Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilişim

Bilişim (İngilizce informatics) bilgilerin sistematik işleminin, bilhassa elektronik araçlar yardımıyla yapılan otomatik işlemin bilimidir. Tarihi olarak bilişim bir yönüyle matematikten ve diğer bir yönü ile elektronik hesaplama makinelerinin gelişimine sebep olan elektronik ve iletişim teknolojisinden gelişmiştir. Özellikle yeni teknolojilerin oluşmasıyla, tüm teknolojinin özelliklerinin tüm adıdır. Bilişim ortaokulda öğrenilmeye başlanır. Bilişim eskilerden beri günümüzdedir. Şu anda kullandığımız çoğu ürün bilişimin gelişmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Ekim 2018

Harun Pehlivan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Treni Kaçırmış Bir Milletin Çocukları

Treni Kaçırmış Bir Milletin Çocukları Olarak yapacağımız ilk iş okumak araştırmak sorgulamak
üretmek geliştirmek değiştirmek içinde beyin cimlastığı yapmak zorundayız beyin cimlastiğine sahip olmak için zor karmaşık çözülemez gibi duran meselelere fokuslanmak zorundayız inovasyona sahip olmalıyız her fikri yeni fikir olarak benimsemeli eğer birden fazla fikir varsa tek havuzda toplanılıp ikinci fikirlerle yeni bir daha havuz oluşturulmalı sonra her iki oluşturulan havuzlarda bulunan fikirlerden istifade edip yeni bir ürünün modeli prototipi oluşur oluşan bu model ve prototipler derhal kalıba dökülmeli ilk etapta uygulaması zordur bir sefer yaptıkmı gerisi çorap söküğü gibi gelir şuanda ülkemizde bu tür faaliyetler var yeterli mi bence yeterli değil
Ocak 2018

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bilgi Teknolojileri Çalışanı İşe Alım Teknikleri

Bilgi Teknolojileri çalışanı işe alımında nelere dikkat edilmeli ve bu konuda yapılan yanlışlar nelerdir, kendim bir çalışan olarak bu konulara değineceğim. Sanayi devrimi başlangıcından uzun bir s…
Nisan 2017

Premses Mira, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de yazılım sektörü dediğiniz zaman sadece yazılım ticareti zannediliyor. Halbuki yazılım üretmek daha önemliyken bizde değeri çok az.
Mart 2017

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Geçen yılın verilerinden yola çıkarak Türkiye'de 11 milyar dolarlık bir yazılım sektörü olduğunu söylüyorlar. Bu da Türkiye'nin geçen sene ki bütçesinin 1/40'na denk geliyor. Muazzam bir sayı fakat bu kadar para servislere, lisans ücretlerine, outsource işlere, bakımlara vs gidiyor çünkü ortada adam gibi bir ar-ge göremiyorum. Firmaların ezici çoğunluğu ürünü customize ederek kullanıyor, sıfırdan yazmak yok. Bazı durumlarda elbette sıfırdan yazılması mantıksızdır ama siz aylık bir kaç milyon dolar ciro yapıyorsanız ve hazır bir ürünü customize edip kullanıyorsanız, yarın öbür gün ürünün yeni versiyonu çıktığında güncelleme yapamazsınız çünkü customize ettiğiniz yerleri ne yapacaksınız? Bu durum Türkiye'de ki kurumsal firmaların hepsinde var deseniz çok yanılmazsınız. Ar-ge yok, kendi geliştirme yok.

Türkiye'de kaç kişi test kodu yazıyor? Yazmıyorlar çünkü iş kültürümüzde yok. İngiltere'de ki bir firmaya başvuruyorsun adam sana şu şu testleri biliyor musun diyor listenin sonu yok. Biz de unit test yazan test konusunda tanrı oluyor çünkü yazan sayısı 100 programcıda 5 falandır belki daha az. Adamlarda test yaklaşımlarının yanında test ekibinin kullandığı araçlar oluyor. Senin kodunu alıyorlar tool'a veriyorlar, tool'da işte burdaki fonksiyonu şu şekilde daha iyi yazabilirdin, şu şu variable'lar gereksiz gibi çıktılar veriyor. Onlarla aramızda resmen uçurum var.

Adamlar şu problem için go dilini kullanmışlar, bu problem için jpyhton kullanmışlar diyosun, el cevap: Adamlar heyecan arıyor abi! Neden böyle çünkü derinlemesine öğrenme yok. Framework programcılığı var bizde.

C# yada java'nın herşeye yetebileceğini düşünüyorlar çünkü hep vasat işlerle uğraşıyoruz. Halbuki C# ve java ikisi de imperative stilde programlama dilleridir. Imperative, declarative,functional paradigm'daki dillerden bir tanesi bilmenin yanı sıra diğerlerinin de en azından hangi sorunlara çözüm olarak geliştirildiğini bilmek gerekir.
Mart 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'de bahsi geçen yazılım sektörü, veriyi al, veriyi işle, veriyi gösterden ibarettir. Yerli bir fizik motorumuz yoktur, yerli bir yapay zekamız yoktur, yerli bir programlama dilimiz yoktur, %100 yerli bir donanımımız dahi yoktur. Devlet desteği konusunda, herhangi bir teknokentte değilsen, %40 vergi, geri kalan paradan da gelir vergisi, Spotaj.. Pek fazla destek olduklarını söyleyemem. Onca üniversite, onca bilgisayar mühendisi, onca bilgisayar programcısı varken, eğitilmek üzere eleman arayan firmaların olması içler acısıdır. Bu çocukların okuldan eğitilmiş olarak çıkmaları gerekirdi.
Yazılım şirketlerinin en büyük sıkıntılarından birisi, müşterilerin yabancı sevdalısı olmaları diyebilirim. Diğer sektörlerde de olduğu gibi, biz kimiz ki o adamlar kadar iyi yapalım. Başımız ağrımasın, almanlardan alalım düşüncesindeler. Türkiye'de yazılım can çekişiyor, geleceğinin de pek parlak olmadığını düşünüyorum.
Kasım 2016

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Bilişim sektörü çalışanlarının iş görüşmelerinde genellikle karşılaştığı mülakat soruları nelerdir?

Kıl olduğum sorular:
5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
Sevmediğin özelliğin nedir?
En büyük hayaliniz nedir?

Hayır ne cevap bekliyorlar bu tarz sorulara bilmiyorum. En büyük hayalin sorusuna öyle bir hayalim yok dedim. Çok basit, düz bir hayatım var ve sevdiğim ne varsa onları yapıyorum zaten dedim şaşırdı kadın. Bir gün şu sorulara şöyle cevaplar vermek istiyorum:


5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? ( Sizden daha iyi maaş veren bir firmayla iş görüşmesi yaparken)
Sevmediğin özelliğin nedir? (Çok zeki ve iyi niyetli olmam)
En büyük hayaliniz nedir? (Otoyolda çırılçıplak koşmak)
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Bilişim sektörü çalışanlarının iş görüşmelerinde genellikle karşılaştığı mülakat soruları nelerdir?

-Bize kendinden bahseder misin?
-En iyi olduğun alanlar nelerdir?
-Hangi platformlara ya da forumlara üyesin.
-İyi olduğun alanlarda yaptığın işlere dair örnek verebilir misin?
-Blog tutuyor musun?
Ağustos 2016

Gökhan Soyulmaz, bir soruya yanıt verdi.

Teknolojide henüz hayata geçmemiş ama şu da olsaydı dediğiniz şeyler nelerdir (gereksinimleriyle birlikte cevaplarsanız sevinirim)?

Statik elektrik gibi bir güçle, kapalı mekanlara toz girişini engelleyen bir sistem olmalı evlerde. Mesela kapı ve pencerelerin üstüne takılacak ve belli bir kütlenin altındaki her zerreciği kendine çekip toplayacak... Vileda, paspas yapmaya son...;)
Mart 2016

Tkılıç, bir soruya yanıt verdi.

Facebook bilgisayarıma herhangi bir yazılım ve servis kurmadan bana nasıl bildirim gönderebiliyor ya da ne kurduğunu ve ne zaman kurduğunu ben neden tespit edemiyorum?

Google a girdiğimiz sürece hiçbir bilginin bize ait olduğunu düşünmüyorum.Bizler bilelim ya da bilmeyelim büyük ya da küçük bir çok firmanın siber güvenlik çalışmaları vardır ve istedikleri bilgileri bulduklarını düşünüyorum. Daha detaylı açıklama yapmam için siber güvenlikle ilgili bir çok şey bilmek gerekir ama ben tanıdığım sibercilerden hiç bir bilginin % 100 güvenli olmadığı öğrendim. Yani ister sorsunlar ister sormasınlar bilgilere erişibilirler istediklerinde diye düşünmekteyim.
Şubat 2016

Efekan Köksal, bir soruya yanıt verdi.

Facebook bilgisayarıma herhangi bir yazılım ve servis kurmadan bana nasıl bildirim gönderebiliyor ya da ne kurduğunu ve ne zaman kurduğunu ben neden tespit edemiyorum?

Tamamen browserı baz alarak yapıyor yakında facebook tan alarm kurarak seni istediğin saatte kaldırmasını bile isteyebileceksin
Şubat 2016

Emre Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bir Wi-Fi ağına bağlı tüm cihazları nasıl görebiliriz?

Bazı ağ izleme araçları aracılığıyla veya modemin ip adresini tarayıcınıza girerek öğrenebilirsiniz. Ağınız üzerindeki cihazların sadece iplerini görmek istiyorsanız "Wireless Network Watcher" ı kullanabilirsiniz. "Lansweeper" programı ile ağınıza bağlı cihazların donanım ve yazılım özelliklerinide görebilirsiniz.

497 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.