Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilim Adamı

Bilim

Bilim İnsanı, geniş anlamda bilgileri elde etmek için sistematik bir faaliyet yapan kişi. Daha sınırlı anlamda ise bilimsel yöntem kullanan bir bireydir. Kişi bilimin bir veya birden fazla alanında uzman olabilir. Bilim insanları; fiziksel, matematiksel ve sosyal alanlarda da dahil olmak üzere doğanın tüm alanlarında araştırmalar yaparlar.

Ağustos 2014

Rıdvan Bayhan @ridvan_bayhan

Uzun uzun gördüğümüz rüyaların en fazla 6 saniye sürdüğü söylenir? Bilim adamları bu süreyi nasıl tespit ediyor?

Belirli bir sabit değer olarak konuşmayayım (hatırlamıyorum net) ancak rüyada geçen zamanın sanrı olarak normalden çok daha uzun sürdüğü bir gerçektir. Rüyaya tek ihtiyaç duyan organımız beynimizdir ve psikanalizde de rüyaların beynin sağlığı açısından büyük önemi olduğu anlaşılmıştır. Beynimiz rüyalar aracılığı ile gün içerisinde (son 48 saat) yaşadığı olayları, uyanan hisleri, histerileri, korkuları, vs. her şeyi yoluna sokmakta ve sinir hücreleri üzerinde bir düzenleme yapmakta. Bu çok kompleks bir işlem ve üzerinde şaşılacak çok nokta var. Bence bu süre konusu da bunlardan biri :).
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Isaac Newton kimdir?

Mutsuz ve kötü bir çocukluk, gençlik yaşamış bir insandır. O kadar çalışmayı belki de dertlerini unutmak için yapmıştır derler. Yaşlılığında çevresindekiler için çekilmez ve sinirli biri olduğu da söylenir. En büyük fizikçi ve matematikçilerden biridir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Ünlü bilim adamları ve buluşları nelerdir?

 • Allexander Fleming: Penisilin adı verilen antibiyotiği keşfetti. Anjin, zatürre, farenjit, iltihaplanmala, menenjit gibi birçok ciddi hastalığın tedavisini sağladı.
  Bilim Adamı
 • A. Grahamm Bell: Telefonu icat etti. Telefonun günümüzde hangi noktaya geldiğini hepimiz biliyoruz. İnsanlar bunu Bell'e borçlu.
  Bilim Adamı
 • Edwin Hubble: Samanyolu'ndan başka gökadaların da bulunduğunu keşfetti. Böylece evrenin genişlediğini öğrendik.
  Bilim Adamı
 • Galileo Galilei: Eylemsizlik ilkesini formüle etti, tüm cisimlerin aynı hızla yere düştüğünü kanıtladı, teleskopla evreni gözlemleyen ilk kişi oldu, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söyledi. Üstelik bu yeni fikirler onun öümle yargılanmasına bile neden oldu.
  Bilim Adamı
 • Gregor Johann Mendel: Biyolojinin temeli olan kalıtımın babası oldu. Bitkiler üzerinde araştırma yaparak bir canlının özelliklerinin genetik yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını keşfetti.
  Bilim Adamı
 • Isaac Newton: Yer çekimi yasasını keşfetti. Elma hikayesini hepimiz biliriz. Ayrıca diferansiyel hesaplamanın temellerini ortaya koydu.
  Bilim Adamı
 • James Watt: Buhar makinesi ile Sanayi Devrimi'ne zemin hazırladı. Sanayicilik onunla birlikte başladı.
  Bilim Adamı
 • Louis Pasteur: Kuduz, şarbon aşısını buldu. İçeceklerin uzun süre saklanabilmesi amacıyla pastörizasyon işlemini ortaya koydu.
  Bilim Adamı
 • Thomas Edison: Ampül başta olmak üzere gramafon, fonograf, telgraf gibi yüzlerce icada imza attı.
  Bilim Adamı
 • Wilhelm Conrad Röntgen: Soy isminden anlaşılacağı üzere röntgeni buldu.
  Bilim Adamı
 • Albert Einstein: En büyük deha olarak kabul edilen Einstein, kütle-enerji eşitliğinin temel formülünü yani E=mc² formülünü buldu. Aslında pek icadı yoktu fakat teorik fizik üzerine öyle fikirler ortaya attı ki günümüzde hala daha tartışılıyor.
  Bilim Adamı
 • Wright Kardeşler: İki kardeş uçağın asıl mucidi oldular. Günümüzde kısa mesafeleri onlara borçluyuz.
  Bilim Adamı
Ekim 2013

Cemaleddin Yüksel @cemaleddin55

Ali Kuşçunun matematiğe katkıları nelerdir?

