Bilmek istediğin her şeye ulaş

Badminton

Spor (Türkiye)

Tüytop ya da badminton, raket ve bir tür tüylü topla oynanan tenis benzeri bir oyundur. Kaz tüyünden yapılma bir top ve raketle oynanan bir oyun olan Badminton, topun file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesini sağlamak amacına dayanan bir spor dalıdır. Badminton, kolayca öğrenilebilen, erkek ve kadın, 7 yaşından 77 yaşına kadar bütün yaş grubunda insanların yapabildiği ender spor dallarından biridir. Tenis oyunları gurubundan olması nedeniyle rakipler arasında bir net(file) bulunur. Dolayısıyla herkes kendine ayrılan sahada oynar, topu (tüytop) oldukça zararsızdır, böylece yaralanma veya sakatlanma riski en düşük etkinliklerdendir. Her yaşta ve her performans düzeyinde oynanır ve zevk verir, kişiyi zorlamaz, aşırı yüklenmenin kötü sonuçları oluşmaz. Özellikle ayak hareketleriyle sahayı tutma ve hamleleriyle Türkler'in ata sporu kılıç kullanmaya benzemektedir.

Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Badminton nasıl oynanır? Kuralları nelerdir?

Badminton karşılıklı iki kişinin veya ikişerli gruplarla, 1.55 fileyle oynanan bir oyundur. Topu raketle karşı rakip sahaya düşürmek hedeftir. Ülkemizde 1991 yılında ilk federasyon kurulmuştur. Profesyonel olarak oynanacaksa zor ve teknik bir spordur. Eğlence amaçlı yapılacaksa eğer eğlenilecek ve herkesin oynayabileceği bir oyundur. Badminton, tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık olmak üzere 5 kategoride oynanır.

Nasıl oynanır?

  • Badmintonda oyuna diğer raketli oyunlarda olduğu gibi servis
    atılarak başlanır. Servisin karşı tarafa geçmiş olması gereklidir.
  • Fileye top atmak, saha dışına top atmak, topu tavana atmak, topa iki defa arka arkaya vurmak, karşı sahaya geçmek, servis dışı bölgeye top atmak ve karşıdaki kişinin hazır olmadığı durumda servis atmak hatadır. Böyle durumlarda karşı tarafa sayı kazandırılır.
  • Badmintonda 2 set kazanan kişi ya da takım galip gelir.
  • Her set 21 sayı üzerinden oynanır.
  • Eşitlik durumunda ekstra bir set daha oynanır. 21 sayı üzerinden oynanan maçta eşitlik durumunda aradaki fark 2 sayı olana kadar
    oyun devam eder.
Raket ve topu şu şekildedir:

Spor (Türkiye)

Zevkli bir spor gerçekten tavsiye ederim :)

11 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.