Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Yolculukta mide bulantısı olmasının sebebi nedir?

İç kulağımızdaki vestibüler sistem(denge hissimizi oluşturan)'in parasempatik sinir sistemini aktive etmesi diyebiliriz sanırım. Tam emin değilim ancak.
Mayıs 2014

Redcat @glgnydn

Beyin ölümü nedir ve nasıl olur? Nasıl anlaşılır?

Beyin ölümü; tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Unutkanlığa neler sebep olabilir ve bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Bir çok sebebi olabilir. Yaşın ilerlemesi ile sinir hücrelerinin ölmesi unutkanlığa neden olabilir. ( alzheimer ) Genç yaşlarda da beyin hücrelerini etkileyen nedenlerle olabilir. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız unutkanlıklar ise stres, depresyon, hipotiroid, beslenme ile ilgili yetersizlikler neden olabilir. En çok B12 vitaminin eksikliği nedeniyle gençlerde ve orta yaşlarda rastlanabiliyor. O yüzden yaşı genç olanlarında bunun farkına varması gereklidir. Ancak sürekli bir unutkanlık varsa nörolojik problemler ve tümör gibi nedenlerle olabilir. Bu durumda doktora başvurmak gereklidir.

Önüne nasıl geçebiliriz?


Unutkanlık
Şubat 2014

Alişan @Albi

Bazı kelimelerin yazılışı ve telaffuzunda unutkanlığın sebebi nedir?

Kelimenin telafuzunu unutuyorum derken neyi kastediyorsunuz? Söyleyeceğiniz kelimeyi mi hatırlamıyorsunuz?
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Hidrosefali nedir?

Beyin boşlukları içerisinde aşırı beyin omurilik sıvısı birikmesine hidrosefali denir. Kafa basıncı dengelemek, beyni beslemek, dış etkilere karşı beyni korumak, beynin ileti fonksiyonunu yerine getirmek gibi önemli görevleri olan omurilik sıvısının beyinde belli bir dolaşımı vardır. Beyindeki dört tane havuzcuğu dolaşarak omuriliğe geçen bu sıvı beynin etrafında dolaşır ve çıkıntılar tarafından emilir. Burada eğer damar tıkanıklığı veya emilim yetersizliği söz konusu olursa sıvının birikmesiyle hidrosefali ortaya çıkar. Hidrosefali

Hidrosefali, kafa basıncını artırır. Bebeklerde iki aylıkken ciddi belirtileri görülebilir: Kafa çapının ani büyümesi, huzursuzluk, gözlerin aşağı doğru sarkması gibi. Bu durumda erken teşhisle tedavi mümkündür, hemen bir uzmana danışılmalıdır.
Hidrosefali

Yetişkinlerde hidrosefali durumunda kafa büyümesi görülmez çünkü kemiklerin gelişimleri tamamlanmıştır. Baş ağrısı, fazla uyku, görme sorunları gibi belirtileri vardır. İlerleyen safhası ise komadır.

Tıkanmaya bağlı hastalığın tedavisi cerrahi müdahaledir. Tıkanmanın olduğu noktadaki sıvı ya kalbe ya karın zarına ya da akciğer zarının altına tahliye edilir.
Eylül 2013

Alişan @Albi

Dejavuyu fazla yaşamanın nedeni nedir? Ne yapılmalıdır?

Dejavu sıklıkla yaşanıyorsa nörolojik bir sıkıntıya işaret ediyor olabilir. Nörolojik muayene iyi bir fikirdir...
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Beyin tümörü belirtileri nelerdir?

 • Baş ağrısı
 • Görme azalması
 • İşitme/koku kaybı
 • Kafatasında şişlik
 • Epilepsi benzeri bayılmalar
 • Bazı bölgelerde kısmi felç
beyin tümörünün habercisi olabilir. Özellikle baş ağrıları birinci semptomdur ama görülmediği durumlar da vardır.
Haziran 2013

Irem Uzun @hemsirem

Akıl ile zeka arasındaki fark nedir?

Zeka mantık akıl beyin çalıştıran bence
Mayıs 2013

Şeyda Nur @seydanur

İnsan beyninde 100 milyar nöron olduğu nasıl hesaplanmıştır?

Beyin merkezi sinir sisteminin elemanıdır. Vücuttaki en önemli organlardan biri beyindir. İnsan beyninin 100 milyardan fazla nöron içerdiği ve bu nöronların her biri diğer nöronların binlercesiyle bağ yapar. 2009 yılında yapılan bir araştırmada beyinde 89 milyar nöron hücresi olduğu hesaplanmıştır. Beyindeki nöron sayısını bulmak için;
 • Birinci yöntem beyni komple olarak ele alıp nöron sayısını çıkartmak değil, ufak bir bölümünü ele alarak nöron sayısını hesaplamaktır. Bu sayede beyin hacminin geri kalanı da tahmin edilerek totalde var olan sinir hücreleri hesaplanmıştır. Ancak daha sonra yapılan araştırmalarda beynin her bölgesindeki nöron yoğunluğunun aynı olmadığı anlaşılmıştır. Örneğin cerebellum merkezi sinir sisteminde nöronların yarısını içerir ancak hacim olarak beynin hacminin yarısından daha az kısmını kapsar.

İnsan Anatomisi
 • Diğer bir yöntem, bir bölgedeki yoğun olan nöronları boyama yöntemi kullanarak belirgin hale getirmektir. Ancak bu yöntem ile görünmeyen yüzlerce nöron olabilir. Boyanmayan bu nöronlar yanlış sayıma neden olabilir.
İnsan Anatomisi

 • Bu yöntemlerden daha iyi ve kesin bir yöntem geliştirilmiş ve 2009 yılında 86 milyar nöron bulunduğuna varılmıştır. Bu yöntem, beyin içindeki hücrelerin homojen bir çorba haline getirilmesine dayanmaktadır. Beyin hücrelerinin membranını eritilir, hücre çekirdeklerinin sayısını ölçülür. Bu yöntemin en büyük avantajı, beynin bir bölümünde nöronların sayısını sayarak, farklı beyin bölgelerinde daha fazla veya daha az yoğun olarak paketlenmiş nöronların toplam nöron sayısında hata yaratmasını engellemektir.
Şubat 2013

Berkant Eskicioğlu @berkantesk

Beyin şartlandırılarak açlık hissi ne kadar bastırılabilir?

İnsanda açlık ve tokluk hissinin tamamen midenin dolu olup olmamasına bağlı olduğu düşünülür. Ancak tam olarak öyle gerçekleşmez. Vücuda alınacak su ve besin gereksinimini hipotalamus düzenler. İç dengenin sağlamasında görevli olan bu yapı sayesinde açlık hissini algılarız. Açlık durumunda midemiz boştur ve kan az miktarda besin taşır. Bu bilgi hipotalamusa ulaştığında açlık hissi yaratılır. Aynı durum susuzluk içinde geçerlidir. Kanın yoğunluğunun hipotalamusa bildirilmesi sonucu susuzluk hissi meydana gelir. Beyne giden uyarılar sonucu yemek yenmesi için uyarılar gelir.

Beyin Sağlığı

Gelen uyarılara cevap vermediğimiz zaman uyarılar şiddetlenir ve daha çok uyarı gönderilir. Bu durumda baş ağrısı gibi sonuçlar ortaya çıkar. Ancak bu süreci uzatıp beyinden gelen bu uyarıları şartlandırdığımız zaman farklı durumlara bağladığımız zaman açlık hissini ortadan kaldırmak söz konusudur. Ancak bu süreç çok uzun sürmez. Ölümle sonuçlanır.
Hipotalamusun düzenlediği diğer durumlara müdahale edilemez. Örneğin vücut ısısını şartlandırma yoluyla artırıp azaltmak imkansızdır. Dışardan müdahale ile yapılabilir.
Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

İnsan beyni bir bilgisayar gibi çökebilir mi? Eğer çökerse ne olur?

Söze şöyle başlamak güzel olacak;

Jostein GAARDER - Sofinin dünyası'ndan
"İnsan beyni onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, o zamanda biz onu anlayamayacak kadar aptal olurduk"


Beyin


Aslında "aşırı heyecan" beynin çökmesi olarak da değerlendirilebilir.

İnsan beyninde hayat boyu oldukça karışık bir işleyiş vardır.
Milyarlarca nöron birbirleri ile iletişim halindedirler ve sinir sistemiz bu nöronlardan oluşur. Tüm duyu ve hareketlerimizi beynimiz sayesinde kontrol ederiz.

