Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bitkisel Tedavi

YönlendirmeFitoterapi

Haziran 2014

Özgür Altuner, bir soruya yanıt verdi.

Vitiligo hakkında neler biliyorsunuz? Tedavi için neleri önerirsiniz?

Merhaba;
Facebook üzerinde oluşturulan kapalı bir gruba üyeyim. Bu grupta paylaşılan bir gönderiyi paylaşmak istiyorum.

facebook.com/groups/vitiligogroup

Dr. Ülkü Duraksoy, vitiligo için bir yöntemi olduğunu söylüyor. 2 ay içinde süreç sonuç veriyormuş. Bilginize.

Şubat 2014

Çay Çek, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bitki çayı neye iyi gelir?

- Çarkıfelek çayının sakinleştirici etkisi vardır. Yatmadan önce bir fincan çarkıfelek çayı insana huzur verir.
- Oolong çayı bir tür Çin çayıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da daha hızlı yağ yakımı demektir. Yani gelsin çaylar gitsin kilolar.
- Kediotu kökü çayı Insomnia filmini yaşayanlar için birebirdir. Yani kafayı yastığa koyduğunuz gibi hoppala tatlı rüyalar.
- Siyah çay ağız kokusunu önler aynı zamanda kalorisiz olduğu için rejimde bol bol içilebilir.
- Isırgan otu çayı alerjik bünyeleri rahatlatır. Burun akması, göz yaşarması gibi türlü derde deva olur. Ama önce doktora gidiniz tabii. Devamını caycek.com/hangi-cay-neye-iyi-gelir/ sitesinden okuyabilirsiniz
Ocak 2014

Ebru Özkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Öksürüğe karşı ne yapabiliriz?

Bitki karışımlarından bir çay yapmayı deneyebiliriz. Öksürüğe karşı çok iyi geldiği bilinmektedir.

Meyan kökü, ıhlamur, öksürük otu, ebegümeci, zencefil, ayva, elma kabuklarını birer tutam kullanarak, 6 su bardağı suda kaynatın. Süzüp bal karıştırıp gün içinde hepsini bitirin. Balgamlı öksürük için yararlı olacaktır.

Öksürük

Başka bir çay tarifi; 3 halka taze zencefil, 1 limon, 8 çubuk tarçın, 1, 5 litre su, bal
Malzemeler bir demliğe koyup kısık ateşte kaynatıp, balla tatlandırılıp için.

Öksürük

Kekik çayı: Kekik, öksürük, üst solunum yolları enfeksiyonları, bronşit ve boğmaca gibi hastalıklar için kullanılan bir bitkidir. Kekiğin küçücük yaprakları öksürüğü yatıştıran bileşenlerle doludur. Öksürük yeni başladıysa, kekik çayı, öksürdükçe kasılan ve bir süre sonra ağrımaya başlayacak olan kasları gevşetir.

Tarif: 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağını 1 fincan suda karıştırın, üzerini kapatın ve 10 dakika dinlendirdikten sonra süzerek için.

Öksürük

Ballı turp: Kara turbu kabak oyucu ile oyup, içine balı dolduruyorsunuz. Yine bir turp parçası ile üzerini kapatıyorsunuz. 24 saat beklettikten sonra öksürük şurubunuz hazır. Günde 3 çorba kaşığı içebilirsiniz.

Öksürük

Keten tohumu, bal ve limon: Keten tohumlarını suda yoğunlaşana kadar kaynatın, boğazınızı ve bronş kanallarınızı yumuşatır.
Tarif: Hazırlamak için bir fincan suda 2-3 yemek kaşığı keten tohumunu koyulaşana kadar kaynatın. Süzün ve 3 yemek kaşığı bal ve aynı miktarda limon suyu ekleyin.

Öksürük
Kasım 2013

İlginc Adam, bir soruya yanıt verdi.

Hemoroid sorununa hangi bitkiler iyi gelir?

Kuşburnu cidden çok faydalı bir bitki, her akşam 2 fincan içerdim ve 3 gün içinde tüm sindirim sistemimi düzenledi, sanki zeytin yağlı yemek yemişim gibi rahatlattı : / tavsiye ederim. .
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

Göz Sıkılaştırıcı Serum Yapımı

Göz etrafındaki deri yüzün diğer bölümlerine göre daha fazla bakım ister. Çünkü kırışmaya ve gevşemeye daha yatkındır. İşte evde herkesin yapabileceği doğal bir tedavi. Göz etrafındaki deriyi sıkılaştırır ve elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

Malzemeler:
 • 1 damla lavanta yağı
 • 1 damla servi yağı
 • 1 damla limon yağı
 • 10 ml deniz yosunu suyu

1. 5 ml deniz yosunu suyunu 10 ml'lik göz damlası şişesi ya da herhangi bir şişeye dökün.

Cilt Bakımı

2. Yağların hepsini içine dökün, çalkalayın ve en son geri kalan deniz yosunu suyunu da ekleyin.
Cilt Bakımı

3. Gözlerinizi temizledikten sonra bir kaç damla uygulayın. Her gün işlemi tekrar edin.

Cilt Bakımı
Haziran 2013

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Bilinçsiz bitkisel ilaç kullanmak ne tür sorunlara yol açabilir?

Nasıl bilinçsiz ilaç kullanmak zararlıysa bilinçsiz bitkisel ilaç kullanmak da zararlıdır. Ama bunlar var diye de bitkilerin bilinçli kullanımlarının yararlarını da gözardı etmemek gerekir.
Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten bitkisel ilaç alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tüketicilerin internet üzerinden bitkisel ilaçları satın almalarının son derece yanlış olduğunu kaydeden uzmanlar bitkisel ilaçların sadece eczanelerde satılması gerektiğine dikkat çekti. İnternet üzerinden satın alınan ürünlerin halk sağlığı yerine para kazanmayı amaçladıklarını kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, “Tüketicilerin internet üzerinden satılan ürünleri alması da son derece yanlıştır. Burada satış yapanların amacı sadece para kazanmaktır. Onların halkımızın sağlığını korumak gibi bir düşünceleri yoktur. Yaptıkları işin oluşturabileceği sorunlar karşısında kendilerinde bir sorumluluk hissine sahip değildirler. Bitkisel ilaçların etkinliği, güvenilirliği ve kalitesi kanıtlanmamışsa ve bu tip ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmamışsa her zaman için vatandaşımız için çok tehlikelidir. Kaldı ki ruhsatlı olsa bile satış yeri yalnızca eczanedir.” açıklamasını yaptı.
Sigara ve tütünü bırakmak isteyen tüketiciler televizyon kanalı ile alınan üründen memnun kalmadıklarını ve bir etkisini göremediklerine yönelik şikayetlerinin hatırlatılması üzerine değerlendirme yapan uzmanlar, bitkisel ürünlerin başka bir hastalığı tehlikeye sokabileceği uyarısında bulunarak televizyonda tanıtımı yapılan ürünün içeriği hakkında şunları söyledi:

“Tütünü bırakmak için televizyon kanallarında reklamı yapılan ve şikayet edilen ürünün içeriğine baktığımızda bu bitkilerin her birinin farklı etki mekanizmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini görürüz. Örneğin bu karışım içinde bulunan Hypericum perforatum (sarı kantaron) uzun yıllardır üzerinde bilimsel çalışma yapılmış olup içerdiği hiperisinden dolayı antidepressan; biflavonoitlerden dolayı sedatif, antienflamatuvar, antiülser ve analjezik; flavonoit ve tanenlerden dolayı diüretik ve astrenjan; uçucu yağından dolayı da antifilojistik etkilidir. Yine haricen yara iyileştirici etkisi de vardır. Sadece bir bitkinin kimyasal içeriğinden ileri gelen farklılıklar bile çok çeşitli yerlerde kullanılmasını gerektirmektedir. Bir de tüm bitkilerde olduğu gibi bu bitkiyi kullananların ilaç-bitki etkileşmesine de dikkat etmesi gerekir. Bu bitkiyi antikoagülan, teofilin, digoksin tedavisi gören bir kişiye kullanamazsınız. Tütünü bırakmak için pazarlanan bu ürünün içindeki bir başka bitki meyan (Glycyrrhiza glabra) kökü (Radix Liquiritiae) yüksek tansiyonu olan hastalar için çok tehlikelidir. Melissa officinalis (oğulotu) sedatif etkilidir. Karanfil içinde bulunan yüksek orandaki uçucu yağın bileşiminde bulunan bileşiklerden biri olan öjenol antiseptik ve kuvvetli analjeziktir. Yine tarçın ve karabaş otu taşıdığı uçucu yağ içeriğindeki kimyasal bileşenler bakımından ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken bitkilerdir.”
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Bağırsak kurtları nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir?

Esasında parazitler genelde belli bir şikayete neden olmazlar. Ancak şikayet yapıldığında ise bu şikayetler özellikle küçük çocuklarda kilo alamama, hafif karın ağrısı, hafif bulantı görülebilir ama çok da fazla bulantı, kusma ve ishal gibi şikayetlerle seyretmez. Bu tür şikayetler bağırsak kurdu olan kişilerde pek olmaz. Özellikle de kıl kurdu burunda ve makat bölgesinde kaşıntıya neden olur. Gece, özellikle de uykuda, bağırsak paraziti olan kıl kurdu olan kişilerde yastığa salya akması gibi belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda ağız kokusu parazitlerin neden olduğu bir rahatsızlık olabilir.
 • Bağırsaklarda bulunan şerit ve kurtları dökmek için, ekşi nar bitkisinin kökü bir kazanda kaynatılıp suyu aç karnına hastaya içirilir.
 • Bağırsaklardaki şerit ve kıl kurdunu düşürmek için birinci gün bir, ikinci gün iki, üçüncü gün üç, dördüncü gün dört ve yirmi birinci güne kadar beş diş sarımsak çiğnenmeden yutulur.
 • Kıl kurdu olanlar bir hafta süre ile bir avuç kabak çekirdeğini aç karnına yer ve bir süre sonra bir bardak süt içer.
 • Nar kabız yapma özelliği olan bir bitkidir. Özellikle aç karnına yenildiği zaman daha tesirli olur ve bağırsaktaki şeritlerin, kurtların ve tenyaların düşmesini sağlar.
 • Sarımsak ise antiseptiktir ve kurt düşürücü vasfı vardır.
Bağırsak bozukluklarında yedi gün boyunca aç karnına üç diş sarımsak yutulur. Ve başka bitkisel tedavilerde vardır.
Mart 2013

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ceviz ve Yağının Faydaları

Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1,B2 C, E, K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi hem ağacın kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor.

Ceviz şeker ve verem hastalığında hem besleyici hem tedavi edicidir.Ceviz yağının yüz lekeleri üzerinde tedavi edici özelliği vardır.
Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir. Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir.
Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla nasırların iyileşmesinde gelişme gösterir.
Saç boyamada kullanılır.
Yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılıp içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırır.
Taze dallarının ve meyve kabuklarının karıştırılarak kaynatılması ve içilmesi mideyii kuvvetlendirir.
Ceviz yapraklarının pişirilerek çıbanların üzerine konulması o bölgenin iyileşmesinde katkı sağlar.
Sağlık
Juglandis regiae olarak adlandırılan ceviz yağı ciltler için kullanılır. Ayrıca kolesterolü düşürür.
 • Müshil ve safra artırıcı olarak kullanılır.
 • Kuru ciltleri besler ve yumuşatır.
 • Saç bakımında kullanılır.
 • Saçı besler
 • Öksürüğü giderir.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Bronzlaşmak için kullanılır.
 • Ruhsal bozukluklarına karşı iyi gelir.
 • Kalp-damar hastalıklarından korur.
 • Yüksek oranda omega3 içerdiğinden beynin çalışma fonksiyonlarını düzenler.
 • Ceviz yağı mantar ve parazit gelişmesini önlemede, egzama, sedef gibi hastalıkların tedavisinde bitkisel destek amaçlı kullanılır.
 • Kanı temizlemede, kanamalarda, kılcal damarı sıkıştırarak kanamayı durdurmada, dizanteriye, fazla regl kanamalarına iyi gelir.
 • Romatizmal ağrılara iyi gelir.
Aralık 2012

Alper Altuğ, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Hemoroid sorununa hangi bitkiler iyi gelir?

Hemoroide en iyi gelen bitkiler :

 • Papatya
 • Patates
 • Kırmızı pancar
 • Sarımsak
 • Biberiye
 • Isırgan otu
 • Kuşburnu
Aralık 2012

Özlem Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nanenin faydaları

 • Sindirimi hızlandırır bu nedenle mide gazlarını giderici, mide yanmasını önleyicidir, şişkinlik hissini azaltır.
 • Sakinlik hissi verir, sinirli anlarınızda limonlu bir nane çayı faydalı olacaktır.
 • Ağrı kesicidir, başınız, karnınız ağrıdığında destek alabilirsiniz.
 • Mide bulantılarına iyi gelir, kusma hissini önler, mide ağrılarını giderir.
 • Karaciğer fonksiyonlarını düzeltebilir.
 • Düzensiz ve ağrılı regl olan bayanlarda faydalıdır.
 • C vitamini içeriği nedeniyle hücre hasarını önler.
 • Diüretik etkisiyle ödem atıcıdır.
 • Uykusuzluk sorunu yaşayanlarda olumlu etkisi olmaktadır.
 • Rozmarinik asit içerir bu nedenle astım hastalığında düzenli buhar banyosu yapıldığında nefes almayı kolaylaştırır.
 • Yemeklerden sonra içildiğinde hem şişkinliği giderecek hem de kilo kaybını hızlandıracaktır.
 • Safra akışını hızlandırdığı için safra kesesi hastalığı olanlar doktor kontrolünde tüketmelidirler.
 • Hamilelerde rahim kasılmalarını artırabileceği için yine doktorlarına danışmalıdırlar.

Bitkisel Tedavi
Daha fazla