Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilgisayar Programları

Bilgisayar

Bilgisayar programları üzerine sorulmuş sorular ve bazı programların detaylı incelemeleri..

Ekim 2011

Ozan Eren @OzanEren

E-ticaret paketi önerileriniz nelerdir?

Açık kaynak kodlu çözümleri önereceğim, hem finansal olarak daha uygunlar hem istediğin gibi düzenleyebilirsin hem de kimsenin senin önüne koyduğu özellik paketleri ile sınırlanmak zorunda değilsin.
Şubat 2013

Gizli Kullanıcı

Gsm operatörlerin *100# ve *159# gibi uygulamaları hangi programlama dili ile yazılmıştır?

Global olarak baktığımızda dünyada telekominasyon işleri için C ve Java kullanılıyor.
Ocak 2013

Kamil Demir @geek362

İnternet bağlantı ağ trafiği tamamen nasıl izlenir?

Linux tarafında Squid proxy kurarak, yapabilirsin. Kullanıcıları proxy'e geçirdikten sonra hangi bilgisayarın hangi siteye girdiğini görebilirsin.
Windows'ta da mutlaka basit bir tool vardır. Eskiden ISA server vardı şimdi ForeFront oldu ama biraz karmaşık olabilir.

Eğer PC'lere erişimin yoksa ve tüm PC'lerin DHCP ayarları otomatik'teyse. DNS'leri modem'den alacaklarından kendi PC'nize DNS server kurup, modemin DNS'lerini sizin kurduğunuz DNS server olarak ayarlayın. IP dışı erişimlerin hepsinde tüm domain'leri çözmek için sizin DNS serverınıza request'ler geleceğinden buradan da tespit edebilirsiniz.

Tabii internette biraz daha search edin belki sırf bu işi yapan basit tool'lar da vardır.

Başarılar.
Ocak 2012

Ufuk Aktaş @Ufukakts

Java ile ilgili önerebiliceğiniz eğitici siteler ya da kitaplar hangileridir?

pratikprogramci.com/urun/profesyonel-ja...
Özcan Acar'ın hazırladığı video seti. Kendisi Türkiye'de ki tek java champion sertifikasına sahip kişidir. Makalelerini okumanı tavsiye ederim. Java üzerinede yazdığı kitaplar var
Aralık 2011

Codemaster @melabaaa

Php dili ile hazırladığım web sitemi kendime ait bir yüksek güvenlikli sunucuda yayınlamak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Session kullanıyorum genelde sql injectiondan korunmak içinde java tabanlı uygulamalar kullanıyorum sorun sunucu yapmakta ona taklıdım...
Ekim 2011

Uğurcan Koç @ugurcankoc

Vb.net'de Datagridview'in numara alanına tıkladığımda o değere karşılık gelen bilgileri listbox da nasıl gösteririm?

Dim baglanti As New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=d:\xxx.mdb")
        baglanti.Open()
        ListBox1.Visible = True
        Dim sorgu As String = String.Format("select siiradi from siir where sairno={0}", DataGridView1.SelectedCells)
        Dim cmd As New OleDbCommand(sorgu, baglanti)
        Dim oku As OleDbDataReader
        oku = cmd.ExecuteReader
        While oku.Read()
            ListBox1.Items.Add(oku(0))
        End While
        baglanti.Close()

Arkadaşlar kod bu şekilde ama "oku = cmd.ExecuteReader" bu bölgede bir hata veriyor.
Ocak 2011

Anıl Yıldırım @yildirimanil

Bilgisayarda en iyi audio oynatıcısı hangisidir?

Winamp, Gom Player. Ama açıkca söylemek gerekirse artık bunlar geçerliliğini yitirdi.
Aralık 2010

Dilaver Çavuş @zevk

Şubat 2017

Gizli Kullanıcı

C# kullanarak periyodik cetvel yapmam gerekiyor. Nasıl yapabilirim?

Merhaba, periyodik cetvelin herhangi bir programlama dili ile ilgisi yoktur. Yani vb. net ile yazsan da aynıdır android ile yazsan da aynıdır. Çünkü yapman gereken şey sadece bir tablo, herhangi bir algoritma yok ortada. Yani sadece display var.
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

Nesne tabanlı programlamaya neden gerek duyulur?

Öncelikle programlamanın gelişimine bakmak gerekiyor. Önceleri kod içindeki dallanmalar için goto ve benzeri deyimler kullanılıyordu. Daha sonra prosedürel teknikle program parçacıkları fonksiyonlarda yazılmaya ve çağrılmaya devam etti. Nesne yönelimli programlama ise sadece bir teknik değil, yaklaşım şeklidir. Nesne yönelimli yazılım tasarımı yapılır. Sonra bu tasarım ilgili tekniklerle kodda uygulanır.

4 temel prensibi vardır.
  • Çok biçimlilik (Polymorphism)
  • Soyutlama (Abstraction)
  • Miras alma (Inheritance)
  • Sarmalama (Encapsulation)

Neden gerek duyur sorusuna cevap değil bunlar ama giriş niteliğinde. Temel olarak sebebi ise kod boyutunun artması, yazılan kodların tekrar kullanılabilirliği ve ekip şeklinde çalışmaya kolaylık göstermesi temel sebepleridir.

Bir programlama dilinde OOP (Nesne yönelimli programlama) tekniklerini biliyor olmak, OOP yazmak anlamına gelmez. Siz gidip klasik fonksiyonları bir veya birden fazla sınıf içerisine alıyorsanız bu OOP değildir. OOP'nin bir düşünce yapısı vardır.

Mesela miras alma ve çok biçimlilik çok önemlidir. Nedir bu miras alma? Temel olarak bir sınıfın diğer bir sınıf veya sınıflardan özellikler veya metotlar miras almasıdır. Örneğin tarihi Türkçe tarih formatına çeviren bir metodunuz var. Bunun dahil olduğu tarih sınıfını miras alan bir sınıf yazarsanız bu metodu da kullanabilirsiniz. Yani kod tekrarını önlemiş olursunuz. Bu fonksiyonel programlamada da vardır ama çok biçimlilik yoktur. Örneğin tarih sınıfınızda gün artır diye bir metot olsun ve tarihe belirlenen günü eklesin. Siz miras aldığınız sınıfın bu metodunu ihtiyaca göre değiştirebilirsiniz. Yani komple tarih sınıfını alırsınız ama gün artırma metodunun üzerine yazabilirsiniz (overriding). Örnek olarak gün artır dediğinizde artık bu metot, verilen günün iki katı günü tarihe ekleyebilir. Ama dikkat edin, eski sınıfta bir modifikasyon yapmadık.

Sınıflar gelişmeye açık, değişime kapalı olmalıdır. Yani tarih sınıfını miras alan 10 sınıf varsa ve siz tarih sınıfını değiştirirseniz, bunu miras alan sınıflarda da değişim yapma ihtimaliniz olabilir.

Sarmalama (Encapsulation) kavramına da değineyim. Mesela bir veritabanı sınıfınız var ve bunun hata şeklinde bir özelliği var. Siz bu özelliğe dışarıdan erişimi kapatabilirsiniz. Yani bir sınıf bu sınıfı miras alsa da hataya direkt erişim sağlanamaz. Bu mantıklıdır, çünkü veritabanı hatalarını işlem yapan metotlar üretir. Siz gidip durup dururken hataya "olmadı bea" yazamazsınız. Eğer yazarsanız bu sınıfın log tutan sınıfla etkileşimini bozabilir, loglara tanımlanamayan hatalar yazdırabilirsiniz.

Sonuç olarak OOP, kod tekrarını azaltan, geliştirme sürecini verimli kılan, takım çalışmasına kolaylık sağlayan bir programlama paradigmasıdır. Ekrana "Merhaba Dünya" yazdırmak için OOP yapmak zorunda değilsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Tabi Java, C# gibi diller tamamen OOP yönelimlidir. Temel veri tipleri bile nesnelerle ifade edilmiştir. Ama genel olarak OOP yapmak belli bir tasarım ve kodlama sürecini beraber gerektirir.
Mart 2015

Ferhat Orhan @ferhatorhan

Tavsiye ettiğiniz herhangi bir video hazırlama programı var mı?

Adobe Premiere ve Adobe After Effect programlarını kullanabilirsin. Bu birazda tam olarak ne istediğine bağlı. Filme ekleyeceğin jenerik, müzik veya kesme-biçme işlemleri için Adobe Premiere işini görecektir. Aksiyon filmi çekeceksen veya efekt kullanman gereken bi sahne varsa (Patlama Efekti, Silah Ateş Efekti vs.) burda da devreye After Effect girer. Adobe Premiere'de yapabileceğin kesme-biçme veya jenerik düzenleme kısımlarını After Effect'le de yapabileceğini hatırlatmakta fayda var. Kısacası filmin durağan bir film ise Premiere, özel efekt gerektiren bir film ise After Effect.
Saygılarımla.
Mart 2015

Ertan @laistragon

Ben Pawno öğrenmek istiyorum. Pawno ile ilgili pek fazla yazılı kaynak olmadığı için C++ öğrenmemi önerdiler. Peki bu dili rahat bir şekilde öğrenebileceğim bir kitap var mı?

Ben ilk C++ tanışmıştım algoritma geliştirmek için bence çok güzel bir dil. Kitap bulmakta zorlanmazsınız ve web üzerinde de yeterince bilgi var. Sonra C diline geçmiştim. C++ dili C dilinin geliştirilmiş halidir. Bu yüzden bence C dilinden başlayıp C++ diline geçmeniz daha iyi olur.

bu site işinize yarayabilir.Bolca türkçe kaynak var ama bir yere kadar

learncpp.com
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Unity gibi bir program üzerinden oyun yapmak istiyorum. Yardımcı yazılım ve programlar nelerdir?

Unity'i açtıktan sonra Help / Welcome Screen / Video Tutorials'ı öneririm.

Edit: Pardon soruyu yanlış anlamışım.
Biraz daha açar mısın. :) Normalde unity kendi başına yeterli olması lazım.
Daha fazla

1703 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bilgisayar Destekli Tasarım

503 Kullanıcı   9 Soru   63 Yanıt

Excel

91 Kullanıcı   14 Soru   25 Yanıt