Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağımlılık

Bağımlılık, bir nesneye, kişiye, ya da bir varlığa duyulan önlenemez istek; veya bir başka iradenin tahakkümü altına girme durumu olarak tanımlanır. Bağımlılık kavramının anlamı, psikoloji ve siyaset alanlarında farklıdır.

Aralık 2020

Turgut Tükenmez, bir soruya yanıt verdi.

Sırf (şu) özelliğinden ötürü (şundan) vazgeçmiyorum dedikleriniz nelerdir?

Yeni yerler görüp imkansızlıklar içerinde bir şekil oralarda yaşama hissinden vazgeçemiyorum.
Nisan 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Sigara nasıl bırakılır?

Ben bıraktım diyemem ama ayda yılda bire düştü diyebileceğim bir yöntemim var. Kendine tek bir soru sorman gerekiyor. "Ben kendi iradesine hakim olamayacak kadar aciz birisi miyim? " Bu soruya kendi kendine evet cevabını vermek gerçekten çok zor oluyor. Bu soruyu kendine sormayı alışkanlık haline getirdiğinde, hayat daha kolay olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden başarılar dilerim.
Ağustos 2016

Seren Duran, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Rahat bir yatağın varsa ve erken uyanmak için bir nedenin yoksa, işte orası cennettir :)))
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Kaliteli bir rüya söz konusu ise, bırakın aylarca uyuyayım. Fareleri uyanık tutarak yapılan deney sonucunda, hayvanın tüm tüyleri dökülüp ölmüştü. Bence uyku, bilincin kendini dengeleme aracı.. Gün boyu farkında olmamamıza rağmen, milyonlarca işlem yapmak zorunda. .
Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Cep telefonu bağımlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor?

İki ay önce yeğenimin okul etkinliğine gittik.
İzmir'de toplu fidan ekimi.

Sınıf öğretmeni, büyükçe bir torba getirdi. Herkesin cep telefonunu bu torbaya koymasını , etkinlik sonu almasını rica etti. Küçük stickerlarla telefonlara isimler yazıldı karışmasınlar diye.

İtiraz edenler oldu , "o zaman siz gelmeyin" dedi kibarca. Çok cesurca ve kararlı bir hareketti.
Geri adım attılar ve telefonlarını verdiler.

İki saat boyunca telefonsuz , toprakla haşır neşir , suyla , doğayla , çocuklarla ve tanımadığımız insanlarla iletişim halinde olduk.

Konuştuk , gerçekten içi dolu dolu sohbet ettik.

Ara ara alışkanlıktan olsa gerek , elini çantasına sağına soluna atıp telefonunu arayan oldu.

Farkettim ki sigara gibi bir şey bu.. Nerdeyse bir telefon bulunsa birinde :
-kardeş sen bir bak ; sonra bana ver, ben de bir bilmem ne sitesine bakıp çıkayım.... Diyecek bir durum... Bir fırt versene gibi bir hal..

Farkındalık o iki saat içinde zirve yaptı. Hepimiz durumu anladık ve hatta üzüldük bile kendimiz için.
Ben bekar olduğum halde , oradaki anne ve babalar için ayrı , çocukları için ayrı üzüldüm.

Ne oldu peki ?
Etkinlik bitti.
Telefonun olduğu büyük poşet açıldı.
İnsanlar adeta buğdaya üşüşen güvercinler gibi saldırdılar telefonlarına.

Uçağın tekerleği yere değer değmez telefonu açıyorlar diyor ya Cem Yılmaz..

Aynen öyle..

Farkındalık ?

Bağımlılık onu ezdi geçti. .
Nisan 2016

Kürşat Akıncı, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Niye yazık olsun ki? Uyanık kalıp İnstagram'da gezmek daha mı yararlı? İşemeye de yazık bütün yaşamamızın yaklaşık 1.5 yılını işeyerek, yaklaşık 3 yılını sıçarak geçiriyoruz. Nasıl olur da bu kadar süre işenir sıçılır. Bırakın bedenin gereksinimlerini karşılamayı :) :) . Uyu kardeşim salla. Kiminle yarışıyoruz, kimi geçmeye çalışıyoruz da bu kadar çalışmamız gerekiyor. Azcık yaşamın tadını çıkar ve uyu. :)
Mart 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Bu şekilde düşünmedim desem, dürüst davranmış sayılmam. Hatta anlamının aksi yönde olduğunu düşünen birçok kişi var.

"Uyku, zeki insanların lanetidir. " - A. Einstein

Kısacası,
"Sorun uykusuzluğu gidermekte değil, uykuya harcanan vaktin kaybında. "
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Cep telefonu bağımlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor?

Cep telefonu kullanımı bağımlılığı. Siz sık sık bu teknoloji ürününü kullanmaya meyilliyseniz merak etmeyin karşı taraf da sizi kullandırmaya meyillidir.

Sadece Internet kullanımını kastetmiyorum, Smart Phone diye tabir edilen cihazlar çıkmadan evvel de sadece konuşmak ya da mesajlaşmak için de kullananlarda durum böyleydi. Kendileri gibi geveze ve incir çekirdeğini doldurmayan konularda uzun uzun sohbeti seven çevreleri var(dı).

Zaten ne beklenebilirdi ki, kitap okuma alışkanlığı olmayan, kitap okuyan görüldü mü 'Çok okumak iyi değildir', 'oku oku nereye kadar? ', 'okumakla adam olunmaz' gibi lafların edildiği; kitap okuyanın da gizlice okuduğu bir toplumda ne bekleyebilirsiniz ki başka? Tamam kitap biraz ağır konu olabilir de evlere ne kadar gazete giriyor, giren gazetenin neresi okunuyor? Televizyon tek kanal ve siyah beyaz iken bile televizyonun açılışından kapanışına kadar ekran başından kalkmayan bir toplum için gayet yerinde bir gelişmeydi cep telefonlarının ülkeye gelişi. Yani 'körün istediği bir göz, Allah verdi iki göz.'

Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor? Zaten rahatlığı bir rasyonellik olarak gören toplumda (ki bu topluma tembel denir) gayet rahatça etkiliyor. Dakiklik kalmadı, karşı tarafa saygı kalmadı, tabii bunun karşılığı yani beklentisi de kalmadı. Kullanım tarzı ile ilgili olumlu ve olumsuz yönler çoğaltılarak aktarılabilir ama bir de kullanan kitlenin görgüsüzlüğü ayrı bir konu. Yeni model çıkar çıkmaz gün sektirmeden elindeki telefon onun için eski oluveriyor.

Tasarruf bilinci böylelikle ortadan kalkıyor. Sonra 'devlet bize baksın' Devlet size ne kadar bakabilir ki, bakabildiği kadar bakabilir.

Cep telefonu ve Internet bizi sosyalleştiriyor ama bağımlılığı ayrı bir konu.
Aralık 2015

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

Cep telefonu bağımlılığı hakkında neler düşünüyorsunuz? Bu bağımlılık yaşamı nasıl etkiliyor?

Akıllı bir telefon aldığımdan beri ne kadar film izlediğimi ne kadar az kitap okuduğumu fark ettiğimden beri acaba bağımlı mıyım diye düşünüyorum. Her şeyi akıllı telefonlarla hızlıca halletmek bizlerin zamana karşı etahammülünü azalttı sanki.Artık daha bir her şey çabucacık oluversin istiyoruz. En büyük kaygılarımızın başında şarjımızın bitmesi geliyor.Sosyal medyada olup bitenlerden haberdar olmak çok önemli. Her şeyden o kadar hap şeklinde bilgileniyoruz ki tamamen sığlığa batmış durumdayız. Teknolojiye ayak uydurmak elbet önemlidir. Fakat bu teknoloji insanı özünden uzaklaştırıyorsa hayattan biraz olsun soyutlanıp bir düşünmek gerek.
Ağustos 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Sosyal ağlar neden var? Twitter, Facebook, Instagram neden hepimizin bu kadar hoşuna gidiyor?

