Bilmek istediğin her şeye ulaş

Böbrek Hastalıkları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2015

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

Hangi bitkiler böbrek taşına iyi gelir?

  • Ayı üzümü, idrardaki asit oranını sınırlayarak böbreklerdeki enfeksiyonla savaşır ve idrar yollarını temizler.
  • Kara Hindiba kökü, böbrek taşlarının çözülmesinde etkilidir ve harika bir çözümleyicidir.
  • Kırkkilit otu, vücutta biriken kalsiyum miktarını dengeler ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
  • Nar suyu,fesleğen ve ısırgan otu da genel böbrek sağlığı için oldukça faydalıdır.
Ağustos 2014

Voyagerdoc, bir soruya yanıt verdi.

Şeker hastalarının böbrekleri neden bozulur?

Hocamın bir lafı vardı "şeker bir damar hastalığıdır damarları tutan bi hastalıktır"diye. O bunu söyleyene kadar hiç o açıdan bakmamıstim olaya. Dolayısıyla böbrek damarlarını tutar yetmezliğe sokar, göz damarlarını tutar görme bozukluğu yapar, sinirleri besleyen damarları tutar noropati yapar. Kısacası böyle özetlenebilir.
Mart 2014

Kağan Şeker, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek büyümesi belirtileri nelerdir?

İdrar yollarının taş, tümör gibi etkenlerle tıkanması; gebelik, prostat büyümesi, idrar kanalında meydana gelen kıvrılmalar gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran bazı sebeplerden dolayı böbrek hacminin artmasıdır. Böbrek büyümesi bir hastalık değil bir semptomdur. Hidronefroz, piyonefroz gibi hastalıkların belirtisi olarak gözlenebilir. Böbrek büyümesinin belirtilerine gelecek olursak: böbrek ağrısı, idrara çıkarken ağrı veya kanlı idrar, ateş görülebilir. Hidronefrozun ilerleyen durumlarında kusma, iştahsızlık, idrar miktarında azalma, aşırı susuzluk hissi gibi belirtiler gözlenir. Laboratuvar değerlendirmelerinde kandaki üre miktarının yükselmesi hidronefrozun belirtilerindendir. Tek taraflı böbrek büyümesi öbür böbreğin sağlıklı olarak çalışmaya devam etmesinden dolayı geç farkedilebilir. Bu nedenle düzenli olarak yaptırılacak kontroller önem kazanmaktadır. Hidronefroz hafif ve orta dereceli ise genellikle kendiliğinden geriler. İleri derece hidronefrozda yetişkin veya çocuk hastada cerrahi müdahale, katater takılması gibi yöntemler böbreği korumak için başvurulan seçenekler olarak karşımıza çıkar. Böbrek büyümesi sonucu ortaya çıkan durumlar böbrek yetmezliğine götürebilir bu nedenle dikkat edilmeli... .
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Şubat 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Şeker hastalarının böbrekleri neden bozulur?

Diyabetik kişilerde kandaki şeker yükselince böbreklerden geçen damarlarda da şeker yükselir. Bu durumun neticesinde böbreklerdeki nefronlar hasar görür. Nefron, böbrekte temizleme ünitesidir. Bozulması durumunda böbreğin atık ve sızıları süzme yeteneği azalır. Bu nedenle diyabetiklerde böbrek bozuklukları daha sık görülür.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Yiğit Yıldırım, bir soruya yanıt verdi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın ne gibi rahatsızlıkları bulunmaktadır? Kanser olduğu doğru mudur?

N-a-r-s-i-s-i-z-m kendi başına bir hastalık değilse de oldukça şaşırtıcı psikolojik bir durumdur.

cumhuriyet.com.tr/?hn=424068
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın ne gibi rahatsızlıkları bulunmaktadır? Kanser olduğu doğru mudur?

Kanser olduğunu sanmıyorum çünkü Başbakan'a bir kolonoskopi yapılmıştı. Bu sırada normal olmayan bir kitle alınmış ve patolojik sonuçları incelenmişti. Sonuca göre ileride ya da yakın zamanda kolon kanserine yakalanabileceği kuşkusu ortaya çıkınca ameliyata alındı. Gerçi biz bize anlatıldığı kadar biliyoruz. Önceleri resmi olarak yapılan açıklamada kendisinde villöz adenom olduğunu açıklamıştı. Ortada bir kitle her halükarda söz konusu... Biz bize anlatılan kadar biliyoruz...
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Diyaliz nedir? Kaç tür diyaliz tedavisi vardır?

Diyaliz, böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar ile temizlenmesi isteğidir. Diyaliz tedavisi esas olarak diyaliz makinesi ile görülmektedir. Burada, iki tüpten oluşan bu makinenin tüplerinden biri hastanın bileğindeki atardamarına, diğeri ise toplar damarına bağlanıyor. Tüpün içerisinde kanın düzenli akışını sağlayan iki pompa vardır. Damarlardan çıkan tüpler, üzeri yarı geçirgen bir zarla kaplı olan başka bir tüpün etrafını dolaşıyor. Bu büyük tüp, içinde diyaliz denilen tuzlu solüsyonun bulunduğu bir kabın içinde duruyor. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınıyor ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek bu zararlı maddelerden arındırılıyor. Daha sonra temizlenen kan diğer tüple yeniden damara verilerek diyaliz işlemi sonuçlanmış olur. Hasta haftada 4 gün 3'er saat diyaliz makinesinde tedavi görür. Fakat diyaliz makinesi kalıcı tedavi sağlamaz. Bunun yanında yeni yeni olgunlaşmaya başlayan ve evde yapılan hemodiyaliz tedavisi de bulunmaktadır.


Diyaliz

4 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Böbrek Taşı

8 Kullanıcı   8 Soru   13 Yanıt

Böbrek Yetmezliği

0 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt