Bilmek istediğin her şeye ulaş

Benzin İstasyonu

Benzin istasyonu ya da benzinlik, kara taşıtlarının motorlarının çalışması için gerekli olan petrol ürünlerinin satıldığı depolama alanlarına verilen genel isimdir. Petrol ürünleri ilk olarak eczanelerde birer yan ürün olarak satılmaktaydır. İlk benzin istasyonu Almanya'nın Wiesloch şehrindeki şehir eczanesi olarak bilinmektedir.

Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

En kaliteli akaryakıt istasyonları hangileridir?

Şahsen Opet'i öneriyorum. Yakıtları temiz ve kaliteli oluyor. Yakıt güvence sistemi vermesi de gayet iyi bir tercih sebebi. Ama yine de dikkat edilmesi gereken marka değil bayi...
Nisan 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Benzin istasyonunda cep telefonu kullanmak zararlı mıdır?

Mythbusters'da bununla ilgili bir test yapılmıştı. İçinde cep telefonları olan bir kabine benzin püskürtmüşlerdi ama bir patlama olmamıştı. Benzin istasyonunda cep telefonu kullanmanın bir patlama yaratacağına dair kesin bir kanıt yok. Çok düşük bir ihtimal de olsa eğer cep telefonu yere düşerse, bataryası kısa devre sonucu kıvılcım yaratabilir.

Bununla ilgili yapılmış başka bir deney de var. Gördüğünüz gibi telefon kullanılırken uzun bir süre bir patlama olmuyor ama en sonunda tencereden alev çıkıyor. İşte o deney:

Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Benzin konulurken yapılan hileler nelerdir? Bu hileler nasıl anlaşılır?

Hileli Benzin Belirtileri:
  • Depoyu doldurduktan sonra arabayı 3 gün hiç kullanmasanız bile depo yarıya iner.
  • Motorda vuruntu yükselir.
  • Motorun rölanti sesi tuhaftır.
  • Çekişte azalma meydana gelir.
  • Araç en küçük engelde bile avans vurmaya başlar.
Benzinde hile tolyen, hekzan, heptan white stripe gibi boya inceltici katkı maddeleriyle elde edilen bir karışım. Bundan korunmak için güvendiğiniz istasyonlardan benzin almalısınız, başka bir yerden almak zorunda kaldığınızda ise yukarıdaki belirtileri gözlemlemeli ve şüphelendiğiniz istasyonları şikayet etmelisiniz.


Benzinli
Aralık 2012

Efe Çakınberk, bir soruya yanıt verdi.

Bazı akaryakıt istasyonlarında neden benzin daha ucuzdur ?

Nedenleri aşağıdaki gibidir:


1. İstasyonların rafineriye olan uzaklıklarına göre fiyatlar değişir. Uzak olanın nakliye maliyeti de fazla olduğu için fiyatı daha pahalıdır.


2. İstasyonların yakıt alımlarını yaptıkları rafineriye göre fiyatları değişir. Bazı rafineriler direk boru hattıyla ham petrol çekebilirken bazıları sadece gemi nakliyesi ile alabilirler. Gemi nakliyesi daha pahalıdır. Bu da rafineriden çıkan yakıtın fiyatına yansır. Sonuçta akaryakıt istasyonlarının pompa fiyatlarına yansıtılır.


3. Yakıt teknolojisine göre fiyatlar değişir. Her markanın kendi ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri yakıt katkıları vardır. Buda yakıtın kalitesine yansır. Katkılar yakıtların yanıcılığının arttırılması, yanma sevilerinin geliştirilmesi, yakıt sistemini temizlemesi, motor koruması gibi unsurlar için geliştirilir. Kimi katkılarda ekonomi sağlamaya yönelik olup kimileri de performans içindir. Günümüzde en iyi yakıtlar BP ve Shell firması tarafından geliştirilmektedir. Yerli firmaların ne yazık ki ar-ge birimleri olmadığı için onlar farklı firmalardan katkı almaktadır. Yakıt katkıları da fiyatlarda farklılık yaratmaktadır.


4. Tüm akaryakıt bayilerinin ve dağıtım firmalarının karı aynıdır. Genelde fazla yakıt satamayan ve tercih edilmeyen markalar devletin markasını sürdürebilmesi için zorunlu koştuğu satış kotalarını tutturabilmek için fiyatlarında büyük indirimler yapmaktadır. Bu sayede müşteri toplayıp kotalarını tutturup markalarını devam ettirmektedirler. Fakat bu markaların hiçbirinde yakıt katkıları bulunmaz. Sadece ham rafineriden çıkan yakıtı satabilirler.


5. Kaçak akaryakıt yada akaryakıt benzeri malları kaçak yakıtlarda satan istasyonların fiyatları düşüktür. Kimlerin kaçak yakıt sattığını anlayabilmek için fiyat panolarına bakmak yeterlidir. Ortalama bir istasyonun EN FAZLA BRÜT karı %7-8 civarındadır. Bunun içinden tüm işletme giderleri ve nakliye çıkarıldığında yaklaşık olarak %1-2 gibi net kar elde edilmektedir. Eğer ki bir istasyonun fiyat panosunda BP, SHELL, OPET, TOTAL gibi firmaların fiyatlarından %15 gibi altında satıldığını görürseniz bilin ki bu işte bir şeyler var. Çünkü her firmanın ham rafineri akaryakıtını alış fiyatı devlet tarafından zaten belirlenmiş ve aynı tutulmuştur. Yani her firma aynı fiyattan alıyorsa nasıl bazıları aldığının altına satabilir? Fazla düşünmeye gerek yoktur.

Nisan 2012

Adem Sevdan, bir soruya yanıt verdi.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.