Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bağlantı

İnternet

Bağlantı şu anlamlara gelebilir: Bağlantı, bir bilgisayarın başka bir bilgisayar ya da elektronik aygıtla iletişim kurması Bağlantı, İnternet sayfalarında kullanıcının başka bir web sayfasına ya da uygulamaya yönlenmesini sağlayan köprü

Haziran 2014

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bazı sitelere rastgele oluşan erişim sorunları hakkında

Son günlerde (özellikle son 1 haftadır diyelim) inploid'e erişimlerde bazı sorunlar olduğu bilgisini alıyoruz. Aynı durumu ofiste biz de yaşıyoruz son günlerde ancak sanki internette bir kopma oluyormuş gibi oluyor ve sonra "bazı internet sitelerine erişimde sorunlar oluyor". Ne hikmettir ki bizim hata kayıtlarımızda bununla ilgili neredeyse hiç kayıt yok ve normalde erişimde bir sorun görünmüyor aslında. Bunu nereden anladım, çünkü Proxy Servisleri kullanarak erişim sağlayabiliyorum, başka bilgisayarlardan erişiyorum... Vs.

Konuyu biraz araştırınca aynı şikayetin son günlerde TTNET kullanan başka insanlar tarafından da yaşandığını görüyoruz (adam Wikipedia'ya giremiyor dostum sen ne diyorsun?):

2010

Twitter'dan bazı örnekler:

twitter.com/manyetikbant/status/4756799...
"Bir gün açılan sayfa ertesi gün açılmıyor, telefon appstore'a bir bağlanıyor bir bağlanmıyor, dns'ler çalışmıyor. TTNET sorun yok diyor. "

twitter.com/Fisbecer/status/47574272488...

twitter.com/1982denBeri/status/47467294...

Bir de şöyle çok önemli bir kaç bilgiye ulaştım:
twitter.com/tuncayopcin/status/47380602...
"TTNet, abonelerini uluslararası adreslere yönlendirmesi gerekirken devreye giriyor ve yanlış adreslere gönderiyor. "

Bir diğer ilginç bilgi de şurada yazılmış:
ahmetasabanci.com/ttnetin-hattimi-gizli...

Ancak, bunların esasen TTNET'in olağan(!) hizmet kalitesi sebebiyle mi olduğu yoksa son dönemde ayrıca bir başka durum mu olduğu konusu soru işareti.

Bir de ayrıca Gezinti hikayesi var bilenler bilir.

TTNET Gezinti nedir?
Şu adreste kendi anlattıkları kadarı ile şöyle bir şey (gezinti.com/sss#faq1) :
"Gezinti isteğinize ve açık onayınıza bağlı olarak, üyeliğiniz süresince, kimlik bilgilerinizi belirlemeden, internette gezinirken hassas içerik ve sayfaları hariç tutarak oluşan ilgi alanlarınıza göre size özel içerik ve reklam sunan ücretsiz bir servistir. Bu Servis sayesinde; müşteriler gerçekten ilgilendikleri içerikleri aramak için daha az zaman harcarken, bu içerikleri görüntülemeye daha fazla zaman ayırabilirler.
İlgi alanlarına giren materyaller, müşterilerin karşısına belirli sitelerde ayrı bir alanda çıkar ya da müşteriler, sevdikleri internet içeriklerden daha fazlasını bulabilmek için kişiye özel sunulan sayfayı ziyaret edebilir.
"

Ben size özetleyeyim durumu; "gezinti" açık ise, o modem üzerinden internete bağlanan tüm bilgisayarların internette gittiği tüm siteler kayıt ediliyor. Sonra bu bilgi reklam gösterimlerinde kullanılıyor. Siz siz olun bu gezinti denen şeyin kapalı olduğundan emin olmak için ara ara şuraya girip bakın: gezinti.com/hesabim

Arada sırada girip bakın diyorum çünkü sizinle aynı modem üzerinden internete bağlanan biri yanlışlıkla gezinti'yi açarsa, tüm bilgisayarlar için açılmış oluyor. Bu illeti yanlışlıkla açmak ise gayet mümkün, çünkü sizi davet ederken kurnazca cümleler kullanıyorlar (ör: "Gezinti servisini durdurmak istemiyorsanız HAYIR tıklayın" gibi) .

Konuya dönersek; benim düşünceme göre TTNET son günlerde yeni bir şeyler deniyor. Bu belki filtreleme, bant genişliği daraltma, belki işaretleme... Vs veya başka bir şey olabilir. Bu denemeler esnasında ciddi sorunlar yaşanıyor ve ancak konuya hakim olmadıklarından ötürü ne sorunu çözebiliyorlar ne de yaptıkları şeyi açıklayabiliyorlar.

inploid'e erişimde normalde hiç bir sorun olmaması gerekiyor çünkü sunucular "Batı Avrupa" bölgesinde bir veri merkezi üzerinde bulunuyor ve buradan aldığımız servisteki kesintileri (ki çok çok nadir olur) online izleyebiliyoruz. Ayrıca, bizim kendi hata kayıt sistemimizden veya sunuculara direk erişerek ve kayıtlara bakarak erişimde sıkıntı olup olmadığınız kontrol edebiliyoruz.
Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Intranet nedir?

İntranet, sadece belirli bir kuruluş içindeki bilgisayarları, yerel ağları ve geniş alan ağlarını birbirine bağlayan, çoğunlukla TCP/IP tabanlı bir ağdır. İntranet üzerinde; muhasebe, insan kaynakları, üretim otomasyon yazılımları çalıştırmak mümkün olduğu gibi çeşitli veri tabanlarını tutmak ve belge dağıtımı gibi işleri gerçekleştirmek mümkündür. Özünde İnternet teknolojisinin şirket içinde kullanılmasıdır.İntranet dağıtık bilişim stratejilerini destekler. İntranetin üzerinde kuruluşun bütün faaliyetleriyle ilgili modüller çalıştırılıyorsa ve uygun bir modelleme yapılmışsa kuruluş içinde her şeyin bütünleşik çalıştığı, sistemde kendini denetleme mekanizmaları bulunur. Küresel erişim, multimedya olanakları ve düşük maliyet sağlanmış ve bütün bunların bir araya gelmesi İntranet'i güçlü kılmıştır. Türkiyed'de ki en büyük intranet ağı "Polnet" ile Emniyet Genel Müdürlüğü'ne aittir.
Bağlantı
Şubat 2013

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

TTNET, fiber bağlantı paketlerinde adil kullanım kuralını ne kadar uyguluyor?

2013 yılından itibaren TTNet neredeyse bütün paketlerinde adil kullanım uyguluyor. TTnet kendi internet sitesinde ayrıntılarıyla durumu anlatmış:

ttnet.com.tr/bireysel/destek/bilgi-bankasi/sayfalar/adil-kul...
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe, bir soruya yanıt verdi.

Ethernet kablosunun uzunluğu bağlantı hızını etkiler mi?

Hayır etkilemez hızı aynı kalır. Ancak kablonun uzunluğuna bağlı olarak hatalar olabilir ve veri kaybı yaşayabilirsin. Doğal olarak ethernet kablosunun kalitesi de bu durumu doğrudan etkiler.
Mart 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Sizin de internetiniz sık sık kesiliyor mu? Bu durumdan kurtulmak için ne yapmak gerekir?

bazı saçma cevaplardan sonra hala hesap sil yapmadıysanız buyur dah az bi saçma cevap vereyim işinize yarayacaktır.

 

1. telefon hattınız da ek yeri varsa bağlantılarını ya lehilettirin yada çak çaktırarak ek yaptırın.

2. paralel telefon kullanıyorsanız teln kesinlikle splitter ie hatta bağlanmalı.

3. paralel telefonunuzu pulse modunda değil tone modunda kullanınız.

4. mümkünse hatta paralel telefon kullanmayınız.

6. az önce beşinci madde olmadığını görmediniz.

7 ve tekarar göz ucuyla yukarı çıkıp beşinci madde olup olmadığını kontrol ettiniz.

8 diğer sorularda da madde sıraladığımda bu kötü şakayı yapmama rağmen bu yazıyı okuyanlar hala aynı şeyi yapıyor :)

 

Mart 2012

Seniha Yeğin , bir soruya yanıt verdi.

Intranet nedir?

Intranet bir kuruluş içinde bulunan özel bir ağdır. Yani internette olduğu gibi tüm dünyaya açılan bir girişi yoktur. Kullanıcılar internete girebilir ancak internetin intranete giriş izni yoktur. Bir intranet TCP/ IP, HTTP ve diğer internet protokollerini kullanır. Genel olarak bakarsak internetin özel bir versiyonu olarak görünüyor. Bir intranet ağın temel amacı şirket bilgilerini ve bilgisayar kaynaklarını çalışanlar arasında paylaşmaktır. Avantajları:

 • Güvenli bir ortamda telekonferans imkanı
 • Düşük maliyetle paylaşım yapma
 • Şirket içindeki gündelik bilgilere hızlı ulaşabilme
 • Optimize bir şekilde bilgi arama eylemi
 • Kullanıcıların güvenli bir şekilde fikir alışverişi sağlayabilmeleri
Mart 2012

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Proxy Servisi Nedir? En iyi proxy servisleri hangileridir?

    İnternet üzerindeki yerel bir ağ (ya da internete bağlı bir bilgisayar) ile,dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yardımcı geçiş sistemidir...
 • İnternette erişim için mutlaka bir proxy servisine ihtiyaç yoktur.
 • Ancak size en yakın bir servis noktasındaki proxy servisini kullanmanız internet erişiminizi daha çok hızlandıracaktır..
 • Bu servis;uluslararası internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak,erişimleri hızlandırmak ve ağı dha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır..
 • Turnet İstanbul,Turnet Ankara,Turnet İzmir servisleri en iyi performansı verir...
 • Akademik kullanıcılar ise kendi durumlarına göre ODTÜ ve Egenet servisleri kullanabilirler..
 • İTÜ proxy servisi şu an yerel (sadece kendi kullanıcılarına) servis vermektedir..(Bu arada farkettim de ne kadar benciliz:P...:):)....)
 • Ayrıca tüm proxy servisleri bir zincir oluşturarak ortak kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır...

172 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

ADSL

10 Kullanıcı   10 Soru   20 Yanıt

VDSL

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt