Bilmek istediğin her şeye ulaş

Baba

Biyolojik baba, anne ye sperm vererek bir çocuğun dünyaya gelmesinde rol alan erkek. Bununla birlikte "baba" tanımı sosyolojiden hukuğa, farklı alanlarda farklı şekillerde açıklanır. Biyolojik babası tarafından terkedilen insanların genellikle kendilerini yetiştirenleri baba olarak kabul ettiği gözlenir. Anne ve baba boşandıktan sonra annenin yeni eşini baba olarak kabul edenler de olabilir. Bunun gibi değişik durumlarda her birey kendi görüşleri yönünde insanları baba olarak kabul edebilir. Pek çok ülkenin yasalarında çocuk babasını hiç tanımamış olsa bile, evlatlık verme gibi istisnalar dışında, biyolojik babanın sorumlulukları tanımlanmıştır. Ülkeden ülkeye değişecek şekilde her ay anneye nafaka ödeme, çocuğun bakımını üstlenme gibi sorumluluklar biyolojik babaya mahkeme kararı ile verilebilir. Korunmadan tek gecelik cinsel ilişkiye giren insanlar da bu tür sorumlulukları yasalar çerçevesinde almak zorundadır.

Ekim 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Anneninizi mi daha çok? Babanızı mı daha çok seviyorsunuz?

:) Küçükken sorarlardı ben de hep "ikisini de çok seviyorum" derdim ama şöyle bir gerçek var ki annemle çok eğleniyoruz, çok sıkı dostuz. Arkadaşlarımla nasıl muhabbet ediyorsam aynı şekilde "sansürsüz" bir biçimde konuşabiliyoruz :) Çoğu zaman ismiyle veya dostum diye hitap ediyorum. Arada kızdırmak için de "rica ediyorum benimle konuşma, belli bir kültür seviyesinde olmayan insanlarla konuşmak istemiyorum" diyorum ve hakarete maruz kalıyorum :). Bir gün işe giderken arkamdan dua ediyor ama nasıl bir dua etmek sonu yok. Ben de eğilmiş ayakkabılarımı giyiyorum. Sonra kalkıp cebimden 3 lira çıkarıp avucuna sıkıştırdım "al bakalım hadi yine iyisin" dedim. Bir yandan gülüyor bir yandan da duasını bozmamaya çalışıyor :). Annemle o kadar çok vukuatımız var ki. Bir gün finallere çalışıyorum o zaman felsefe okuyordum. O kadar acayip şeylerle uğraşıyorum ki insan beynini yakar. Neyse bir ara vereyim dedim kalktım mutfağa gidicem, bir de Attila'nın Pia şiirinin son kısmını bağıra bağıra okuyorum. Mutfağa geldim annem de birşeyler hazırlıyor. Şöyle bir diyalog oluştu.

Ben : Ellerini bir tutabilsem Pia'nın, ölsem, eksiksiz ölürdüm.
Annem : Tövbe estağfurullah öyle şeyler söyleme

Ben tabi kahkalara boğuldum :)
Kasım 2014

Belgi Saygı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Siz Ne dersiniz?

Ben Onun Annesiyim! isimli bir blog yazısı linki paylaşıyorum. Çok haklı bir yazı olduğu kanaatindeyim. Çoğumuz bunu bile bulamamış olabilir, çoğumuz da aydın ve idealist anne babalarca dersler için eksik bırakılmadık mı? Bu tepki benim çok hoşuma gitti. Ben bir ebevyn değilim ama okumak isteyecek ebevynler vardır diye düşünüyorum ya da gelecektekilere bir model olur diye...

izotomi.com/index.php/component/k2/item/. . .
Kasım 2014

Seda Atadan, bir soruya yanıt verdi.

Baba figürünün ailede bir otorite simgesi olarak kullanılması sizce çocuğu babasıyla daha yakın ve samimi bir ilişki kurmaktan alıkoyuyor mu?

Bence çoğu sorun burada başlıyo. , baba. Çok mesafeli olmadığı durumlarda da aynı şey olabilir; örnek vermek gerekirse annelerin baba figürünü çocuklarda kullanması gibi.

Ben oldukça anlayışlı bi ailede büyüdüm diyebilirim, ancak ; babamı tanımam annemin haklı nedenleri yüzünden ( seda=5 erkek evlat) babam dan çekinme döneminin sona erip anlaşılması ve '' asıl izin istenecek yumuşak kalp , oyun arkadaşı baba imiş '' demem 15-17 yaşlarımı buldu sanırım.

Bunun dışında ki gözlemim örf adet gelenekler ne kadar keskin olsa da insanların gerçekleri görüp kabul etmeleri için 2 taraflı yaklaşım şart; babalık annelik kitabı yok yap boz formatta öğreniliyor sanırım :). Türk toplumlarında da Baba olmak zor demeden edemeyeceğim. Baba olma algısı da bu neden ile, çocukla kurduğu diyalog yerine, babanın çevresindeki tepkileri; çocuğunun davranışları toplumun onaylayıp onaylamaz nitelikte olduğu ile sınırlı kalıyor. Gitgide düzelen bu durumlar yıllarave zamana göre aşınıyor, Mutlak suretle bir önceki nesil sonrakini geçiyor malum boynuz :))) . İyi boynuz olmanız dileği ile konuyu kapatırım.
Kasım 2014

Hakan Özerdem  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kanser hastası bir evlat ve onun 5. doğum gününü kutlayan babası...

The Amazing SpiderDad - 5yr Old Son Battling Cancer Gets Surprise

I had a replica Spider-Man suit made so i could surprise my son on his 5th Birthday. Unfortunately he has been diagnosed with a Grade 4 Brain Stem Tumor with...
Temmuz 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Bekar anne/baba olarak çocuğunuzun ileride ebeveyinlerininin ayrılmasından kaynaklı sorunlar yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?Anne-babayla mutlu mesut büyüyen çocuklarla aralarında bir fark olur mu?

Açıkçası çocuklar arasında anne-baba ilişkilerine bağlı olarak farklılıklar söz konusudur. Bunun için anne babanın ayrı olması ya da olmaması önemli değildir. Önemli olan iki yetişkinin çocuk yetiştirdiklerini unutmamaları gerektiğidir. Çok ayrı çiftler var ki, anne babalarıyla yetişen çocuklardan daha sağlıklı bireyler kazandırıyorlar. Sevgi ve ilgi eksik olmaz ise çocuk bunu eksiklik olarak görmez kanaatindeyim.
Temmuz 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Bekar anne/baba olarak çocuğunuzun ileride ebeveyinlerininin ayrılmasından kaynaklı sorunlar yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?Anne-babayla mutlu mesut büyüyen çocuklarla aralarında bir fark olur mu?

Tabii ki mutlu aile çocuklarından farklı olacaklardır yalnız ayrılmaya kadar varan bir geçimsizliğin içinde sırf çocuk analı babalı büyüsün diye verbal bile olsa ana baba arasındaki hatta bazen kendine kadar taşan şiddete maruz kalan çocuktaki yara daha büyük olacaktır.
Mart 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklar neden anne ve babaya benzer?

Herkesin bildiği gibi çocuk, annedeki yumurta ve babadaki sperm hücresinden oluşmaktadır. Bu hücreler de vücudumuzdaki diğer tüm hücreler de olduğu gibi genetik kod taşınmaktadır. Genetik kod çevresindeki maddelerle etkileşerek hücrelerin, dokuların ve organların yapıldığı proteinin yapılanmasını yönlendirir.

İşte bu anne ve babadaki genler oluşan zigot hücresi ile birleşirler. Zigotun yumurta ve spermin birleşmesinden elde ettiği gerçek yapıya genotip denilir. Göz rengi, kan grubu gibi özellikler genotipi oluşturur. Fenotip ise canlının görünüşüdür. Şöyle ki bir çocuğun annesi mavi gözlü babası kahverengi gözlüyse bu çocukta hem mavi hem de kahverengi genler mevcuttur ancak bu genlerden hangisi daha dominant ise o çocukta gözükür. Yani fenotipi oluşturan genlerdir. Çocuktaki genler anne ve babanın oluşturduğu genlerdir. Bu nedenle benzerlik vardır.


Bir çocuğun tüm fenotip özellikleri anne ve babasından geçer. Bir örnekle açıklayalım.

Çocuk

Anne heterozigot dominant, baba ise homozigot resesiftir. Yani anne siyah saçlı ancak genlerinde onun da anne ve babasından geçen sarı saç geni mevcut ancak siyah saç sarı saça daha baskın bir gen olduğu için anne siyah saçlıdır. Baba ise siyah saç gibi daha baskın bir gene sahip olmadığı için sarı saç fenotipine sahiptir. Genetikte ki en kabaca hesap olan çaprazlama yöntemi ile çocuğun yüzde 50 sarı saçlı yüzde 50 siyah saçlı fenotipe sahip olacağı görülür.
Mart 2014

Kobi Kosgeb  yeni bir  gönderide  bulundu.

SESİM BABALARA ULAŞIYOR MU ?

• Çocuğunuzun yarın, "yaban ellerine" kul-köle olmaması,
- “Baba” nın elindedir.
* Üstelik bu durum;
- Hem kız çocukları için, hem de erkek çocukları için geçerlidir.
• Çağımız, çocuklar ve eşler için:
maalesef, ‘kölelik’ çağıdır.
• Kendi arzularına göre değil de;
babasının isteklerine göre yönlendirilen çocuğun içinde,
volkanlar patlamaktadır.
• Babasını kaybetme korkusu yaşayan çocuk,
babasına “mecburen” itaat eder.
• Zoraki itaat ise, zamanla sınırlıdır…
• Çünkü;
- İnsan fıtratı; başkası emrettiği için
en yararlı işleri bile yapmaktan hoşlanmaz…
• Babasına; “korku” yüzünden itaat eden çocuk,
“ köle ruhlu” çocuk demektir.
• Bu çocuk büyüdüğünde ise kendini:
- Gücüne sığınacağı,
- Emirlerine itaat edeceği,
- Uğruna, gözünü budaktan esirgemeyeceği
efendiler aramak, bulmak zorunda hissedecektir.
• Bunlar da çoğunlukla:
- Çete reisleri,
- Yer altı örgüt liderleri,
- Mafya babaları…olur.