Bununla ilgili bilgiler yeterince mevcut internette. Bu blogta yoruma daha açık sorular sorulursa iyi olur.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Aydın Sayılı kimdir?

Bilim
2 Mayıs 1913'te İstanbul'da doğdu. İlkokulu İstanbul, ortaokulu Ankara'da tamamladı. Liseden sonra dönemin milli eğitim bakanı Reşit Galip onunla özel olarak ilgilenmiş ve onu bilim tarihine yönlendirmiştir. Milli eğitim bakanlığının yurtdışına gönderilen öğrenciler için yaptığı sınavı kazanmış ve Harvard Üniversitesi'nde bilim tarihi okumuştur. 1942'de Harvard'dan doktora diplomasını almıştır. Böylece bilim tarihi konusunda doktora alan ilk insan olmuştur. 1943'te Türkiye'ye dönerek Ankara Üniversitesi DTCF'de felsefe bölümünde görev almıştır. 1946'da doçent, 1952'de profesör oldu. 1958'de ordinaryüs profesörlüğe hak kazandı.

Sayılı'nın en dikkat çeken çalışmaları İslam medeniyetinin bilime ve dünya devletlerinin gelişimine yapmış olduğu katkıları ortaya koyduğu çalışmalardır. Sayılı'ya göre astronomik ilk gözlem evini, namaz zamanlarını eksiksiz ve hatasız saptayabilmek amacıyla Müslümanlar kurmuştur. Bu kanısını ispatlamak için günümüze kadar gelen ve gelemeyen birçok gözlem evi üzerine çalışmaları vardır.

Başarlı bir hayatı olan Sayılı birçok ödül almıştır:
1973 yılında Polonya Hükümetinin verdiği, Copernicus Madalyası; 1977 yılında TÜBİTAK Hizmet Ödülü; 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü; 1990 yılında gene UNESCO tarafından verdiği hizmetlerden ötürü Yaşam Boyu Hizmet Ödülünü almıştır; 1980 yılında UNESCO tarafından uluslararası yazar editör komitesine seçilmiştir.

Sayılı, 15 Ekim 1993'te Ankara'da yaşamını kaybetti. Başarıları nedeniyle 5 TL'lik banknotların arkasında Sayılı'nın resmi yer almaktadır.
Bilim
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Alexander Graham Bell kimdir? Hayatı nasıldır?

 • 3 Mart 1847 yılında İskoçya’da Edinburgh’da doğmuştur.
 • Alexander Graham Bell zamanından önce okuma yazmayı öğrenmiş ve çocukluğundan itibaren konuşmada tonlamaya önem veren birisi olmuştur.
 • Edinburgh’daki McLauren’s Akademisinde öğrenim gördü. 1860 yılında Kraliyet Lisesi’nden mezun oldu.
 • Graham Bell'in annesi doğuştan işitme engelliydi. Annesiyle buna rağmen kısık sesle konuşmaya devam ederdi. Dedesi ve babası yıllarını işitme engellilere adadı. Graham Bell' de çalışmalarını hep sağırların sessizliğine karşı neler yapabileceği konusunda yaptı.
 • İki kardeşi veremden ölünce, babası kalan tek oğlunun sağlığı için Kanada'ya göçtü. Babasının ölümünden sonra onun çalışmalarını tanıtmak ve yaymak için çabalayan Graham Bell ABD'ye gitti. Burada bir süre işitme engellilere dil öğretmeni yetiştiren okulda çalıştı. Daha sonra kendi okulunu kurdu. Oxford üniversitesine çağırıldı. Daha sonra Boston Üniversitesi İnsan Sesi Fizyolojisi dalı profesörlüğüne getirildi.
 • Daha sonra Bell, Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi ile birlikte çalışmaya başladı. Bell ve Thomas Watson bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yaptılar. Alıcı, sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım bir tel aracılığı ile ahizeye taşınıyordu.

Bilim

 • İlk telefın görüşmesi ise şu şekilde gerçekleşiyor; Bell atölyede denemelerini sürdürürken telefonu çalıştırmak için kullandığı bataryadan pantolonuna asit dökülür ve Watson'u yardıma çağırır. Bell yardımcısını yardıma çağırırken farkında olmadan 135 yıl önce 10 Mart günü ilk telefon görüşmesini yapar. Böylece hayatımızın bir çok alanında kolaylık sağlayan telefon icat edilmiş olur.
Bilim

 • Telefonun patentini 7 Mart 1876′da aldı. İlk telefon şirketi olan Bell Telefon Şirketi‘ni 1877′de kurdu. Bell Telefon Şirketi bugün ABD’nin en büyük şirketlerinden biridir.
 • Bell sağırlara ders verirken tanıdığı ve aşık olduğu, 4 yaşından beri sağır olan Mabel'e büyük bir sevgi beslemiştir. Kazandığı ödüller ve maddiyatına rağmen onu her zaman sevmeye devam etmiştir. Eşine yazdığı bir mektupta "Eşin, hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun, emin ol işitme engellileri ve onların sorunlarını her zaman düşünecektir" demiştir.
 • Graham Bell'in telefon icadının yanında, National Geographic dergisinde yöneticilik, telefonik sonda ile Röntgen'in X ışınlarının tıbbı tanıyı geliştirilmesi ve Deniz ve hava taşımacılığı için projeler geliştirdiği bilinmektedir.
 • 2 Ağustos 1922, Kanada' da ölmüştür.Ölüm nedeni ise Pernisyöz anemi ve diyabettir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Önemli Türk matematikçiler kimlerdir?

 • Uluğ Bey (1393-1449)
  Matematik
  Matematik ve gökbilimci olan Uluğ Bey aynı zamanda Timur devletinin 4. hükümdarıdır.
  Semerkant'ta bir medrese ve bir rasathane yaptırmıştır. Bu eğitim yeri için hiçbir masraftan kaçınmamış ve burayı bir bilim merkezi haline getirmiştir. Astronomi ve matematiği işleyen Zeyç Kürkani adlı eseri önemlidir. bu eser Avrupa'da okutulmuştur.
 • Ali Kuşçu (1474-1525)
  Matematik
  Timur ve Osmanlı zamanında yaşayan Ali Kuşçu küçük yata matematik ve astronomi ile ilgilenmeye başladı. Dönemin büyük hocalarından dersler aldı. Akkoyunlular, Timurlar ve Osmanlılar'ın hükümdarları tarafından nereye gittiyse hürmetle karşılandı. Ayasofya Medresesi'nde müderrislik yapan Ali Kuşçu'nun altı eseri vardır.
 • Kerim Erim (1894-1952)
  Matematik
  İlk doktoralı Türk olan Erim, Türkiye'de çağdaş matematiğin gelişiminde etkin rol aldı.
  Türkiye'de bir matematik doktorası yöneten ilk bilim adamı oldu. Özellikle mekaniğin matematik esaslara dayandırılmasına öncülük etti ve bunun için dünya çapındaki bir kongrenin İstanbul'da gerçekleşmesi için çok çaba gösterdi. Matematik konusunda yedi kitabı vardır.
 • Salih Zeki (1864-1921)
  Matematik
  Türkiye'de bilimin gelişmesine etkisi olan önemli bir isimdir. Matematikçi olmasının yanında Türk bilim tarihçiliğinin kurucusudur. Darül Fünun'da rektörlük ve hocalık, Mekteb-i Sultanî'de hocalık gibi son dönem Osmanlı'nın önemli eğitim kurumlarında önemli görevlere getirildi. Ö
  nde gelen son dönem Osmanlı matematik bilginlerindendi. Dönemin önemli bilginleriyle yaptığı yazılı tartışmaların bir kısmı ders kitabı olarak okutuldu.
 • Cahit Arf (1910-1997)
  Matematik
  Cahit Arf hakkında:
  Cahit Arf'ın matematiğe katkıları nelerdir?
Mayıs 2013

İsmail Doğan @alexey

Dünya tarihinin en ünlü matematikçileri kimlerdir?

 • Brook Taylor. 1712 yılında bugün kendi adıyla bilinen Taylor açılımı teoremini bulmuş ve bu teoremi 1715 yılında yayınlamıştır. Seriler, logaritmalar ve fizik konuları üzerine birçok buluşu vardır.
 • Bernhard Bolzano. Matematikte, sonsuzluk ve sonsuz küçükler hesabı üzerinde çalıştı. "Sonsuzluk üzerine Paradokslar" adlı kitabı 1851 yılında yayınlandı. Noktasal kümeler üzerine de çalışmaları olmuştur.
 • Leonhar Euler. Matematikçiler içerisinde belki de en meşhur matematikçidir. Euler, matematikte yeni olan; Euler Açıları, Euler Çemberi, Euler Değişmezi, Euler Doğrusu, Euler Formülleri, Euler Fonksiyonu, Euler şekilleri gibi, pek çok yeni kavramlar kazandırdı. Bugün matematikte kullandığımız e sayısı Euler'in isminden gelmektedir.
 • Auguston Louis Cauchy. Cauchy-Riemann denklemleri, Cauchy teoremi, Cauchy integral ve Caucy esas değeri buluşları Louis CAuchy'e aittir. Bu konular başlıca buluşlarıdır. Karmaşık analizlerde bu buluşlar istenildiği kadar genişletilebilir.
 • Pascal. Pascal üçgenini bulmuştur. Bu teorem matematikte seri ve binom açılımlarınının kolayca bulunmasını sağlamasının yanı sıra biyoloji ve istatistik gibi alanlarda çok kullanılır.
 • Gabriel Cramer. Karışık denklemleri çözmede kullanılan Kramer yöntemini bulmuştur.
 • Jean Le Rond d'Alembert. Sonsuz serilerin yakınsaklığı,parçalı difransiyeller gibi konularda önemli buluşlara imza atmıştır.
 • De L' Hospital. L'opital kuralı olarak bildiğimiz limit alınırken büyük kolaylık sağlayan formülü bulmuştur.
 • Euclid. Geometri konusundaki çalışmaları ile çığır açmış. Başta öklid teoremi olmak üzere bir çok buluşa imza atmıştır.
 • Ömer Hayyam. Tıp, fizik, Astronomi, Cebir, Geometri ve Yüksek Matematik alanlarında önemli çalışmaları olan Hayyam bir çok bilime katkıda bulunmuştur. Yazdığı Cebir kitabı matematik dünyasında uzun süre etkisini sürdürmüştür.
 • Gauss. Gauss yasayı ile hem fizik hem de matematik alanlarında birçok durumu aynı anda açıklamıştır. Manyetizma alanında bir çok önemli çalışmaya imza atmıştır.
 • Leibniz. Sayısız alanda matematik çalışmasına imza atmış ve yaşadığı dönemde bir çok kişinin ilham kaynağı olmuştur. Leibniz kuralına imi verilmiştir.
 • Isaac Newton. Asıl katkıları fizik alanında olsa da Newton'un matematik çalışmaları da matematik dünyasında önemli yer kaplamaktadır.
 • Thales ve Pisagor. Birbirine yakın zamanda yaşamışlar ve iki filozof matematik ve geometri alanlarında önemli buluşlara imza atmışlardır.
 • Bernoulli Ailesi. Rekabet içinde olan Jakob, Johann ve Daniel Bernoulli matematik alanında br çok buluşa imza atmışlardır. Akışkanlar olasılık karmaşık denklemler buluş yaptıkları konulardan bazılarıdır.
 • Cahit Arf. Dünyaca ünlü Türk matematikçi olan Cahit Arf 1938 yılından beri yaptığı çalışmalarda sayılar teorisi, elastisite teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematiği gibi çok çeşitli alanlarda matematiğe temel katkılarda bulunmuş, yapısal ve kalıcı sonuçlar elde etmistir. O zamanlar yaptığı çalışmaların günümüzde hala kullanılıyor olması onun ne kadar kalıcı eserler verdiğinin ispatıdır. Cahit Arf'a başarılarından dolayı Türkiye ve dünyada bir çok ödül verilmiştir.
Nisan 2013

Boraq @Boraq

Einstein'ın fizik bilimine katkıları nelerdir?

Albert Einstein özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. Einstein, hayatı boyunca 300’den fazla bilimsel makale yayınlamıştır. Ayrıca 150’den fazla bilim dışı çalışmaları da olmuştur. Einstein, kuantum mekanikliği ve belirsizlik ilkesi gibi birçok yenilikler de getirmiştir. Bunun yanında zaman, uzay araştırmaları, atom enerjisi, madde, yerçekimi, enerji gibi konularda da çalışmış ve başarılı olmuştur. Einstein'in geliştirdiği fotoelektrik kavramı ise televizyonun icadını sağlamıştır.
Mart 2013

Bahadir Hatunoglu @bhatunoglu

Son 200 yılda bilime en çok katkısı olan Türk kimdir?

Hulusi Behçet kendi adıyla anılan hastalığı 1937 yılında teşhis ederek dünya tıp literatürüne geçti,

Cahit Arf, matematikci Arf değişmezi , Arf halkaları ve hasse Arf teorisi ile dünya matematik literatüründe yerini aldı. Bugün kullandığımız 10 TlL üzerine resmi ve bir formulunun gorseli bulunmaktadır.
Şubat 2013

Halil Ertekin @halilertekin

DNA'larımız kullanılarak yüz şeklimizin modellenmesi mümkün müdür?

DNA'lar insanın yüz şeklini belirlemektedir. Buna yönelik araştırmalar ancak yeni yeni sonuç vermeye başlamıştır. Çalışmalar sonucu DNA'da yüz şeklini oluşturan 5 adet gen bulundu. Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Manfred Kayser şöyle bildirdi: 'Bu son bulgular insan yüzünün morfolojik yapısıyla ilgili çok önemli gelişmelerdir. Bu teknolojiyle ileride bir insanın sadece DNA'sını kullanarak görsel profili oluşturulabilecektir'. Bu teknoloji adli vakalarda çok işe yarayabilir. PRDM16, PAX3, TP63, C5orf50, ve COL17A1 olarak bilinen genler araştırmanın henüz küçük bir kısmı. İleride bu teknolojinin geliştirilmesi planlanıyor. Gelişmeler yüz şeklinin modellenmesi hakkında daha net bilgiler verebileceklerdir.DNA
Ocak 2013

Redeye @Redeye

Ünlü yazar, düşünür, bilimadamı vb. kişilerin çocukluklarına dair neler biliyorsunuz?

Soichiro Honda'nın yaşam öyküsü beni çok etkilemişti. Bay Honda henüz öğrenciyken sahip olduğu her şeyi küçük bir atölyeye yatırmış; piston ringleri konusunda kendi kafalarında var olan fikri geliştirmeye koyulmuş. Çalışmalarını Toyota şirketine satmak istediği için gece gündüz çalışmış. O atölyede yatıp kalkmış. Ama sonunda piston ringlerini tamamlayıp Toyota'ya sunduğunda bunların Toyota standartlarına uymadığı söylenmiştir. Onu gerisin geri iki yıllığına okula yolladıklarında öğretmenleriyle arkadaşları ona gülüp durmuş; tasarımlarının çok saçma şeyler olduğunu söylemişler.

Ama o bu tecrübenin acısına odaklanacağı yerde, amacına olan inancını sürdürmüş. İki yıl daha geçtiğinde Toyota ona hayalindeki anlaşmayı sunmuş. Ama o sırada da yeni bir sorun ortaya çıkmış. O günler Japon hükümetinin savaşa hazırlandığı günlerdir. Fabrikasını kurmak için ihtiyacı olan betonu ona vermemişler. Honda'da ekip arkadaşlarıyla birlikte kendi betonlarını yapabilecekleri yeni bir süreç geliştirmiş ve fabrikasını kurmuş. Savaş sırasında o fabrika iki kere bombalanmış, imalat yerlerinin önemli bölümleri mahvolmuş. Peki bu durumda Honda ne yapmış?

Ekibini toplamış, ABD ordusunun fırlatıp attığı benzin tenekelerini biriktirmeye koyulmuştur. Bunlara "Başkan Truman'ın Armağanları" diye isim takmıştır. Çünkü niyeti o tenekeleri kendi imalatında ham madde olarak kullanmaktır. Savaş sırasında Japonya'da bu tür maddeler bulunmamaktadır. Sonunda bütün bunları arkasında bıraktıktan sonra da bu sefer de bir deprem fabrikasını yerle bir etmiş. Honda o sırada piston operasyonunu Toyota'ya satmaya karar vermiştir.

Savaştan sonra Japonya'da korkunç bir benzin kıtlığı başlamış. Bay Honda ailesi için yiyecek alışverişine bile arabasıyla gidemez olur. Sonunda çaresizlik içinde bisikletine küçük bir motor takar. Hemen ardından komşuları "Bize de öyle motorlu bisiklet yapar mısın?" demeye başlarlar. Bir iki derken sonunda bay Honda'nın elindeki tüm motorlar tükenir. O zaman yeni icadı için motor yapacak bir fabrika kurmaya karar verir. Ama ne yazık ki elinde yeterli sermaye yoktur.

Japonya'daki 18.000 bisikletçi dükkanına bir mektup yazar, icadının getireceği hareketlilikle Japonya'ya yeniden hayat verebileceklerini söyler. İçlerinden 5000 tanesi ona istediği sermayeyi vermeye razı olur. Yine de yaptığı motorlu bisikleti ancak azimli bisiklet severlere satabiliyordu. Çünkü bunlar kocaman ve ağır şeylerdi. Bunun üzerine son bir değişiklik yaptı ve çok daha hafif küçük bir motorlu bisiklet modeli yarattı. Adını da "super cub" koydu.

Bir gece içinde başarıya ulaştı ve kendisine imparatorluk nişanı verildi. 1970'li yıllarda da bugüne kadar tutulan otomobilleriyle ortaya çıkar.

Bugün Honda şirketi ABD ve Japonya'da 100.000 kişi çalıştırmaktadır. Japonya'nın en büyük otomobil üreticilerinden birisi sayılmaktadır. ABD içindeki satışları da Toyota'dan fazladır. Nerden nereye işte...
Kasım 2012

Duygu Avcı @punkoala

Sinema ve çizgi filmlerde sıkça rastladığımız çılgın bilim adamı senaryoları gibi kayıtlara geçmiş gerçek olaylar var mıdır?

The Prestige filmindeki Nicola Tesla gerçek bir şahsiyettir. 1900 lü yılların ilk çeyreğinde yaptığı buluşlar çağının çok ötesindeydi. Örnek vermek gerekirse her eve kablosuz elektrik sağlamak.
Ağustos 2012

Hikmet Günay @hikmeturka

Nikola Tesla neden Thomas Edison'un gerisinde kalmıştır?

Nikola Tesla, yaptığı icatlarla önemli bir bilim adamı olmuştur. Edison ile yaptığı çalışmada anlaşmazlık çıkmış ve birlikte çalışmaktan vazgeçmiştir. Nikola icatlarını kendi ilham kaynağı sonucu bulmuştur. Edison ise deneme yanılma uygulamıştır. Nikola Tesla'nın en büyük projesi olan kablosuz enerji iletiminden en büyük destekçisi J. Margan desteğini çekince adını duyuramamıştır. Edison, Tesla'nın buluşunu geri çevirip yardım etmemiştir. Bazı kaynaklarda Edisonun bu fikirleri Tesla'dan esinlendiği yer alıyor. Aslında elektriğin dahisi Tesla olarak geçer.

Tesla'nın icatlarından bir kaçı ; inploid.com/t/tesla-kimdir/

Temmuz 2012

Caner Acu @cnr4

Cern'de Türk bilim adamları çalışıyor mu?

Cern'de 50 yi aşkın Türk bilim insanı çalışıyor.Hatta yüz yılın deneyi olarak adlandırdığımız Higgs Bozonu(tanrı parçacığı) deneyinde Türkler etkin olarak rol almıştır..
Daha fazla