Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bebek

İstanbul

Bebek, bir insanın en küçük hali olan doğum anından itibaren yürüme dönemine kadar olan zaman diliminde aldığı isimdir. Yeni doğmuş olan bir bebek her açıdan anne ve babasına muhtaçtır. Sağlıklı bir bebeğin ağrlığı ortalama 3.2 kg boyu ise 35–50 cm arası olabilir. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere oranla biraz daha fazla olabilir. Yeni doğmuş bebeğin kafa yapısı vücuduna göre daha büyük görünür. Yeni doğmuş bebeklerde kemiklerin tamamı sertleşmemiş olabilir. O yüzden yumuşak kemik kırılmalarına karşı çok hassas ve dikkatli olmak gerekir. Genellikle doğumdan hemen sonra ya da en geç 24 saat içinde bebek üzerinde tıbbı kontrol yapılır ki bu anne babaların rahatlaması için çok önemlidir. Sırayla bebeğin kilosu ve vücut ölçümleri (baş çevresi,boyu) uzman doktorlarca kontrol edilir. Daha sonra kalp ve akciğerleri dinlenir ve iç organlarının elle muayenesi yapılır. Ayakları, bacak boyu, kalça çıkığı muayenesi ayrıca yapılır. Daha sonra erkek çocuklarda testislerin yerinde olup olmadığı kontrol edilmektedir. En sonda bebeğin omurgası ve makatı kontrol edilir. Ama genellikle doğum sırasındaki saçların zamanla döküldüğü yerine hemen yeni saç tüylerinin çıktığı görülür. Yeni doğan bir bebeğin derisi genellikle kızarık gibi görünür. Bu durum henüz yeterli kalınlığa ulaşamamış olan derinin inceliğinden kaynaklanmaktadır. İlk günlerde bebeğin derisi soyulabilir. Bu durum genel olarak avuç içi ve ayaklarda görülür. Bu hafif nemlendiriciler ve kremler ile giderilebilir. Henüz tam olarak çalışamayan ter bezlerinden dolayı burun çevresinde beyaz noktalar görülebilir. Bu durum birkaç hafta sürebilir. Diğer bir durum olarak yüz çevresinde kırmızı plakalar halinde olan döküntü olabilir. Buna “toksik eritem” denir ve tedavi gerektirmeden kendiliğinden zamanla düzelir. Bebeğin kan dolaşım sistemi henüz yeterli düzeye ulaşmadığından elleri ve ayakları mavi mor görünebilir. Bu durumlar...

Haziran 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Yeni doğan sarılığı nedir?

Bebek doğana kadar akciğerlerini kullanmaz. Gerekli oksijeni göbek kordonu aracılığı ile sağlar. Doğum sonra akciğerler devreye girer. Bu rol değişimi sırasında oksijen taşıyan hemoglobinin değişmesi gerekir. Bu nedenle kırmızı kan hücrelerinin hepsi yavaş yavaş yıkılır. Tabi bu yıkımlar olurken bir yandan yeni kan hücreleri yapılmaya devam eder.

Bu yıkılma sonucunda bilirubin maddesi çıkar. İşte sarılığa neden olan madde budur. Bilirubin idrar yoluyla atılır. Bebek bu dönemde iyi beslenemiyorsa ve buna bağlı olarak idrar miktarı az ise bilirubin vücuttan atılamayacağından yeni doğan sarılığı ortaya çıkabilir.

Bebeğinizin sarılık olduğunu nasıl anlarsınız?

Sarılık önce yüzde başlar. Sırayla göğse, karna, kol ve bacaklara doğru ilerler. Göz akı da sararır. Bebek daha çok uyur, emmesi azalır. Eğer bilirubin çok yükselip beyni etkilemişse o zaman bebek tiz sesle ağlamaya başlar, başını geriye atar, havaleye kadar gidebilir.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

1,5 yaşındaki bir bebek akşam saat kaçta uyumalı?

1,5 yaşındaki bir çocuğun günde 10-13 saat arası uykuya ihtiyacı vardır, bunu gün içine ve geceye paylaştırmak ebeveynlerin işidir. Çocuğun gece yatacağı saat de ebeveynlerin pes edeceği saati geçmemelidir. 10 saat uyuyan bir çocuksa ve gece 9'da yatırırsanız sabahın 7'sinde uyanır ve bütün gün peşinde koşturur. Onu 11'de yatırabilir ya da 5'de uyanmasını kabul edebilirseniz gündüz de iki saat uyuyacaktır. 13 saat uyuyan bir bebeğiniz varsa gece bir 10 saat uyutabilir gündüz de 3 saat uyutabilirsiniz. Bebeklerde gündüz gece uykusu ayrımı yapılmaz sadece uyku saatleri ebeveynlere göre ayarlanır ve çocuğun günlük uykusunu almasına çalışılır.
Kasım 2013

Sinem Yıldız Çiftlikli, bir soruya yanıt verdi.

Bebeklerin rahimde nefes almaları ve vücut fonksiyonları nasıl gerçekleşir?

Bebekler ana raminde amniyon kesesi içerisindeki sıvı içinde gelişir. Yani rahimde hava yoktur, bu nedenle nefes almazlar. Akciğerleri gelişmemiştir ve içi vakumlanmış gibidir. Akciğerler bebekte gelişimi en geç tamamlanan organlardır. Bebek doğduğunda ciğerler ilk kez havayla dolar ve bebek ağlar.
Kasım 2013

İbebek Co  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bebeklerde İshal Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Bebek

Annelerin annesi, bugün sana bebeklerde ishal konusunu anlatmaya çalışacağım. Bebekler neden ishal olur? , bebeklerde ishal tedavisinin nedenlerini bu yazıda okuyabilirsin. Bebeklerde ishal nedir diye soracak olursan anne, günde 3 kez ve daha fazla, 200 gramdan çok, yumuşak sulu kıvama kadar değişen dışkılamaya ishal denir. Biz bebeklerde en çok görülen bebek hastalıklarından biridir. Yenidoğan bebeklerde ve süt çocuklarında, en fazla 6 ay – 2 yaş arasındaki biz bebeklerde görülür. Yeni doğduğumuz zaman anne sütünden dolayı altın sarısı renkte ve günde 6-7 kez dışkılama normal sayılmaktadır. Hepimiz farklı vücut yapısına sahip olduğumuz için bağırsak çalışma düzenimiz farklıdır bu yüzden bizim dışkılamalarımızı gözlemlemeniz çok önemlidir. Dışkımız normalden daha suluysa ve daha sık yapıyorsak ishal olmuş olabiliriz. İshal olduğumuzda ateşimiz, bulantımız, kusmamız, karın ağrımız, iştah kaybımız ve kilo kaybımız olabilir. Ama fazla endişelenmeyin her bebek hastalığının bir çaresi vardır bununda bir çaresi var elbet. Bir de unutmadan anne sütüyle beslendiğimizde ishal olma olasılığımız çok azdır. Çünkü anne sütünde bulunan maddeler ishali oluşturan mikroorganizmaların var olmasını engeller böylece bizde ishal olmayız. Bizim ishal olmamız her mevsimde olabilir. Şunu unutmayalım ki yazları taze meyveleri tükettiğimiz zaman ishal olma olasılığımız daha yüksektir. Bebekler neden ishal olur? Derseniz eğer şu sebeplerden dolayıda ishal olabiliriz. Eğer hastaysak, diş çıkartıyorsak, belirli gıdalara karşı hassasiyetimiz varsa, gereğinden fazla meyve ve meyve suyu tüketiyorsak, bağırsaklarımızda mikrobik enfeksiyonlar varsa, antibiyotik tedavisi oluyorsak biz ishal olabiliriz.
Bebeklerde İshalin Nedenleri Nelerdir?
Anne ishal olmamızın en sık karşılaşılan nedeni el ve ağız yoluyla bulaşan mikroplardır. Yani bu mikroplar bizim ishal olmamızın en büyük nedenidir. Bazı bakterilerde ishale yol açabilir. Bebeklerde ishali önlemek için bizimle temas kurmadan önce ellerinizi yıkayın ve mikroplardan arının böylece mikropları en aza indirmiş olacaksınız.
Bebek olduğumuzdan dolayı bizler için en önemli besin anne sütüdür. Bunun yanında verilen inek sütü alerji yapabilir. Bu yüzden ishal olma durumumuz olur. Birde sizden anne sütüyle beslendiğimizden dolayı sizin kullanmış olduğunuz süt ve süt ürünlerinden dolayı mikroplar bize geçebilir.
Bebek mamaları kullandığımız zaman onların son kullanma tarihlerine iyi bakın ve taze olmasına özen gösterin aksi takdirde bozuk ve son kullanma tarihi geçmiş mamalar bize zarar verebilir.
Bizler için hazırlamış olduğunuz mamaları bitirmediğimiz zaman onu tekrar bize yedirmeye çalışmayın aradan geçen sürede o mamalar bozulabilir bozulduğu içinde bizim ishal olma olasılığımız artmış olur.
Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra anneciğim, bebeklerde ishal şu şekilde nedenden dolayı olabilir; beslenme hataları, doğuştan kaynaklanan metabolizma hastalıkları, bağırsak hastalıkları, zehirlenmeler, ilaçlar ve özellikle antibiyotikler yer alır.
Bebeklerde İshal Tedavisi
Annelerin birtanesi üzülme bebeklerde ishal geçici bir durum. Biraz rahatsızlanırım hastalanırım ama iyileşirim ben sen üzülme olur mu? Eğer çok hasta olursam ve yüksek ateşim varsa, şiddetli karın ağrısı, kanlı dışkı ve çok sıvı dışkı yapıyorsam hemen beni en yakın bebek doktoruna götürün. Doktor amcalar bana en iyi şekilde bakar böylece bende iyileşebilirim. He bir de unutmadan bazı arkadaşların başına gelmiş eğer bebekler ishal olursa şu durumlarda oluşabilir; ağzımız ve dilimiz kurursa, bıngıldağımız çökerse, gözyaşı dökmeden ağlarsak, kusma ve idrarımızda azalma varsa acilen bizi doktora götürün olur mu?
Unutmadan söyleyeyim anne ishal olduğumuzda sakın komşularımızın söylediği ilaçları kullanma beni doktora götür onun verdiği ilaçları kulan olur mu? BEBEKLERDE İSHAL DURUMU OLURSA KESİNLİKLE KULLANACAĞINIZ İLACI DOKTOR VERSİN! Sizin kullanacağınız ilaçlar bizim sağlığımız tehliye atabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde ilaç kullanalım. Bol bol dışkılama yapacağımız için anneciğim altımızı tahrişten korumanız gerekmektedir. Her dışkılama sonrasında altımızı değiştirin, pişik merhemi sürün altımızı güzelce temizleyin.
Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?
Anneciğim benim, ishal olduğumuz zaman sıvı kaybımız çok olacaktır bu yüzden bize bol bol sıvı verebilirsiniz. İçme suyumuzu kaynatarak bize içirirseniz içerisindeki mikropları arıtmış olabilirsiniz. Bize her zamankinden daha fazla su içirin. Bu ishal olduğumuzda alabileceğiniz ilk önlemlerden birtanesi; ishali durdurmak için değil, kaybolan suyu yerine koymak içindir. Akut ishal durumunda vücudun kaybettiği su ve tuzu yerine konması tedavinin ilk basamağını oluşturmaktadır.
Eğer anne sütüyle beni emziyorsan, yapabileceğin en iyi şey az az ve sık sık beni emzirmektir. Katı besinlere başlamışsam eğer doktor tavsiyesi ile ishal mamalarını kullanabilirim. Ayrıca bebekler ishal olduğunda pirinç lapası, kuru ekmek, patates ve muz püresi gibi nişastalı yiyecekleri bize yedirebilirsiniz. İnek sütüyle besleniyorsak eğer bunu ishal olduğumuzda kullanmayıp bize yoğurt verebilirsiniz. 1 yaşında değilsem henüz ishal kesici ilaç sakın kullanmayın. Doktoruma danışmadan kesinlikle bana ishal kesici ilaç verme anne olur mu?
Bebeklerde ishal durumu olduğu zaman altımız tahriş olabilir bu yüzden anneciğim bol bol altımızı temiz tutmanız gerekmektedir. Altımızı temizleyin, bebek kremleri sürün, pişik merhemi sürün altımız devamlı olarak temiz kalsın.
İshal olduğumuzda bize anne sütüne veya hazır mamalara ilave olarak her eczanede bulabileceğiniz ishal için hazırlanan rehidrasyon karışımları verebilirsiniz. İki veya üç dakikada bir kaşık, bardak veya biberon ile birkaç yudum verilmesi uygun olabilir. Tatlandırılmış besin ve meyve suları vermeyiniz bu ishali daha da şiddetlendirebilir.
Anneciğim, bize ne kadar çok besin verirseniz ishalin etkisi o kadar az olur. Yukarıda da dediğim gibi muz püresi, pirinç, patates ve makarna gibi nişastalı gıdalar bebekler ishal olduğunda onların sağlıkları için iyi gelebilir.
Bitanecik annem, eğer kusma durumum varsa katı gıdaları kusma durana kadar verme olur mu? Süzülmüş ve seyreltilmiş meyve sularından verebilirsin. Eğer yaşım biraz daha büyükse sulandırılmış meyve suyu ile karışık gazoz verebilirsin. Ama yaşım uygun değilse sakın verme olur mu?
Eğer bir veya iki kere sulu dışkı yapıyorsam bu pek önemli sayılmaz ama bu durum devam ediyorsa ve bunun yanı sıra ateşim ve kusmam varsa beni doktora götürün olur mu? Doktor amca bana iyi bakacaktır.
Annelerin annesi bebeklerde ishal olma durumunu arkadaşlarla tartışıp konuşup anlattık bize neyin iyi geldiğini neyin kötü geldiğini hep birlikte düşüdük yazdık. Yazdıklarımızı iyice oku olur mu? Sakın panik olma sakince iyileşmemi bekle. Dediklerimi yap ve benimle bol bol konuş olur mu? Bir de bu bebek hastalığımdan sonra aklında kalanları diğer annelere paylaşmayı unutma olur mu? Aşağıdaki yorum yaz bölümünden yorum yazarak başından geçen durumu diğer annelere de anlatabilirsin onlarda senin bu tecrübelerinden yararlanabilir. Seni seviyorum annelerin birtanesi sakın üzülme ben iyiyim

Bebeklerde İshal Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?
Kasım 2013

İbebek Co  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebek Bakımı
Melaba Anneciğim, bugün sana “bebekler neden uyumaz? ” sorusunun cevabını vereceğim. Biliyorum anne bazı zamanlar sizi çok üzüyorum hatta geceleri sizi uykunuzdan bile ettim. Ama ne yapayım bende bir bebeğim benimde sorun oluyor bende o yüzden ağlıyorum.
Bebeğim neden uyumuyor?
dediğin anda gel burada yazdıklarım aklına gelsin olur mu? Beni en iyi buradan dinleyebilirsin şimdi başlıyorum bak anlatmaya sakın hiçbir yeri atlama dikkatlice oku olur mu anneciğim? : ) Bebeğime uyku düzeni kazandıracağım diye yapmış olduğunuz en büyük yanlış beni odaya bırakıp saatlerce ağlatıp sonra susmamı beklemeniz. Bu yaptığınız davranış yanlış anneciğim. Beni odaya bırakıp ağlayarak uyumamı beklemeyin lütfen bunu yapmayın çünkü ileride ben hep susmayı öğrenmiş olacağım ve bu benim psikolojim için çok kötü bir şey. Beni yanınıza alında uyutun olur mu? Tek başıma odaya koymayın ben orada korkarım hem. Bu yaptığınız davranıştan vazgeçin yoksa ağzınıza acı biber sürerim.
Benim yattığım yere önem verin rahat olsun bazen tam uyurken belim ağrıyor ondan uyuyamıyorum zaten konuşmadığım için size de bunu anlatamıyorum ancak ağlayarak size anlatabilirim. Yemekten sonra gazımın çıktığından emin olun. Gazım varsa ben duramam ki yerimde hep ağlayım. Yattığım yer kışın soğuksa sıcak olsun, yazın sıcakta ılık olsun bende insanım anne. Güneşli havalarda beni dolaştırın biraz yorulayım yorulduktan sonra rahatça uyuyabilirim. Ama yorun dediysem fazla yormayın şimdi hani orta dereceli yorulayım eğer fazla yorulursam biliyorum ben kendimi bir yerimi incitirim bu sefer hiç uyuyamam buna dikkat et.
Geceleri yatmadan önce bana bebek maması yedirmeyin! Çünkü gece beslenirken eğer sık sık uyana bilirim, reflü olabilirim, üst solunum yollarımda sorun olabilir. Birde gece beslendiğim için sabahleyin fazla yemek yiyemeyebilirim buda benim bebek gelişimim için kötü bir şey. Bu yüzden anneciğim uyku saatime 1 saat kala bana yemek yedirmeyin. Son öğünüm ise tahıllı bebek mamalarını tercih edin. Böylece tahıllı bebek mamalarını yersem gece boyunca tok kalacağım, sindirim sistemimim çalışması kolaylaşacak ve miss gibi rahat bir uyku uyuyacağım…
Lütfen! Beni televizyon karşısında ayağınızda sallamayın televizyon izlerken uyuyamam ki ben eğer böyle uyuduğumu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben televizyonda izlediklerimi rüyamda görebilirim böylece korkarım aniden geceler bağırarak ağlarım o zaman daha kötü olur. Sessiz bir oda da beni uyutmaya çalışın insan sesleri olsa sorun olmaz ama böyle televizyon, gürültülü müzik gibi sesler olursa ben uyuyamam.
Bana uyku düzeni kazandırırken lütfen sabırlı olun anne ve baba olur mu? Sabırlı olursanız size her uyanışımda bol kokulu bir öpücük hediye edeceğim. Yukarıdaki anlatmış olduğum bebeklere uyku düzeni sağlamakla ilgili yapılacakları yapın bana bunları yaparsanız eğer bende uyku düzenine kavuşmuş olabilirim. Bir de son olarak size önereceğim bir kaç şey var onları da yapın tamam mı?
Bebekler Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?
Geçen gün bu konuyu komşumuzla konuşurken duydum sizi çok yoruyorum sanırım uyku düzenim olmadığından dolayı şimdiden özrü dilerim : ( Beni uyutabilmeniz için size birkaç tüyo vereyim onları uygularsanız ben susarım sizde rahatlarsınız.
Sağlıklı bir uyku düzenini bana alıştırmak istiyorsanız uykudan önce bazı davranışları bana tekrar etmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde ben uykunun geldiğini anlarım. Benim en erken üç aylıkken bana uyku düzeniyle tanışmam gerekiyor. Mesela ben yatmadan önce bana bunları yapabilirsiniz. Yatmadan yarım saat önce beni yıkayın, pijamalarımı giydirin, biraz oyun oynatın, benimle biraz konuşun lütfen benimle çok konuşun. Loş ışıkta sessiz gürültüsüz bir ortamda bana ninni söyleyin. Böylece ben yatacağımı anlayabilirim ve yatma zamanının geldiğini anlayacağım. Her akşam ya da belirli aralıklara bunu tekrar ederseniz ben belirli bir süre sonra yatma vaktini iple çekeceğim ve sizi de yormayacağım.
Bir hastalığım yoksa uyku düzenini sağlamak sizin elinizde anne ve babacığım. Yukarıda yazanların hepsi yaptıktan sonra ben hala uyumuyorsam ve ağlıyorsam beni doktora götürün olur mu? Bir yerlerim ağrıyor olabilir, bebek hastalıklarından herhangi birini kapmış olabilirim. En yakın doktora beni götürün o beni muayene eder ve iyileşirim ama sakın üzülmeyin bu bebek neden ağlıyor diye bebeğim anne konuşamam ki anca ağlarım ağlaya ağlaya derdimi anlatmak zorundayım size.
Bir sonraki yazımda görüşmek üzere anne kendine iyi bak seni seviyorum arada sırada yazdıklarımı okumak için tekrardan gel olur mu? Buradaki arkadaşlarla sizin bizi anlamanız için önemli konuları konuşup yazıyoruz. Sizde bizi anlayın. Hadi arkadaşlar bizi bekler öptüm.
Kaynak: Bebeklerde Nasıl Uyku Düzeni Oluşturulur?
Mart 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır? Bebekler nasıl uyutulmalılardır?

Uyku

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için mutlaka düzenli uykuya gereksinimleri vardır. Yeni doğan bir bebeğin uyku gereksinimi yaklaşık 16,5 saatken 3 aylık olduğunda 15 saat, 9 aylık olduğunda 14 saat, 18 aylık olduğunda 13,5 saat , 3 yaşına geldiğinde 12 saate inmektedir. İlk haftalarda bebeklerde görülen uykusuzluk problemleri; gaz sancısı, mide asidi, hastalıklar, fazla beslenme ve bebeğin huzurunu bozacak şekilde panikli davranışlar uykusuzluğa neden olur.
Bebeğin iyi uykuyu yakalayabilmesi için, bulunduğu ortamın önemi büyüktür. Odanın ısısı, havalandırması ve ışıklandırması önemli unsurlardır. Bu şartları sağladıktan sonra haftalar ilerledikçe bebeğe uyku eğitimi verilmeye başlanır.
Özellikle yeni doğan da gece gündüz uykularının düzeni yoktur. İlk aylarda bebekler mutlaka geceleri uyanırlar. Uyku düzenini sağlayan melatonin hormonudur. İlk 4 aydan sonra salgılanmaya başlar. Bu döneme kadar bebekleri her saat başı uyutmak gereklidir. Gece uyuması için bebeği huzursuz bırakmak ve uyutmamak yanlıştır. İlk dört ay buna dikkat etmek gereklidir. İlerleyen aylarda gündüz uykuları azaltılır. Gece uyananlar bebeklerinin beslenme ve bez değişimi gerçekleştikten sonra tekrar uyutulması gerekir. Gece beslenmeleri azaldıkça uyanmalarda azalır.

Uyku düzeninin sağlanması için;
  • Gündüz uykularının azaltılması gereklidir.
  • Bebeğin uykusunun geldiğini anladığınızda onu yatağına götürüp yatırın. Eğer kucağınızda sallayıp beraber uyursanız bebek gece uyanmalarında da bunu ister. Uykuya kendi kendine dalmasını öğretmek çok önemlidir.
  • Bebeğiniz ağlar ağlamaz hemen yanına koşup kucağına alıp, odasındaki ışığı yaktığınız zaman bebek buna alışır. Her ağladığında bunu ister. Zamanla bebeğinizin yanına geç gitmeye başlamak hatta karnı tok ve altı temiz ise hiç gitmeyip tekrar uyumasını beklemek gereklidir.
  • Bebekler genel olarak, ışık ve sesten çok rahatsız olurlar. Uyuması için ortamın çok fazla sessiz ve ışıksız olarak ayarlanması, en ufak seste bile uyanmasına sebep olur. Bu nedenle uykuya dalarken çok yalıtılmış ortamdan sakınmak gereklidir.
Şubat 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Hamilelikte bebeğin aylara göre durumu nasıl değişmektedir?

Hamileliğin gerçekleşmesi için, yumurtalıktan salınan yumurtanın spermle karşılaşıp döllenmesi ve uterusa yerleşmesi gereklidir. Her ay düzenli bir şekilde atılan yumurta hamilelik başlayınca durur. İlk ayda yani ilk 4 hafta içinde hamilelik bu aşamaların sonucu daha yeni adeti gecikir. Bunun sonucunda ilk belirtiyi alır. Şüphe duygusu yüksekse gebelik testi yapılır. Bu testin çalışma prensibi, anne adayı hamile kaldığı zaman görülen, kan ve idrarda ortaya çıkan HCG hormonuna bağlıdır. HCG hormonu hamile kadınlarda görülür ve eğer varsa testte çift çizgi, yoksa tek çizgi ortaya çıkar. Bu testler ve doktor kontrolü sonucu ilk günlerde hamilelik anlaşılır.

İlk zamanlarda embriyo mm'den bile daha ufaktır. Yalnızca bir kaç hücreden ibarettir. İlk aylar embriyo aşamasının gerçekleştiği aylardır. Yumurta ve sperm birleşir tek bir hücre oluşturur daha sonra embriyo bölünen bu hücre sonucunda (2,4,8 ve 16 şeklinde..)oluşur.
Hamileliğin ikinci ayında; bulantılar, bel ağrısı, iştahsızlık ve tiksinmeler başlar. Bu dönemde embriyonun organlarının konumları belirlenir. Kalbi atmaya başlar. Ultrasonda kalbin attığı gözlemlenir. Kollar ve bacaklar taslak halinde oluşmaya başlamıştır. Beyin hücreleri ve iç organlar oluşmaya başlar.

Hamileliğin üçüncü ayında fetus çok hızlı gelişmeye başlar. Organ gelişimi artık son aşamasına gelir. Gözler, dudaklar, kollar ve bacaklar oluşur. Bebeğin duyuları gelişir ve hareket etmeye başlar.

Dördüncü aya gelince anne beslenmesine daha çok dikkat etmelidir. Bu haftalarda fetusun hareketi artar. İnsan şeklini bu ayda alır. Daha önceki haftalarda baş ve gövde oranı tam olarak insan gibi değildir. Gözler daha çok kenarlarda bulunur. Bu aya gelince bu durumlar daha çok gelişir. Fetusun omurgası oluşur. Kemikler tek tek sayılabilir. Ellerini ve kollarını çok sık hareket ettirir.

Beşinci ayda anne adayının karnı artık belirginleşir. Fetusun organları kitlesel olarak büyümeye devam eder. Kulak kemikleri gelişir. (Çekiç, örs ve üzengi) Beyin gelişmeye başlar. ( Bu nedenle vitaminler ve omega-3ler önemlidir.) Ayrıca bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı ile ilgili gerekli olan bir takım testler bu ayda yapılır. (3'lü test)

Altınca aya anne bebeğin hareketlerini anlamaya başlar. Bu ayın sonuna doğru dışarıdan birisi dokunduğunda anlayabilir. Fetusta kaslar bu ayda oluşur. Bu nedenle hareket daha fazladır. İlk sesleri duymaya başlar. Kalp sesi, sindirim hareketleri ve çevreden gelen ince sesleri duyabilir.

Yedinci ayda annenin daha sık acıkması ve fiziksel aktivitesinin azaldığı bir aydır. Bu ayın başında en detaylı bir şekilde fetusu gözlemek mümkündür. Bu ayda yapılan ultrasona detaylı ultrasonda denir.

Hamileliğin sekizinci ayında fetusun akciğeri gelişir. Gözleri görmeye başlar. Rahime yansıyan ışığı az miktardaki ışığı görmeye başlar. Bu ayda fetus artık normal doğan bebek kadar büyüktür. Hareketleri 9 ay sonunda doğan bebekle aynıdır. Ancak akciğer ve beyin gelişimi tam olarak tamamlanmamıştır. Bütün organları çalışır durumdadır.

Dokuzuncu aya gelindiğinde annenin kaygıları fazlasıyla artmaya başlar. Fetus kitlesel olarak çok büyümüştür. Solunum kasları ve sistemi son şeklini alır. Beyin gelişimi ve göz gelişimi de son gelişimlerini tamamlar ve genel olarak baş aşağıya dönmeye başlar.

Son ayın içinde ise, annenin yapacağı doğum şekli belirlenmiş olduğu için bunun doğrultusunda hareket eder. Fetus artık dışarıdaki ortama hazırdır ve gerçek yaşamı beklemektedir.

Hamilelik
Kasım 2012

Özlem Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bebeklerin rahimde nefes almaları ve vücut fonksiyonları nasıl gerçekleşir?

Anne ile bebek arasındaki her türlü madde alışverişi plasenta adlı organ aracılığıyla gerçekleşir.

Bu organ rahim içinde, bebekle aynı zamanda gelişerek, rahimin iç duvarına yerleşmiş olarak, bebeğin yanında bulunur. Plasenta oksijenin anne kanından bebeğe iletiminde, karbondioksit ve diğer atıklarında anne kanına iletilmesinde görev alır. Ayrıca gebeliğin ilk haftalarında çocuk için karaciğer görevi görür, glikozun ve bazı minerallerin depolanmasını sağlar. Bazı hormonların üretiminde görevlidir (oksitosin, prolaktin, progesteron). Böylece vücut fonksiyonlarını ve gaz alışverişini gerçekleştirir.

Kasım 2012

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

8 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bebek Hazırlıkları

19 Kullanıcı   19 Soru   48 Yanıt

Tüp Bebek

8 Kullanıcı   8 Soru   11 Yanıt