Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilim Adamı

Bilim

Bilim İnsanı, geniş anlamda bilgileri elde etmek için sistematik bir faaliyet yapan kişi. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir. Bilim insanları; fiziksel, matematiksel ve sosyal alanlarda da dahil olmak üzere doğanın tüm alanlarında araştırmalar yaparlar.

Ocak 2013

Redeye @Redeye

Ünlü yazar, düşünür, bilimadamı vb. kişilerin çocukluklarına dair neler biliyorsunuz?

Soichiro Honda'nın yaşam öyküsü beni çok etkilemişti. Bay Honda henüz öğrenciyken sahip olduğu her şeyi küçük bir atölyeye yatırmış; piston ringleri konusunda kendi kafalarında var olan fikri geliştirmeye koyulmuş. Çalışmalarını Toyota şirketine satmak istediği için gece gündüz çalışmış. O atölyede yatıp kalkmış. Ama sonunda piston ringlerini tamamlayıp Toyota'ya sunduğunda bunların Toyota standartlarına uymadığı söylenmiştir. Onu gerisin geri iki yıllığına okula yolladıklarında öğretmenleriyle arkadaşları ona gülüp durmuş; tasarımlarının çok saçma şeyler olduğunu söylemişler.

Ama o bu tecrübenin acısına odaklanacağı yerde, amacına olan inancını sürdürmüş. İki yıl daha geçtiğinde Toyota ona hayalindeki anlaşmayı sunmuş. Ama o sırada da yeni bir sorun ortaya çıkmış. O günler Japon hükümetinin savaşa hazırlandığı günlerdir. Fabrikasını kurmak için ihtiyacı olan betonu ona vermemişler. Honda'da ekip arkadaşlarıyla birlikte kendi betonlarını yapabilecekleri yeni bir süreç geliştirmiş ve fabrikasını kurmuş. Savaş sırasında o fabrika iki kere bombalanmış, imalat yerlerinin önemli bölümleri mahvolmuş. Peki bu durumda Honda ne yapmış?

Ekibini toplamış, ABD ordusunun fırlatıp attığı benzin tenekelerini biriktirmeye koyulmuştur. Bunlara "Başkan Truman'ın Armağanları" diye isim takmıştır. Çünkü niyeti o tenekeleri kendi imalatında ham madde olarak kullanmaktır. Savaş sırasında Japonya'da bu tür maddeler bulunmamaktadır. Sonunda bütün bunları arkasında bıraktıktan sonra da bu sefer de bir deprem fabrikasını yerle bir etmiş. Honda o sırada piston operasyonunu Toyota'ya satmaya karar vermiştir.

Savaştan sonra Japonya'da korkunç bir benzin kıtlığı başlamış. Bay Honda ailesi için yiyecek alışverişine bile arabasıyla gidemez olur. Sonunda çaresizlik içinde bisikletine küçük bir motor takar. Hemen ardından komşuları "Bize de öyle motorlu bisiklet yapar mısın?" demeye başlarlar. Bir iki derken sonunda bay Honda'nın elindeki tüm motorlar tükenir. O zaman yeni icadı için motor yapacak bir fabrika kurmaya karar verir. Ama ne yazık ki elinde yeterli sermaye yoktur.

Japonya'daki 18.000 bisikletçi dükkanına bir mektup yazar, icadının getireceği hareketlilikle Japonya'ya yeniden hayat verebileceklerini söyler. İçlerinden 5000 tanesi ona istediği sermayeyi vermeye razı olur. Yine de yaptığı motorlu bisikleti ancak azimli bisiklet severlere satabiliyordu. Çünkü bunlar kocaman ve ağır şeylerdi. Bunun üzerine son bir değişiklik yaptı ve çok daha hafif küçük bir motorlu bisiklet modeli yarattı. Adını da "super cub" koydu.

Bir gece içinde başarıya ulaştı ve kendisine imparatorluk nişanı verildi. 1970'li yıllarda da bugüne kadar tutulan otomobilleriyle ortaya çıkar.

Bugün Honda şirketi ABD ve Japonya'da 100.000 kişi çalıştırmaktadır. Japonya'nın en büyük otomobil üreticilerinden birisi sayılmaktadır. ABD içindeki satışları da Toyota'dan fazladır. Nerden nereye işte...
Ekim 2013

Cemaleddin Yüksel @cemaleddin55

Ali Kuşçunun matematiğe katkıları nelerdir?

Bununla ilgili bilgiler yeterince mevcut internette. Bu blogta yoruma daha açık sorular sorulursa iyi olur.
Mart 2013

Bahadir Hatunoglu @bhatunoglu

Son 200 yılda bilime en çok katkısı olan Türk kimdir?

Hulusi Behçet kendi adıyla anılan hastalığı 1937 yılında teşhis ederek dünya tıp literatürüne geçti,

Cahit Arf, matematikci Arf değişmezi , Arf halkaları ve hasse Arf teorisi ile dünya matematik literatüründe yerini aldı. Bugün kullandığımız 10 TlL üzerine resmi ve bir formulunun gorseli bulunmaktadır.
Nisan 2012

June @june

İnterneti kim buldu ve nasıl buldu?

  İnternet Teknolojileri
  • Vinton Cerf tarafından ortaya çıkarılmıştır. ( kendisi matematik mühendisi idi 1970 yıllarında)
  • O dönemde karısının kulakları duymadığı için dünyayla bağlantı halinde olabilmesi için interneti geliştirdi.
  • İnternet o dönemde sadece askeri amaç için kullanıyordu.
  • Vinton Cerf aylarca algoritmasını hesaplar ve bağlantı yollarını sürekli geliştirmeyi düşünür. Bu işlemlerin bitmesi ardından 200 ayrı sivil ortama dağıttı ve ilk denemelerini gerçekleştirdi.
  • Daha sonrea Amerikanın farklı eyaletlerinde de çalışmalara başlandı.
  • İnternetin son sisteme oturtulması Lawrance Roberts tarafından gerçekleştirildi.
  • Daha sonra  WWW( World Wide Web) mantığı geliştirildi.
  • Web sitenin temelini atan Tim Berners-Lee internetin babası adı ile anılmaya başlandı...
Ağustos 2011

Ahmet Faik @AhmetFaik

Radarsız roketi keşfeden "Dahi Türk İrfan Mavruk" ismini tanıyor musunuz?

Radasız roketi küçükken bizde kibritten yapardık :) iyi de uçardı walla :)
Aralık 2010

Rabia Kacar @Su

Sizce en büyük bilim adamı kimdir? Neden?

ibn sina hakkında ne biliyorsun
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Kepler kimdir? Kepler yasaları nelerdir?

Bilim Adamı

Kepler Kimdir?

Kepler astronomi bilimine büyük katkılar sağlamış Alman bilim adamıdır.

Gezegen hareketlerini ve gezegenlerin hızlarını,yer denklemlerini incelemiştir. 3 temel gezegen hareketi yasasını oluşmuştur ve adına Kepler yasaları demiştir. İyi bir fizikçi, astronomi bilimcisi, gökbilimci ve matematikçidir. Rudolf Cetvelleri adını alan gezegenlerin temel tablosunu yayınlamıştır. Aynı zamanda matematik profesörlüğü de yapmıştır.

27 Aralık 1571'de Almanya'da doğmuş,15 Kasım 1630'da yine Almanya'da hayatını kaybetmiştir.
Şubat 2013

Halil Ertekin @halilertekin

DNA'larımız kullanılarak yüz şeklimizin modellenmesi mümkün müdür?

