Bilmek istediğin her şeye ulaş

Basur

Basur veya hemoroid; anal kanalı kaplayan veya makatın dış kısmında bulunan mukoza zarı altındaki damar ağlarının şişmesi ile oluşan yumrular. Ayrıca mayasıl ve babasıl olarak da bilinir. Bir varis çeşidi olan basur, anal kanal içinde topaklanan veya makattan dışarıya sarkan atardamar, toplardamar ve bağ dokusu yumrularıdır. Anal enfeksiyonlar veya karın bölgesinde oluşan basınç (hamilelik, ıkınma, ağır kaldırma vs.) nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra kronik karaciğer rahatsızlıkları veya tümörler nedeniyle de oluşabilir. Dışkı transferi yapan kanalın çeperlerinde görülen, basur ortamı hazırlayabilecek bir zayıflık, bazı hastalarda ırsî olabilir.Hafif hemoroid rahatsızlıkları fitil, gevşetici (laksatif) ve banyo ile tedavi edilebilir. Eğer yumrular oluştuysa ya da başka komplikasyonlar görülüyorsa, cerrahî müdahale gerekebilir.Hemoroidler iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere başlıca iki tipte görülür. İç hemoroidler sıklıkla makatta ağrıya neden olmaz ve sadece kanamaya neden olurken, dış hemoroidler çok ağrılıdır.

Mayıs 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Gebelikte hemoroid riski neden daha yüksektir?

Gebelikte hemen hemen bir çok şeyin riski artmaktadır. Hatta gebelik öncesi görülmeyen hastalıkların gebeliğin yol açmasıyla görülebilir. Örnek verecek olursam; gestasyonel diyabet, preeklemsi, varisler... Daha detaylı bilgi için; Gebelikte fizyolojik değişimler yazısını okuyabilirsiniz.

Hemoroid ( bağsur ) oluş şekli ve görüntü olarak vücudun diğer yerleri ve bacaklarda görülen varislerden farklı değildir. Gebelikte varislenme de çok fazla olur. Hemoroid rektum ve anüs çevresindeki toplardamarların yani venlerin genişlemesi ve kanın bu genişlemiş damarlar içinde göllenmesidir. Gebelik, hemoroid oluşumunu ya da var olan hemoroidlerin yarattığı şikayetlerin artmasını kolaylaştıran bir durumdur. Çünkü gebelikte karın büyüdükçe iç organlara olan basınç artmaya başlar. Özellikle sindirim sisteminde şikayetlere yol açar. Kabızlık görülür. Kabızlıkta hemoroid riskini ıkınmaya bağlı artırır.

Özellikle vena cava denilen ve kirli kanı vücudun alt kısımlarından kalbe taşıyan ana toplar damardaki basınç artar. Alt kısımlardaki toplar damarlarda kan akımı yavaşlar. Sonuç olarak artan direnç ve içinde kan akımı yavaşlayan bu toplardamarların duvarı genişler. Doğum anında ıkınma sonucu oluşabilir.
Ağustos 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Hemoroid nedir?

Hemoroid, bağsur olarak da bilinen neredeyse her 3 kişiden birinde görülen yaygın bir hastalıktır. Makattan dışarıya sarkan atardamar, toplardamar ve bağ dokusu yumrularıdır. Şiştikleri zaman ve iltihaplandıklarında hastaları çok zor duruma sokan bir durum oluştururlar. İki türlüsü görülür dış ve iç hemoroiddir. İç hemoroid çok fazla ağrıya neden olmaz kanamaya neden olur. Dış hemoroid ağrılı olur.


Hastalıklar

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.