Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bass Gitar

YÖNLENDİR bas gitar

Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Türk gitaristlerden hangisini en başarılı buluyorsunuz?

Türküleri severim, ama Gitarı da severim..

Lise yıllarında Rock müzik dinliyordum önce eski türkülerin yeni okunmuş biçimleri çok hoşuma gidiyordu sonra o ezgilerin orjinallerini dinlemek isteyip bir çok farklı ustaya rastladım ve hepsini dinlemekten çok da keyif aldım.

Benim Gitar konusunda en başarılı bulduğum kişiye gelince Erkan Oğur'u tek geçerim. Perdesiz gitarı ve ezgileri her zaman beni büyüledi ve büyülemeye de devam edicek.
Dinlemeden geçmeyin çok çok seveceksiniz..
Temmuz 2012

Aleks Mutlu @aleksmutlu

Havaların ısınmasıyla birlikte gitarlara nasıl bakım yapılmalıdır? Malum sıcaklar yüzünden ellerde aşırı bir terleme mevcut olduğu için hem teller daha hızlı kararıyor, hem de klavye kirleniyor. Önüne geçmek için ne yapılmalı?

Klasik gitar için konuşmak gerekirse çalıştıktan sonra gitarın tellerinin kuru bir bezle hafifçe silinmesi tellerin terden dolayı zarar görmesini azaltacaktır. Ayrıca tellerin ömrünüde uzatır.
Klavye temizliği için ise ben telleri biraz gevşetip, telleri sapın sağına ve soluna yasladıktan sonra klavyeyi önce nemli bir bezle siler, sonra kuru bir bezle de nemli kalmaması için klavyeyi tekrar silerim. Aynı işlemi gitarın gövdesi içinde yapıyorum. Ben kullanmadım ama klavye temizliği için limon yağı kullanıldığını da duymuştum.
Mart 2012

Sedat Durmuş @dadassedat

Bas gitar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Gitarın aktif mi pasif mi olduğuna dikkat edilebilir. Örneğin aktif gitarların içinde bulunan bir mekanizma seslerin daha güçlü verilmesini sağlar.
Mart 2012

Patrick Jane @patrickjane

Bass gitar seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle ne tarz çalacaksın onu bilmemiz gerek. Basların 20 fret, 24 fret, 27 fret olanları var. Yeni başlayacaksın diye gidip sakın plastik veya türevi malzemeden olanları alma derim. Gövde ve sap mutlaka ağaç olsun. Genelde gül ağacı kullanılır ama bütcene göre daha kaliteli bir ağaçtan yapılan gitar alabilirsin. Bass gitarda, gitar kadar amfi de çok önemlidir. Paran yeterli değilse gidip dandirikten amfiler alma bu sefer gitardan zevk almazsın. Beyoğlu'nda Zuhal müzikte çok çeşit vardı hala da vardır diye tahmin ediyorum. Oradan gidip inceleyebilirsin.

Ocak 2012

Tailchute @tailchute

Gitarlara bağlanan prosesör nedir? Ne işe yarar?

Prosesör dediğimiz şey aslında bir efektördür. Algılanan seslere belli efektleri veren aygıtlar olarak bilinirler ve kullanılırlar. Genellikle elektro gitar üzerinde kullanılır, elektro gitarın manyetiklerinden algılanan ses jak kablosu üzerinden prosesöre iletilir ve prosesörden ise amfiye veya herhangi bir çıkış birimine bağlanır ve prosesör enstrüman ile çıkış birimi arasında yer almış olup, seslere efekt verir. Bilindik birkaç efekt söyleyeyim, "Distortion", "Echo", "Reverb" vb. bir çok efekti prosesörden sağlayabiliriz. Çok sayıda prosesör mevcuttur, ihtiyaca göre prosesör alınabilir. Prosesörü önemli kılan gitarı çalan kişiye ton geçişlerinde kolaylık sağlaması, ayak pedalıyla bunu yapabiliyor olması, ve tonlarının kalitesidir. Bir çok prosesörde ise kendi efektimizi yaratabiliyoruz, ayalarını değiştirerek. Prosesörler sadece efektör görevi yapmazlar, bir çoğunda gene metronom, tuner veya wah pedalı bulunmaktadır.
Ocak 2012

Barış Arslan @BySplash

Single manyetik ile Humbucker manyetik arasındaki fark nedir?

Single manyetikler daha parlak tonlar verirler. Fakat gürültü açısından sıkıntı olabilir.
Distortion kullanırken ise humbucker manyetikler daha iyi ses verir.
Eğer clean tonlarda ritimde temiz sesler almak isterseniz single manyetikler daha başarılı olacaktır.
Aralık 2011

Hakan Köse @hakank

Bend ne demek ve gitarda nasıl kullanılır?Bend Tekniği genel olarak şarkıya blues efekti katmak için kullanılan yöntemdir.Bu teknikle şarkıyı bambaşka bir hale getirip,yarım ses,1 ses ve isterseniz 2 sese kadar bent yapabilirsiniz.Bendle gerçekten güzel performanslar elde etmek mümkündür.Eklediğim videoda Türkçe olarak bu teknik nedir,nasıl kullanılır detaylı olarak ulaşılabilir.

19 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.