Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bisiklet

Spor Dalları

Bisiklet, motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracı, çiftteker. Bisiklet sporunda da kullanılır. Yarış bisikleti, dağ bisikleti, şehir bisikleti, motorlu bisiklet, BMX, yatay bisiklet (recumbent), çift kişilik bisiklet (tandem) gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır. İlk bisiklet 1791'de Sivrac'ın bisikletiydi. Bunun bir direksiyonu (gidonu) bile yoktu. 1818'de ilk defa gidonlu bisiklet bulundu (Karl Drais) ve 1839'da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikleti buluşu bu günkü bisikletlerin taslağını oluşturdu.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İstanbul için ideal olmaz mı? Tekerleği yeniden icat ettiler!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT'den iki tasarımcı tarafından geliştirilen yeni bisiklet tekerleği enerjiyi depolayıp sürücünün zorlandığı aşamada devreye sokuyor.
Tekerlekte bir bilgisayar, piller ve elektronik alıcılar bulunuyor ve sürücünün ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu belirleyebiliyor.
Yeni tekerlek, kablosuz bağlantı teknolojisini kullanarak sürücülerin akıllı telefonlarına da bağlanabiliyor. Böylece kat edilen mesafe ya da yakılan kalori gibi bilgiler takip edilebiliyor.

Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Hakan Özerdem  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bisiklet ve teknoloji kelimeleri bir araya geldiğinde…

İstanbul yaşantımın aksine, Antalya’da fazlasıyla bisiklet kullanıyorum. Yokuş azlığı, hava durumu, trafiğin daha rahat görünmesi (ama daha tehlikeli olması) gibi unsurlar beni Akdeniz kıyılarında iki tekere iterken, İstanbul’un yokuşlarında çoğu zaman motoru olan iki veya daha fazla tekerli vasıtaları tercih eder halde buluyorum kendimi. Sakın miskinliğime vermeyin, ayda ortalama 300 ile 400 km arası pedal çeviren birisi olarak kabullenemem. Neyse ben yazıma döneyim. Her bisiklet tutkunu gibi ben de, şöyle bir çanta alayım, aynakol ne varmış, o neymiş gibi sorularla internette gezinirken, belki de teknoloji ile bisiklet kavramlarının en iyi şekilde birlikteliğine rastladım.

 • 903
 • 903
 • 903
 • 903
 • 903
 • 903
Bisiklet Minimal isimli tasarım firması tarafından geliştirilmiş. İsmi ise Blackline, ve isminden de anlayacağınız üzere tamamen siyah bir bisiklet. Firmanın geçmişinde yaptığı tasarımlardan ikisini hemen ekleyeyim, Microsoft XBOX 360 ve Kinect Sensor tasarımları Minimal firması tarafından yapılmış. Blackline tasarımının uygulamaya geçirilmesinde ise Method Bicycle firması ile çalışılmış. Testleri ise Chicago şehrinin dondurucu soğuklarında, her tür yol koşulunda yapılmış. 26 inç lastikleri ile mümkün olan en az bağlantı noktası hedeflenerek rahat bir sürüşün sağlandığı Blackline her zevke hitap etmiyor gibi görünebilir ama özellikleri mutlaka ilginizi çekecektir.

LED far ve tutuş yerlerindeki aydınlatma renklerini telefonunuza ekleyeceğiniz bir uygulama ile seçebilirsiniz. Çantası tamamıyla su geçirmez ve dizüstü bilgisayarınız dahi güvenli şekilde taşınabilir. Belt drive özelliği ile geleneksel zincir kullanımında oluşabilecek donma gibi sorunlarla karşılaşmanız önlenmiş durumda. Modüler Rack sistemi ile dilerseniz bisikleti hız yapma amaçlı kullanabilir, dilerseniz de yük taşımak amaçlı kullanabilirsiniz. Ön taraftaki sepet de gayet kullanışlı bir uygulama olmuş. Bununla beraber bisiklete entegre edilmiş bir GPS çip ile herhangi bir kaybolma veya çalıntı durumunda bisikletin nerede olduğunu sadece telefonunuzdaki uygulama üzerinden bile bulmanız mümkün.

Gelin biraz da bisikletin tanıtım videosunu izleyelim. Sonra da sizi azad edeyim. ;)Yazının orjinal hali ozerdem.com/haberler/bisiklet-ve-teknol... . adresinde yayınlanmaktadır.
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Bisiklete spor olarak başlamak isteyen birisi hangi model ve marka ile bu işe başlamalıdır?

Bisikleti ne kadar süre ve hangi yollarda kullanacağınıza bağlı olarak bu sorunun yanıtı değişebilir. Ben bisiklete yeni başlayanlardanım. Oldukça araştırma yaptım ve bu konuda öğrendiklerimi maddeler halinde aşağıda bulabilirsiniz. İncelemeden önce inploid.com/t/bisiklet-alirken-nelere-d... sorusunu incelemeniz faydalı olabilir.
 • Bisikletin kadro boyu, size uygun olmalıdır (Bisikletlerde kadro boyu neye göre belirlenir?).
 • Bisikletin tekerleği (şehir/yol bisikletleri için) ne kadar büyükse o kadar verimli olacaktır sizin için. 26/28 inch önerimdir.
 • Bisikletin ağırlığı uzun kullanışlar için çok daha önem kazanır. Bu yüzden kadronuzun hammaddesinin alüminyum veya karbon olması avantaj sağlar. Ağırlığı 12-10 kg arasındaki bisikletler hafif bisikletlerdir.
 • Bisikletin kadrosundan sonra üzerindeki ekipman çok önemlidir. Kadroyu 1 kere alırsınız ancak ekipmana sürekli para harcayarak gittikçe daha da iyi bir hale getirebilirsiniz. Kadro'nun markası, modeli ve üzerindeki Ar-Ge çok önemlidir.
 • Model ve marka çok kapsamlı bir konu ancak bu işi ciddi olarak uzun vadede de sürekli hale getirecek şekilde yapmak istiyorsanız tavsiye edeceğim markalar; Scott, Trek, Merida, Giantt, Specialized, Focus, Wilier gibi kendini kanıtlamış yabancı markalar ile Sedona, Salcano gibi yerli markalar olacaktır.
 • Normal bir bisiklet başlangıç seviyesinde 1.300TL civarından başlar. Bu fiyata kask, eldiven, forma, tayt, ışıklandırma, zil alımı ile yaklaşık 300-400 TL daha eklenebilir. Şahsen kask, eldiven, zil, forma ve taytı ben tavsiye ederim. Dekathlon mağazalarında çok uygun fiyatlara bunları edinebilirsiniz (decathlon.com.tr/C-528931-bisiklet).
Ben Türkiye'de henüz fazla bilinmeyen İtalyan Wilier marka bir yol bisikleti ile başladım (fotoğrafı aşağıda - wilier.it/en). Öncesinde 10 gün kadar da bir Trek FX 7.1 sahibi idim, ama malesef çalındı :(. Wilier'den çok memnunum ve tavsiye ederim.

Bisiklet
Temmuz 2014

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bisikletin Tarihi

Bisiklet günümüzden yaklaşık 200 yıl önce ortaya çıktı ve insanlar tarafından alayla karşılandı. Zaman değerini artırdı ve bugün dünyada yaklaşık bir milyar tane bisiklet bulunuyor. Tabii bir de bisiklet tutkunları...

Bisiklet modern anlamda 1817'de Almanya'da icat edildi. Mucidi Baron K. Drais patentini bir yıl sonra aldı.

903
Drais'in bisikletinin gövdesi ahşap, tekerlekleri metaldi. Pedalı da bulunmuyordu.

Gövdesi ahşap, tekerleği metal olan pedalsız bu bisiklet sürücünün iki ayağıyla hızla yürüyerek ivme kazandıktan sonra kendini koltuğa oturtması şeklinde çalışıyordu. Drais bu alete laufmaschine yani “koşu makinesi” ismini verdi. Fransızlar bu makineyi velocipede yani "hızlı ayak" ismiyle andı ve Türkçe'ye bisiklet, velespit olarak geçti.

Her ne kadar Almanya'da icat edilse de bisikletin gelişimi Fransa ve İngiltere'de oldu. İngiliz bir at arabası imalatçısı 1818'de bisikleti biraz daha geliştirdi. O yıl yaklaşık 320 tane daha bisiklet üreterek sürücü kursu açtı. Zenginlerin revacında olan bisiklet dönemin halkı tarafından “züppe atı” ve “hobi atı” denilerek alaya alındı. Yaygınlaşmadı. Pedal ise ancak Fransızlar tarafından 1863'te bisiklete eklendi.

Fransa'da 1867'de Michaux şirketi tarafından pedallı bisikletin seri üretimleri gerçekleştirildi. Bu bisikletler tamamen ahşaptı, bu nedenle parke yollarda rahatsız edecek kadar çok sarsılıyordu. Öyle ki halk bisiklete yeni bir isim buldu: "Kemik titreten".

Ön tekerleği büyük arka tekerleği küçük olan bisikletler ise Fransız bir dikiş ustası olan J. Starley tarafından tasarlandı. Starley, ön tekerleğin büyük olması durumunda bisikletin daha hızlı gideceğini biliyordu ve bunu yaptı. Çapı 1,5 metreyi bulan tekerlek yükseltilince tekerleğe jant eklendi ve bisiklet hafifledi.

903
Bir "kemik titreten" bisiklet.

Modern bisiklet ise "kemik titreten"e bir alternatif aranması sonucu ortaya çıktı. Yüksek tekerlekli bisikletlerde ön tekerlek büyük olduğu için sürücünün ayağını yere basması zordu. Kaza anında bu nedenle yaralanmalar oluyordu. Buna çözüm olarak üreticiler tehlikesiz bisiklet üretme ihtiyacı hissetti. Bisikletlerde zincir ve dişliler kullanılmaya başlandı ve bu çözüm büyük tekerleğe ihtiyaç kalmadığını gösterdi. Son önemli geliştirmeyi de İrlandalı veteriner J. B. Dunlop, 1887’de gerçekleştirdi. Çocuğunun bisikletine şişme plastikten yapılan tekerlek ekleyince bisikletin sarsıntısı da azaldı. Bisikletin konforu ve rahatlığı arttıkça tüm dünyada kabul gördü. Günümüzde 500 milyon bisikletle en çok bisiklete sahip olan ülke Çin.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir bu eksikti...

Samsung Smart Bike

TECHNOLOGY AND HANDCRAFTING TRADITION COMES TOGETHER WITH SAMSUNG SMART BIKE. Thanks to the great experience of Maestro Giovanni Pelizzoli -- a world famed f...
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

ONDA Cycle by Tyler Hadzicki and Joe Hadzicki

http://www.kickstarter.com/projects/994460154/onda-cycle
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Hakan Özerdem  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu bisiklet kullanmak ise, biz ne yapıyoruz?

Epecuén - RedBull.com

Watch as Danny MacAskill brings a forgotten city back to life with his latest street trials film. #epecuen win.gs/epecuen
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

ilginç Bisiklet Tasarımları - Interesting bike designs

The Fremont Cargo Bicycle (j)
Conceived by the design firm Ziba and Signal Cycles, the bike features a small side trailer that holds an expandable, Filson-like canvas satchel. Go toziba.com/thefremont. 2864

STRiDA , portable urban transportation, the Green Shadow is built for speed. Designed by Spanish graphic and industrial design firm Mr. Onüff, the Green Shadow features an on-board computer that tracks mileage, heart rate and calories making it the sleekest exercise bike ever. The chain is encased in the body panels so no chance of a pants leg getting stuck. Stopping power is provided by front and rear disc brakes while front shocks absorb the bumps along the way. The Green Shadow was designed with strength, aerodynamics and speed in mind.
2864

Lotus-type-108-Olympic-Pur
suit-bike-1992
2864

Concept bike is floating around the net: a Hubless road bike by Bradford Waugh. Instead of using some sort of magnet, the Hubless Road Bike Concept pictured will use geared rollers for a smooth ride. More interesting than the hubs, the crankset is hooked up to a roller which will power the hubs.

2864

As his master's thesis project at the Auckland University of Technology Paulus Maringka has developed a series of bamboo bicycles.
2864

As his master's thesis project at the Auckland University of Technology Paulus Maringka has developed a series of bamboo bicycles.
2864

2864

One’ – Folding Bicycle by Thomas Owe
2864

Dicycle concept by GBO Design.
2864


Triobike
2864

The Fremont Cargo Bicycle (j)
Conceived by the design firm Ziba and Signal Cycles, the bike features a small side trailer that holds an expandable, Filson-like canvas satchel. Go toziba.com/thefremont.

2864

2864

2864

2864

14th International Bicycle Design Competition in Taiwan
2864

2864

2864

2864

Funky electric Cykno bike whizzes around Milan Design Week su.pr/8jBaUI
2864

This 'invisible bicycle' is made from bullet-proof glass panels, making it completely transparent (except for the wheels & chain)
2864

Designed by architect Michael Strain and his team, Levitation is a concept bike designed to power your smart phone and act as a mobile hot-spot with unlimited Wi-Fi access. It has an on-board generator and high capacity batteries which can store energy produced while cycling and a “drain plug” system that allows the user to plug that energy back into the grid.

Read more: Levitation Bike Hovers Above the Ground, Generates Electricity and Acts as a Mobile Hot-Spot | Inhabitat - Sustainable Design Innovation, Eco Architecture, Green Building
2864

Philippe Starck and Peugeot teamed up to design a bike-scooter that will be used for a bike-sharing program in Bordeaux su.pr/1uj6zd
2864

Audi E-Bike
2864

Carton Bike. $ 10.
2864

https: //
fbcdn-sphotos-f-a. Akamaihd.
net/hphotos-ak-ash4/
422742_357926530914077_2621
83228_n.jpg

2864

2864

114 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Bisiklet Yarışları

6 Kullanıcı   4 Soru   3 Yanıt

Dağ Bisikleti

1 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt