Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beden

YÖNLENDİR İnsan vücudu

Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Hızlı konuşma özelliğinin sebepleri nelerdir? Kimler hızlı konuşur ve düşünme hızı ile bir ilintisi var mıdır?

Ben hiperaktivite ve dikkat eksikllği hastalıgından müzdaribim 3e ayrılıyomus bu arkadaş dikkat eksikliği, dürtüsellik, hareketlilik bu bende en iyi sekılde mevcut dürtüsellik karsı tarafı dınlemeden düşünmeden konusma vesaire ye giriyor ben bizzat hızlı konusurum cevrem hep der neden bu kadar hızlı konusuyon falan ama bilseler farkında deılım
Nisan 2014

Yolalinda, bir soruya yanıt verdi.

Koltuk altı aşırı derecede terliyorsa nedeni nedir? Çözüm önerileriniz var mı?

Biraz heyecanlı bir insanmışsin gibi geldi bana çünkü mantıken terlemek sıcakta olur ve kışın bile terliyorsan sorun fiziksel değildir iş beyninde bitiyor. Sakinleşmeye çalış :)biraz alakasız olacak ama dubstep müzik beni çok sakinleştiriyor öneririm.
Nisan 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Koltuk altı aşırı derecede terliyorsa nedeni nedir? Çözüm önerileriniz var mı?

Nedenini bilmiyorum ama antiperspirant roll on deodorantlar aşırı terlemeyi engelliyor. Yalnız onun da problemi var, tüm gözenekler kapanınca bu sefer de koltuk altı bezelerinde daha sık şişmeler yaşanabiliyor.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Sorumsorumsak, bir soruya yanıt verdi.

İnsan bir yerini incitmeden ya da kırmadan en fazla kaç metreden atlayabilir sizce? (Yüksekten zemine)

Babama çok eskiden bir hasta getirmişlerdi çocuk 9-10 yaşlarında 3. kattan düşmüş ama nasıl bir düşüş düşüş kavanın içine ayakları yere gelecek şekilde.. çocukda çizik yok diyor .. ecel gelmiş kapıyı çalmış gözdağı vermiş geri dönmüş...
Haziran 2013

Ramazan Altun, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2013

Gonca Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Beden imajı nedir?

Beden imajı, bireyin fizik görünümü, yapı ve işlevlerini, yeterlilik ve yetersizliklerini algılaması, yorumlaması ve buna ilişkin inançlarıdır. Kendi bedenimizin zihnimizde canlandırdığımız resmidir. Bireyin kendi bedenini algılamasıdır. Beden imajı bireyin kişiliği, değerleri ve diğer insanlarla ilişkileri ile ilgili bireysel düşüncelerin tümüyle biçimlenir. Beden imajı, fizyolojik temele dayanmasına rağmen, fiziksel, psikolojik ve sosyal deneyimlerden oluşur.Beden imajının gelişmesinde bedenle ilgili eski ve yeni tüm duygu tutum ve algılar önemlidir. Bireyin beden imajı, kendi algıları kadar başkalarının bakış açısından da etkilenir. Beden imajı değişebilir bir niteliktir. Sadece beden ve parçalarına değil onların işlevlerine karşı tutumu da gösterir. Sosyokültürel değerler bir kişinin beden imajı kavramına yansıtılır. Beden imajı gerçek beden yapısıyla uyumlu ya da uyumsuz olabilir. Kişi beden imajıyla doğmaz, büyüme ve gelişme sürecinde oluşur.

Vücudun herhangi bir bölümündeki değişiklik ve fonksiyonların değiştiği zaman beden imajı da değişebilir. Örneğin rahimi alınan bir kadının dışarıdan bakıldığı zaman değişikliği fark edilmez ancak kendini eksik yetersiz hissedebilir. Bu da beden imajına yansır.
 • Fizyolojik değişiklikler: Gençlik, yaşlılık, hamilelik, doğu
 • Yavaş gelişen değişiklikler: Şişmanlık, eklem ağrıları
 • Hızlı gelişen değişiklikler: Yaralanmalar, felçler, ameliyatlar
 • Geçici değişiklikler: bandaj, alçı, katater
 • Kalıcı değişiklikler: Ampütasyon, organların alındığı ameliyatlar ( mastektomi : göğsün alınması)
 • Ruhsal hastalıklar: Yeme bozuklukları, şizofreni, depresyon

Beden

Beden imajındaki değişikliklere karşı, bireyin tepkisin etkileyen faktörler; yaş, cinsiyet, kişilik yapısı, sosyokültürel faktörler, değişen beden parçasına verilen değer, değişikliğin görünür olup olmaması, değişimle baş etme yolları, destek sistemleri, bedendeki değişikliği etkileyen faktörler..

Beden imajı değişen kişiler, değişim hakkında konuşmama, ilgili bölgeye bakmama, gizleme, değişimi inkar etme, kendine bakım ve görünümünde bozulma, yakınlarının kendini kabullenmediklerini düşünme, korku, sosyal uyumsuzluk, anksiyete

Beden imajı değişen kişilere nasıl yaklaşmalıyız?
 • Güvenli bir iletişim başlatmalıyız
 • Fiziksel gereksinimlerine yoğunlaşmak gereklidir.
 • Duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için cesaretlendirmek gereklidir.
 • Geri çekilme ve içe kapanma dönemlerinde öfkesini ifade etmesine izin vermek gereklidir.
 • Kişinin gelecekle ilgili beklentilerine ve planlarına yardımcı olmak gereklidir.
Kasım 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Bedensel ya da diğer bir deyişle kinestetik zekanın gelişimi neden önemlidir?

Kinestetik zeka, akıl ve vücudun mükemmel bir şekilde birleşerek duygu ve düşünceleri beden diliyle ifade edebilme yeteneğidir.Gelişiminin önemi ilerde yapılmak istenen mesleğe göre değişir.Çünkü bu zekaya sahip insanlar dans,spor ve oyunculuk gibi alanlarda çok daha başarılı olurlar.

Ekim 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Hızlı konuşma özelliğinin sebepleri nelerdir? Kimler hızlı konuşur ve düşünme hızı ile bir ilintisi var mıdır?

Hızlı düşünme ve düşündüklerini aynı anda söyleme ihtiyacı hızlı konuşmaya neden olur.Hiperaktif ve sabırsız kişilerde daha çok görülür.Bazen anlaşılmamaya neden olabilir ama hızlı ve düzgün konuşmak başarılabilirse konuşmacının ikna ediciliğini arttırdığı bir gerçek.
Eylül 2012

Hakan Damar, bir soruya yanıt verdi.

Rüyanızda bedeninizden ayrılan ruhunuzun; ölü bedeninizi görüp, korkması ne anlama geliyor olabilir?

"Rüyanızda bedeninizden ayrılan ruhunuzun" bu kısım zaten mantıksız olduğundan gerisinin önemi kalmıyor :)
Ağustos 2012

Burhan Çetinkaya, bir soruya yanıt verdi.

Vücudumuzda (External Obligue) kısımlarını geliştirmek için hangi egzersizleri yapmamız gerekir?

Benim 1 senedir düzenli haftanın 4 günü yaptığım ve etkisini gördüğüm hareketleri söylemem yeterli olur diye düşünüyorum. Birden fazla egzersiz var mide + adonis bölgesini çalıştırmak için, burda en önemli nokta mide kası (baklavalar) bölgesinin tek bir kas grubundan olduğunu unutmamak ve egzersizleri alt mide için ayrı, üst mide için ayrı yapmamaktır. Şunu da bilmek gerekir ki karın kasları hareket etmek yerine harekete karşı koymak için dizayn edilmiştir. Omuriliğinizi büktüğünüz egzersizleri kesinlikle yapmayın. (örn: mekik!) Mide için Core exersice diye tabir ettiğimiz en etkili egzersiz Plank egzersizidir. Aşağıdaki video da plank hareketinin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.Bu hareketi 4 set yapabilirsiniz. ilk sette 30 sn, diğer settlerde 30 sn arttırarak yapınız. (30sn - 60sn - 90sn - 120sn) Çok zor bir harekettir. ilk başlarda 30 sn bile duramayabilirsiniz. Fakat bu işe gönül verdiyseniz ve kararlıysanız yapmak zorundasınız :) Kısacası pes etmeden, gün geçtikçe dahada uzun kalarak bu hareketi yapmak kısa zamanda etkisini gösterecektir.

Bir diğer hareket ise Stir the Pot. Plank egzersizinin gelişmiş versiyonudur. Plank artık sizi kesmiyorsa 2 - 3 dk çok rahat zorlanmadan durabiliyorum diyorsanız bu hareketi yapmaya başlamalısınız. Bu egzersizi de, plank da yapmış olduğunuz set ve tekrar sayısı ile aynı yapabilirsiniz. Tabi bu setler başlangıç seviyesi için geçerlidir, mideniz yanana kadar durmanız kas gelişimini hızlandıracaktır. İşte hareketin yapılış videosu:Bir diğer hareket ise Rolling Plank. Aynı set ve süre sayıları bu hareket içinde geçerlidir.Hareketin videosu:Bu 3 hareketi yaparken sanki birisi karnınıza yumruk atacakmış gibi tüm gücünüzle sıkın. Bu hareketler kesinlike çok zor hareketlerdir, ilk baştan yapamıyorum diye pes ederseniz bu iş olmaz. Son olarak birde şunu eklemeliyim; günlük almanız gereken kaloriden fazla kalori alırsanız, karın bölgenizde yağ olarak birikir ve bu hareketlerin hiç bir esprisi kalmaz, yani aynı zamanda beslenmenizede dikkat etmeniz gerekir :) Şimdiden kolay gelsin :)
Temmuz 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Korktuğumuzda tüylerimiz neden diken diken olur?

Derideki her tüy ince bir kasa bağlıdır. Korktuğumuz ve
üşüdüğümüz zamanlarda bu kaslar büzülür. Bu nedenle tüyler dikleşir.

Daha fazla

13 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.