DNA'lar insanın yüz şeklini belirlemektedir. Buna yönelik araştırmalar ancak yeni yeni sonuç vermeye başlamıştır. Çalışmalar sonucu DNA'da yüz şeklini oluşturan 5 adet gen bulundu. Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Manfred Kayser şöyle bildirdi: 'Bu son bulgular insan yüzünün morfolojik yapısıyla ilgili çok önemli gelişmelerdir. Bu teknolojiyle ileride bir insanın sadece DNA'sını kullanarak görsel profili oluşturulabilecektir'. Bu teknoloji adli vakalarda çok işe yarayabilir. PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50, ve COL17A1 olarak bilinen genler araştırmanın henüz küçük bir kısmı. İleride bu teknolojinin geliştirilmesi planlanıyor. Gelişmeler yüz şeklinin modellenmesi hakkında daha net bilgiler verebileceklerdir.DNA
Kasım 2012

Duygu Avcı @punkoala

Sinema ve çizgi filmlerde sıkça rastladığımız çılgın bilim adamı senaryoları gibi kayıtlara geçmiş gerçek olaylar var mıdır?

The Prestige filmindeki Nicola Tesla gerçek bir şahsiyettir. 1900 lü yılların ilk çeyreğinde yaptığı buluşlar çağının çok ötesindeydi. Örnek vermek gerekirse her eve kablosuz elektrik sağlamak.
Kasım 2011

Arda Yiğit @arda_yigit

"Occupy together" eylemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

17 Eylül 2011'de Halkın KÜRESEL SERMAYE GRUPLARINI ve BANKALARINA YETER diyerek Wall Street'i işgal etmesiyle başlayıp dünyaya yayılan ve ardından Arap baharlarının ardı ardına patlamasıyla devam eden kapitalizme karşı yapılmış bir dizi küresel domino etkisiydi.

Ülkemize de sevimli bir şekilde uğramış olan bu hareket sonraları Gezi Parkı Eylemlerinin öncü tetikleyicisi olarak başbakanın ağzına sakız olacaktı ve Memet Ali Alabora tüm bu hareketin ele başı olarak kaka adam ilan edilecekti... Ve cahil halk ve basın ve koca devlet kına yakıp alakasızca söylevlerde bulunan başbakanlarının ardından Memet Ali Alabora'ya can güvenliğim yok diyerek savcılıktan koruma talep ettirecek kadar üstüne gidecekti.
VIDEO-1


VIDEO-2
Mayıs 2011

Benaw Ylmz @Benaw

Karadelik sizce gerçek mi? Gerçekse karadeliğin öbür tarafında yeni hayat var mıdır?

Kara delikler şu an için var görünüyor. Şöyle: İşin teorik kısmı 1916'dan beri geliştiriliyor, 1960'lardan beri de kara delik adayları gözleniyor ve gözlemle kuram uyumlu. Yani kuramın verdiği, "kara delik" denilen şeylerin taşıması gereken özellikleri gözlemlenen kara delik adayları taşıyor. Pekiyi, bunlar niye aday diye adlandırılıyor? Çünkü bunları sadece etraflarındaki maddeyi gözlemleyerek "görüyoruz", kendileri görünmüyor. Yerde hareket eden küçük toplar olsun, görünmez bir elektrik süpürgesi de bunların yanından geçsin. Biz topların hareketine bakarak "orada bir elektrik süpürgesi var, çekiş gücü de şu" diyoruz.

Bilim terminolojisi çok sıkıdır. Bir şeye "kesin" demek imkansıza yakındır. En fazla "şu anki gözlemle uyumlu" diyebiliyorsunuz. İşin başka bir boyutu da, eğer gözlemlenen şeyler kara delik değilse yine de çok çok ilginç şeyler olmalılar!

Kara deliğin diğer tarafı şu an için sadece bilimkurgunun konusunda. Kara deliklerin yuttukları şeyleri dışarı atmaları kuramsal olarak imkansız. Matematiksel çözümler (beyaz delikler) var ama şimdilik bunların sadece çözülen denklemin simetrilerinden ileri gelen salt matematiksel yapılar olduğu düşünülüyor.
Daha fazla