Bilmek istediğin her şeye ulaş

Böbrek Yetmezliği

Böbrek Hastalıkları

Akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ile beraber de meydana gelebilir. Buna kronik üzerine akut böbrek yetmezliği (KüABY) denir. Bunun akut kısmı ters inebilir ve tedavinin amacı hastanın böbrek işlevini olağan düzeyine geri getirmektir. Böbrek işlevi serum kreatinin düzeyi ile ölçülür. Eğer hasta bir doktor tarafından izlenmişse ve geçmiş kan sonuçları yoksa KüABY, KBY ve ABY'nin birbirlerinden ayıredilmeleri mümkün olmayabilir. Modern tıbbın gelişmesinden evvel böbrek yetmezliğine üremik zehirlenme, kana idrar karışması için ise üremi terimi kullanılırdı. Yaklaşık 1847'den itibaren bu terim düşük idrar üretimi için kullanılmaya başlanmış, bugünse oligüri olarak kullanılmaktadır. Böbrek hastalarında nefes kokusuna rastlanabilmektedir. Çünkü böbrek hastalığı ağız kuruluğuna, ağız kuruluğu da nefes kokusuna neden olduğu düşünülmektedir.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Diyaliz nedir? Kaç tür diyaliz tedavisi vardır?

Diyaliz, böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar ile temizlenmesi isteğidir. Diyaliz tedavisi esas olarak diyaliz makinesi ile görülmektedir. Burada, iki tüpten oluşan bu makinenin tüplerinden biri hastanın bileğindeki atardamarına, diğeri ise toplar damarına bağlanıyor. Tüpün içerisinde kanın düzenli akışını sağlayan iki pompa vardır. Damarlardan çıkan tüpler, üzeri yarı geçirgen bir zarla kaplı olan başka bir tüpün etrafını dolaşıyor. Bu büyük tüp, içinde diyaliz denilen tuzlu solüsyonun bulunduğu bir kabın içinde duruyor. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınıyor ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek bu zararlı maddelerden arındırılıyor. Daha sonra temizlenen kan diğer tüple yeniden damara verilerek diyaliz işlemi sonuçlanmış olur. Hasta haftada 4 gün 3'er saat diyaliz makinesinde tedavi görür. Fakat diyaliz makinesi kalıcı tedavi sağlamaz. Bunun yanında yeni yeni olgunlaşmaya başlayan ve evde yapılan hemodiyaliz tedavisi de bulunmaktadır.


Diyaliz
Mart 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Evde hemodiyaliz nedir? Dünyada 50 yıldır uygulanan bu sistem Türkiye'de neden sadece 180 hastaya uygulanıyor?

Evde hemodiyaliz kullanımı daha kolay hemodiyaliz makineleriyle hastanın evine kurulan bir sistemdir. Hasta ya da hasta yakını gerekli eğitimi aldıktan sonra isteyen herkes bu sisteme geçebilir. Evde hemodiyaliz hastaya kendi tedavi planını yapabilme şansı verir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın yeni yaptığı düzenlemeyle diyalizi hastanın kendisi veya yakını yapmak istemediği durumlarda eve diyaliz hemşiresi gönderilir. Bu konuda hastaların bilinçlendirilmesi gerekir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.