Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağışıklık Sistemi

İnsan Vücudu

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, canlı vücudunda geniş bir çeşitlilikte, virüslerden parazitik solucanlara, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeye kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder. Bağışıklık sistemi, çok benzer özellikteki maddeleri bile birbirinden ayırabilir, örneğin; bir amino asidi farklı olan proteinleri bile birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptir. Bu ayrım, patojenlerin konak canlıdaki savunma sistemine rağmen enfeksiyon yapmaları için yeni yollar bulmalarına, bazı uyumlar sağlamalarına neden olacak kadar karmaşıktır. Bu mücadelede hayatta kalmak için patojenleri tanıyan ve onları etkisizleştiren bazı mekanizmalar gelişmiştir. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden olmayan doku, hücre ve moleküllere karşı savunma sistemlerine sahiptirler. Hatta bakteriler gibi basit tek hücreli canlılarda da onları viral enfeksiyonlara karşı koruyan enzim sistemleri bulunur. Yüksek canlılardaysa çok daha karmaşık bir bağışıklık sistemi vardır. Omurgalılarda bağışıklık sistemi özel işlevlere sahip çok sayıda farklı hücre ve molekül içermektedir. Geçmiş çağlardaki ökaryotik canlılarda diğer basit bağışıklık mekanizmaları gelişmiş ve günümüzdeki bitkiler, balıklar, sürüngenler ve böcekler gibi torunlarına miras kalmıştır. Bu mekanizmalar, defensinler olarak adlandırılan antimikrobiyal peptidleri, fagositleri ve kompleman sistemi kapsar. Daha tecrübeli sistemler omurgalıların evrimiyle, nispeten yakın zamanda gelişmiştir. İnsan gibi omurgalılardaki bağışıklık sistemleri dinamik işleyiş sırasında birbirlerini etkileyen, seçilmiş proteinlerin, hücrelerin, organların ve dokuların bazı çeşitlerinden oluşur. Daha karmaşık bağışıklık yanıtının bir parçası olan omurgalıların sistem...

Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Hastalıklardan korunabilmek adına bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirebilmek için çinko almanızı tavsiye ederim ama çinkoyu da 40mg'dan fazla almayınız çünkü fazlası da bağışıklık sistemini düşürür ve mide bulantısı kumayı meydana getirebilir.
Aralık 2013

Ebru Özkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bağışıklığı artıran yiyecekler

 1. Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Sarımsağın içindeki alisin antimikrobiyal etki gösterir. Sarımsak tüketiminin kanser riskini azalttığı, kalp damar hastalıklarında, mide rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Günde 2-3 diş sarımsağın tüketilmesi önerilmektedir.
 2. Soğan: Soğanda antioksidan özelliği bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle salatalarda ve yemeklerde bolca kullanabilirsiniz. Ancak pişirilmiş soğan normal etkisinden daha az etki gösterir. Gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
 3. Turunçgiller: C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle mutlaka günde 1 portakal, 2 mandalina tüketmeye özen göstermelisiniz. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korur.
 4. Böğürtlen: Böğürtlen, yabanmersini ve ahududunun içeriğinde bol miktarda bulunan antioksidanlar, kanser ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
 5. Brokoli: Brokoli ve lahana, Brüksel lahanası, karnıbahar gibi diğer turpgiller, kanser ve kalp hastalıklarını önleyicidir.
Genel olarak tüm meyve ve sebzeler antioksidan özellikler taşır. Bu nedenle her gün mutlaka 5 - 6 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi gerekir. Önemli olan taze olarak tüketmek, pişirme ısını iyi ayarlamak, az suyla pişirip vitaminin kaybetmesini engellemek, meyve sularını sıktıktan sonra hemen içmek gereklidir.
Ekim 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilecek besinlerle sağlıklı beslenme için tüketilen besinler birbiriyle paralellik gösterir. Bağışıklık için özellikle vitamin ve mineral alımı önemlidir. Bu yönden bağışıklığı güçlendiren bitkilere dönecek olursak etkili bitkisel gıdalar:
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Domates
 • Havuç
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Pazı
 • Kırmızıbiber
 • Kabak
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Limon
 • Mantar
 • Zencefil
 • Karabiber
 • Kekik
 • Adaçayı
 • Biberiye
 • Maydanoz
 • Karnabahar
 • Mercimek
 • Fasulye
 • Ay çekirdeği
 • Badem
 • Kaju
 • Zerdeçal
 • Yeşil çay
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2013

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Lupus Hastalığı

Lupus, hayat boyunca süren bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi, vücuttaki sağlıklı dokulara saldırır ve bu dokularda hasar meydana gelir. Belirtileri deri üzerinde görülse de, genelde eklem ağrısı gibi içten belirti verir. Bazı nadir durumlarda kalbe, böbreklere ve diğer hayati organlara zarar verir. Tedavisi olmamasına rağmen, zararını en aza indirmenin yolları vardır.

Eklem Ağrısı
Eklem ve kas ağrıları, lupusun en yaygın belirtileridir. Bu ağrılar vücudun her iki tarafında da aynı anda hissedilir. Ağrıyan yerler dokunulduğunda sıcaktır. Ama lupus ağrısı sürekli bir ağrı değildir.

Kelebek Şeklinde Kızarıklıklar
Kelebek şeklinde kızarıklıklar, lupusun en belirgin özelliğidir. Bu kızarıklıklar yanak ve burunlarda oluşur. Diğer yaygın deri problemleri ise güneşe duyarlılık, vücutta morluklar ve kırmızı noktalar.

Bağışıklık Sistemi

Tırnaklarda Değişiklik
Lupus tırnakların kırılmasına ve tırnak etrafındaki derinin şişmesine neden olur. Mavimsi yada kırmızımsı lekeler de oluşabilir.

Bağışıklık Sistemi

Yüksek Ateş ve Halsizlik
Lupus olan çoğu insan halsizlikten şikayet eder. Bazı durumlarda bu günlük aktiviteleri aksatacak kadar şiddetlidir. Aynı zamanda bu hastalarda yüksek ateş de görülür.

Işığa Hassasiyet
Lupus hastaları güneşe ve diğer ultraviyole ışınlarına karşı aşırı duyarlıdır. Sahilde bir gün geçirmek derilerinde kızarıklıklara neden olabilir.

Saç Kaybı
Lupus hastalarında bazı periyotlarda saç kaybı görülür. Genelde dökülen saçlar tekrar çıkar.

Lupus Teşhisi
Lupus teşhisi koymak biraz zor olabilir. Çünkü hastalığın belirtileri bir çok rahatsızlığa benzer. Lupus teşhisi için tek bir test yoktur ama kan testi lupus hakkında önemli bir fikir verir. Bazen doku biyopsisi de teşhise yardımcı olur.
Nisan 2013

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yolları

Stresi AzaltınBiraz stres vücudun kendini yeni bir meydan okumaya karşı hazırlaması açısından faydalı olabilir. Ama sürekli stres sağlık için çok zararlıdır. Araştırmalarda görüyoruz ki stres hastalıklara karşı savaşma gücümüz olan bağışıklık sistemimizi zayıflatıyor. Biraz rahatlayın ve hoşlandığınız şeyleriyapın.

Bir Evcil Hayvan Edinin
Bir evcil hayvan hem bize arkadaş olur hem de egzersiz yapmamızı sağlar. Bu konuda yapılan araştırmalar evcil hayvan bakmanın kan basıncını dengelediğini, kolesterolü düşürdüğünü ve kalp sağlığını koruduğunu gösteriyor. Çocuklarda ise bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve alerji riskini azalttığı söyleniyor.

Güçlü Bir Sosyal Çevre Edinin
Arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ama güçlü bağları olan bir sosyal çevre sağlık için çok faydalıdır. Bunu elde etmek için ortak ilgi alanlarınız olan insanlarla vakit geçirin ya da yeni sosyal aktivitelere katılın.

Pozitif Bakış Açınızı Koruyun
Pozitif düşünceler bağışıklık sisteminizi iyi yönde etkilerken negatif düşünceler zayıflatır. O yüzden en kötü durumlarda bile iyimserliğinizi korumaya çalışın.

Gülümseyin
Gülümsemeniz her zaman iyi ve sağlıklıdır. Bir grup araştırmacı, komik videolar izleyen ve kahkaha atan insanların bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olduğunu kanıtlamıştır.

Antioksidan Tüketin
Antioksidan içeren meyve ve sebzeleri tüketin. Antioksidanlardan en iyi şekilde faydalanmak için değişik renklerdeki meyve ve sebzelerden tüketin. Portakal, biber, brokoli, kivi, çilek, havuç, karpuz gibi...

Vitamin Alın
Beslenmenizin vitamin almanız için yeterli olmadığı düşünüyorsanız vitamin hapları için. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için selenyum, A, C, D, E, vitaminlerine ve magnezyuma ihtiyacınız var.

Vücudunuzu Hareketli Tutun
Egzersiz, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın en etkili yollarındandır. Düzenli bir egzersiz aynı zamanda stresinizi de azaltır, kalp rahatsızlıkları riskini düşürür ve bazı kanserleri önler. Her türlü egzersiz faydalıdır. Yürüyüş, bisiklete binmek, yüzmek, yoga, golf oynamak...

İyi Bir Gece Uykusu Uyuyun
Yeterli uyku olmadan bağışıklık sisteminiz hastalıklara karşı savaşma gücünü bulamaz. Yetişkinler 8 saat uyumalıdır. İyi bir uyku için egzersiz yapın, yatağınızı daha konforlu hale getirin, kafeinden ve alkolden kaçının.
Nisan 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Bitkilerin de insanlar gibi bağışıklık sistemi var mıdır?

Bitkilerde de insanlarda olduğu gibi bir bağışıklık sistemi vardır. Onların da bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. Her canlının kendini korumak ve doğal bir savaş başlatabilmesi için bağışıklık sistemine sahip olması gerekir. İnsanlarda ve diğer memelilerde bağışıklık sistemi ikiye ayrılır. Doğal bağışıklık: Canlının doğuştan getirdiği ve onu hastalık etkenlerine karşı koruyan kalıtsal, anatomik, hormonlar, doku ve salgılardaki özel koruyucu maddelerle sağlanan bağışıklıktır. Doğal bağışıklık etkisi ile diğer canlılarda hastalık oluşturan pek çok etken bizlerde hastalık oluşturamaz.
Kazanılmış bağışıklık: Canlının hastalık etkeni ile karşılaşması ile oluşan bağışıklıktır.

Bitkilerdeki bağışıklık sistemi;

 • Bitkiler kendilerine zarar verebilecek her türlü canlıya karşı salgı üretebilirler. (Bakterileri, virüslere, mantarlara, parazitlere karşı...)
 • Mevsim değişikliğinde şekerli dokular oluşturup, yazın sıcaktan kışın soğuktan korunurlar.
 • Dinlenmeye çekilirler. Bu durumda öldükleri sanılır ancak bitkinin yumrusu sağlıklıdır ve şartlar olumlu hale geldiğinde tekrar canlanır.
 • Dikenleri ve yakıcı tüyleri sayesinde her türlü etkenin uzaklaşmasını sağlarlar.
 • Bitkilerin bağışıklık sistemi, uygun ısı, uygun toprak, uygun sulama, ışık ve gübrelemeyle doğru orantılı olarak güçlenir.

Bitki Bilimi
Ocak 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflar mı?

Yaş ilerledikçe insanlar bir çok fizyolojik değişime uğramaya başlar. Yalnızca bağışıklık sisteminden değil bir çok sistemde yavaşlama ve sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Başlıca değişim gösteren sistemler;


 • Göz: Yaş ilerledikçe göz bozulmaya başlar. Uzak veya yakındaki nesneleri seçmekte zorlanır.
 • Kulak: Yıllarca sese maruz kalan kulak zamanla duyma yetisini azaltır.
 • Kemikler, kaslar: Yaşlılık artıkça kemiklerin kırılganlığı ve hassasiyeti artar. Buna mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır.
 • Beyin ve sinir sistemi: Sinir hücreleri vücutta bölünmeyen tek hücre tipidir. Bu nedenle yaşlılık artıkça beyindeki sinir hücreleri zamanla azalır. Sinir hücrelerindeki tamir yaşlılarda çok yavaş çalışır.
 • Kalp: Zamanla kalp ve damarlardaki elastikiyet kaybolur ve sertleşmeye başlar. Buda beraberinde bir çok kalp hastalıkları ve dolaşım sisteminde sorunlar ortaya çıkarır.
 • Bağışıklık sistemi: Yaşlılarda her sistemde olduğu gibi bağışıklık sisteminde de azalma olur. Bu durumda da enfeksiyonlara karşı yapılan direnç zayıflar ve hastalıklara daha çabuk yakalanır. Vücudun bağışıklık sistemi organları daha az savunma hücresi üretir ve var olan hücreler vücutta var olan mikropları eskisine göre daha yavaş temizler.
Kasım 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Sivrisinek ısırığı neden şişer?

Sivrisinekler yaşamak için kanımızdaki bazı maddelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden deri altına girerek kan emerler. Deriyi deldikten sonra kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir sıvı salgılarlar. Sivrisinek gittikten sonra bu sıvının bir kısmı derinin üzerinde kalır ve vücut buna tepki olarak şişer ve kızarır.
İnsan Sağlığı
Mayıs 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

Bağışıklık sistemi, enerjimizi iyi kullanmamız ve kendimizi daha iyi hissetmemiz açısından çok önemlidir. Bizi hastalıklardan ve çevresel zararlardan korur. Bağışıklık sistemin güçlendirmemizi sağlayan maddeleri içeren besinler şunlardır:
 • Balık karaciğer yağı, karaciğer (Vitamin A)
 • Havuç, kayısı, ıspanak,kavun (Beta Karoten)
 • Yağsız et, süt, yumurta, kuru maya (Vitamin B2)
 • Etler, yeşil yapraklı sebzeler (Folik Asit)
 • Baklagiller, alabalık, tüm tahıllar (Pantotenik Asit)
 • Turunçgiller, çilek, karnabahar (Vitamin C)
 • Yumurta sarısı, buğday, karaciğer (Vitamin E)
 • Sarımsak, baklagiller, kuşkonmaz, yumurta sarısı (Selenyum)
 • Karaciğer, bezelye, yumurta sarısı (Demir)
 • Soya fasulyesi, ayçiçeği tohumları (Çinko)
            Bağışıklık Sistemi

Daha fazla

15 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.