Bilmek istediğin her şeye ulaş

Benzinli Araçlar

Arabalar

YÖNLENDİRME Benzinli motor

Ağustos 2015

Ilhan Çolak, bir soruya yanıt verdi.

Araç ruhsatı ne işe yarar ve araç ruhsatı başkasına aitken kullanılabilir mi?

Merhaba Araç ruhsatı aracın teknik bilgilerinin kayıtlı olduğu kimliğidir araç ruhsatı başkasının üzerine de olsa kullana bilirsiniz sorun olmaz daha detaylı bilgi sahibi olmak k belgesi vs gibi sorularınıza da yanıt bulmak içintuanarentacar.com adresini de bakabilirsin
Saygılarımla
Aralık 2014

Emre Şen, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Araç kesinlikle vitesten çıkarılmamalıdır. Bunun teknik nedenleri oldukça fazla olmakla beraber aracın diferansiyel, şanzuman, motor aksamı vites boşa alınmadığı sürece tam koordineli şekilde çalışmaktadır. Vites boşa alındığındaysa aralarındaki bütün ahenk kaybolur. Binlerce lira verip aldığınız araç yokuş aşağı inen bir bisiklet kadar dengesiz ve şansınız dahilinde ilerler.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Arabaların daha az yakıt yakmasının en önemli özelliği... doğru sürüş tekniğidir... aracı kullanırken ne kadar çok frenle kontrol sağlıyorsanız... O kadar çok yakıt tüketirsiniz... freni fazlaca kullanıp... Tekrar hızlandırmak için gaz pedalına her basışınız... .aracı tekrar hareket ettirmekle eş değerdedir... ...
Haziran 2014

makinist, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Yeni araclarda kesinlikle tasarruf sağlamaz ustune daha fazla yakar... .
Mayıs 2014

Barış Karaosman, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Bence öyle abartılacak kadar bir fark yoktur. Ancak güvenlik açısından yokuşu her zaman viteste inmek gerekir. Babam çok kulağımı çekti bu konuda :)
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Dünya'nın en dayanıklı araba motorlarını yapan firmalar hangileridir?

 • Mercedes
 • Toyota
 • Bmw
 • Honda
Motorda en kaliteliler ve vazgeçilmeyeceklerdir.
Mayıs 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kalitesiz benzinler motoru nasıl etkiler?

Kısa cevap: Kalitesiz yakıtlar motorda tamiri mümkün olmayan arızalara sebebiyet verebilirler. Motorun hararet yapması, segman kaynaması benzeri arızalar da görülebilmektedir. Motorun çekiş gücünün düşmesinin bir nedeni de kullanılan yakıt olabilmektedir.
Uzun cevap: Yakıta karıştırılan Solvent gibi katkı maddeleri, motorda ateşleme ve püskürtme sisteminin zamanının değişmesine neden olarak motor parçalarının kısa sürede arızalanmasına yol açar. Özellikle yeni nesil benzinli motorlarda görev yapan enjektörler kalitesiz benzin karşısında kolayca tıkanır. Bu durum oksijen sensörünün düzensiz çalışmasına neden olurken katalizatörün de arızalanmasına yol açar. Motor verimi hızla düşerken çözüm bir yetkili servistedir. Dizel motorlardaysa durum daha ciddidir. Yüksek basınçlı yakıt sistemine sahip (common-rail) motorlar kalitesiz mazotla karşılaştığında yakıt sisteminde ciddi arızalar oluşabilir. Kalitesiz yakıt geçmişin dizel motorlarında ve karbüratörlü benzinlilerde de aracın yolda kalması için yeterlidir. Oysa Türkiye'deki çok sayıdaki akaryakıt istasyonu sürekli denetlenirken az da olsa kalitesiz yakıtla karşılaşma ihtimalimiz var. Yeni yakıt alırken her zaman kullanılan istasyonu ve tanınmış markaları tercih etmek gerekiyor. Yol kenarındaki tanınmamış akaryakıt istasyonlarından çok ihtiyacınız yoksa yakıt almayın. Yakıt alırken bir diğer tehlike de yanlış yakıt kullanımıdır. Çok sık karşılaşılan bir durum da pompacının bir anlık hatası veya bilgisizliği sonucu dizel araçlara konan benzindir. Bu durumda pompacının başında durarak oluşacak bir tehlikenin önüne geçmek en doğrusudur. Son olarak, yakıt ister istemez yakıt deposuna bir miktar tortu bırakır. Bu tortuların azalan yakıtta ki yoğunluğu artarken yakıt filtresinde gereksiz yere birikir. Hem yakıt filtresinin ömrünü kısaltmaması hem de bu tortuların sisteme gitmemesi için depodaki yakıtın tamamen bitmemesi gerekir. Sonuçta, yakıtın nereden ve hangi miktarda alındığına dikkat edilmelidir. Otomobilinizin motoru, almış olduğunuz yakıttan zarar görürse, en azından yakıtı nereden aldığınıza dair bir belgeye sahip olursunuz.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Dizel otomobil ile benzinli otomobil arasındaki farklar nelerdir?

 • Dizel motorlar kilometrede benzine göre daha az tüketim sergiliyor.
 • Dizel motor gerek geliştirme maliyetleri gerekse servis maliyetleri ile benzinli motorlardan ayrılıyor. Modeline göre değişmekle birlikte aynı donanımlara sahip benzinli model ile dizel model arasında 5 bin liradan başlayan bir fark ortaya çıkıyor.
 • Dizel model, her kilometrede 15 kuruş daha az yakıt maliyeti sağlıyor.
 • Dizelin bakımları daha sık ve pahalıdır.
 • İkisi arasındaki temel farklar bunlar fakat tecrübeye sorarsanız size "Çok geziyorsan: Dizel" diyecektir. :)
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

En kaliteli akaryakıt istasyonları hangileridir?

Şahsen Opet'i öneriyorum. Yakıtları temiz ve kaliteli oluyor. Yakıt güvence sistemi vermesi de gayet iyi bir tercih sebebi. Ama yine de dikkat edilmesi gereken marka değil bayi...
Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Benzin konulurken yapılan hileler nelerdir? Bu hileler nasıl anlaşılır?

Hileli Benzin Belirtileri:
 • Depoyu doldurduktan sonra arabayı 3 gün hiç kullanmasanız bile depo yarıya iner.
 • Motorda vuruntu yükselir.
 • Motorun rölanti sesi tuhaftır.
 • Çekişte azalma meydana gelir.
 • Araç en küçük engelde bile avans vurmaya başlar.
Benzinde hile tolyen, hekzan, heptan white stripe gibi boya inceltici katkı maddeleriyle elde edilen bir karışım. Bundan korunmak için güvendiğiniz istasyonlardan benzin almalısınız, başka bir yerden almak zorunda kaldığınızda ise yukarıdaki belirtileri gözlemlemeli ve şüphelendiğiniz istasyonları şikayet etmelisiniz.


Benzinli
Nisan 2012

Murat Gürbüz, bir soruya yanıt verdi.

Tüplü araç mı daha fazla tehlike arz ediyor yoksa benzinli mi?

Arkadan Çarpılma ihtimali çok yüksek Allah korusun Tüp tehlikeli 
Daha fazla

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.