Bilmek istediğin her şeye ulaş

Belirti

Hastalıklar

Tıpta belirti, araz, beldek veya semptom; hastanın şikayeti veya hissettiğidir, bu anlamda hastaya özneldir ve nicel değildir. Buna karşın hasta hakkında laboratuvar testi veya diğer objektif (nesnel) yöntemlerle elde edilen bilgilere bulgu denir. Bazı belirtiler hem öznel hem nesnel olabilir, örneğin bir yara hem hasta hem doktoru tarafından görülebilir. Acı yalnızca hasta tarafından algılanabildiği için bir belirtidir, bir kan testi sonucu ise bir doktor veya laboratuvar taraından ölçülebildiği için bir belirti değil, bulgudur. Örneğin, hastanın başının ağrımasından yakınması bir belirtidir. Doktor, ayrıntılı bir sorgulamayla, bu yakınmanın enseden başın arkasına doğru yayılan ve zonklayıcı tarzda bir şikayet olduğunu öğrenebilir ve bu tabloyu, muhtemel bir hipertansiyon halinin belirtisi olarak değerlendirebilir ("ön tanı"). Muayenede, tansiyon ölçme, göz dibi muayenesi vb. yöntemlerle, hastanın "belirti"lerine uyan yüksek tansiyon "bulgu"ları elde edilebilir. Doktorlar hasta öyküsü alırken "başvuru yakınması/şikayeti" olarak semptomları kaydeder.

Temmuz 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Bel fıtığı ve siyatik hastalığını birbirinden ayırt eden en önemli belirti nedir?

Siyatik de kasıklardan dize kadar yayılan bir ağrı olabilir. Fakat bunun ayırımını en iyi doktor yapacaktır.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Mantar kendini nasıl belli ediyor?

Mantar enfeksiyonları ayak parmak aralarında beyaz veya kızarık, kepekli, çatlak, kötü kokulu yamalarla; ayak tabanlarında su kabarcıklarıyla; kasıklarda yarım ay şeklinde kepekli, kızarık veya kahverengi yamalarla; tırnaklarda ise renk ve şekil bozukluğu ile karşımıza çıkıyor. Özellikle genital bölgedeki kızarıklık ve kaşıntı bu kısımdaki mantarların en net belirtisidir. Ayrıca en çok mantar enfeksiyonun vücutta görüldüğü bölge ayaklardır.
Ağustos 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

İnternet bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Bu bağ, şu an bağımlılık olarak adlandırılabilir düzeyde. Ancak biraz daha toplumsal hayatla bütünleştiğinde, süreklileştiğinde ve yaygınlaştığında bunu bağımlılık olarak tanımlayacak ve yargılayacak çoğunluk kalmayacak.

Süreklileşecek ve kullanım şekilleri itibarıyla yaygınlaşacak, akıllı kol saatleri kolumuzdan, Google glass gözlükleri gözümüzden çıkarmayacağız. Arabalarımız anlık GPS datası yayınlayacak, kim nerede anlık bileceğiz, bakacağız arkadaş da Kadiköy'deyse buluşacağız.(Şu an mümkün zaten)

TV ler internet tabanından film izletecek, istenirse anlık haberler, ya da facebook, Twitter mesajları alt yazı geçecek.(Şu an mümkün zaten)

Google Glass gözlüğe entegre olmuş reklam şirketleri, yolda yürürken mağazaya bakınca fiyatlar kampanyalar gelecek flu havada asılı vaziyette.(Augmented reality olayı, şu an var zaten)

Sonra mikrofonlar yanak derisi altına, kulaklıklar kulak içi deri altına yerleştirilecek, insan ısısıyla şarj olacak.(Ben diyorum en fazla 10 sene içinde)

İnternette online olmayan kalmayacak ve internet bağımlılığı denen evde bir odada bilgisayar başında, explorer ile sayfalara giren oyun oynayan saatlerce yerinden kalmamak diye algılanan mevzu, günlük yaşamın her alanına seyyare vaziyette bütünleştiğinde, evrilip adı bağımlılık olmaktan çıkacak, gereklilik, olmazsa olmazlık, modern hayatın yeni kültürü olarak yerini alacak.

Velhasıl, su akar yatağını bulur demişler, şu an geçiş dönemi var, su dolanıp aranıyor.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Hidrosel nedir? Belirtileri nelerdir?

Hidrosel

Hidrosel, testis çevresindeki zarların arasında bulunan sıvı miktarının artması ve yumurtanın etrafında normalden daha fazla su birikmesidir. En önemli belirtisi iki testis büyüklüğünün eşit olmamasıdır. Sinsi ve yavaş ilerler. Hasta er bezi torbasında ağrısız, ama bir ağırlık duygusu veren, ilerleyici nitelik­te bir büyüme hisseder. Torbadaki şişliğe bir taraftan ışık tutulduğunda içindeki sıvının say­dam olması nedeniyle testis ve epididime ait karaltılar görülür.
Temmuz 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Hepatit A nasıl belirti verir?

Hepatit A en çok temizlik ve hijyenin yeterli derecede sağlanamadığı durumlarda görülür. Hepatit A'ya neden olan virüs hasta kişilerle temas veya sağlıksız içme suyu, gıdalarla bulaşır.

Belirtileri
  • 10-15 günlük bir kuluçka dönemi sonrasında bulantı, idrarda koyulaşma, dışkının renginde açılma, gözlerde sarılık, halsizlik gibi belirtileri olur.
  • Şiddetli kusma da görülebilir.
  • Halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı görülebilir.
  • Bazı yemeklere ve sigaraya karşı tiksinti olabilir.
  • Mide – bağırsak şikayetleri, karın üst bölgesinde ağrı görülür.
  • Çok yüksek olmayacak derece ateş görülür.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Hepatit C hastalığı hangi belirtileri verir?

Hepatit C'nin belirtileri çok açık değildir, hatta hiç belirti göstermeyebilir. Zamanla ufak değişimler söz konusu olur. Karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hepatit C virüsü karaciğere yerleştikten sonra yıllarca herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğere zarar verir. Yıllar sonra karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.