Bilmek istediğin her şeye ulaş

Beyaz Eşya

Beyaz eşya, ilk zamanlarda dış görünümünde genelikle beyaz renk kullanılmış olan, fabrikalarda üretilen, ev eşyası makinelerdir. Bilimsel araştırmalara göre bir toplumun kalkınma seviyesinin bir göstergesidir. Gelişmiş toplumlar çok sayıda beyaz eşya kullanır, az gelişmiş toplumlar daha az sayıda beyaz eşya kullanırlar.

Eylül 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Ankastre tam olarak nedir? Beyaz eşyadan farkı nedir ve kadınlar için niye bu kadar önemlidir?

Ankastre; "Ankastre Beyaz Eşya" nın kısaltılmışıdır. Ankastre ocak, ankastre fırın, ankastre buz dolabı, ankastre bulaşık makinesi olur ve bunlar diğer arkadaşların da açıkladığı gibi mutfak dolaplarının, tezgahlarının içine gömülür. Bu cihazlarda çeşitli kapak yüzeyleri olmaz onların yerine mutfağın verzalit, MDF, her ne ise o kaplaması olur ve o kaplamalar doğal olarak cihaza dahil olmaz. Yine de pazar stratejisi olarak bu eksik cihazlar gözü "ANKASTREEEE" lafından ve konu komşuda da olmasından boyanmış kadınlara diğer cihazlardan daha pahalıya satılırlar. Öyle çelik yüzeyi olur, yüzeyi çizilince iz kalır falan gibi kurallar yoktur; nitekim modele de bağlı olarak bir çoğunun dış yüzeyi bile yoktur. Şekillerde gördüğünüz buzdolabı ve bulaşık makinesi tamamen mutfak dolaplarına gömülmüş, fırın ise zaten metal ve cam olmak zorunda olan ön kapağı haricinde mutfak dolabına gömülmüştür. ZatenCastiel Curv (@Castiel) 'in de değindiği gibi sözcük gömülü anlamına gelmektedir.

Ankastre

Ankastre
Mart 2015

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Spotçular tüketicilerden beyaz eşyaları neden bu kadar ucuza satın alır?

Çünkü tüketicinin tek çaresidir de ondan... Düşünün ki öğrenciliğinizin bitmesine 5-10 gün kaldı. Öğrenci evinden tüm kitaplarınızı, kişisel eşyalarınızı topladınız. Geri evin eşyası kaldı. Siz de spotçuyu aradınız ve eve gelip eşyalara bakmasını, bir fiyat teklifi vermesini istediniz. Spotçu evinize girer girmez sizin bir öğrenci olduğunuzu, eşyaları elinizden çıkarmak zorunda olduğunuzu anlar. Bu nedenle size düşük teklif verir. Diğer birçok spotçuyu da arayıp sorsanız üç aşağı beş yukarı aynı fiyatı size verir. Burada önemli olan eşyaları evden çıkmadan 1-2 ay önce satmanız. En azından spotçuya satmak zorunda olduğunuzu hissettirmemeniz. . .
Kasım 2013

Ozkan Altan, bir soruya yanıt verdi.

Çamaşır makinesinin kapağında cam var da, bulaşık makinesinin kapağında neden cam yok?

Tamamen kişisel bir görüş herhangi bir dayanağım yok ama camlı tasarım ürüne daha az korkutan bir hava veriyor. Çamaşır makinelerinin de evlere giren ilk beyaz eşyalardan olduğunu ve merdaneli çamaşır makinelerinde yaşanan kazaları da düşünürsek (bakınız merdaneli çamaşır makinesi itusozluk.com/gorseller/merdaneli+%e7ama... ) işin marketingle alakası da yadsınamaz.
Temmuz 2013

Mine, bir soruya yanıt verdi.

Bulaşık makinesi almak istiyorum. En fazla verebileceğim miktar 750-800 TL. Hangi marka, hangi model tavsiye edersiniz?

Arçelik 2 programlı Bulaşık Makinesi 499 TL... Kendim de kullanıyorum, çok güzel , yeterli ve kaliteli.
Temmuz 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Klima aldığı havayı nasıl soğutur?

Klima, bir ortamdan ısı çekmek yani sıcaklığı düşürmek için, soğutma çevrimin kullanan bir cihazdır. Ortamda bulunan fazla nemi almak ve ortama taze hava vermek için tasarlanmıştır. Çünkü havanın sıcak olması aslında bizi çok etkilemez, önemli olan havadaki nem miktarıdır. Aşırı nem, aşırı sıcaktan daha rahatsız edicidir. Örneğin, dış ortam sıcaklığı 40 derece, nem oranı da %15 civarında olursa bu havadan vücudumuz etkilenmez, ama hava sıcaklığı 30 derece, nem oranı da %70-80 civarında olursa, havayı çok sıcak hissederiz. Vücudumuz buna tepki vererek kendini soğutmaya, yani terlemeye başlar. Bu nedenle, klimanın soğutması tek başına bir şey ifade etmez. Ortamdaki nem oranını dengelemesi gereklidir. Bu işlemi yapan cihazlara klima, işlemin yapılmasına iklimlendirme denilmektedir. Klimalar, basınç altında tutulan sıvı haldeki akışkanın buharlaştırılması ve buhar halinden tekrar sıvı hale getirilmesi prensibi ile çalışmaktadır. Kullanılan gaz, bir kompresör yardımı ile emilir ve sıkıştırılarak sıvılaştırılır. Bu işlem sırasında açığa çıkan ısı, fan yardımı ile dış ortama atılır. Sıvı hale gelen gaz, basıncın düşürülmesi sayesinde ortamdan ısı çekerek tekrar gaz haline getirilir. Bu işlem sırasında, ortamdan ısı çektiği için ortam sıcaklığını da düşürmüş olur. Kompresör tarafından tekrar emilim yapılarak bu işlem bir döngü olarak tekrar eder, böylelikle klima soğutma işlemine çalıştığı sürece devam eder. Klimalar Kondansör ( yoğuşturucu ), genişleme vanası ( kısılma vanası ), Evaporatör ( buharlaştırıcı ) ve Kompresör ( motor )’ün bir araya getirilmesiyle üretilmektedir.
Nisan 2013

Hasan Tahsin GURLEK, bir soruya yanıt verdi.

Çamaşır makinesinin kapağında cam var da, bulaşık makinesinin kapağında neden cam yok?

Çamaşır makinesinde yıkanan kıyafetlerin kirleri çok görünür lekeler değildir. Kaldı ki yıkama sırasındaki mekanik tambur hareketi görsellik sağlamaktadır. Bu temizlik konusunda kullanıcıya psikolojik bir rahatlama da sunmaktadır. Lakin bulaşık makinesindeki renkli yağlı ve yemek parçalı görsellik çok hoş durmaz. Ayrıca çamaşır makinesinde çamaşırları tambur içinde tutmak için özel şekilli bir kapağa ihtiyaç var. Bulaşık makinesinde ise düz olması ve cam olmaması maliyeti düşürür.
Eylül 2012

İlker Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Temmuz 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

A sınıfı beyaz eşyalar neden daha az elektrik tüketir?

A sınıfı beyaz eşyalar, yüksek verimlilik oranına sahiptir. Ürünlerin enerji kullanımları A, B, C, D, E, G harf sembolleriyle gösterilir. G sınıfına doğru gidildikçe verim düşer. Aynı işi daha fazla enerjiyle yapmış olur. A sınıfı yerine C sınıfı bir buzdolabı alındığında % 45 daha fazla enerji tüketmiş olur.
Enerjisi B sınıfı olan cihaz günde 1.7 Kw elektrik tüketirken, A sınıfı 1.2 Kw değerinde enerji tüketir.
A sınıfı eşyalar alırken diğerlerine göre daha pahalıdır ancak uzun vadede kazanç sağlar.

Beyaz Eşya
Haziran 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Fiyat/performans/dayanıklılık yönlerinden hangi kombiyi önerirsiniz?

Viessmann kombiyi öneririm,bence en iyisi o.Yüksek verimli ve bakımı kolay bir kombidir.Ayrıca diğer kombilerle kıyaslayacak olursak çok az arıza çıkarır.Fiyatlarıysa 1420 liradan başlayıp 7149 liraya kadar artar.

Kombi

Daha fazla

31 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Çamaşır Makinesi

2 Kullanıcı   3 Soru   5 Yanıt

Bulaşık Makinesi

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Buzdolabı

6 Kullanıcı   7 Soru   9 Yanıt