İnsanın yarattığı ne varsa birkaç nedenden dolayıdır. Merak, yaratma içgüdüsü, ilerleme. Sosyal ağların bu kadar hoşumuza gidiyor olmasını ben insanın var olma dürtüsüne bağlıyorum. Başka sorular vesilesiyle birkaç kez yazmıştım. Canlıların en temel dürtüsü var olma dürtüsüdür. Bu dürtünün birinci aşamasında canlılığı devam ettirmek gelir. İkinci aşamasında ise çoğalmak. Öleceğini bilen tek canlı olan insan bu dürtüyü tam olarak tatmin edemeyeceğini farkettiğinde varlığını ispat etmek için farklı yollara sapar. Bir resim yapar veya birşey icat eder, insanlığa armağan ederek içindeki varolma dürtüsünü tatmin etmiş olur. Varlığını bu yolla ispat edemeyenler ne yapar? Kendilerinin propagandalarını elbette. Ben anlatılmaz yaşanırım der. Ben varya şöyleyimdir böyleyimdir der. Bunu söylemenin ve göstermenin en iyi yolu sosyal ağlardır. Gelelim nasıl yararlı kullanılır sorusuna. Arkadaşımın tavsiyesiydi. Yüzyüze görüşmediğim kişileri Facebook'ta takip etmiyorum. Onun yerine yerli ve yabancı gazeteleri, bilim dergilerinin sayfalarını, mizah sayfalarını, mesleğimle alakalı sayfaları takip ediyorum ve anasayfama baktığımda tüm bilgiye erişmiş oluyorum.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Bağımlılıktan nasıl kurtulunur? Bildiğiniz tedavi yöntemleri nelerdir?

Kişinin yaşantısını değiştiriyorsa sosyal hayatını psikolojisini bozmaya başlamışsa bağımlılık başlamış demektir. Bugün elimizden ayırmadığımız telefonlar sosyal medya bile bir tür bağımlılık olmuş durumda.
Öncelikle bağımlı olduğunuzu kabul etmeniz ve bunun için profesyonel yardım almanız gerekiyor. Başarı şansının en düşük olduğu bağımlılık kumar bağımlılığı maalesef Başarı oranı %5 in bile altında. Sizi bağımlısı olduğunuz şeye iten sebepler neler? Ne zaman başladı? Toplumda şöyle yanlış bi kanı var. Genelde kişinin psikolojisi bozulmaya başladığında bağımlılık tekrar ortaya çıkıyor. Hem doğru hem yanlış. Belki bir etken olabilir ancak bağımlılıar genelde bahanelerin arkasına sığınmayı tercih ediyorlar. Yani çok mutluykende kişi ben içki içicem deyip alkole sarabiliyor tekrar... Madde bağımlılığı tedavisi genelde alkol bağımlılarından daha başarılı oluyor. Alkole tekrar başlayan kişide yoksunluk belirtileri oluyor. Kandaki alkol yetersiz geldiğinde kişi sanrılar görmeye başlayabilir. Ağlama krizleri geçirebilir. Agresifleşebilir. Böyle bir durumda alkol aldığında sakinleşiyor ve bu durum gün geçtikçe alkol miktarında artışa sebep oluyor. Alkol tedavisinde kişi rehabilitasyon merkezine yatarsa başlangıç olarak vücut alkolden tamamen arındırılıyor. Bu işleme detoksifikasyon deniyor. İşlem sonrası terleme titreme uykusuzluk gibi sorunlar olabiliyor(alkol yoksunluğu). Bu arada söylemeden geçmeyeyim bu işlem sırasında nadirende olsa ölen kişiler var. Aşırı kullanımdan kaynaklı siroza yakalananların sayısı da fazlaca. Bu işlemlerden sonra terapi bölümü başlıyor. İlk 6 ay alkol kullanmazsa kişi yarı başarı sağlanmış oluyor. 1 kereden fazla tedavi görmek başarısız olunduğu anlamına gelmiyor. Ancak kişinin normal hayatına döndüğünde dikkat etmesi gereken şeyler var. Belli bir süre kahve, sigara, çay tarzı ürünlerden bile uzak kalınması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanan kişiler alkol sorunuyla daha zor başa çıkıyormuş. Ayrıca bu tür içecekler uyarıcı madde içerdiklerinden uyku düzenini bozabiliyor. Tedavi sonrası uyku çok önemli. Gündüz uykularından kaçının. Uykusuz kalmayın, uykusuz kalmak demek sorunu aklınıza getirmeye ve başa dönmeye neden olabilir. Asla aç kalmaması gerekiyor kişinin. Boş mide içme hissi uyandırıyor maalesef. Dolabınızda "içme" isteğiniz uyandığında-ki bu olacaktır- soda meyve suyu vs. olması gerekli. Düzenli beslenmeniz c vitamini takviyesi yapmanız önemli. Genelde terapi gören kişilere doktorlar hobi öneriyor. Amaç kişinin boş vaktini doldurarak bağımlı olduğu şeyi hatırlamaması veya daha az hatırlaması. Belirli bir süre alkol kullanılan ortamdan dahi uzak durulmasında fayda var. Ancak ömrünüzün sonuna kadar içki şişesi görmeyeceksiniz diye bir kaide de yok. Bu sorunla başedebilmelisiniz. Bahanelerin arkasına sığınarak tekrarlamaması için elinizden geleni yapmalısınız.
Birde tedaviden dönen insanlar genelde sıfırlanmış mutlu tiplere dönüşüyorlar. Çevreninde desteği önemli. Psikolojiyi iyi tutmak deyim yerindeyse çevredekilerin sürekli güler yüzlü olması önemli. Bağımlı kişi tamamiyle iyileşti diye bir kaide yok. 10 yıl sonra 3 ay sonra.... Olaylar başa dönebilir... Yazı çoğunlukla alkol üzerine oldu ancak tüm bildiklerim bunlar.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
Haziran 2015

İbrahim Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Uyku vücudumuzun ve organlarımızın(her organın dinlenme kendini yenileme saatleri vardır. ) dinlenmesi ve yenilenmesi açısından gereklidir. Ayrıca her insanın biyolojik uyku saatleri vardır . Biyolojik uyku saatini belirleyip ayarlayan (her gün aynı saatte uyuyan) kişi uyku sersemi olarak uyanmaz.
Haziran 2015

Harun Tangöze, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Uyku, Formula 1'deki tekerlek değiştirme mantığıyla oldukça benziyor sanırım. Tekerlekleri değiştirmek için yarışa ara veriyorsun fakat geri döndüğünde daha hızlı gidip yarışın sonuna kadar devam edebiliyorsun. Tekerleği geriye düşmemek için değiştirmezsen yarı yolda kalırsın :) Tekerleğin kalitesi de bunun kadar önemli tabi. Sağlıklı bir uyku gibi. . .
Nisan 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

Uyku neden gereklidir, uykuda geçen zamana yazık değil mi?

Öğrenciyken (hatta hâlâ) yumurta-kapı çiftini çok seven ve yoğun tempolu yaşayan bir insan olarak; devamlı 3-4 saat(düzensiz bir şekilde) uyuyup, ya da arada bir kaç gün tamamen uykusuz geçirerek bu soruyu tekrar düşünmenizi önerirdim.

Kesinlikle yazık değil. Uyku is the best. Benim sadık yarim yatak-yastık-yorganım, kıymetini sonradan anladım.
Daha fazla

32 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Sigara

132 Kullanıcı   67 Soru   167 Yanıt

Kokain

2 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt