Bilmek istediğin her şeye ulaş

Sony Blu-ray Disc (BD) olarak da bilinen yeni nesil optik disk biçimidir. İlk Sony tarafından 2003'te geliştirilen sonra Japon firmalar başta olmak üzere 2004 yılında Panasonic, Hitachi, Sharp, Pioneer, Samsung, LG, Philips, Thomson’ın bulunduğu dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birliği (Blu-ray Disc Association - BDA) adı altında geliştirdikleri yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HDTV kalitesinde görüntü veya onüç saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor. Çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip. Blu-ray ileride kolayca genişletilebilsin diye ayrıca çoklu-katman desteği de barındırıyor, herbir katmanda 25 GB veri ile ileride veri kapatisesi 100-200 GB seviyelerinde olabilmesi planlanmaktadır. Daha öncede 100GB'lık ilk blu-ray medya prototipini gösteren TDK, 31 Ağustos 2006'da katman başına sınır olarak kabul edilen 25GB veri kapasitesini 33,3 GB'a çıkartarak, 6 katmanlı 200 GB'lık blu-ray medya yaptığını duyurdu. Halihazırda kullanılmakta olan DVD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, yeni format mavi-mor lazer kullanmakta. Blu-ray ürünler farklı lazer tipleri kullanılmasına rağmen, BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVD’leride oynatabilmektedir. 405 nm’ lik mavi-mor lazerin dalga boyu, 650 nm dalga boyuna sahip kırmızı lazerden daha kısadır.Bu da daha lazer ışınının çok daha hassas bir şekilde odaklanmasını mümkün kılmakta ve dolayısıyla veriler daha sık olarak daha az bir alanda depolanabilmektedir. Sayısal açıklığın 0,85 olarak değiştirilmesi ile de sonuçta kullanılmakta olan CD'ler veya DVD’ler ile aynı boyuttaki bir Blu-ray di...

Mart 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

.mkv uzantılı 1080p BluRay-Rip filmlerin görüntü kaybı yaşanmadan daha fazla sıkıştırılması için kullanılacak teknikler nelerdir?

Görüntü kaybı yaşanmadan yapılması teknik olarak mümkün değil zaten de, optimizasyon sorusu bu, yani nereye kadar sıkıştırıp, küçültmeli, bu nasıl yapılmalı.

Bu da sizin bu filmi nerede izleyeceğinize göre yine değişir. 10 inç bir tablet ya da netbookta mı, 32 inç LCD-LED Tv de mi?

Görüntü kaybı yaşanmaması olası olmadığına göre, ne kadarlık bir görüntü kaybının hissedilmeyeceği, algılanabilir fark edilebilir olmayacağı, ya da katlanılabilir olduğu gibi subjektif kıstaslara ihtiyaç duyar bu soru.
Temmuz 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Blu-ray teknolojisi nedir?

Sony video dünyasında playstation hariç ne geliştirdiyse batırdı. vhs kasetlerde gördük bu aşamayı . vhs nin karşısına beta kasetlerle çıktı en son kendisi de vhs ye döndü. blue ray de bence aynı sonla bitecek.
Mart 2012

Buse Sonugelen, bir soruya yanıt verdi.

Blu-ray teknolojisi nedir?

Blu-ray teknolojisi ilk defa 2003 yılında Sony tarafından geliştirilmiştir. Ardından Panasonic, Hitachi, Apple, Dell, HP. JVC, LG, Pioneer, Philips, Samsung, Thomson şirketlerinin katılımıyla
Mart 2012

Emine Can Karadağ, bir soruya yanıt verdi.

Blu-ray teknolojisi nedir?

En basit şekilde tanımı çok katmanlı bir disk türüdür. normal dvd ler 4 gb kadar veri alabilirken 40 gb a kadar veri sığdırılabilmektedir. 
Mart 2012

Aykut Kardaş,  yeni bir soru sordu.

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.