Bilmek istediğin her şeye ulaş

Boya

Boya, herhangi bir nesnenin renk vermek için veya koruma amaçlı olarak uygulanan kaplamaya denir. Boya hemen hemen tüm malzemelere uygulanabilir. En çok kullanıldığı alanlar sanat, tasarım, endüstriyel kaplamalar, ulaşım (şerit çizgileri) ve korumadır (su veya hava temasını kesme amacıyla).

Temmuz 2016

Alptekin Enes Kırdemir @alptekinenes

Türkiye'de paramagnetic boya uygulayan firmalar hangileridir?

Merhaba, Filli boya bu tür uygulamaları yapıyor bildiğim kadarı ile hocam. Detaylı bilgi burada bulabilirsiniz:boyalina.com/
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Solvent bazlı sprey boya üzerine yağlı boya sürebilir miyim?

Sürebilirsiniz, fakat ahşap mı yoksa metal boyama mı yapacaksınız bu tür detaylar önemli.
Aradığınız bilgileri bu içeriğe bir göz atarak da bulabilirsiniz:boyalina.com/ev-boyama-hakkinda-bilmeniz...
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Gıda boyası zararlı mıdır?

Yemeğimizin, dondurmamızın, marmelat ya da diğer besinlerimizin içinde bulunan renkli, güzel fakat sağlığa zararlı yapay maddeler bizi hasta eder. Bu tür gıda boyalarının oluşturduğu alerji milyonlarca insanı etkilemektedir. Ülkemizde milyonlarca alerji hastası bulunmaktadır. Besinlere karıştırılan tehlikeli boya maddesinin miktarı yılda 3000 tonu bulmaktadır. Hassas insanlar buna mide sancısı, astım nöbeti ve ciltte döküntü şeklinde alerjik tepki gösterirler. Yenilebilen boyalara Avrupa ülkelerinde sağlık bakanlıklarınca izin verildiği halde, hayati kimya uzmanları bunların fazlaca ve sıkça kullanılmasını eleştirmektedirler. Avrupa'da tüketici birlikleri hangi besinde hangi boyalı maddenin bulunduğunu isteyen herkese bildirmektedir. Üreticiler ise tüm yiyeceklerin boya içermediğini öne sürüyorlar. Üreticilerin ambalaj paketleri üzerinde besinin içerdiği boya maddesini belirtmesi zorunlu kılınmıştır.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Duvar boyasının içindeki maddeler nelerdir?

Boya
Boyaları temel olarak dört bileşen oluşturur: Bağlayıcı, inceltici, pigmentler ve diğer katkı maddeleri. Bağlayıcının kullanımı zorunludur çünkü içerisindeki katı dolgu maddelerini bağlayarak kurumuş boya filminin oluşmasını sağlayan ve yüzeye yapıştıran, bağlayıcı maddedir. Bağlayıcının cinsi ve miktarı boyanın yıkanabilirlik, (sadece plastik boya için geçerli olmak üzere) sertlik, yapışma, renk dayanıklılığı gibi özelliklerini belirler. İnceltici, boyanın viskozitesini ayarlamak için kullanılır. Uçucu olup film tabakasının oluşumuna katkıda bulunmaz.Pigmentler boyaya renk ve örtücülük özelliği verir. Bunun dışında katılan her madde film tabakasıyla birleşerek boyaya fiziksel ve kimyasal özellik verir. Boyalar bağlayıcının cinsine bağlı olarak su bazlı ve solvent bazlı olarak ikiye ayrılırlar.
 • Bağlayıcılar: Solvent uçması ve reaksiyon sonucu sıvı halden katı hale dönüşen, boya filmini meydana getiren likitlerdir. Boyaya katkısı, sertlik, sağlamlık, ve parlaklık, yapışma, hava koşullarına ve kimyasallara dirençtir. Bağlayıcı, boyanın temel direği olup, tipine göre, boyaya ismini verir.
 • Pigmentler: Doğadan saflaştırılarak veya sentetik yollarla elde edilen, bağlayıcı ve çözücüler içinde çözülmeyen toz halindeki katı taneciklerdir. Boyaya sağladığı özellikler: Renk vermesi, örtücülük, parlaklık, fiziki ve kimyasal yapılara dayanıklıdır.
 • Kimyasal katkılar: Surfektanlar, ıslatıcılar, kurutucular, matlaştırıcılar, kaymak kesici, çökme engelleyici, köpük kesiciler, UV ışınlarından koruyucular, optik beyazlaştırıcılardır. Katkı maddeleri boyanın özelliklerini iyileştirmek, istenmeyen, olumsuz değişimleri engellemek için kullanılır.
 • Çözücüler: Boyanın uçucu kısmını oluşturan kimyasal maddelerdir. Boyanın imalatı ve tatbikatı safhasında (uygulama kolaylığı için), kullanılan boyanın özelliklerinde değişiklik yapmadan incelten sıvılardır. Toluen, Ksilen, White sprit, Aseton, Su Benzin ve Tiner'dir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Evi boyarken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Duvarlarda rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesişimlerinde, kapı, pencere vb. ahşapların boyanmasında fırçaya her zaman ihtiyaç vardır. Genelleme olarak şunlar söylenebilir: Su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler için çok kısa tüylü rulolar kullanılabilir.
 • Doğru boyayı seçmek için, en az 1 m²'lik alana uygulama yapılmalıdır. Mekanın ışık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Günün hangi saatinde hangi koşullarda mekanda bulunulacağı da düşünülerek ona göre değerlendirme yapılmalıdır. Bazı renkler doğal ışık ve elektrik ışığı altında tamamen farklı görünür. Seçilen rengin mekandaki eşyalara uyum sağlaması için boyalı alanın etrafına özellikle tercih edilen eşyalar konulup düşünülmelidir.
 • Boyalar çıplak gözle incelenmeli. Daha sonra boyanacak yer tespit edilmeli: İç mekan mı, dış mekan mı ya da ikisi birlikte mi? Boya çeşidini seçmek ise bir sonraki adım. Bundan sonra boyanacak yüzeyin büyüklüğü ve buna göre alınacak boya miktarı tespit edilir.
 • Bir önceki boyanın rengine ve yüzeyin durumuna bağlı olmakla beraber, genelde 2-3 kat boya atmak yeterli olur.
 • Boyanın iyi sonuç vermesinde, boyamadan önce, ön yüzey hazırlığı denen işlemler çok önemlidir. Kolay ve dayanıklı bir boyama için yüzeydeki eski boya ve kağıt kalıntıları çıkartılmalı, yüzey zımparalanıp oluşan tozlar silinmelidir. Kir ve lekeler deterjanlı su ile temizlenip bu kısımlar kurutulmalıdır. Küçük çatlak ve delikler uygun bir macun ile doldurulmalı ve ardından tüm yüzeye astar uygulaması yapılmalıdır. Astar kuruduktan sonra boya uygulamasına geçilebilir.
 • İlk boyanması gereken yerler, duvarların birleşim yerleri ve kenarlarıdır. Parmak rulo ya da amaca uygun fırça ile boyanmalı, daha sonra büyük rulo ile geniş yüzeylere geçilmelidir. Eğer kenarlarda kestirme fırça kullanıldıysa, oluşan izler geniş rulo ile hafifçe taranarak yok edilebilir. Uygulamaların aynı yönde olması görüntüyü daha da güzelleştirir.
 • Açık alanlarda yapılan uygulamalarda havanın 5 Cº’den yüksek, yağışsız ve rüzgarsız olması gerekmektedir. Kapalı alanlarda ise ortamın durumu, boyanın daha geç veya erken kurumasına neden olur.
 • Metal yüzeyler, havada bulunan oksijen ile reaksiyona girerek belirli bir süre sonra yükseltgenme-indirgenme reaksiyonu sonucu korozyona uğrar. Paslanma olarak bilinen bu reaksiyon sonucu, boya filmi zamanla parçalanır. Bu nedenden dolayı metal yüzeylere mutlaka oksijen ile teması kesmek amaçlı, korozyonu engelleyen astarın 2 kat uygulanması gerekir. Daha sonra astarlı yüzeye son kat sentetik boya uygulanmalıdır. Galvaniz, alüminyum, bakır yüzeylerin boyanma işleminde sentetik boyama sistemi kullanılmaz, kullanıldığı takdirde yapışma sorunları ortaya çıkar.
 • Tahtalar ise sıcaklık farklılıklarından dolayı genişleyip, daralabilir ve bu da boyaya zarar verir. Üstelik yerde olan tahta kaplamalar, üzerinde yoğun bir yürüme trafiği olacağı için, yıpranmaya çok meyillidir. Bu yüzden astarlama ve macunlama evreleri ayrı bir dikkat ve özenle yapılmalıdır.
Ocak 2013

Safa Ünal @jsunal

Kalorifer peteği, doğalgaz sobası gibi ısıtıcıların dış metal yüzeyi yanmayacak şekilde ne tür boyalarla boyanır ya da ne tür kaplamalarla kaplanır?

Yanmaz boya kullanılan kaplama türleriyle kaplanır. Alman standartlarında RAW 9XXX serisiyle başlar. İstanbul'da bu tür kaplama yapan firmalardan biri de Mesa Kaplamadır. İkitelli sanayi de fabrikası mevcuttur.
Eylül 2012

Erhan Küçükgüzel @mavibere

Bir evin duvarlarının nefes alması sağlık için ne kadar etkilidir?

İnsan binalarda yaşamak için üretilmiş bir canlı değil tıpkı geri kalan canlılar gibi. Ancak insanlaşmak ya da medenileşmek denen süreçte insan kendini doğadan uzaklaştırıp binalara hapsetmeyi başarmış. Bu başarının devamında ortaya çıkan tüm fiziksel, zihinsel rahatsızlıkları çözmek içinse yeni hapis yöntemleri üretmiş kendine ki, konuyu o tarafa kaydırsam cevap amacından sapmış olurum.


Tam da bu noktada kendini hapsettiği binalardan devam edecek olursam o binaların doğal olmasını sağlamak mümkün olmamakla birlikte (yeni çağda bunu sağlamak için çeşitli girişimler olsa da) en azından duvarların nefes almasını sağlamak insanın nefes almasını koptuğu ait olduğu doğallığa bağlantısını ve dolayısıyla az da olsa sağlıklı olmasını sağlar.
Aralık 2011

Alper Karapire @Alperakis

Plastik boya mı yoksa silikonlu boya mı daha sağlıklı?

Var tabi:)Hatta saten boya piyasadan silinmek üzere..
Aralık 2011

Alper Karapire @Alperakis

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.