Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beton

İnşaat

Beton (Fransızca : le béton) çakıl, kum gibi "agrega" denilen maddelerin bir bağlayıcı madde ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşı. Bağlayıcı madde de genellikle çimentodur. Mesela portland çimentolu betonda bağlayıcı, portland çimentosu ve su karışımıdır. Asfalt ve diğer başka malzemeler de bağlayıcı olarak kullanılır; "asfalt betonu" ve "polimer betonu" elde edilir. Ancak genellikle "beton" denince portland çimentolu beton akla gelir. Beton çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Baraj, kanal gibi su yapılarının yanında yol, bina, köprü ve diğer yapıların inşaatında kullanılır. Hem bir taşıyıcı eleman ve hem de dekoratif malzeme olarak ortaya çıkar. Yangına dayanıklılığı, su geçirmezliği ve ses yalıtımı bakımından da tercih edilir. Modern yapılarda nükleer radyasyona karşı da kullanılır. Dünya ortalaması olarak kişi başına yıllık beton üretimi bir ton civarındadır.

Şubat 2017

Aykut Özdemir  yeni bir  gönderide  bulundu.

Beton m3 Hesabı Nasıl Yapılır aykutozdemir.com.tr/insaat/beton-fiyatla...

1 m3 Beton Fiyatı | İnşaat Blogu

1 m3 beton kaç tl, bir mikser kaç metreküp, 2017 hazır beton fiyatları, hepsi bu yazımızda
Ağustos 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Beton santrallerinde çalışan inşaat mühendislerinin çalışma şartları nasıldır? Maaşları ne kadardır?

Firma, tecrübe ve ile göre değişir. 1500 tlden başlar 10-15000 tlleri bulabilir.
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yahu gün geçtikçe gün yüzüne çıkıyor. Dünyada bu dinin mensuplarından oluşan iki tip gruplaşma var. Biri kesik kelleye tapanlar, diğeri de betona tapanlar. Ne kadar kutsal görünüyor, sizler de görüyorsunuz değil mi :)

'Geleceğin Kabe'si böyle olacak - Hayat Haberleri - Radikal

Hürriyet ve Otel ile ilgili haberleri mi aramıştınız? 'Geleceğin Kabe'si böyle olacak haberi için hemen tıklayın!
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2012

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Beton sınıflandırması neye göre oluşturulur ?

Bu çeşit sınıflandırma standart basınç dayanım testine göre yapılır. Aslında C20 diye bir şey de tam olarak yoktur (halk dilinde kullanılmasına rağmen), o betonun sınıfı C20/25'dir. C concrete yani beton için kullanılır, yurdumuzda ayrıca C yerine B de kullanılır. Karıştırılan beton 150mm çapı, 300mm yüksekliği olan yağlanmış bir silindir kalıba test için belirlenmiş adette katmanlar halinde dökülür. Test edilecek betonun kıvamına göre belli bir adet şişleme yöntemi ile ya da belli bir süre vibratörle sıkıştırılır. 24 saat 20-25 derece sıcaklıkta priz alması beklenir ve kalıptan çıkarılır. 28 gün boyunca %100 nemli ortamda 20 derece sıcaklıkta kireçli suyla kür edilir (basitçe sulanır, sürekli ıslak tutulur). Sonunda da prese koyulur ve test edilir. C20/25 standart silindir basınç testinde 20MPa yani 200kgf/cm2 eksenel basınca dayanır. Aynı beton 150*150*150mm küp şeklinde hazırlanırsa teorik olarak 25MPa yani 250kgf/cm2 basınca dayanır. C25/30, C30/37, C35/45, C40/50, C45/55, C50/60 gibi standart sınıflar da aynı şekilde hazırlanan numunelerin aynı şekilde test edilmesiyle belirlenir. C40/50'ye kadar karışımdaki çimento miktarı ve kalitesiyle oynanarak dayanım arttırılır, üstündeki sınıflarda betonun içine koyulan agreganın dayanımı da kritik bir rol oynamaya başladığından miktar ve kalitesi arttırılan çimentoyla beraber dayanımı daha yüksek agregalar kullanılır.

13 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.