Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2011

Hale Acar @odesa

Beynimizin sol tarafını da çalıştırmalıyız. Eğer sürekli iş yaparken sağ elimizi kullanırsak, sol beyincik tembelleşiyormuş. O zaman da ilerde unutkanlık oluyormuş biliyor muydunuz?

Vay bakın bunu bilmiyordum. Neyse bağlama çalarken işime yarıyor. Onun haricinde kullanamıyorum. Sonum iyi değil galiba zaten. Unutkanlık başladı. Bu arada yaşımın ilerlemiş olduğunu da ağzımdan kaçırmış oldum.
Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Hafıza ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

İnsanlar hafızaları ile çok şaşırtıcı şeyler yapabiliyorlar.
 • 68.000 hane rakamı ezberleyen bir kişinin bu cevabı vermesi 1 gün sürdü
 • 1 kişi 15 dakika içerisinde 300 isim ezberledi
 • Bir iskambil destesinin sırası 20 saniyede ezberlenebildi
Bazı insanlar gerçekten inanılmaz bir hafızaya sahiptir
Bazı insanlar otobiyografik olayları çok net hatırlarlar. Örneğin; 1978 yılının 4 Haziranıydı, bir pazar günüydü... ya da 5 Temmuz Çarşamba okula 34 xyz plakalı taksiyle gittim...

Bazı insanların ise inanılmaz kötü hafızaları vardır
Hafızaları 7-30 saniye içerisinde silinir ve hiçbir şey hatırlamazlar.

Hafıza

Hayallerimiz ve anılarımız arasındaki farkı her zaman tanımlayamayabiliriz. Bilişsel uyumsuzluk stres altında anıları değiştirebilir. Zamanla anılarımızı değiştikleri gibi hatırlarız.

Bununla ilgili şöyle bir örnek verebiliriz. Bir kızın çocukluğundan aklında kalan babasını kucağında otururken ona okuduğu kitabı, yıllar sonra en yakın arkadaşı ilk baskısını bulur ve doğum gününde ona hediye eder. Kız bu sayede bu kitabın ilk baskısının babasının ölümünden yıllar sonra olduğunu öğrenir.

Hafızamız bir çok önyargıya sahiptir
Örnek olarak tanımadığımız birinin tecrübelerine güvenip inanmaktansa, tanıdığımız bir kişinin tecrübelerine daha çok inanırız.

Bir konuşma ortasında bizden hemen önce yada hemen sonra yapılan konuşmaları daha kolay hatırlarız.

Kaynak karıştırma
Kaynağını Hatırlayamadığımız bir şeyi hatırlamaya çalışırken TV'de görmüşüz ya da gazetede okumuşuz gibi gelir. Hangisini daha sık yapıyorsanız.
 1. Uyku hafızanıza güç verir. Öğrenilmiş yada yaşanmış düşünceleri hatırlamak için güç sağlar
 2. Dil, hatırladıklarımızı etkiler
 3. Bilinçaltı beynin kapasitesinden %80 daha fazla yer kaplar
 4. Beynin 4 bölümü vardır. Alfa, beta, delta ve teta. Uyanıkken Beta durumunda, uyurken ise Delta durumundayızdır
Kasım 2010

ruzgargulu @ruzgargulu

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre reddedilmek IQ seviyesini düşürüyormuş... Sizce?

Yine yapılan bir araştırmaya göre;
 • Cumartesi: Gözünüzü kapatarak banyo yapın ve dişlerinizi kullanmadığınız diğer elinizle fırçalayın.
 • Pazar: Sabahleyin yürüyüş yapın ve bulmaca çözün.
 • Pazartesi: Sabah işe yürüyerek veya bisikletle veya daha önce kullanmadığınız bir araçla gidin. Akşam yemekte yağlı balık tüketin.
 • Salı: Bir sözlük edinin ve bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenin. Bu yeni kelimeleri günlük konuşmalarınızda kullanmaya özen gösterin.
 • Çarşamba: Önceden tanımadığınız biriyle tanışıp sohbet edin.
 • Perşembe: Televizyonda işe yaramaz programlar yerine bilgilendirici programlar ve yarışmalar izleyin.
 • Cuma: Alışverişe giderken liste hazırlamak yerine ezberlemeye çalışın. Ayrıca alkollü ve kafein içeren içecekleri asla tüketmeyin.
İskoçya'da Edinburgh Üniversitesi'nin Biyomedikal Bölümü'nden Prof. Dr. Mark Lythgoes'in 1 hafta süren bu programı BBC'de yayınlamış. Ve bu programa giren 100 kişinin IQ oranında, bir hafta içinde %40 artış görülmüş. Reddedildikten sonra 1 hafta bu programı uyguladığınız zaman IQ seviyeniz eskisinden bile iyi oluyor yani. Üşenmedim, reddedilenler için araştırdım. Bilimadamları söylüyor sonuçta... Ama çarşamba gününe özen gösterin; başladığınız yere geri dönmek hiç de hoş olmaz hani... Bol şans!
Ekim 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Yolculukta mide bulantısı olmasının sebebi nedir?

İç kulağımızdaki vestibüler sistem(denge hissimizi oluşturan)'in parasempatik sinir sistemini aktive etmesi diyebiliriz sanırım. Tam emin değilim ancak.
Şubat 2014

Alişan @Albi

Bazı kelimelerin yazılışı ve telaffuzunda unutkanlığın sebebi nedir?

Kelimenin telafuzunu unutuyorum derken neyi kastediyorsunuz? Söyleyeceğiniz kelimeyi mi hatırlamıyorsunuz?
Eylül 2013

Alişan @Albi

Dejavuyu fazla yaşamanın nedeni nedir? Ne yapılmalıdır?

Dejavu sıklıkla yaşanıyorsa nörolojik bir sıkıntıya işaret ediyor olabilir. Nörolojik muayene iyi bir fikirdir...
Ocak 2012

Onur Altınkaya @Rapsolut

Beyin kapasitemizin ne kadarını kullanabiliyoruz?

Bence bu soru artık anlamını yitirmiş konumda bir tartışmadır. İnsan beyninin kullandıkça öğrendikçe ilerleyen sürekli kendini geliştiren yapısı karşısında insanlar bence çalışmakla beynini eğitmekle vakit geçirmelidirler. İster %3, ister %5 olsun; insan beyni gördüğü her kareyi kaydeden, her bilgiyi işleyen müthiş faal bir sistemdir. Zeka veya hafıza, irade anlamında elimizde ne kadar varın tartışmasına gerek yoktur, çünkü -dahilerden bahsetmiyorum- çalışkan insanlar çok yüksek bilgi potansiyellerine ulaşabilmektedirler. Yani anlatmaya çalıştığım ne kadarını kullandığımız değil, kullanıyor olup olmadığımız bence önemli.

Mart 2012

Enes Yahya @eNyy

Çeşitli gündelik sebepler ile yaşlandıkça azalan beyin hücrelerinin azalma hızını nasıl yavaşlatırız?

İnsan beyninde milyarlarca nöron (beyin hücresi) bulunmaktadır. Ve her geçen saniye dış etmenlere bağlı olarak (radyasyon, travma, stres, yaşlılık vs) sayıları azalmaktadır. Vücut bu duruma karşı "sinaps" dediğimiz bir yöntem geliştirmiştir.

Sinaps, bir sinir hücresinin diğer sinir hücresi ile bağlantı kurması demektir. 1 nöron yaklaşık bin kadar nöron ile bağlantı kurar, bundan dolayıdır ki sinir hücrelerinin her geçen saniye azalması insanı olumsuz etkilemez.

Nöronların azalma hızını yavaşlatmanın en iyi yolu beyni aktif tutmaktır. Çünkü ne kadar çok düşünen ve aktif olan beyniniz varsa bu o kadar fazla elektrik deşarjı ve o kadar fazla sinaps demektir. Devamlı uyarı halinde olan nöronlar sinaps yapma durumuna giderler ve böylelikle sayıları azalsa da biyolojik deformasyon ortaya çıkmaz.

Ocak 2013

June @june

Zihin donuklaşmaya başladığında yapılacak en iyi şey nedir?

