Bilmek istediğin her şeye ulaş

Basın

Türkiye

yönlendirme Basın-Yayın

Mart 2011

Mozambik_prensi @batuluca

2002'de 178 ülke içinde basın özgürlüğündeki sıramız 100'müş... 2010'da 138'inci. 2020' de sizce nasıl olur vaziyet ?

ya basın özgür olsun onu analdık ama basın biraz dünya standartlarında bişiyler yapsn dünya daki meslektaşlarıyla karşılaştırdığımda kalitede de çok çok alt sıralarda.
Eylül 2012

Emel Gerçek @cenin

Tutuklu gazeteci sayısıyla dünyada 1. sırada olmamız ile ilgili düşünceleriniz ve hisleriniz nelerdir?

Basın özgürlüğünde 152. Sıradayız
İnsan Hakları İhlallerinde de yüksek ihlal bölgesindeyiz. Yine de 72. En çok ihlal olan ülkeyiz.
Kadın Haklarında sıramız: 114
 • Dünyanın en tehlikeli 65. Ülkesiyiz
thetoptens.com/most-dangerous-country
Kadınlar için dünyanın en tehlikeli 4. Ülkesi seçilmişiz.
Gibi devam edebiliyor bu liste aslında. Bunlara burnunu sokan gazetecilerin de içeride olması sanki normal. Henüz yolsuzluklara, soygunlara bile girmedik...

Türkiye Sorunları
Ağustos 2013

Hilal Korkmaz @korkmazhi

RTÜK'ün görev ve yetkileri nelerdir?

ALINTI) ) ) Yükümlülükleri yerine getirmeyen, izin şartlarını ihlâl eden, yayın ilkelerine ve Kanunda belirtilen diğer esaslara aykırı yayın yapan özel radyo ve televizyon kuruluşlarını uyarır veya aynı yayın kuşağında açık şekilde özür dilemesini ister. Bu talebe uyulmaması veya aykırılığın tekrarı halinde ihlâle konu olan programın yayını, bir ilâ on iki kez arasında durdurulur. Bu süre içinde programın yapımcısı ve varsa sunucusu hiçbir ad altında başka bir program yapamaz. Yayını durdurulan programların yerine, aynı yayın kuşağında ve reklamsız olarak, Üst Kurulca hazırlattırılacak; Eğitim, kültür, trafik, kadın ve çocuk hakları, gençlerin fiziksel ve ahlaki gelişimi, uyuşturucu ve zararlı alışkanlıklarla mücadele, Türk dilinin güzel kullanımı ve çevre eğitimi konularında programlar yayınlanır.
Mayıs 2012

June @june

Hükümetlerin her dediğini yazmak gazetecilik midir?

Sadece Hükümetin her dediği şeyi yazmak değil, yaşadığın ülkede olup biten ne varsa bulabildiklerini doğru bi şekilde aktarmaktır gazetecilik
Mart 2011

İlhan Kaplan @BENANKARA

Gazeteci diye dokunulmayacak mı, her türlü haltı işleyecek sonra basın özgürlüğü. Var mı böyle bişey?

Var! Yazmak ya da konuşmak hiç bir uygar demokraside suç değildir. Gazeteci iktidarı yerebilir, iktidarın adam edilmesi için bir yaptırımdır. Eğer iktidar zaten adamsa gazeteciye karşı çıkmasına bile gerek yoktur, ya da bir karşı basın açıklaması yapar ve saydam bir şekilde kamuoyuna sunar. Basının ağzını metazori kapatan iktidar muhakkak ki işini dürüst bir şekilde yapmıyordur. Evet basın özgürlüğünü, muhalefetin sesinin kısılmamasını istiyoruz ki bunlar tüm dünyada iktidarı düzgün çalışmaya iten güçlerdir.
Aralık 2010

Tolga Sezer @Minorphobia

Tarafsız basın var mıdır? Ya da tarafsız olmayı başarabilen?

Kesinlikle olmadığını düşünüyorum.Öyle ve ya böyle insanlar bir yöne meyil gösteriyorlar,bu da ister istemez bir yandaşlık göstermelerine sebeb oluyor.Ancak bünyesinde farklı görüş ve yöntemlere sahip elemanlar bulundurursa,belki şahıslar değil de kurum ortalama bir tarafsızlığı yakalayabilir;)
Kasım 2010

Bağımsız @ozgur

Basının halkımızın üzerindeki etkisini % kaç olarak tanımlarsınız?

blent bu acıklamalarına gülüyorum geçiyorum ak parti medyaya rağmen medyanın yalan ve iftiralarına rağmen karalama ülkeyi kötü gösterme çebalarına rağmen oy oranı boyle oldu. istilaymıs:)
Ocak 2012

Redeye @Redeye

İnternete ilişkin yasal düzenlemelerde basın kanunu uygulamalarının esas alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünya üzerinde böyle uygulamaları yapan 3. Dünya ülkeleri bulunuyor, doğrudur, basın kanunu çerçevesinde bir internet mevzuatı düzenleyebilirsiniz. Ancak bu teknolojinin kullanımının kısıtlanması ve gücünü, araştırmak ve geliştirmekten alan internetin felsefesine aykırılık oluşturur. Halihazırda sadece basın kanunu çerçevesinde değerlendirilmiyor, pek tabiki, basın suçları içerisinde sayılacak suçların işlenmesinde (ceza hukuku bağlamında) basın kanununa atıf yapılıyor, ancak bu her durum ve koşul için uygulanmıyor... Somut olayın özelliklerine istinaden değerlendirme yapılıyor.
Ocak 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Hangi amaçlarla fanzin çıkartılır, tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Fanzin gelir amaç edilmeden basılan, yayınlanan ya da fotokopi ile çoğaltılan yayınlardır. Bu yayınlar satış amacı güdülmeden hazırlanır. Amatörce hazırlanır ve aylık dergiler gibi belirli bir süresi yoktur. Aralıklı olarak çıkartılır. Tek bir sayfada da oluşabilirler.
Amaçları farklıdır çünkü her alanda çıkartılabilir. Herhangi bir alana yönelik paylaşımlar yapılır. Örnek olarak; Edebiyat, müzik, politik, çizgi roman, içeriksiz fanzinler olabilir. İçeriksiz olanlarla herhangi bir konu işlenmez çeşitli resimler yazılar ve kolajlar yayınlanır.

Fanzin örnekleri

Fanzin

Fanzin

Fanzin

Fanzin
Eylül 2012

Caner Acu @cnr4

Basında sürekli kendini tekrar eden haberler nelerdir?

 • Cem Uzan'a hapis şoku
 • Bıçak kemiğe dayandı(Şehit haberlerinden sonra)
 • Ekonomi iyiye gidiyor kriz Türkiye'yi etkilemedi
 • Milli takıma Gökhan Gönül'den şok haber
 • Derbide gene olaylar yaşandı
 • Fenerbahçe'de Ronaldinho sesleri
 • Cinnet geçiren eş eşini bıçaklayak öldürdü..BasınBasınBasınBasınHaziran 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Mart 2012

Hüsniye Seçgin @husniyesecgin

Yazmak bir eylemdir doğrular yüklemleşiyorsa... Topraklarında düşüncenin ve ifade etmenin yeşermediği bütün devletler birer ceazevidir her dürüst gazeteciye. Bu coğrafyada hala kaç gazeteci tutuklu?

CPJ’nin raporuna göre, cezaevinde bulunan 49 gazeteci ile ‘dünya birincisi’ olan Türkiye’yi, 45 gazeteci ile İran, 32 gazeteci ile Çin, 28 gazeteci ile Eritre, 15 gazeteci ile Suriye, 14 gazeteci ile Vietnam, 9 gazeteci ile Azerbaycan, 6 gazeteci ile Ethiopia, 4’er gazeteci ile de Özbekistan ve Suudi Arabistan izledi.
Eğer tam liste istiyorsanız aşağıda belirtilen 2 siteye bakabilirsiniz.
 1. tutuklugazeteciler.blogspot.com.tr/
 2. ufa.lt/a8w2mo (Burada Türkçe ve ingilizce son durumları izleyebilirsiniz)
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Temmuz 2013

Şaman @chamacon

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Şu anki Gezi Parkı girişine daha önce yabancı bir heykeltraşın kendi isteği ile yapmak istediği büyük bir heykelin Direniş'i temsilen (TOMA önünde direnen kadın silüeti - bkz aşağıda) dikilebilmesini çok isterdim. Bunun gerçekleşme ihtimali çok çok düşük ama yaşananları insanlara hatırlatması açısından süper olurdu.

Taksim Gezi Parkı

Simge bu olmak zorunda değil ama Gezi Parkı girişinde bu temelde ilerleyecek bir çalışma güzel olabilirdi. Bu arada Abbasağa Forum'da da bir çalışma yapılmıştı. Fotoğrafını da buraya ekleyeceğim.
Temmuz 2013

Şenol Deniz Ikizer @senolikizer

Türkiye basını hakkında ne düşünüyorsunuz?

Basınımız günümüzde üçe ayrılıyor:
 1. Hükumet tarafından "Alo Fatih", vergi borcu ya da havuz sistemleriyle güdüme alınmış olanlar
 2. Fetullah medyası, bu da Amerika'dan güdümlü
 3. Serbest ve küçük kuruluşlar

İlk iki grup zaten çarpık şekilde oluşturulan haberleri bir de daha da çarpıtarak siyasi liderlerini savunuyorlar. Üçüncü grup da sesini, zaten duyurmasa da aydın olacak üç beş kişiye duyurabiliyor. Tabii ki bütün bu çarpıklıktan birinci grubun lideri sorumlu ama ilk iki gruptaki gazetecileri de pek anlayamıyorum. Yalan olduğunu bile bile bir çok şeyi savunabilmelerine hayretle bakıyorum, hatta artık bakmıyorum. Bekara karı boşamak kolaymış ama ben gazeteci olsam simit satıp onurlu yaşamayı tercih ederdim, bazı dürüst haberci olanları tabii ki tenzih ediyorum. Tabii dürüst gazetecilik yapmanın yasak olduğu bir ülkede yaşıyoruz, dürüst olanları ya içeri atıyorlar ya da işten attırıyorlar, hatta daha da kötüsü bunu da yapabiliyorlar:

Basın

Dünyanın hiçbir ülkesinde bir hükumet basın emekçisine bunu yapamaz.

Bakın ülkemiz basın özgürlüğünde dünyada nerede duruyor:

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ LİSTESİ
1. Finlandiya
2. Hollanda
3. Norveç
4. Lüksemburg
5. Andorra
6. Lihtenştayn
7. Danimarka
8. İzlanda
9. Yeni Zelanda
10. İsveç

149. Filipinler
150. Singapur
151. Meksika
152. Kongo
153. Irak
154. Türkiye
155. Gambiya
156. Svaziland
157. Belarus
158. Pakistan
159. Mısır

Basın özgürlüğü olmadan büyük devlet olunmuyor, hatta tüm sivil toplum örgütlerinin de serbest bırakılması gerekiyor zira bunlar demokrasinin ayrılmaz kontrol organlarıdır. Basınımızın despotça getirildiği nokta gerçekten içler acısı ama asıl sorun gazetecilerimizde değil, onları susturan, sindiren, satın alan, hapse atan, sulayan zihniyetlerde...
Daha fazla