Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bilmece

Bilmece, bir şeyin adını anmadan niteliklerini üstü kapalı söyleyerek o şeyin ne olduğunu bulmayı dinleyene veya okuyana bırakan oyun, muamma. Bilmecelerde sorular; betimsel bir düzey içinde abartılarak, kavram tersine çevrilerek ve değiştirilerek oluşturulur. İfade bir "soru cümlesi" olmak zorunda değildir. Bilmeceler birkaç kelimeden oluşan bir tümce halinde olabildiği gibi beyitler veya kıtalar halinde de olabilir.

Ekim 2014

Adem Şahin @ademsahin

Evrende gözüken ve gözükmeyen aklınıza gelebilecek her türle şeye kesinlikle lazım olan bir şey vardır, o şey nedir?

Almak istediğiniz yanıt belli, alacaksınız da muhtemelen birkaç tane ama evren hiçbir şeye ihtiyaç duymaz, boşluk hele tamamen hiçbir şeye. Bir gezegenin güneşinin etrafında dönmesi için çekime ihtiyaç vardır ama gezegen bunu takmaz çekim yoksa da gider başka birini bulur, bulamazsa da boşlukta dolaşır ve muhtemelen günün birinde başka bir gezegene ya da yıldıza çarpar ve gezegenin ya da yıldızın değişimine yol açar. Bu da ne çarpanı ne de çarpılanı hiç rahatsız etmez. İhtiyaç insanların uydurduğu bir kavramdır, bir şeylerin insanların istediği gibi davranması için bir şeylere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç o şeyin değil insanındır. Her türlü şeyin, görünen ve görünmeyen ortak bir şeye ihtiyacı yoktur.

Atomar ölçekte baktığınızda bile bütün ihtiyaçlar sadece insanın ihtiyaçlarıdır, bir demir parçası oksijenle tepkimeye girdim aman pas oldum demez, onu hiç etkilemez, seve seve oksijenle de tepkimeye girer ama onun paslanması ya da paslanmaması tamamen insanın ihtiyacıdır, demirin değil....

Bir de bilmece olarak düşünelim :) Evrendeki her şeyin var olabilmesi için gözlemlenmeye yani insana ihtiyacı vardır, insan olmasa bile başka zeki varlıklara...
Aralık 2013

Erol Sağlam @erolsaglam

Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecektir ancak sadece 2 çift eldiveni vardır. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir?

Eldivenleri üst üste giyer ve ilk hastayı ameliyat eder sonra dıştakini çıkarır, ikinci hastayı ameliyat eder, elindekini çıkarmadan diğer eldiveni ters çevirir ve giyerek üçüncü hastayı ameliyat eder : ) )
Aralık 2010

Nebuchadnezzar @Nebuchadnezzar

Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır?

Formülü bilmiyorum ama biraz düşünce bulmak kolay
Aralık 2010

Volkan Ağbulak @vol_kiss

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.