Bu aralar çok yoğun hissettiğim bir durum bu zihin bulanıklaşması, bilimsel bir cevap değil ama tecrübe olarak şunu söyleyebilirim. Iki sebepten yaşıyorum ya aşırı çalışmaktan yada aşırı tembellikten. Bir süre önce aşırı çalışmaktan dolayı dikkat kaybı başladı önce daha sonra işe isteksizlik ve benim burda ne işim var sorgusu ile işten uzaklaşmaya başladım. Durumumu fark edince kendime tatil verdim ve düzeldi, fakat kısa süre de tekrarlayınca bu duygu mevcut işten iyice uzaklaşmak gerektiğine karar verdim. Çünkü artık zihnim o işle ilgili sağlıklı çalışmıyor ve bildiğim konularda bile bilgiler gelmiyordu hafizdan. Ikinci tatil de iyi geldi fakat iş alanımı keyfime göre değiştirmek için uzunca süre hiç bir şey yapmamaya iyice beynimi boşaltmaya karar verdim. Bir çeşit format attım yani, şimdi arada 4 ay kadar geçti lakin bu seferde yoğun tempoya alışmış olan zihnim tembelliğe alıştı :) o bulanık ve algılamama durumu duygusal bir travmaya sebep oldu sanırım, bu arada kuramadığım bir iki dostumun işini aldım, dedim ya çalışma şeklim, aşırı konsantre ve yoğun tempoluv oldugu için çabuk bir bilenme oldu zihnim de. Sonuç olarak anladım ki aşırı çalışma da, aşırı tembellikte zihinde önemli defektler yaratıyor hele bunların yanına stres te ekleniyorsa tam katmerli olur. Bir insan çarpım yapmayı anlıkta olsa unutur mu? Walla oluyor,

Uzun yürüyüşler, ilgi alanını kaydırmalar, ilgisiz hobi uğraşları, belki bir tatil, konum değişikliği iyi gelebilir. Durum kontrol altına alınamıyorsa anksiyete başlayabilir belki de, psikiyatrik destek gerekebilir.
Şubat 2013

Berkant Eskicioğlu @berkantesk

Beyin şartlandırılarak açlık hissi ne kadar bastırılabilir?

İnsanda açlık ve tokluk hissinin tamamen midenin dolu olup olmamasına bağlı olduğu düşünülür. Ancak tam olarak öyle gerçekleşmez. Vücuda alınacak su ve besin gereksinimini hipotalamus düzenler. İç dengenin sağlamasında görevli olan bu yapı sayesinde açlık hissini algılarız. Açlık durumunda midemiz boştur ve kan az miktarda besin taşır. Bu bilgi hipotalamusa ulaştığında açlık hissi yaratılır. Aynı durum susuzluk içinde geçerlidir. Kanın yoğunluğunun hipotalamusa bildirilmesi sonucu susuzluk hissi meydana gelir. Beyne giden uyarılar sonucu yemek yenmesi için uyarılar gelir.

Beyin Sağlığı

Gelen uyarılara cevap vermediğimiz zaman uyarılar şiddetlenir ve daha çok uyarı gönderilir. Bu durumda baş ağrısı gibi sonuçlar ortaya çıkar. Ancak bu süreci uzatıp beyinden gelen bu uyarıları şartlandırdığımız zaman farklı durumlara bağladığımız zaman açlık hissini ortadan kaldırmak söz konusudur. Ancak bu süreç çok uzun sürmez. Ölümle sonuçlanır.
Hipotalamusun düzenlediği diğer durumlara müdahale edilemez. Örneğin vücut ısısını şartlandırma yoluyla artırıp azaltmak imkansızdır. Dışardan müdahale ile yapılabilir.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

İşleyen belleği geliştirmek için en etkili yöntem nedir?

1. Beyin Alıştırmaları
2. İlaçlar
3. Beslenme
4. Uyku

Fakat üzgünüm ki, hiçbirşey sizi "Limitless" daki Eddie Morra ya dönüştürmeyecek :))

Bellek

İşleyen bellek çok komplike bir alandır, çünkü beynin tek bir bölgesi ile kontrol edilebilen bir süreç değildir. KArmaşık olarak dikkat ve kavrayış ile ilgili diğer süreçlerle de ilgisi vardır.

1. Beyin Alıştırmaları
Bu konuda yurtdışında hazırlanmış iki iyi site biliyorum. İngilizcesi olanlar mutlaka denesinler:


Bunların dışında; satranç gibi oyunlar, okuma, yazma, tartışma, sanat uğraşıları, sosyal uğraşlar, bilmece çözme, değişik beyin alıştırmalarıdır.

Beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantılar siz zihninizi çalıştırdıkça artar. Modern görüntüleme teknikleri bunun kolaylıkla görünmesini sağlamakta.
Örneğin ellerini kaybeden biri ağzı ile yazı yazabilmeyi öğrenebilmektedir.

Sonuçta, değişik aletler kullanarak, müzik aleti çalarak, okuyarak, yazarak, konuşarak, tartışarak, bulmaca bilmece çözerek, sosyal faaliyetler yaparak, hayvan besleyerek nöronlarımızı ve nöronlar arasındaki bağlantıları artırır, beynimizi ve bu yolla işleyen belleğimizi güçlendiririz.

Bu çalışmaları yaparsak bizde ileri yaşlarımızda bile başarılı olan tarihteki kişiler arasına katılabiliriz. Yaşıtlarımız emekli olmuşken biz hala büyük bir şirketi yönetiyor yada iyi bir kitap yazıyor olabiliriz, neden olmasın?

2. İlaçlar
Hafızanız ile ilgili yada işleyen belleğiniz ile ilgili endişeleniyor olabilirsiniz, bence en doğrusu beyin alıştırmaları yapmak ama yine de bu konuda tembelseniz dikkat ve konsantrasyonu artırıcı, yorgunluğu giderici ilaçlar mevcut. Fakat ben bu kadar bahsedeceğim çünkü bunun ilerisini psikologlar yada doktorlar söyleyebilirler.


3.Beslenme
Bellek
Güne mutlaka iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Tüm gıdalardan dengeli oranda almalı ve haftada en az 3 yada 4 kez 45 dakika yürüyüş yapmalısınız.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.."

4. Uyku
Beyin uykudayken bütün gün öğrendiklerinizi gözden geçirir. Gereksiz bilgileri siler ve gereklilerin yerine yerleştirir. Bir sonraki güne daha rahat ve temiz başlamanızı sağlar. ayrıca bazı yeteneklerin de uykuda geliştiği söylenir.

Bellek
Ocak 2012

Duygu Akdeniz @AyCaN

Beynimiz elektriği nasıl üretiyor?

Hücrenin çevresi potasyum, iç kısmı ise sodyum sıvısı ile doludur. Sodyum ve potasyumu karıştırdığınızda iki mineral birbiri ile etkileşime girer ve bir çeşit akım oluşur. Bu reaksiyonun sonucunda yan ürün olarak elektrik açığa çıkar.Nöronlar da bu mantıkla hücrenin polarizasyonu ile elektrik üretirler.Aşağıdaki resimde bunu daha detaylı olarak görebilirsiniz.

Beyin


Resim: bilgibahcesi.blogcu.com
Aralık 2011

Hale Acar @odesa

Beynin sol tarafını çalıştırmak için neler yapmak gerekir?

Beynin sol tarafı matematik ve kelimeler üzerine hesaplama işlemlerini yapmaktadır.
Dünya trendi; hafıza şampiyonları vs. Sağ ve sol bölümü birlikte kullanarak harikalar yaratırlar. Yinede ben sol tarafımı geliştireceğim diyorsanız aşağıdaki uygulamaları tavsiye ederim. İyi eğlenceler.

Math workout ( 4 işlem )
play.google.com/store/apps/details? İd=n...


Push Box - Sokoban ( Problem çözme / değişkenler teorimi )
play.google.com/store/apps/details? id=c... .
Şubat 2011

Mervey @mervey

Beyin jimnastiği için neler yapılabilir?

Egzersizlerle vücudumuzu güçlendirdiğimiz, şekillendirdiğimiz gibi beynimizi de güçlendirmek mümkün. İnsan beyninde yüz milyar beyin hücresi olduğu söyleniyor. Bu yüz milyar hücrenin sinapslarla birbirine bağlı ve bu sinapsların fazlalığı ile beynin gücünün doğru orantılı olduğu düşünülüyor. Sinaps dedikleri hücreler arası bağlantı yolları. Ve bu bağlantı yolları zihnin çalışması ve zorlanması ile artmakta.

Sosyal uğraşlar, yeteneğimiz varsa müzik aleti çalmayı öğrenmek, okumak, yazmak, herhangi bir dil öğrenmeye çalışmak, hayvan beslemek ve onu eğitmek, bilmediğimiz bir dansı öğrenmek pek farkında olmadan yaptığımız zihin aktiviteleridir.

Bunların yanında satranç gibi oyunlar, sudoku, bilmece, bulmaca gibi uğraşlar zihin jimnastiği için bilinen en etkili yöntemlerdir.
Daha fazla

44 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Beyin Kanaması

0 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Ensefalit

0 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt