Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitki

Bitkiler (Latince: Plantae), fotosentez yapan, ökaryotik, ağaçlar, çiçekler, otlar, eğreltiotları, yosunlar ve benzeri organizmaları içinde bulunduran çok büyük bir canlılar alemidir.Fotosentezi sadece bitkiler yapabilir. Bitkiler, topluluk halinde yaşarlar. Bitkilerin bir bölgede oluşturdukları örtüye bitki örtüsü denir. Flora, bir bölgede yetişen bütün bitki türlerinin hepsine denir. Herhangi bir bölgenin yaşam koşullarında gelişen, benzer ekolojik yapı içeren bitki topluluğuna vejetasyon denir. Bunlar 4 sınıftır: Ormanlar (her zaman yeşil tropikal yağmur, subtropikal, orta kuşak, sert yapraklı, iğne yapraklı, kışın yaprak dökenler, muson ormanları, tropikal kuru, mangrov, galeri, bataklık), Çalılar (maki, garig, psödomaki), otlar (savan, step, çöl), tundra. Bitkilerin yetişmesini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; ekvatora uzaklık, denizden yükseklik(rakım), arazi eğimi, ışık, sıcaklık, nem, yıllık yağış miktarı, toprak içeriği, canlı faktörler (insan, hayvan, diğer bitkiler, mikroorganizmalar)'dir Bitkiler, fotosentezle ekolojik dengeyi sağlamada temel rol oynadıklarından, canlılar dünyasında çok önemli yere sahiptirler. Bitkiler aleminin 350.000'e yakın türü mevcuttur. 2004 itibariyle 287.655 bitki türü tanımlanmıştır. Bunlardan 258.650'si çiçekli bitkilerden, 15,000'i de yosunlardan olarak tanımlanmıştır. Bitkiler genelde ototrof (özbeslek) organizmalardır ve enerjilerini güneş ışığından alırlar. Birçok bitki kloroplastları sayesinde fotosentez ile organik bileşiklerini üretir. Bitki hücreleri genellikle kareye benzer şekildedir. Bitkiler, tohumsuz bitkiler (Cryptogamae) ve tohumlu bitkiler (Spermatophyta) olmak üzere iki büyük gruba ayrılır:

Mayıs 2012

Sevgiseli @Sevgiseli

Mart 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Meyve ve sebze farkı

Meyve

Meyve ve sebze yenilebilir bitki parçalarıdır. Bitkinin çeşitli kısımlarına göre gruplandırılırlar. Bazıları bitkinin kökü (havuç) bazıları bitkinin yaprağı ( soğan) bazıları da sap kısmından oluşabilir.

Meyve ve sebzeler vitamin, lif, mineral doğal kaynağıdır. Bu renkli maddeler bizim için sadece gıda değil vücudumuzun düzgün bir şekilde fonksiyonunu sürdürmesi açısındançok önemlidir.

Meyve

Meyve, çiçeğin dişi organının, döllenme sonucunda farklılaşıp, yumurtalığın gelişmesiyle meydana gelen ve tohumları taşıyan organa denir. Çiçekli bitkiler, tohumları korur daha sonra bu tohumlar hayvanlar ve kuşlar tarafından dağıtılır. Genelde insanlar sadece tatlı olan direk yiyebildikleri bitkileri meyve olarak adlandırırlar. Muz, elma, portakal, mango...Ancak biyolojik açıdan yalnızca bunları kapsamaz. Domates, patlıcan, kabak vb. bitkilerde meyvedir. Botanikçiler, meyveleri basit meyveler, agregat meyveler ve çoklu meyve gibi birçok kategoriye ayrılır. Bilim insanları yani botanistler sebze-meyve ayırımını meyve, içinde etli veya kuru, çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız, kendi tohumu veya tohumları bulunan yiyecektir şeklinde yapar.

Sebze

Botanik açıdan meyve kabul edilen, bitki kısımları mutfaklarda sebze olarak kullanılır. Örneğin patlıcan, domates, kabak gibi sebzeler aslında botanik bakımdan aynen erik, kayısı, şeftali gibi meyve sayılmaktadırlar. Sebze kelimesinin hiç bir bilimsel açıklaması yoktur. Geleneksel ve kültürel olarak çok fazla kullanılır. Hatta bu dilimize böyle yerleşmiştir.

Farklılıklar
 • Meyve kelimesinin bilimde bir açıklaması varken, sebzenin bir karşılığı yoktur.
 • Sebze bitkinin herhangi yenilebilir parçasıdır, bu nedenle meyveler de sebze olarak kabul edilebilir.
 • Meyve olarak adlandırılması için, tohum içermesi gereklidir. Ancak sebze için bu gerekli değildir. Örneğin: ıspanak, lahana..
 • Sebzeler genellikle tuzludur, meyveler ise fruktoz içerdiğinden tatlıdır.
Haziran 2013

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

BAHARAT VE OTLAR

Baharat
Özellikle deniz ürünlü yemeklerde kullanabileceğiniz baharat ve otlar şu şekilde;

Defne yaprağı; Balık şişte, haşlamalarda, bilımum balık buğulamalarında
Zencefil: Bütün balık yemeklerinde, kavurmalarda, istokozda, sos yapımında, midyede,
Köri; Uzakdoğu balık yemeklerinde, zencefile alternatiftir zaten içinde zencefil de bulunur.
Muskat; Yengeç ve İstakozla
Hardal; Güveçlerde( toz halinde), yengeçle
Paprika; dolma ve güveçlerde
Biberiye; tadı biraz yavan olan balıkların fırın, soslu fırın, kavurma ve yahnilerinde
Kırmızı biber; buğulama ve haşlamalarda, güveçlerde, çorbalarda
Kekik; Bütün deniz ürünlerinde, kırmızı etlerle de
Tarhun; fırın ve soslu balık yemeklerinde
Sarmısak; buğulamalarda, soslarda, kavurmalarda, soslarda
Badem; cevizin kullanıldığı yerlerde alternatif olarak
Kapari; turşu halinde buğulamalarda
Fesleğen; yengeç, istakoz, karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin yemeklerinde
Keraviye; haşlama, buğulama ve dolmalarda
Mercanköşk; Balık yanında sunulan tereyağında, soslarda ve dolmalarda
Nane; balık çorbasında, cumbo karides tavada, balık ızgaralarda
Maydanoz; balık yanında sunulan tereyağında, limon sosunda, dolmalarda
Adaçayı; dolma ve güveçlerde
BaharatBaharat
Haziran 2013

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

Dondurulmuş Sebzeler

Sebze

Dondurma ve Kurutma sebzelerimizi daha uzun süre saklamak için kullandığımız iki yöntemdir. Bu tür korumalar doğru şekilde yapılmadığı taktirde besin değerleri bakımından büyük kayıplar verilebilir.

Hemen her mevsimde çeşitli sebzeleri tüketmemizi sağlayan dondurma işlemi belirli aşamalardan geçilerek yapılmaktadır.

Bu aşamalar;
 • Ayıklama,
 • Yıkama,
 • Seçme ve sınıflandırma,
 • Kabuk soyma,
 • Kesme,
 • Ön haşlama ( blanching); patlıcan ve patates gibi sebzelerde ön haşlama yağda kızartarak yapılabilir.
(Haşlama yöntemi ile sebzelerdeki renk bozucu enzim olan ' pelifenol oksidaz' ın etkisiz hale getirilmesini böylece de sebzeni kendi rengini korunmasını sağlar. Bu işlem yapılırken önce sebzeler ayıklanıp yıkanır. Ardından önce kaynar daha sonra soğuk suya bırakılır. Kaynar suyun içine bir miktar sirke de koyulabilir. Böylece sebzedeki renk, tat ve besin değerlerinin korunması sağlanır. Sonra süzülür. Sebze kurutucusu yardımıyla da üzerindeki sular kurutulmalı. Soğutulan veya süzülen bu sebzeler hemen dondurulacakları kaplara ya da vakumlu poşetlere yerleştirilmelidir. Paketlerin ağız kısmında 2-3- santim boşluk bırakılması önerilir.)
 • Soğutma,
 • Süzme,
ÖNEMLİ!

Dondurulmuş sebzeler çözündükten sonra bir daha dondurulmamalı.

Dondurmuş olduğunuz sebzeleri çözdürmeden direk olarak kullanabilirsiniz, hem besin değeri bu şekilde daha iyi korunmuş oluyor.

Dondurma işlemi -32 0C de dondurulmalı ve -18 0C de saklanmalıdır.

Blanching işlemi için sebzelerin iyi sterilize etmesi gerekiyor.Sebze
Ekim 2013

Ya Ko @yako

Lavantin - evimizin uzaylısı

Bauhaus bahçe bölümünde ilk gördüğüm anda bayıldığım bir bitki lavantin. Pütür pütür gövdesi, çok sade sarı çiçekleri ve soğuk girimsi harika rengi bitkiyi o kadar acayip ve fütürist gösteriyor ki herhangi bir bilim kurgu filminde baş role koyabilirsiniz : )

Lavantin

Basitçe tanıtırsak, orjinal adı Santolina chamaecyparissus. Türkçede lavantin, santolin ya da kıbrısotu deniyor. Yabancı dilde kaynak arayacaksanız santolina diye arayabilirsiniz kimse o garip botanik ismini umursamıyor. İngilizcede lavender cotton olarak da biliniyor. Her daim yeşil küçük bir çalı. Rengi, örtücülüğü, hızlı büyümesi, şekil verme ve bakım kolaylığı nedeniyle peyzaj düzenlemelerinde de çok tercih ediliyor(muş).

Lavantin

Ayrıca aromatik bir bitki. Çayının iyi geldiği bir sürü şey var, hatta o kadar çok şey var ki burada yazmak çok anlamsız. Herşeye iyi geliyor denebilir. Google herşeyi biliyor merak edenler ona sorsun J. 1 litre suya 1 tatlı kaşığı atıp 10 dk demleyip aç karnına içilir diye okudum ama açıkçası hiç denemedik. Bizim bahçede koca çalımız yok valla evde bir minik, büyümekte olan çalıcığımız var onu da çay yapacağız diye yolamayız J. Beni asıl meraklandıran çay yapmaktan çok genelde yabancı sitelerde böcek ve parazit kovucu olarak kurutulmuş yapraklarının satılması olmuştu. Ama bir yer diyor böcek kovuyor bir yer diyor örümcek yapıyor hangisi doğru tecrübe ile sabit bir bilgimiz yok.
Lavantin

Güneş seven bir akdeniz bitkisi dedikleri için önce güneşin alnına koyduk bol bol suladık neredeyse kuruyup ölüyordu. Meğerse su sevmiyormuş. Su verince kuruyor, işte uzaylı bitki demiştim. Kuruyunca çok bakımsız çirkin gözüküyor. Ay kurudu bu gitti derken kuru dalları budayıp temizleyince tekrar güzel soğuk renkli canlı görüntüsüne ulaştı. Az sulamak gerek burası kesin, hatta yazın haftada bir verin kışın daha bile az diyorlar ama ben niyeyse dayanamıyorum 4-5 günde bir suluyorum. Şimdilik keyfi yerinde rengi canlı durumu iyi. Kumlu drenajı iyi toprak ister dediler, normal saksı toprağına diktim bir şikayeti olmadı henüz.

Lavantin

Bu güzelim çalıyı tabiki kendi haline bırakalım da güzel güzel büyüsün diye almadık J onunla ilgili bir takım planlarımız var. Lavantinin çok güzel bonzai örnekleri var ama şu anda daha o işe girişecek vaktimiz ve cesretimiz olmadığı için biz bir süs çalısı yapmaya karar verdik. Bonzaileri kışın araştırıp çalışacağız kısmetse, şimdilik budama ile idare ediyoruz.

Lavantin

Lavantin budamak kolay bir iş genelde yapılan tek uyarı çiçeklenme dönemi sonrası budayın diye. İlk baharda budarsanız çiçek vermesini engelleyebilir uyarıları da var. Ayrıca hızlı büyüyen bir bitki olduğu için hemen bir senede güzel bir çalınız oluyor. Şekil olarak yılbaşı ağacını seçtik çünkü bu bitkiye çok yakıştığını düşünüyoruz ve yakında yanına bir de top şeklinde biberiye ekleyeceğiz J yanyana süper olacaklar. Biz birebir bu videonun direktiflerini uyguladık çünkü tam da yapmak istediğimiz şeyi anlatıyordu. Ama gavurca bilmeyenler için basitçe aşağıda bizim resimli anlatımımız da mevcuttur :) Ayda bir yeni fotoğraflar ekler gelişmesini paylaşırız.

video.wpt.org/video/2130747509

Öncelikle yukarı gitmesi için seçtiğimiz ortadan bir dalı çubuğa bağlıyoruz. Sonra diğer dalların 1/3'ünü keserek buduyoruz. Sonrası beklemek J Videoda gösterdiğine göre 2 ayda bir tekrar bir budama gerektiriyor. Bu budamalar düzeltme budaması gibi, kafanızda yılbaşı ağacı şeklini düşünerek biraz uçlardan kırpıyorsunuz.

Lavantin

Lavantin Lavantin

Biz kuruduğunda tam ortadaki dalları kesmişiz mecburen ama yine de idareten ortaya yakın bir dal buldum, merkez çok kaçmadı. Beni endişelendiren bir başka konu da sağdaki, açığa düşen dal. Umarım ileride şekil bozukluğuna sebep olmaz. Bu arada bu ilk budamada kestiğim dalları da alt taraflarını tıraşlayıp diktim. Normal çelikten biraz kısalar ve köklendirme hormonum yok ama belli mi olur, belki biri tutar. Kalan en kırpık dalcıkları da kurumaya bıraktım, keseye doldurup böcek kovucu olarak kullanacağım. Özetle bir lokmasını bile ziyan etmedik : )

Lavantin

Lavantin

yakoyesilev.blogspot.com/2013/08/lavanti...
Ekim 2013

Ya Ko @yako

Hortus Botanik Bahçesi - Amsterdam

Hollanda deyince akla gelen ilk şeyler; kanallar, laleler, bisiklet gezintileri, müzeler, Van Gogh... Ama bundan sonra aklınıza bir şey daha gelsin Hortus Botanicus! Bu seneki tatilimizde bir fırsat bulduk, oraları gezdik ve çok beğendik.

Bitki

Amsterdamdaki Hortus Botanicus dünyadaki en eski botanik parklardan bir tanesi. Küçük bir alanda binlerce çeşit bitki barındıran bir harikalar diyarı adeta. Plantage bölgesindeki yerine taşındığı yani kurulduğu diyebileceğimiz tarih 1682. Hesaplamaya üşenenler için söyleyeyim 331 sene önce. İlk kurulduğunda Hollanda’nın ünlü Formal Bahçelerindeki gibi dikdörtgen ya da dairesel şekillerde yapılmış çiçek tarhları ile düzenlense de 19. Yüzyılda ağaç sayısı arttırılmış, ağaçların arasında dolaşan patikalar eklenmiş ve parka daha doğal bir atmosfer verilmiş. Açık havada parkında dört adet özel koleksiyon da bulunuyor; şifalı bitkiler, fuşyalar, etobur bitkiler ve bitkilerin genetik yakınlıklarına göre sınıflandırıldığı bir sistematik bahçe de var.

Bitki

Bitki

Bu koleksiyonların yanı sıra bahçede bir çok yüzyıllık ağaç bulunuyor. Girişte kocaman bir Turner meşesi var, gezdikçe muhteşem bir kızıl meşe, çok acayip bir mantar ağacı, 350 yıllık bir palmiye ve 200 yıllık bir Türk fındığı ile de karşılaştık. Parkta koruma altındaki türler de bulunuyor.

Bitki

Bitki

Bitki

Çok gösterişsiz olduğu için hiç farkına varmadan yanından geçip gideceğimiz bir çamın demir kafes içinde olduğunu görünce meraklanıyor insan. İsmi Wollemi çamı, yaşayan bir fosil çünkü 1994’de Sidney’e 200 km mesafede bir doğal parkta bir park bekçisi tarafından keşfedilene kadar sadece fosillerden biliniyormuş. Tek doğal yaşam alanı Mavi Dağların arasındaki 2 dar vadi olan tarih öncesi devirden kalma bu endemik tür keşfedildiğinde sadece 60 erişkin bitki kalmış durumdaymış. Ekoloji konusunda hassas Avustralyalılar tabi ki hemen olaya el atmış, tohum, çelik her türlü yöntemle deli gibi ağaçları üretmeye başlamışlar. Bizim başımıza bir şey gelir, bu en nihayetinde dünya mirası diye düşünüp ürettiklerini dünyanın dört bir tarafına da göndermişler. Peheeeyyy! Avustralyalı deyip geçmeyin işte bir kıytırık çamın peşinde adamlar helak oluyor.

Bitki

Bitki

Bitki

Dışarıdaki bahçeyi dinlene dinlene gezmek gerek çünkü parkta ayrıca inanılmaz seralar da var. Bir palmiye serası var ki içinde hayatımızda gördüğümüz en yaşlı şeyleri gördük; 350 yaşında bir sago palmiyesi vardı. Klasik tarzda çok güzel bir kış bahçesi, kışın dışarıdaki bazı bitkiler de buraya konuyormuş içerisi epeyce kalabalıklaşıyormuş.

Bitki

Bitki

Bitki

Palmiye serasını geçince yanyana çok daha modern görünümlü 3 iklim serası var; subtropik, çöl ve tropik iklimler için farklı sıcaklık, nem ve havalandırma ayarları yapılmış dev cam seralar. Astropikal serasının en keyifli yönlerinden biri aşağıdaki patikaların dışında bir de yüksek gezinti platformu olması. Yukarıda ağaçların dalları arasında çok farklı bir bakış açısıyla gezebiliyorsunuz. Önce subtropik iklimde rahattık, keyifli keyifli gezdik, fotoğraflara poz verdik ama çöl serasına geçince birden afakanlar bastı.

Bitki

Bitki

Okluk ağaçlarına bayıldık. Aslında bir sarısabır (aloe) türü ama bildiğimiz ağaç gibiler. Her kafamızı çevirdiğimiz yönde bir sürprizle karşılaştık. Yer gök kaktüs ve sukulent olduğu için de uzun süre oyalandık. Sonunda ay o ne kadar şahane, ay bu ne kadar ilginç, şuna bak ne harika derken resmen beynimiz pişti. Ben artık fenalaşıyorum sanki derken kendimizi bir gayret yan seraya attık ama yağmurdan kaçarken doluya tutulduk orası da tropikal iklim serasıymış, o sıcağın üzerine bir de nem eklendi terden sırılsıklam olduk. Bu üçüncü serayı tam hatırlayamıyorum çünkü tüm konsantrasyonumu nefes alıp verebilmeye ayırmak zorunda kaldım. Bir tek benden büyük yaprakları olan ağaçlar vardı onlar kalmış aklımda.