Epilepsi nöbetleri esnasında tam olarak bir beyin çökmesi gerçekleşiyor diyebiliriz. Epilepside hareket edebilme, konuşabilme ve duygulanmayı sağlayan bir elektrik akımı olan beyin tam bir deşarja uğruyor. Bu deşarj nedeni ile geçirilen şeyin adı da nöbet olarak ifade edilmektedir. Bu olaya bir çok nörobilimci bu nedenle beyin çökmesi de derler.

Türkiyede yaklaşık 800.000 kişinin epilepsi hastası olduğu bilinmektedir. Tarihteki ilk tıbbi kaynaklar incelendiğinde epilepsinin insanlık tarihiyle birlikte ortaya çıktığı saptanmıştır.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

İşleyen belleği geliştirmek için en etkili yöntem nedir?

1. Beyin Alıştırmaları
2. İlaçlar
3. Beslenme
4. Uyku

Fakat üzgünüm ki, hiçbirşey sizi "Limitless" daki Eddie Morra ya dönüştürmeyecek :))

Bellek

İşleyen bellek çok komplike bir alandır, çünkü beynin tek bir bölgesi ile kontrol edilebilen bir süreç değildir. KArmaşık olarak dikkat ve kavrayış ile ilgili diğer süreçlerle de ilgisi vardır.

1. Beyin Alıştırmaları
Bu konuda yurtdışında hazırlanmış iki iyi site biliyorum. İngilizcesi olanlar mutlaka denesinler:


Bunların dışında; satranç gibi oyunlar, okuma, yazma, tartışma, sanat uğraşıları, sosyal uğraşlar, bilmece çözme, değişik beyin alıştırmalarıdır.

Beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantılar siz zihninizi çalıştırdıkça artar. Modern görüntüleme teknikleri bunun kolaylıkla görünmesini sağlamakta.
Örneğin ellerini kaybeden biri ağzı ile yazı yazabilmeyi öğrenebilmektedir.

Sonuçta, değişik aletler kullanarak, müzik aleti çalarak, okuyarak, yazarak, konuşarak, tartışarak, bulmaca bilmece çözerek, sosyal faaliyetler yaparak, hayvan besleyerek nöronlarımızı ve nöronlar arasındaki bağlantıları artırır, beynimizi ve bu yolla işleyen belleğimizi güçlendiririz.

Bu çalışmaları yaparsak bizde ileri yaşlarımızda bile başarılı olan tarihteki kişiler arasına katılabiliriz. Yaşıtlarımız emekli olmuşken biz hala büyük bir şirketi yönetiyor yada iyi bir kitap yazıyor olabiliriz, neden olmasın?

2. İlaçlar
Hafızanız ile ilgili yada işleyen belleğiniz ile ilgili endişeleniyor olabilirsiniz, bence en doğrusu beyin alıştırmaları yapmak ama yine de bu konuda tembelseniz dikkat ve konsantrasyonu artırıcı, yorgunluğu giderici ilaçlar mevcut. Fakat ben bu kadar bahsedeceğim çünkü bunun ilerisini psikologlar yada doktorlar söyleyebilirler.


3.Beslenme
Bellek
Güne mutlaka iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Tüm gıdalardan dengeli oranda almalı ve haftada en az 3 yada 4 kez 45 dakika yürüyüş yapmalısınız.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.."

4. Uyku
Beyin uykudayken bütün gün öğrendiklerinizi gözden geçirir. Gereksiz bilgileri siler ve gereklilerin yerine yerleştirir. Bir sonraki güne daha rahat ve temiz başlamanızı sağlar. ayrıca bazı yeteneklerin de uykuda geliştiği söylenir.

Bellek
Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Hafıza ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

İnsanlar hafızaları ile çok şaşırtıcı şeyler yapabiliyorlar.
 • 68.000 hane rakamı ezberleyen bir kişinin bu cevabı vermesi 1 gün sürdü
 • 1 kişi 15 dakika içerisinde 300 isim ezberledi
 • Bir iskambil destesinin sırası 20 saniyede ezberlenebildi
Bazı insanlar gerçekten inanılmaz bir hafızaya sahiptir
Bazı insanlar otobiyografik olayları çok net hatırlarlar. Örneğin; 1978 yılının 4 Haziranıydı, bir pazar günüydü... ya da 5 Temmuz Çarşamba okula 34 xyz plakalı taksiyle gittim...

Bazı insanların ise inanılmaz kötü hafızaları vardır
Hafızaları 7-30 saniye içerisinde silinir ve hiçbir şey hatırlamazlar.

Hafıza

Hayallerimiz ve anılarımız arasındaki farkı her zaman tanımlayamayabiliriz. Bilişsel uyumsuzluk stres altında anıları değiştirebilir. Zamanla anılarımızı değiştikleri gibi hatırlarız.

Bununla ilgili şöyle bir örnek verebiliriz. Bir kızın çocukluğundan aklında kalan babasını kucağında otururken ona okuduğu kitabı, yıllar sonra en yakın arkadaşı ilk baskısını bulur ve doğum gününde ona hediye eder. Kız bu sayede bu kitabın ilk baskısının babasının ölümünden yıllar sonra olduğunu öğrenir.

Hafızamız bir çok önyargıya sahiptir
Örnek olarak tanımadığımız birinin tecrübelerine güvenip inanmaktansa, tanıdığımız bir kişinin tecrübelerine daha çok inanırız.

Bir konuşma ortasında bizden hemen önce yada hemen sonra yapılan konuşmaları daha kolay hatırlarız.

Kaynak karıştırma
Kaynağını Hatırlayamadığımız bir şeyi hatırlamaya çalışırken TV'de görmüşüz ya da gazetede okumuşuz gibi gelir. Hangisini daha sık yapıyorsanız.
 1. Uyku hafızanıza güç verir. Öğrenilmiş yada yaşanmış düşünceleri hatırlamak için güç sağlar
 2. Dil, hatırladıklarımızı etkiler
 3. Bilinçaltı beynin kapasitesinden %80 daha fazla yer kaplar
 4. Beynin 4 bölümü vardır. Alfa, beta, delta ve teta. Uyanıkken Beta durumunda, uyurken ise Delta durumundayızdır
Ocak 2013

June @june

Zihin donuklaşmaya başladığında yapılacak en iyi şey nedir?

Bu aralar çok yoğun hissettiğim bir durum bu zihin bulanıklaşması, bilimsel bir cevap değil ama tecrübe olarak şunu söyleyebilirim. Iki sebepten yaşıyorum ya aşırı çalışmaktan yada aşırı tembellikten. Bir süre önce aşırı çalışmaktan dolayı dikkat kaybı başladı önce daha sonra işe isteksizlik ve benim burda ne işim var sorgusu ile işten uzaklaşmaya başladım. Durumumu fark edince kendime tatil verdim ve düzeldi, fakat kısa süre de tekrarlayınca bu duygu mevcut işten iyice uzaklaşmak gerektiğine karar verdim. Çünkü artık zihnim o işle ilgili sağlıklı çalışmıyor ve bildiğim konularda bile bilgiler gelmiyordu hafizdan. Ikinci tatil de iyi geldi fakat iş alanımı keyfime göre değiştirmek için uzunca süre hiç bir şey yapmamaya iyice beynimi boşaltmaya karar verdim. Bir çeşit format attım yani, şimdi arada 4 ay kadar geçti lakin bu seferde yoğun tempoya alışmış olan zihnim tembelliğe alıştı :) o bulanık ve algılamama durumu duygusal bir travmaya sebep oldu sanırım, bu arada kuramadığım bir iki dostumun işini aldım, dedim ya çalışma şeklim, aşırı konsantre ve yoğun tempoluv oldugu için çabuk bir bilenme oldu zihnim de. Sonuç olarak anladım ki aşırı çalışma da, aşırı tembellikte zihinde önemli defektler yaratıyor hele bunların yanına stres te ekleniyorsa tam katmerli olur. Bir insan çarpım yapmayı anlıkta olsa unutur mu? Walla oluyor,

Uzun yürüyüşler, ilgi alanını kaydırmalar, ilgisiz hobi uğraşları, belki bir tatil, konum değişikliği iyi gelebilir. Durum kontrol altına alınamıyorsa anksiyete başlayabilir belki de, psikiyatrik destek gerekebilir.
Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Beynimiz için faydalı olan sporlar nelerdir?

 • Düzenli kitap okumak
 • Gazete ve dergilerdeki zeka oyunlarını oynamak
 • İnsanların telefon numaralarını ezberlemeye çalışmak
 • Alışverişe listesiz gitmek
 • Yabancı dil öğrenmek
 • Tartışmalara katılmak
 • İnsanların adını soyadlarıyla birlikte akılda tutmak
Daha fazla

44 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Beyin Kanaması

0 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Ensefalit

0 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt