aytaç Dicleli, bir soruya yanıt verdi.

Elinizi sıvı azota sokarsanız ne olur?

Normalde sıvı azotun içine herhangi bir cismi atarsak bir kaç saniyede donar. Kristal cam gibi olur ve bir çekiç darbesi ıle kırılır. Ama elimizi sıvı azota batırırsak hiç bir şey olmaz.( Leidenfrost etkisi nedeniyle) Bu etki sıcak teflon tavaya düşen su damalsının buharlaşmak yerine yuvarlanmasına neden olur. Eğer yüzey yeterince sıcaksa (sıvının kaynama noktasından çok daha fazla) su damlalarıhemen buharlaşmak yerine yuvarlanmaya başlar. Çünkü su damlasının buharlaşan kısmı ince bir tabaka oluşturarak sıvı ve sıcak yüzey arasında bir yalıtım tabakası oluşturur. Bu nedenle ısı transferi yavaşlar ve su buharlaşmaz. Azotla elimiz arasında da aynı şey olur. Aynı etki nedeniyle sıvı kurşun içine elimizi de batırsak bir şey olmaz.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.