Yaşar Kuru
3453
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

20li yaşlarda baba olmanın getirdiği kaygılar ve sorumluluklar neler olabilir?

Eğer ailenizi geçindirebilecek bir iş edinmişseniz 30'lu yaşlarda baba olmanın getirdiği kaygılar ve sorumluluklardan hiçbir farkı yoktur.
 • Dünya başınıza yıkılacakmış gibi gelir
 • Çocuğunuz da altında kalacakmış gibi gelir
 • Hazır mıyım acaba diye çok geç de olsa düşünürsünüz
 • Çocuğuma bakabilecek miyim düşüncesi edinirsiniz
 • Bütün bunların altından nasıl kalkacağım dersiniz

Sorumluluklarınız da kaygılarınızdan az değildir
 • En azından çocuğunuzun emzirilme süresince hem ona hem de annesine maddi olarak bakmanız gerekir
 • Çocuk bütün gün zaten hormonlarıyla boğuşan anneyi perişan eder, akşam eve gelir gelmez günün iş yorgunluğundan arınıp çocuğunuza bakmanız anneye bir süre tatil vermeniz gerekir. Doğrudur siz de çalışıyorsunuzdur ama yeni doğmuş çocuk bakmak tüm işlerden zordur.
 • Çocuğunuz gece uyanır anneyle beraber sizin de ilgi göstermeniz gerekir, belki çocuğu alır anneye getirir emzirtir ve yatağına yatırırsınız.
 • Biberonla beslemeye başladığınızda bu gece mesailerini anneyle paylaşırsınız.
 • Diş çıkartırken 4. Aydan itibaren gece mesaileri iyice artar, yine anneye destek olmanız gerekir ki kadın sabahın köründe siz kalkıp kahvaltınızı ederken 24 saate yakın mesaisine az buçuk zinde uyanabilsin.
 • Çocuk yürümeye başladığında işler iyice zorlaşır, sürekli peşinden koşmak gerekir ki anne de fazla kilolarını o aşamada verir. Akşam iş dönüşleri koşu sırası size gelir. Bu evre kesinlikle yetişkin sağlığına iyi gelir.
 • Bunlar tabii, paylaşmak zorunda olduğunuz bakımın tümü değildir, soyma, giydirme, banyo, bez değiştirme gibi çeşitli aktivitelere de ihtiyaç duyar bebeğiniz ki bunları da anneyle paylaşmak zorundasınızdır. Bebeğin ihtiyaçlarının alış verişi de kısmen sizin işinizdir.
 • Çocuğunuz iki yaşını geçtikten sonra bakım külfeti geçici olarak azalır ama bu sefer de bakıcı, yuva gibi şeyler için daha fazla para kazanmanız gerekir ki burada anne de maddi destek olabilir.
 • Çocuk okula başladığında gelecek inşası için yatırım yapmaya başlarsınız.
 • Ergenliğe kadar oldukça durağan bir şekilde odanı topla, annene ve çevrene saygılı ol, dürüst ol gibi bol bol terbiye verirsiniz
 • Ergenlikte fıttıran çocuğunuza mukayyet olmaya çalışırsınız, sonrası artık ya üniversiteye gider madden destek olmaya devam edersiniz ya da iş bulur çalışır arada bir görüşürsünüz. Manen ve madden desteğinizi de ölene kadar sürdürürsünüz.

Bütün bunlara enerjinizin yüksek olduğu 20'li yaşlarda kalkışmak bence akıllıcadır. Aklıma gelenler bunlar, varsa başka bildikleriniz sayın anne ve babalar lütfen yazımı revize etmekten çekinmeyiniz. Türkçe bozuk da olsa şikayet etmeden düzelteceğime söz veriyorum.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

En çok hangisi çocuklarının geleceğini düşünür: Baba mı yoksa Anne mi?

Bence geleceği daha çok düşünen kadınlardır. Yalnız anne geleceği düşünür de baba hiçbir şey yapmaz diye bir şey söz konusu olamaz. Çocuk iki tarafın da kaçamayacağı, zaten genellikle kaçmak da istemeyeceği müşterek bir sorumluluktur. Anne geleceği düşünür, babayla konuşur, tartışır, bir karar verilir ve kültürümüzde genellikle babanın, ara sıra da annenin eve getirdiği ailenin ortak bütçesinden bu gelecek için yatırım yapılır. Bu gelecek için sıkıntıyı da ikisi beraber çeker.
Mart 2014

Mehmet, bir soruya yanıt verdi.

En çok hangisi çocuklarının geleceğini düşünür: Baba mı yoksa Anne mi?

Çocuk ikisinin bir parçası kim kendisine zarar gelsin iserki.
Daha fazla

17 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.