Bitki

Bitki

Bitki

Parktaki 3 büyük iklim serasının dışında bahçede bir de küçük seralar var. Bir tanesi yine için kaktüs ve sukulent dolu olan Meksika Serası. Bu serada bulunan en ilginç bitki ölmeyen “Welwitschia Mirabilis”. Güney Afrika ismi olan “tweeblaarkanniedood” isminin anlamı bir nevi "ölmez iki yaprak". Bitkinin yuvarlak kısa gövdesinden çıkan iki yaprak sürekli uzuyor; uzuyor uzuyor uçlardan kuruyor, uzuyor uzuyor uçlardan kuruyor... Ölmeyen denmesinin sebebi 2000 yaşına ulaşan bitkiler olması. Pek tabi ki bu da endemik bir tür, sadece Güney Angola ve Nambia’daki Namib Çölü’nde bulunuyor. Çok şükür ki oralara gitmek zorunda kalmadan görmüş olduk. İhtiyacı olan suyu yaprakları vasıtasıyla sabah sisinden yakalıyor. Bana lazım değil sudur, besindir, bir sis vursun sabah yeter diyebilecek kadar kanaatkar olunca 2000 yıl yaşamak mümkün olabiliyor demek ki...

Bitki

Bitki

Meksika serasının hemen yanındaki serayı ise kısaca harikalar diyarı olarak adlandırabiliriz. Çünkü çarkıfelek çiçeklerinin arasında süzülen kelebekler o kadar güzel, o kadar narin ki insan kendini masal alemine girmiş gibi hissediyor. Herhangi bir uyarı levhası olmamasına rağmen herkesin o büyülü atmosferi bozmamak için söz birliği etmişcesine fısıltı ile konuşması çok hoştu, belli ki içerideki herkesin bizimle aynı şeyleri hissediyordu. Bir yerde bir kelebek evi tabelası görürseniz asla fırsatı kaçırmayın!

Bitki

Bitki

Hortus’un ayrıca büyük bir etçil bitki koleksiyonu var, hem astropikal iklim serasında hem de dışarıda bir çok etçil bitki türü görme şansımız oldu. Fotoğraflar tabi ki de buradakiler kadar değil devamına facebook, google+ ya da flickr hesaplarımızdan bakabilirsiniz.

yakoyesilev.blogspot.com/2013/10/hortus-. . .
Aralık 2013

Emel Gerçek @cenin

Nefis Bitki Çayı

Nefis Bitki Çayı (3-4 Demlik)

18 adet tarçın çubuğu, 2 çorba kaşığı kakule, 1 çorba kaşığı dört renk biber, 2 çorba kaşığı karanfili havanda dövün ve dövdüğünüz bu karışımdan 2 çorba kaşığı kadar demliğinize koyun ve 3-4 dilim taze zencefil ekleyin. En az 15 dakika kadar demleyin ama ne kadar uzun demlenirse tatlar o kadar açılacaktır. Hatta daha da şenliklendirmek veya farklı bir tat elde etmek isterseniz süt ekleyip kahve lezzettinde bir çay haline de getirebilirsiniz. Keyifle için.

Malzemeler
2 çorba kaşığı kakule
2 çorba kaşığı karanfil
1 çorba kaşığı dört renk karabiber
18 adet tarçın çubuğu
Ceviz büyüklüğünde zencefil
Refika'dan...
Ocak 2014

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

Egzotik Meyveler

Meyve


Santa Domingo Şeftalisi- Mamey Güney Amerika
Her mevsim yeşil kalan bir ağacı vardır. Meyve tatlı ve güzel kokuludur.

Meyve

Cherymoya- Krem Elma Güney Amerika' nın yüksek yamaçlarında.
Kabuğun içindeki kısım sulu ve güzel kokulu ve kremamsı bir yapıya sahip.
Mango, muz ve papaya meyvelerinin karışımı bir tada sahip olduğu söyleniyor.

Meyve


Poltania- Bacuri Paraguay
Ağacı 40 metreye kadar uzayabiliyor. Tadı tatlı ya da ekşi olabiliyor boyu portakal boyunda.

Meyve

Cocona Güney Amerika' nın yüksek tepelerinde
Ağacı küçük bir çalıdan oluşur. Kırmızı, sarı ve turuncu renkleri vardır. Meyvenin tadı domates ve limon karışımı gibi olduğu söyleniyor.

Meyve


Duku
Kabuğu yapışkan değildir ve soyması kolay bir meyvedir. Meyvenin eti beş katmandan oluşuyor. Çok tatlı bir meyvedir. Şurubu yapılıyor ve kurutulup da tüketilmektedir.

Meyve


Safou Afrika' nın nemli tropikal ormanlarında Afrika armudu olarak da bilinir. İçinde ki et yeşildir. %48' i vücut için gerekli amino asit, yağ asidi, vitamin ve trigliseritten oluşuyor. Besleyicidir.

Meyve


Jabuticaba Brezilya' nın Güney doğusunda Ağacın ilginç tarafı meyveleri gövdesinde bulunuyor. Tatlı bir meyvedir. Likör ya da şaraba da dönüştürülebiliyor. Dalından kopan meyve pek dayanıklı değildir. 1-2 güne ekşimeye başlar.

Meyve


Rambutan Asya' nın Güneydoğusunda
Birazcık serttir ama kolayca soyulabiliyor. Ekşi ya da tatlı olabilir. Oval şeklindedir.

Meyve

Marula Afrika'nın güneyinde ve doğusunda, Yeşil olan meyve olgunlaşarak sarıya döner. Mevsimsel olarak dökülen bir meyvedir. İçinde beyaz et bulunur ve suludur. Meyveyi yiyen babun ve fillerde alkol etkisi gösterir. Amarula denilen çok ünlü bir likörün de ham maddesidir.

Meyve

Afrika Salatalığı- Boynuzlu kavun- Horned Melon Afrika, Kalifornia, Şili, Yeni Zellanda

Yılda bir kere meyve veren bir asma türüdür. Adı muza benzediği söyleniyor. C vitamini ve lif bakımından zengindir. Sivri kabuk kısmı da yenilebiliyor.

Meyve

Ejderha meyvesi- Pitaya Asya, Avustralya, Kuzey ve Güney Amerika da

Kaktüs meyvesidir ve iki çeşidi bulunuyor. Ekşi olanı Amerika da, tatlı olanı Asya da bulunuyor. Koku güzeldir ve tadının kiviye benzediği söyleniyor.
Ocak 2014

Ebru Özkan @Ebruu

Öldürücü bitki tohumu: Risin!

Hintyağı bitkisi, Akdeniz havzasının, Doğu Afrika ve Hindistan' da bulunuyor. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir. Bu bitkinin tohumlarında bulunan risin son derece zehirli bir maddedir. Bu tohumlardan hint yağı elde edilir. Hintyağı da, sabundan hidrolik yağına, boyadan mürekkebe, müshilden parfüme kadar pek çok yerde kullanılır. Tek bir tohum bir insanı iki gün içerisinde öldürmek için yeterlidir. Bu ölüm uzun, oldukça acı verici ve durdurulamaz bir şekilde gerçekleşmektedir. Kobra yılanı zehirinden iki kat, siyanürden 6 bin kat daha öldürücüdür.

Zehirli Bitkiler

Solumanın veya vücuda zerk etmenin ağızdan almaktan daha tehlikeli olabileceği söyleniyor. Risin, hücrelerin protein sentezini durdururZehirli Bitkiler Protein sentezi duran hücre ölürZehirli Bitkiler. Bu nedenle solumakta hücre ölümüne neden olabilir. Bu bitki tohumunu sokak hayvanlarını acısız bir şekilde öldürmek için kullanıyorlar.

Belirtileri
 • İlk semptomlar bir kaç saat içerisinde kendisini gösterir.
 • Ağız ve boğazda yanma hissi
 • Karın ağrısı
 • Kanlı ishal ve kusma
 • Bir kaç içerisinde ölüm gerçekleşir.
Ocak 2014

Ramazan Altun @ramdal

IŞGIN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Sağlık

Bugün ki yazımda ise sizlere çok sevdiğim bir bitkiyi tanıtacağım. Belki sizde bilirsiniz bu bitkiyi ama ben yine de kendisini şöyle bir ele alacağım. Çünkü bu bitki öyle sık bulunan bir tür değildir. Yıllın belli iki ayında ortaya çıkar. Pek bilinmez ülkemizde ama kendisi tamamen bir fayda deposudur desek yeridir. Hele o tadı yok mu süper. Yeme de yanında yat dedikleri bu olmalı. Ama siz öyle yapmayınız bulduğunuz anda yiyin zararı yoktur ne de olsa, yan etkisi de yok. Daha doğrusu yan etkisini ben görmedim. Neyse fazla uzatmadan ufaktan ufaktan bu bitkiyi tanıtmaya geçeyim...

Sağlık


Işgın; Bilimsel olarak ismi Ravent olarak bilinir. Işgın ya da ışkın pek tüketilmese de faydaları çoktur. Kendisi tam bir fayda deposudur. Hatta Doğu taraflarında. Halkın ilacı olarak nitelendirilir. Bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır faydalı bir bitki olduğu. Asıl ana yurdu ise Uzak Doğudur. Yani Tibet ve Çin'dir. Ama Ravent'lerin bir türü Ülkemizin Doğu tarafında da yetiştirilmektedir. Erzurum, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Erzincan, Siirt, Bitlis, Muş, Van ve Ağrı'da yetişir. Bazı şehirlerde sebze olarak tüketilirse de bazı yerlerde de yemeği yapılır. Dal kısmı muz gibi soyularak yenilir. Diğer kısımları yemeseniz güzel olur. Ama En doğru adres doktorlarınızdır. Yani bilenlere danışarak tüketmeniz daha sağlıklı olur.

Işgın Mayıs ayı ile Haziran ayı arasında doğal olarak yetişir. Tadı ekşi ve mayhoş lezzetlidir. Muz gibi soyduktan sonra yenilir. İlk çıktığı zamanlarda satıcılar tarafından demetler halinde satılır. Ayrıca yükseklerde yetişen bir bitkidir. Zengin mineral ve vitamin deposudur. C vitamini açısından zengindir ayrıca A, B1, B2, E ve K vitaminleri de barındırır.

IŞGIN'IN FAYDALARI
 • Mideyi kuvvetlendirir. Kusmayı önler.
 • Hazımsızlık ve mide yanmaları için iyi gelir
 • Boşaltım sistemi enfeksiyonlarına iyi gelir
 • Kırışıklıkları
  giderir ve cildi
  yeniler
 • Kabızlık; İçerdiği antrakinon sayesinde tahriş etmeden ishal yapar. Işgın kökleri kaynatılıp, balla tatlandırılarak içilir.
 • İştahı açar
 • Vücuda kuvvet verir.
 • Şeker (Diyabet): Işgın yenir. Kök ve bitki kurutulup, kaynatılarak içilir. Yeni çıkmış genç sürgünleri yenildiği gibi toprak altında kalan kök kısmı da, çıkarıldıktan sonra iyice yıkanır ve kaynatılarak süzüldükten sonra çay olarak içilir. Sabahları aç karnına içilen Işkın çayı yüksek olan şekerin düşmesini ve dengelenmesini sağlar.
 • Sarılığa iyi gelir. Işgın kaynatılıp, balla tatlandırılarak soğuk içilir.
 • Mide ve barsak gazları giderir
 • Karaciğer sorunlarını giderir
 • Bağırsakta su emilimini azaltır
 • Dışkıyı yumuşatarak müshil etkisi yapar. Vücuda çok alındığında müshil etkisi yapar ve bağırsaklar iyice temizlenir. Az alınırsa da sindirimi kolaylaştırır.
 • Bingöl'de ışkın kökü kurutulup öğütüldükten sonra yoğurtla karıştırılıp yüzdeki sivilce ve lekelere karşı kullanılır.
 • Yorgunluğa, strese iyi gelir.
Işgın'ın etkisi yenildikten 5-10 saat sonra görülür. Yaşlı ve çocuklar tarafından tüketilebilir. Herhangi bir etkisi yoktur.

Sağlık

IŞGIN'IN ÖNEMİ; Burası Çok Önemli

İngiliz bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre Işgın'ın kanser hücrelerin gelişmesini önlediğini ortaya çıkartmışlar. Sheffield Hallam Üniversitesi’nin araştırmasına göre, Işkın’da diğer kırmızı sebzelerde olduğu gibi kanseri önlemeye yardımcı olan kimyasal maddeler bulunuyor. Polifenol adlı bu kimyasal maddeler başta lösemi olmak üzere birçok kanser türünü önleyebiliyor. Araştırmayı yürüten Sheffield Hallam Üniversitesi Biyomedikal Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Nikki Jordan-Mahy, Daily Telegraph gazetesine, “Araştırmalarımız Işkın’ın özellikle pişirildiğinde polifenol miktarı bakımından oldukça zengin olduğunu gösterdi. Bu bitkiden elde edeceğimiz polifenollerle oluşturulacak bir ilaç da kanserle mücadelede kullanılabilir” diye konuştu. İngiltere’de oldukça popüler olan Işkın’ın sapları ve kökleri tüketiliyor. Üstelik Avrupa'da da tüketilmektedir.

Ramazan ALTUN

Mayıs 2014

Şaman @chamacon

Mayıs 2014

Turan Söylemez @turansoylemez

Gurmar | Gymnema Sylvestre

409


Gurmar Afrika ve Hindistan kökenli bir odunsu bitkidir. Gurmar ormanlarda yetişen bir sarmaşığın yaprağıdır, yaprakları çiğnendiğinde ağızda şeker tadının alınmasını engellemektedir, hintçe isminin gurmar olma sebebiyle hinçede şeker yok edici anlamında kullanılır. Şeker emilimini ve şekerin yağa dönüşümünü yavaşlatmaya yardımcıdır. Yaprakları ilaç yapımında kullanılır. Gurmar Hint ayurvedik tıbbında sıkça kullanılır. Sağlıklı ve mutlu yaşam sanatı ayurveda için gurmarın önemli bir yeri vardır.

Gymnema Sylvestre diyabet, metabolik sendrom, zayıflama (tatlı krizlerini önler) ve öksürük tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda gut, anemi, romatoid artrit, sıtma tedavisi ve yılan ısırıklarında panzehir olarak da kullanılır. Sindirim sistemini uyarır, idrar söktürücüdür (diüretik), kabızlığı giderir, idrar söktürücü ve iştah kesici bitkiler arasında yer alır.

Gurmar barsaklardaki şeker emilimini azaltan maddeler içerir. Aynı zamanda vücuttaki insülin miktarını artırır ve pankreas hücrelerinin büyümesini sağlar. Ki insülin burada oluşmaktadır.

Uygun şekilde kullanıldığında 20 aya kadar herhangi bir sorunla karşılaşıldığı rapor edilmemiştir. Hamile ve emzirenlerin gurmar kullanmaları tavsiye edilmemektedir. Gurmar şeker hastalarının kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Aynı zamanda insülin tedavisi de görüyorsanız, kan şekerinizin düşüp düşmediğini kontrol ederek kullanmalısınız. Ameliyat sonrası gurmar kullanırsanız glükoz seviyeniz etkilenebilir. Doktor kontrolü altında kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kullanımı:

Bir subardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı kadar gimneya bitkisi koyulup 7-8 dk. Kadar bekletildikten sonra süzülerek içilir, demleme esnasında içerisine bir adet de çubuk tarçın koyulursa çok daha iyi olur. Ayrıca bitki ağızda çiğnenilerekte kullanılabilmektedir.
Ağustos 2016

Insan @cahilinsan

Bitkiler, Hücreler, Gen, Aklımdakiler

Bugünlerde fındık bahçesinde çalışıyorum. İş çok sıkıcı, ayrıca beynin günde 70000 düşünce üreten gücüne maruz kalıyorum ve aklıma bazı şeyler geliyor. Paylaşmak istedim.
Bitkiler, eksik tanımıyla, yere kökleriyle bağlı, fotosentez yapan, tohum üreten canlılar.
Bir bitki tohumu suyla beraber, gerekli ısının oluşmasıyla çatladı ve büyüyor. Şimdi, bu bitkinin her bir hücesinin kendi yapacağı işi bilmesi lazım; ama hücreler arası bir sinir sistemi yok, bitkinin çok büyük kısmından hücrenin birinin haberi yok. Ama sonuç olarak güzel bir iş yapıyorlar.
Bitkinin her hücresinde aynı gen var. Bir tane hücre o geni okuyarak ne yapacağını biliyor ve onu yapıyor; ama o kadar çok farklı türde hücre var ki! Hepsinin ayrı ayrı bilmesi gerek, genin hangi bölümüyle ilgilenmesi gerektiğini.
Bu bitki fındık gibi bir tohum ortaya çıkarıyor ki; insana olsun, diğer canlılara olsun, çok yararlı. Bol bol yiyebilirsin, zararı çok nadir olur. İlaç üretsen ancak bu kadar güzel bir ilaç üretebilirsin; çünkü tadı güzel, görüntüsü güzel, istediğin kadar ye, o kadar çok yararı var, enerji veriyor vs.
Ve bu tohumda da hiç bir hücre diğerlerinin çok az bir kısmı hariç haberi yok. Ve de çok fazla çeşitte hücreler var.
Ayrıca dal, yaprak, tohum bitkinin belirli yerlerinden çıkıyor; şimdi bu çıkan yerlerin hepsi gende yazıyor mu, yoksa bir rastgelelik mi var? Hepsi gende yazamaz, çünkü bütün bitkiler aynı gene sahip(tohumun geni ile bitkinin geni aynı). Bu rastgelelik nasıl belirleniyor?
Ayrıca tohum geni ile bitki geni aynıysa; bu bitkiler nasıl evrildi? Gen değişmiyor; ama binlerce çeşit meyve var.
Bu bitki fotosentez yapmayı nasıl keşfetti? Zaten oksijen yakıcı bir şey, yakar bitkiyi.
Bu tohum da yeni bitkiyi nasıl oluşturuyor? Karmakarışık!
Bitkinin yaprakları neden simetrik? Ayrıca belirli bir şekilleri var. Şekilleri genelde güzel; ama bu bitkinin hücreleri arasında sinir bağı yok, nasıl tutturuyorlar şekli?

43 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Meyve

57 Kullanıcı   48 Soru   93 Yanıt

Sebze

43 Kullanıcı   32 Soru   72 Yanıt

Çiçek

28 Kullanıcı   16 Soru   25 Yanıt

Patlıcan

1 Kullanıcı   5 Soru   4 Yanıt

Şalgam

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Mısır (Bitki)

1 Kullanıcı   5 Soru   5 Yanıt

Havuç

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Lahana

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Ayçiçeği

1 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt