Bilmek istediğin her şeye ulaş

Başörtüsü

İslam'da örtünme üzerine daha fazla bilgi için "tesettür" maddesine bakınız. Başörtüsü, başı özellikle saçları yıpratıcı dış etkenlerden korumak, örtünmeyi sağlamak, tanınmamak için kullanılan başın üst kısmının çoğunu ya da tamamını kaplayan bir çeşit örtü ve giysidir. Dinî sebeplerin yanı sıra geleneksel alışkanlıklar sebebiyle de başörtüsü takılabilir. Giyilme sebebine ve giyen kişinin içinde bulunduğu kültüre göre başörtüsü şekilleri büyük bir çeşitlilik gösterir.

Haziran 2015

Celil Kan, bir soruya yanıt verdi.

Başörtüsü giyinen bir kadının aynı zamanda dar pantolon giymesinin İslam'a göre açıklaması nedir?

Örtünmenin gayesi nedir?

Dinimizin emrettiği örtünmeden maksat, kadının ziynetini ve ziynet yerlerini eşi veya mahremi olmayan erkeklere göstermemesi ve yabancı erkekler tarafından görülmesine meydan vermemesidir. Bu itibarla örtünün; saçın, ten renginin veya ziynetlerin görünmesine engel olacak kalınlıkta, vücut hatlarını göstermeyecek nitelikte olması gerekir. Bu konuda, pek çok hadis-i şerif bulunmaktadır. (Müslim, Libas 34, Cennet 13; Müsned, 2/356)

Ahzap Suresi'nin 60. Ayetinde de "Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle: (Evden çıkarlarken) üstlerine vücutlarını iyice örten dış elbiselerini giysinler. Bu, onların iffetli bilinmelerini ve bundan dolayı incitilmemelerini daha iyi sağlar" buyurulmaktadır.

Bu ayette Müslüman hanımların evlerinden çıkarken, üstlerine vücut hatlarını belli etmeyecek bir dış elbise almaları, ev kıyafetiyle sokağa çıkmamaları emredilmektedir. Nur Suresi'nin 60. Ayetinde ise, yaşlanmış kadınların, 31. Ayette örtülmesi emredilen ziynet ve ziynet yerlerini örtmek kaydı ile (manto, pardösü, çarşaf gibi) dış elbiselerini üstlerine almadan dışarı çıkabilecekleri belirtilerek şöyle buyrulmaktadır:

"Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların ziynetlerini, (yabancı erkeklere) göstermeksizin, dış elbiselerini çıkarmalarında, kendilerine bir vebal yoktur. Yine de dış elbiseli olmaları, kendileri için hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir. "

Sonuç olarak, kadınların, vücudun el, yüz ve ayakları dışında kalan kısımlarını, aralarında dinen evlilik caiz olan erkekler yanında, vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek nitelikte bir elbise (örtü) ile örtmeleri, başörtülerini, saçlarını, başlarını, boyun ve gerdanlarını iyice örtecek şekilde yakalarının üzerine salmaları, dinimizin, kitap, sünnet ve İslam âlimlerinin ittifakı ile sabit olan kesin emridir. Müslümanların bu emirlere uymaları dinî bir vecibedir.
Sorularla İslamiyet alıntıdır
Şubat 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Başörtüsü giyinen bir kadının aynı zamanda dar pantolon giymesinin İslam'a göre açıklaması nedir?

Islama gore kadın vücudunun tamamı namahremdir . Bu nedenle kadın erkeklerin şehvetini cezbetmeyecek şekilde giyinmek zorundadır. Vücut hatlarını belli edecek şekilde giyindiği için yasak olanı yapmaktadır.Ama onun islama göre adı nedir bilemiyorum.Sanırım haram yada günah .
Kasım 2014

Emrullah Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Şu başörtüsü ile türban ayrı şeyler diyerek karşı tez öne sürenlerin beyni örtülü bence. Türban kavramı başörtüsüne siyasal bir misyon yükleme çabası içinde olan Kemalist zihniyetin türettiği bir "şey"dir. Anadolu diyor ya bazıları, o türbanlı dediğiniz kişiler de o Anadolu kadının kızlarından doğdu. Başörtüsü başa örtülen şeye verilen genel bir isimdir sadece. Onun piyasada türlü türlü adı vardır. Anadoludaki kadınların kimisi "tülbent", kimisi "yazma"; şehirdekiler de "eşarp" der. Türban diye birşey yoktur. Önce bunu netleştirelim. Kavramlarla oynarsak sağlıklı bir sonuca ulaşamayız.

