Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilimsel Bilgi

Bilimsel bilgi, bilimsel yöntemler ile elde edilen bilgidir. Bilimsel yöntem akıl, deney ve gözleme dayalıdır. Bir bilginin bilimsel olmasının ölçütü yöntemsel olmasıdır. Bilimsel bilgi objektif, sistemli, tutarlı ve eleştriye açık bilgidir. Bilimsel bilgi, teknik bilgiden farklı olarak uygulama bilgisi değil, teorik bilgidir. Bilim insanı nesneye "bilmek için bilmek" amacı ile yönelir.

Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Karbondioksit nasıl oksijene dönüşür?

Bunu üretici dediğimiz bitkiler gerçekleştirebiliyor.

~FOTOSENTEZ YOLUYLA~

Oksijen


Oksijen



Bir de CO2' nin kanda taşınmasında oksijenler serbest kalıyor o da şu şekilde;


CO2 karbonik anhidraz enzimiyle karbonik aside dönüşüyor. Karbonik asit ise bikarbonat iyonlarına dönüşüyor ve bu sırada hidrojen iyonları serbest kalıyor. Ortamda ki hidrojen iyonunun yoğunluğunun artması hemoglobinin hidrojene ilgisini artırıyor ve oksijeni bırakarak hidrojenle birleşiyor. Burada da oksijenler serbest kalmış oluyor. Serbest kalan oksijenler de dokulara geçmekte...

Eylül 2014

Büşra Plak @bplak

Popüler bilim ve uzay bilimleri ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

Selamlar,

Uzay Bilimleri ile ilgili Taşkın Tunanın kitaplarını önerebilirim. Tabi birde Stephen Hawking'in kitapları var. İyi günler
Haziran 2014

Rabia @rabia07

Aralık 2013

Haty Cross @haty36

Doğru bildiğimiz yanlışlara örnek verebilir misiniz?

Baligin yaninda yogurt yenirse zehirlenme olmaz.
Eylül 2013

Redeye @Redeye

Saçmalamanın, serbest çağrışımın, zihin akışının ve gereksiz bilginin kime ne faydası olur ki?

Gereksiz bilginin bir gün gerekli olduğunu anlayacaksın. Belki hava atarken belki bir ortama girerken belki de birini etkilemek için... Öyle ya da böyle bir gün karşına çıkacaktır. En kötü ihtimalle farklı bir şeyi çağrıştırmak için bunu kullanırsın. Aklına daha kolay gelir en azından.
Mayıs 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Nisan 2012

Tailchute @tailchute

1950ler için bilim-kurgu sayılabilecek, günümüzdeyse gerçek olan fikirler nelerdir?

Senden çok uzaktaki insanlarla konuşmak, bilgi aktarımı gerçekleştirmek,onları görmek yani İNTERNET bence 1950 lerin hayallerini süslerdi.
Eylül 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

Dna şekli neden zincir gibidir?

Topoizomeraz adlı enzim ; DNA nın dönme sayısını değiştirme yeteneğine sahip. Bu enzimin hayati bir öneme sahiptir aslında. DNA zincirini kesen, gerektiğinde zinciri birbiri üstünden atlatan, gerektiğinde de kırdığı zinciri yapıştırma gibi yetenekleri vardır.

Gevşemiş durumda her 10.5 bazdan sonra DNA bükülerek kendi ekseni etrafında bir tur yapar. Bu da 3 boyutlu görümünü kazanmış olur. Bu noktada Topoizomeraz enziminin DNA' nın dönme sayısını değiştirme yeteneğini gösterdiği zamanlardır. Bu sayede hücre içi çok önemli olan DNA' nın çoğaltılması işlemi ve DNA' nın paketlenerek şekil verilmesi mümkün oluyor.

Bu enzimin 2 tipi mevcut; Topoiz. tip 1 ve topoiz. tip 2

Tip 1: Tek DNA zincirini kırar, kıraılan zinciri diğer zincir üzerinden atlatır ve birleştirir.

Tip 2: DNA' nın iki zincirini kırar, zinciri son derece şuurlu bir işlemle döndürür ve tekrar birleştirir.

Mayıs 2012

Aykut Kardaş @unknow

Mart 2012

Redeye @Redeye

Bilginin değeri nasıl belirlenebilir? Ölçümlenebilir mi?

İhtiyacın varsa o bilgi değerlidir ihtiyacın yoksa geç, gitsin
Mart 2012

Deniz Can Yüksel @dnzcnyksl

İnsanların göz renkleri neden farklıdır?

İnsanların gözlerinde sadece iris denilen bölge renklidir. Bu bölgede renk veren madde melanin denilen bir pigmenttir. Bu pigmentin fazla olması gözün rengini kahverengine yaklaştırır. Pigmentin az olması ise gözü mavi renkli yapar. Melanin pigmenti koyu tenli bireylerde çok fazla üretildiği için bu bireylerin gözleri genelde kahverengidir. Beyaz tenlilerde ise mavi. Yeşil gözleri ise koyu bir zemin üzerindeki yağlı pigmentlerin sarımtırak noktalan oluştururlar. Bu daha anormal bir durumdur. Ancak bütün bu göz rengi olayında en etkili olan şey genetik faktörlerdir. Yani bir insan koyu tenli olmasına rağmen çok açık renkli gözlere sahip olabilir.

Mart 2012

Hilal Korkmaz @korkmazhi

Alkol aldığımızda niye sarhoş oluruz? Bilimsel açıklaması nedir?

Tüketilen alkolün çoğu, mide ve bağırsaklar tarafından emilir. Ancak alkol, kan dolaşımına geçmek için hazmettirici enzimlere gerek duymayan özel bir besin olduğu için, ağızdan içeri girer girmez etkisini göstermeye başlar. İçkinin yapısında bulunan ve suda çok çabuk eriyen etil alkol o kadar süratle erir ki, içilen her yudum alkolün bir kısmı, daha yutmadan önce, dil ve diş etleri arasından doğruca kana karışır. Kan damarları mideden ve bağırsaklardan aldıkları alkol ve besinleri doğrudan karaciğere taşır. Kullanılan alkol birkaç dakika içinde beyneulaşır. Sinir hücrelerini etkileyerek vücuda gönderilen mesajları yavaşlatır. Kalp kasları alkolün etkisiyle genişler ve nabız hızlanır. Daha fazla alkol tüketiminde konuşma, görme, denge ve muhakeme merkezleri bozulur. Daha fazla alkol sindirilirse, kişi bilincini kaybetmeye başlar. Kandaki yüksek seviyedeki alkol, nefes almayı zorlaştırarak ölüme neden olur.(Bilimsel sayılır) .
Daha fazla

64 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.