Bilmek istediğin her şeye ulaş

Böbrek

Ağrı (Tıp)

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde boşaltım organlarıdır. 10 cm boyuna kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar. Böbrekleri ve böbreklere etki eden hastalıkları inceleyen tıbbi dal nefrolojidir. Nefroloji, adını Yunanca "böbrek" anlamına gelen nephros sözcüğünden alır. Böbrek(ler) ile ilgili anlamında kullanılan renal sözcüğü ise Latince renalis sözcüğünden gelir. Böbreklerin içindeki süzme birimlerine nefron denir. Her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron bulunur.

Haziran 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir? Kimlerde daha çok görülür?

Böbrek yetmezliği olan kişilerde kendilerinin fark edebileceği belirtiler;
 • Ayaklar, bacaklar ve göz kapaklarında başta olmak üzere vücut genelinde şişlik oluşabilir.
 • Böbrekler tam kapasite ile çalışmadığı için tuvalette idrar çok az gelebilir ya da hiç gelmez.
 • Ağrılı idrar yapma, kanlı idrar, bulanık idrar
 • Beslenme bozukluğu, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma görülebilir.
 • Halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, uyku bozuklukları
 • Cinsel işlev yetersizliği
 • Böbrek hastalarında nefes kokusuna rastlanabilmektedir. Çünkü böbrek hastalığı ağız kuruluğuna o da nefes kokusuna neden olur.
 • Cildin sarımsı-kahverengi renk alması
 • Ani ve sürekli kan basıncı (tansiyon) yükselmeleri

Genel belirtiler bunlar olsa da böbrek yetmezliğinin hangi evrede akut mu kronik mi olduğuna göre belirtiler değişkenlik gösterecektir.
Mart 2014

Kağan Şeker, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek büyümesi belirtileri nelerdir?

İdrar yollarının taş, tümör gibi etkenlerle tıkanması; gebelik, prostat büyümesi, idrar kanalında meydana gelen kıvrılmalar gibi mesanenin boşalmasını zorlaştıran bazı sebeplerden dolayı böbrek hacminin artmasıdır. Böbrek büyümesi bir hastalık değil bir semptomdur. Hidronefroz, piyonefroz gibi hastalıkların belirtisi olarak gözlenebilir. Böbrek büyümesinin belirtilerine gelecek olursak: böbrek ağrısı, idrara çıkarken ağrı veya kanlı idrar, ateş görülebilir. Hidronefrozun ilerleyen durumlarında kusma, iştahsızlık, idrar miktarında azalma, aşırı susuzluk hissi gibi belirtiler gözlenir. Laboratuvar değerlendirmelerinde kandaki üre miktarının yükselmesi hidronefrozun belirtilerindendir. Tek taraflı böbrek büyümesi öbür böbreğin sağlıklı olarak çalışmaya devam etmesinden dolayı geç farkedilebilir. Bu nedenle düzenli olarak yaptırılacak kontroller önem kazanmaktadır. Hidronefroz hafif ve orta dereceli ise genellikle kendiliğinden geriler. İleri derece hidronefrozda yetişkin veya çocuk hastada cerrahi müdahale, katater takılması gibi yöntemler böbreği korumak için başvurulan seçenekler olarak karşımıza çıkar. Böbrek büyümesi sonucu ortaya çıkan durumlar böbrek yetmezliğine götürebilir bu nedenle dikkat edilmeli... .
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek, üretra, üreter ve idrar kesesinin görevleri nelerdir?

Bu organlarımız vücudun boşaltım sisteminde görevli olan kısımlarıdır. Boşaltım organlarımız vücuttaki faaliyetler sonucu oluşan atıkların uzaklaştırılmasını sağlayarak belli bir denge içinde yaşam sürmemizi sağlar. Vücudun bu belli bir dengede tutulmasına homeostaz denilir. Bu dengenin bozulması yaşamın etkilenmesi demektir.

Vücuttaki atık olarak sayılan maddeler kan yolu ile böbreklere taşınır. Böbrekte süzülme işlemi gerçekleşir. Sırasıyla böbrek, üreter, mesane ve üretra yolunu izleyerek vücuttan atılır.

Böbreğin başlıca işlevleri vücutta su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına etki etmesidir. Böbreklerde 1 milyon kadar süzme hücresi yani nefronlar bulunur.

Üreterler, böbrek ile idrar torbası arasında bulunurlar. 25-30 cm uzunluğunda bir yapıdır. Böbreklerde oluşan idrar bu ince borucuklar vasıtasıyla idrar torbasına ulaşır.

Mesane (İdrar Torbası); Mesane yoğun kas liflerinden oluşmuş, idrarın depolandığı, genişleme özelliğine sahip torba şeklinde yapıdır. Mesane dolduğu zaman mesane duvarındaki sinirler uyarılır ve idrar yapma hissi gerçekleşir.

Üretra; mesaneden dışarı açılan son açıklıktır. Kadınlarda 3-4 cm erkeklerde yaklaşık olarak 20 cm uzunluğundadır.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Diyaliz nedir? Kaç tür diyaliz tedavisi vardır?

Diyaliz, böbrek yetmezliği olan insanlarda, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddelerin yarı geçirgen bir zar ile temizlenmesi isteğidir. Diyaliz tedavisi esas olarak diyaliz makinesi ile görülmektedir. Burada, iki tüpten oluşan bu makinenin tüplerinden biri hastanın bileğindeki atardamarına, diğeri ise toplar damarına bağlanıyor. Tüpün içerisinde kanın düzenli akışını sağlayan iki pompa vardır. Damarlardan çıkan tüpler, üzeri yarı geçirgen bir zarla kaplı olan başka bir tüpün etrafını dolaşıyor. Bu büyük tüp, içinde diyaliz denilen tuzlu solüsyonun bulunduğu bir kabın içinde duruyor. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınıyor ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek bu zararlı maddelerden arındırılıyor. Daha sonra temizlenen kan diğer tüple yeniden damara verilerek diyaliz işlemi sonuçlanmış olur. Hasta haftada 4 gün 3'er saat diyaliz makinesinde tedavi görür. Fakat diyaliz makinesi kalıcı tedavi sağlamaz. Bunun yanında yeni yeni olgunlaşmaya başlayan ve evde yapılan hemodiyaliz tedavisi de bulunmaktadır.


Diyaliz
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek taşını düşürmek için neler yapılabilir?

 • Asidi az besinler tercih edilmelidir.
 • Alkollü içecekler kullanılmamalıdır.
 • Spor yapmak (vücudu incitmeyecek şekilde)
 • Çay-kahveyi azaltmak.
 • Günde en az 2,5 litre su içmek.
 • Stresten uzak kalmak.
Mart 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Evde hemodiyaliz nedir? Dünyada 50 yıldır uygulanan bu sistem Türkiye'de neden sadece 180 hastaya uygulanıyor?

Evde hemodiyaliz kullanımı daha kolay hemodiyaliz makineleriyle hastanın evine kurulan bir sistemdir. Hasta ya da hasta yakını gerekli eğitimi aldıktan sonra isteyen herkes bu sisteme geçebilir. Evde hemodiyaliz hastaya kendi tedavi planını yapabilme şansı verir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın yeni yaptığı düzenlemeyle diyalizi hastanın kendisi veya yakını yapmak istemediği durumlarda eve diyaliz hemşiresi gönderilir. Bu konuda hastaların bilinçlendirilmesi gerekir.
Temmuz 2012

Buse Sonugelen, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek taşını düşürmek için neler yapılabilir?

-Kereviz suyu içmek
-Yürümek
-Bol bol su içmek
-Tuzu azaltmak
-Bol lifli yiyecekleri tüketmek
Nisan 2012

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek taşı olan ya da böbrekle ilgili rahatsızlıkları olan biri nelere dikkat etmelidir? Nasıl bir yol izleyebilir?

Gilaburu suyu çok iyi geliyor.Alınası hemde ucuz 12 13 lira birşey olması lazım..
Nisan 2012

Tailchute, bir soruya yanıt verdi.

Böbrek taşı olan ya da böbrekle ilgili rahatsızlıkları olan biri nelere dikkat etmelidir? Nasıl bir yol izleyebilir?

Alkolden kesinlikle uzak durulmalı,bol bira için felsefesine inanılması gerek. Çok fazla idrara çıkma ihtiyacı hissettirdiği için böyle bir iddia atıldığını söylemişti hocamız. Aynı şeyi su ile de bir hayli başarabilirsiniz. Alkolün ayrıca zararlı bir madde olduğu unutulmamlı.

Bu sıkıntıyı yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki soğuktan uzak durun. İnanılmaz etkiliyor bünyeyi. Bana aç karnına yoğurdun suyunun içilmesini önermişlerdi.Bitkisel çaylara yönelmenizi de tavsiye edebilirim.
Daha fazla

20 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.