Diğer taraftan; eğer kamuda başörtüsüne karşı çıkıyorsanız nedenlerini somut bir şekilde ortaya koymalısınız. Mesela dini simgelerin kullanılması bir sebeptir. Ama bunu söylerken de altını doldurmanız gerek. Hangi hakka, hukuka dayanarak bir insanın dini vecibesi olan bir şeyine sırf "simge" diyerek engel olabilirsiniz. Buradan o "simge" dediğiniz şeye nasıl siyasal bir misyon yükleyerek böylece devletin ele geçirileceği fikrine varabiliyorsunuz. Bu bir niyet okumadır öncelikle. Ancak asıl saçma olan şey "türbanlı" dediğiniz şeyi kadınlar takıyor. Eee erkekleri nasıl engelleyeceksiniz. Mesela sakalını kestirmek bir çözüm mü sizin için? He bu arada İlhan Cavcav'ın sakal açıklaması için ne diyorsunuz?
Kasım 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Güzel yanıtları için beylere teşekkür ederim. Diğer yanıtları baz alarak yazacağım. Olayı kadın-erkek ilişkisi üzerinden değerlendirmek bence hiç doğru bir yaklaşım değildir. Bu da en az sorunun içinde olan ayrımcılıkla ilgilidir. Neden translar kapanmıyor? Onlar önceden erkek olduğu için mi? Onlar seksi olmadığı için mi? Yoksa onların hepsinin yolu nasılsa belli diye mi?
Ayrıca başörtüsü malumunuz olduğu üzere askeriyenin içinde koşullara uygun bağlanıldığında serbestti. Üstelik bütün bunların yasa olarak ne zaman ve kimin tarafından getirildiğini biliyoruz.
Ayrıca dikkat çekmek istediğim hususlar da var.
* Kadınlar eskiden giyim konusunda sıkıntılar yine çekiyorlardı. Üstelik aile baskısı yüzünden kapanmak zorunda olan ve kapanmamak için direnen genç kadınlar mevcuttu. Buradan yola çıkıp kapalı olmayanların kapalı olanları ötekileştirdiği edebiyatı (ciddi anlamda Edebiyat) yapıldı, güzel desteklerle. Bu da bizim özgürlüğümüz diyen kadınlar fırladı sağdan soldan. Eskiden başını açmayı özgürlük olan adlandıranlar. Kavram çatışması yarattılar, hepimizde kandık. Dogmatik yapının içinde nasıl bir özgürlük idi bu?
* Kamu kurumlarında çalışan herkesin özlük hakları vardır. Belki sokaktakini koruyamazsın ama o kurumlarda çalışan herkesi korumak mümkündür. İsteyen istediğini giyebilmeli ama bu kadar zamandır türbansız ya da başörtüsüz diye kimsenin başına bir şey gelmedi. Hele de kamu da...
* Özellikle benim okuduğum yıllarda yaratılan bıkkınlık getiren mevzular da çok güzel ele alındı. Örneğin İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe'nin baskıcı bir yaklaşımla söyletilmesi. Bu zorunluluk, ona sahip çıkılmasını engelledi. Bu düşünce yapısı da çok güzel kullanıldı. (Bkz. Yetmez ama evetçiler)
* Bir başka konu da benim alanımla pek ilintili. Opera ve Tiyatrolar. Kendi içinde çatırdamaları olan bu kurumların da zaafiyetleri çok güzel kullanıldı. Memura performans yasasını reddeden sevgili büyük meslektaşlarım, kendi elleriyle bugünleri görmemizi sağladılar.
Ve bir çok bunun gibi durumlar... Benim herkesin özgürlüğüne olan inancım, başörtüsü kişinin kendi iradesidir, isteniyorsa takılır, diyen insancıl yaklaşımımın bir gün buralara geleceği belliydi. Şimdi ne cevap vereyim, gitti gideeeen, gitti gider. . .
Kasım 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Kamu kelime anlamı olarak sen, ben, bizim oğlan, demektir. Kamunun dini, dili, ırkı, cinsiyeti olmaz. Kamu simgesel olarak bir duruş sergileyebilir, misal osmanlı imparatorluğunda orospuların da başını örtme zorunluluğu gibi yada günümüzde iranda olduğu gibi Zerdüşt yada ezidi kadınların başını örtmesi gibi. Bu duruş kamunun genel olarak dini görüşünü yansıtıyor olsada özünde, adı mahalle baskısıdır. Bu sebeple kamuda başörtüsü islami kafadayım demektir bizim ülkemizde. Aynı kıyafetin siyahı vatikanda dibine kadar katoliğim ben demektir. Bok yedi başı diye bir tabir var ülkemizde. Türkçesi şu her başörtülü kadına ehli islam muamelesi yapmak dangalıktır. Ayrıca kamu erkleri için ben sizden biriyim mesajıdır yedi kat Katolik olsa bile. Kamuda başörtülü insan ayrım ve sınıfçılıktır.
Kasım 2014

Aslan Oz, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Yine kadınlara ait konuyu çok adaletli erkekler tartışıyor. Kadınların meselesini kadınlara bırakmak lazım.
Kasım 2014

Adnan Sol, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

İsteyen istediği gibi giyinebilmeli. Yani bunların tartışılması bile çok saçma, bırakın şalvar giymek isteyen giysin türban takmak isteyen taksın, mini etek giyene bu gâvurdur gözüyle bakılmasın, içen içsin. Zikir çeken zikir çeksin insanları bi rahat bırakın uleaaa
Ekim 2014

İlyas Ağlar, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Sadece kamuda degil her alanda serbest olmalı isteyen başörtülü isteyen baş örtüsüz, isteyen mini etekle isteyen çarşaf ile çalışabilmeli.. .
Ekim 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Azımsanmayacak kadar büyük çoğunluğun özgürlüklerden yana olduğunu düşünüyorum. Bunun içerisinde sağcısı da var solcusu da. Yalnız; hürriyet, başkalarının hürriyetine müdahale etmeden olur. Başörtüsüne karşı çıkanların büyük çoğunluğu, birgün gelip de kendilerine baş örttürme baskısı olabileceği endişesiyle karşı çıkıyordu.
Ekim 2014

Kadir Köse, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Benim Kanaatimce önce ki yanıtlarda da belirtildiği gibi türban toplumda bir kutuplaştırma yaratmak amacı ile ortaya atılmış araçlardan biridir. Lakin bu kutuplaşma nasıl işler ? Nasıl çalışır ? Türban karşıtları ve yandaşları mı ? Neticede baktığımız da kılık kıyafet özgürlüğü olan ülkemiz de herkesin her şeyi giymekte özgür olmak gibi bir hakkı vardır. Nasıl ki transparan elbiselerin ülkemizde vitrinlerde gürücüye çıkması, satılması, satın alınması normal olarak karşılanıyor ise aynı şekilde bir türban yaklaşımını daha doğru buluyorum. Bu durumun iki farklı kutup yaratmanın önüne geçeceğini ve sorunu çözeceğini düşünüyorum. Her ne kadar modern demokratik bir devlet olsak da ya da olma amacı taşısak da bunun çözümü yasaklar koymak değil özgürlüğe açık olmaktır. Hem yeniliğe hem de ilkelliğe açık olmak... Bir vatandaş peçe de giymişse bu onun özgürlüğüdür giyebilir, mayosuyla da gezmiş ise aynı şekilde bu onun özgürlüğüdür yapabilir. Bu gibi bir yaklaşımın sorunları çözeceği kanaatindeyim.
Ekim 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

Kamuda başörtüsü kadar doğal karşıladığım bir hak yok. Gel gör ki kamuda örümcek bağlamış yönetici anlayışı öyle tabulaşmış-taşlaşmış ki artık neredeyse kamuda başörtüsüz kimseyi göremiyoruz.
Başörtü neredeyse işe alımlarda en önemli kimlik görevi görür hale geldi.
Hal böyleyken gel de 7 düvelde nadir rastlanan argo söylemleri toplayıp ta bunların yüzüne yüzüne nasıl atma arkadaş...
Ekim 2014

Semih Cengiz, bir soruya yanıt verdi.

Kamuda başörtüsü serbestliği hakkında yorumlarınız nelerdir?

İnsanların giyim tarzlarına karışmanın hoş bir şey olmadığını düşünüyorum. Kamuda başörtüsü serbestliği çok doğal bir şey.
"Başörtüsü olmadan kamuya giremezsin" nasıl absürt bir cümleyse, "Başörtüsüyle kamuya giremezsin" de o derece absürttür. Yani demek istediğim bırakın kadınlarımız ne giyip ne giymeyeceğine kendileri karar versin ha ? :)
Ağustos 2014

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Başörtüsü giyinen bir kadının aynı zamanda dar pantolon giymesinin İslam'a göre açıklaması nedir?

İslam'a göre uygun olmayabilir, ama bunun hesabı da kendine kesilir.
Eğer bu kadın gelip de size dinden ahkam keserse o zaman lafı edilebilir, veya dindar bir kişi gidip bunun yanlış olduğunu kendisine söyleyebilir ama bu şahıs birisine karışmadığı sürece bu ona ait bir tercihtir, ve kimseyi ilgilendirmemelidir.
Ağustos 2014

Nazende , bir soruya yanıt verdi.

Başörtüsü giyinen bir kadının aynı zamanda dar pantolon giymesinin İslam'a göre açıklaması nedir?

Başörtüsü ve kadının giyimi ile ilgili bildiğim ayetler aşağıdadır. Ayetler bir müslüman için açıklayıcı diye düşünüyorum.
  • Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.(Ahzab 59. Ayet)
  • Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler) . Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz. (Nur 31. Ayet)
  • Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir. (Nur 60. Ayet)
Bundan sonrakiler bir kadın olarak, insanların kadınları bir şekle sokma çabasından gelen bıkkınlığa cevabımdır.
İnsanların özellikle kadınların giyimleri konusunda bu kadar eleştirel olmayı anlamıyorum. Kadını neden bir kalıp içine sokmaya çalıştığınızı da anlamakla birlikte anlayamıyorum! İslami düşünen veya düşünmeyen erkeklerin kadını bir cinsel tema olarak görmesinden, çook iyi niyetliymiş gibi göstererek kadını kendince bir şekle sokmaya çalışmasından inanın bıktım. Ya bırakın kadın istediği gibi giyinsin. İnanıyorsa örtünsün ve şekline de kendi karar versin. Sorumluluğu kendisine aittir. Allah' la onun arasındadır. Benim tanıdığım Allah'a iman eden; pantolon üzerine başörtüsü takan, çarşaf giyen, askılı- şort giyen kadınlar var. Onların kalplerindekini sadece Allah bilir. Ve hükmü de verecek O' dur. Şekilcilikten ve insanlar hakkında hüküm vermekten ne zaman kurtulacağız acaba? Çarşaf giyiyor diye cennet ehli, şort giyiyor diyede cehennemlik hükmünü kimse veremez!! İnsan kendine bakmalı! Elbette islam kadının şehveti körüklemeyecek şekilde giyinmesini söylüyor. Ama onlarında insan olduğunu ve bir nefse sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle o açıyorsa bende tacizimi yaparım mantalitesinden vazgeçilmelidir. Lütfen kendiniz (erkekler) için gösterdiğiniz hoşgörüyü birazcık da kadınlar için gösterin. Acaba erkekler ne zaman iffetli olacaklar! Nur suresi 30. Ayetiyle son sözü söylemek istiyorum. Ne de olsa ondan sonra Nur suresi 31. Ayet geliyor!
  • (Resûlüm!) Mümin erkeklere, gözlerini (harama) dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. (Nur 30)
Daha fazla

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.