Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağışıklık Sistemi

İnsan Vücudu

Bağışıklık sistemi, bir canlıdaki hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Sistem, canlı vücudunda geniş bir çeşitlilikte, virüslerden parazitik solucanlara, vücuda giren veya vücutla temasta bulunan her yabancı maddeye kadar tarama yapar ve onları, canlının sağlıklı vücut hücrelerinden ve dokularından ayırt eder. Bağışıklık sistemi, çok benzer özellikteki maddeleri bile birbirinden ayırabilir, örneğin; bir amino asidi farklı olan proteinleri bile birbirinden ayırabilecek özelliğe sahiptir. Bu ayrım, patojenlerin konak canlıdaki savunma sistemine rağmen enfeksiyon yapmaları için yeni yollar bulmalarına, bazı uyumlar sağlamalarına neden olacak kadar karmaşıktır. Bu mücadelede hayatta kalmak için patojenleri tanıyan ve onları etkisizleştiren bazı mekanizmalar gelişmiştir. Doğadaki tüm canlılar kendilerinden olmayan doku, hücre ve moleküllere karşı savunma sistemlerine sahiptirler. Hatta bakteriler gibi basit tek hücreli canlılarda da onları viral enfeksiyonlara karşı koruyan enzim sistemleri bulunur. Yüksek canlılardaysa çok daha karmaşık bir bağışıklık sistemi vardır. Omurgalılarda bağışıklık sistemi özel işlevlere sahip çok sayıda farklı hücre ve molekül içermektedir. Geçmiş çağlardaki ökaryotik canlılarda diğer basit bağışıklık mekanizmaları gelişmiş ve günümüzdeki bitkiler, balıklar, sürüngenler ve böcekler gibi torunlarına miras kalmıştır. Bu mekanizmalar, defensinler olarak adlandırılan antimikrobiyal peptidleri, fagositleri ve kompleman sistemi kapsar. Daha tecrübeli sistemler omurgalıların evrimiyle, nispeten yakın zamanda gelişmiştir. İnsan gibi omurgalılardaki bağışıklık sistemleri dinamik işleyiş sırasında birbirlerini etkileyen, seçilmiş proteinlerin, hücrelerin, organların ve dokuların bazı çeşitlerinden oluşur. Daha karmaşık bağışıklık yanıtının bir parçası olan omurgalıların sistem...

Aralık 2011

June @june

Hastalıklardan korunabilmek adına bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Spor, düzenli bir hayat; düzenli uyku, düzenli beslenme, stresten uzak kalma, sevilen şeylerin yapılması vs. gibi olumlu şeyler yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ama zaten insanlar bunları yapamadıkları için bağışıklık sistemleri zayıflıyor.... Yapabilsek zaten sorun olmazdı!
Kasım 2012

Boraq @Boraq

Sivrisinek ısırığı neden şişer?

Sivrisinekler yaşamak için kanımızdaki bazı maddelere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden deri altına girerek kan emerler. Deriyi deldikten sonra kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir sıvı salgılarlar. Sivrisinek gittikten sonra bu sıvının bir kısmı derinin üzerinde kalır ve vücut buna tepki olarak şişer ve kızarır.
İnsan Sağlığı
Şubat 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmalıyız?

Bağışıklık sistemi insanoğlunu "mikrop" diye tanımlanan, enfeksiyona yol açabilen virus, bakteri, mantar ve parazit gibi mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur. Bağışıklık sistemi görevini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar. Bu mücadelede hayatta kalmak için patojenleri tanıyan ve onları etkisizleştiren bazı mekanizmalar gelişmiştir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar hastalıklara neden olur.

Canlıların bağışıklık sistemlerini uyaran ve canlı için kendindenolmayan tüm moleküllere "antijen" veya "immunojen" denir. Böyle durumlarda kemik iliği, timus, lenf bezleri ve dalak gibi özelleşmiş merkezlerde yer alan fagositler, makrofajlar, lenfositler gibi savunma hücreleri ve molekülleri devreye girerler. Canlının bağışıklık sistemine karşı savaş açan mikropları öldürmeye çalışır. • Bağışıklık sistemi yorgunluk, yetersiz ve dengesiz beslenildiği zaman, stres ve çevre sonucunda zayıflar.
 • Yeterli dinlenme ve uyku bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Temiz hava almak ve temiz bir çevrede yaşamak bağışıklığın artmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin hücrelerinin etkinliği ve işlevi için A, C, E, B12 vitaminleri, folik asit, demir, çinko ve selenyum almak önemlidir. Bunları içeren yiyecekler tüketmek ve ilaçlarla takviye yapmak gereklidir.
 • Haftada en az iki defa taze balık tüketmek, taze sebze ve meyve tüketmek gereklidir.
 • Ihlamur, zencefil, zerdaçal gibi bitkiler veya çayları gündelik yaşantıda tüketmek.
 • Düzenli olarak spor yapmak bağışıklık sistemini olumlu etkiler.
 • Alkol ve sigara tüketiminden uzak durmak gereklidir. Bağışıklığı zayıflayan en önemli nedenlerden biridir.
 • Yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vb.), turunçgiller, nar tüketimi, probiyotikli yoğurtlar, tam taneli tahıllar (tam buğday , esmer pirinç vb.) ve antioksidan açısından meyve ve sebze salatlarını bol bol tüketmek gereklidir.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Testosteron ve bağışıklık sistemi arasında nasıl bir bağ vardır?

Aşırı testosteron bağışıklık sistemini zayıflatır. Hatta kadınlar bu nedenle erkeklere kıyasla hastalıklarda daha dayanıklıdır. Yapılan aşıların erkeklerde kadınlara göre daha başarısız olduğu görülmektedir çünkü bağışıklık kazanma ve sistemi erkekteki testosteron yüzünden zarar görebilir. Testosteron sadece bağışıklık değil kemik erimesiyle de yakından ilgilidir.

Ayrı bir husus da testosteron dopingidir. Bu dopingi kullanan sporcularda vücutta testosteron artmasına bağlı olarak karaciğer ve böbreklerde tümör oluşması, kalp ritmi bozulması, ateroskleroz, kolesterol sistem bozulması, saç dökülmesi gibi etkilere rastlanmaktadır.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilecek besinlerle sağlıklı beslenme için tüketilen besinler birbiriyle paralellik gösterir. Bağışıklık için özellikle vitamin ve mineral alımı önemlidir. Bu yönden bağışıklığı güçlendiren bitkilere dönecek olursak etkili bitkisel gıdalar:
 • Sarımsak
 • Soğan
 • Domates
 • Havuç
 • Brokoli
 • Brüksel lahanası
 • Pazı
 • Kırmızıbiber
 • Kabak
 • Portakal
 • Greyfurt
 • Limon
 • Mantar
 • Zencefil
 • Karabiber
 • Kekik
 • Adaçayı
 • Biberiye
 • Maydanoz
 • Karnabahar
 • Mercimek
 • Fasulye
 • Ay çekirdeği
 • Badem
 • Kaju
 • Zerdeçal
 • Yeşil çay
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Pekmezin yararları nelerdir?

Diyet
Sıvı pekmezin 100 gramı ortalama olarak 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat, 3.5 gram madensel maddeler ve protein içerir. Koyu pekmezin su miktarı ortalama 25.5 grama düşerken, karbonhidratların miktarı 70 grama çıkar. Pekmezdeki karbonhidratlar sindirimi gerektirmeyen glikoz ve früktozdur. Pekmez yendikten hemen sonra bu şekerler kana geçerek enerji verirler. 100 gram pekmez ortalama 293 kalorilik enerji sağlar. Pekmez madensel maddelerden zengindir. 100 gram pekmezde ortalama 400 mg civarında kalsiyum, 10 mg civarında demir bulunur. Pekmez potasyumdan da zengindir. Pekmezde vitaminler az miktarlarda bulunur .

Pekmezin beslenme yönünden önemi kolay enerji sağlaması yanında, kemik gelişimi ve sağlığı için gerekli kalsiyumla, kan yapıcı demirden de zengin olmasıdır. Besinlerden vücutta enerji oluşabilmesi için kanın alyuvarları yeterli düzeyde olması gerekir. Alyuvarların yapımı için de demir gereklidir. Demir yetersiz olunca kansızlık olur. Pekmez hem kolay enerji kaynağı ve hem de bu kaynaktan vücutta enerji oluşması için kan yapıcı maddeyi içermesi bakımından önemlidir.

Ülkemizde pekmezden pestil, cevizli sucuk, köfter ve pekmez lokumu gibi çeşitli yiyecekler yapılır. Pekmeze ceviz, susam, fındık gibi besinlerin karıştırılmasıyla elde edilen yiyecekler enerji ve madenler yönünden zengin oldukları gibi protein de sağlarlar. Bu tür yiyeceklere en güzel örnek tahin-pekmezdir. 2 yemek kaşığı pekmez, 1.5 yemek kaşığı tahinle karıştırılıp yendiğinde 220 kalori civarında enerji, 4.5 gram civarında protein, 127 mg civarında kalsiyum, 3 mg civarında demir sağlar. Tahin pekmez karışımının 2 büyük dilim ekmek ve 1 bardak sütle kahvaltı da yendiğini düşünürsek, ergenlik çağındaki bir erkek gencin, günlük enerji ihtiyacının dörtte birini, kalsiyum ihtiyacının yarısından çoğunu karşılar. Yüksek enerjili bu tür yiyeceklere özellikle, büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin, beden çalışması çok olanların, zayıf, halsiz ve iştahsız kimselerin beslenmelerinde yer verilmelidir.

Pekmez de, balda olduğu gibi, şişman, beden hareketi az olanlar, şeker hastaları için sakınılması gerekli bir besindir. Aynı şekilde hemen kana karıştığı için “damping sendromu” gibi durumlar için de sakıncalı sayılır. Bunun yanında ishal gibi durumlarda yararlıdır. Tuzlu bir şeyle pekmez şerbeti vücuttaki su kaybının düzelmesinde yardımcı olur. Çok şiddetli ishal durumunda 4 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tuz, 3-4 yemek kaşığı pekmez konarak şerbet yapıp devamlı içirilirse, çocukların kuruyarak ölmeleri önlenir.
Nisan 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Bitkilerin de insanlar gibi bağışıklık sistemi var mıdır?

Bitkilerde de insanlarda olduğu gibi bir bağışıklık sistemi vardır. Onların da bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. Her canlının kendini korumak ve doğal bir savaş başlatabilmesi için bağışıklık sistemine sahip olması gerekir. İnsanlarda ve diğer memelilerde bağışıklık sistemi ikiye ayrılır. Doğal bağışıklık: Canlının doğuştan getirdiği ve onu hastalık etkenlerine karşı koruyan kalıtsal, anatomik, hormonlar, doku ve salgılardaki özel koruyucu maddelerle sağlanan bağışıklıktır. Doğal bağışıklık etkisi ile diğer canlılarda hastalık oluşturan pek çok etken bizlerde hastalık oluşturamaz.
Kazanılmış bağışıklık: Canlının hastalık etkeni ile karşılaşması ile oluşan bağışıklıktır.

Bitkilerdeki bağışıklık sistemi;

 • Bitkiler kendilerine zarar verebilecek her türlü canlıya karşı salgı üretebilirler. (Bakterileri, virüslere, mantarlara, parazitlere karşı...)
 • Mevsim değişikliğinde şekerli dokular oluşturup, yazın sıcaktan kışın soğuktan korunurlar.
 • Dinlenmeye çekilirler. Bu durumda öldükleri sanılır ancak bitkinin yumrusu sağlıklıdır ve şartlar olumlu hale geldiğinde tekrar canlanır.
 • Dikenleri ve yakıcı tüyleri sayesinde her türlü etkenin uzaklaşmasını sağlarlar.
 • Bitkilerin bağışıklık sistemi, uygun ısı, uygun toprak, uygun sulama, ışık ve gübrelemeyle doğru orantılı olarak güçlenir.

Bitki Bilimi
Ocak 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıflar mı?

Yaş ilerledikçe insanlar bir çok fizyolojik değişime uğramaya başlar. Yalnızca bağışıklık sisteminden değil bir çok sistemde yavaşlama ve sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Başlıca değişim gösteren sistemler;


 • Göz: Yaş ilerledikçe göz bozulmaya başlar. Uzak veya yakındaki nesneleri seçmekte zorlanır.
 • Kulak: Yıllarca sese maruz kalan kulak zamanla duyma yetisini azaltır.
 • Kemikler, kaslar: Yaşlılık artıkça kemiklerin kırılganlığı ve hassasiyeti artar. Buna mineral ve vitamin eksikliğinden kaynaklanır.
 • Beyin ve sinir sistemi: Sinir hücreleri vücutta bölünmeyen tek hücre tipidir. Bu nedenle yaşlılık artıkça beyindeki sinir hücreleri zamanla azalır. Sinir hücrelerindeki tamir yaşlılarda çok yavaş çalışır.
 • Kalp: Zamanla kalp ve damarlardaki elastikiyet kaybolur ve sertleşmeye başlar. Buda beraberinde bir çok kalp hastalıkları ve dolaşım sisteminde sorunlar ortaya çıkarır.
 • Bağışıklık sistemi: Yaşlılarda her sistemde olduğu gibi bağışıklık sisteminde de azalma olur. Bu durumda da enfeksiyonlara karşı yapılan direnç zayıflar ve hastalıklara daha çabuk yakalanır. Vücudun bağışıklık sistemi organları daha az savunma hücresi üretir ve var olan hücreler vücutta var olan mikropları eskisine göre daha yavaş temizler.
Mayıs 2012

June @june

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir?

Bağışıklık sistemi, enerjimizi iyi kullanmamız ve kendimizi daha iyi hissetmemiz açısından çok önemlidir. Bizi hastalıklardan ve çevresel zararlardan korur. Bağışıklık sistemin güçlendirmemizi sağlayan maddeleri içeren besinler şunlardır:
 • Balık karaciğer yağı, karaciğer (Vitamin A)
 • Havuç, kayısı, ıspanak,kavun (Beta Karoten)
 • Yağsız et, süt, yumurta, kuru maya (Vitamin B2)
 • Etler, yeşil yapraklı sebzeler (Folik Asit)
 • Baklagiller, alabalık, tüm tahıllar (Pantotenik Asit)
 • Turunçgiller, çilek, karnabahar (Vitamin C)
 • Yumurta sarısı, buğday, karaciğer (Vitamin E)
 • Sarımsak, baklagiller, kuşkonmaz, yumurta sarısı (Selenyum)
 • Karaciğer, bezelye, yumurta sarısı (Demir)
 • Soya fasulyesi, ayçiçeği tohumları (Çinko)
            Bağışıklık Sistemi

15 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.