Bilmek istediğin her şeye ulaş

Browser Oyunları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Orhan Tutum, bir soruya yanıt verdi.

Web Tabanlı Oyun yapmak için en uygun kodlama dili hangisidir?

Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Html5 ve js gerçekten yeterli mi?
Sırf bundan emin olmak için bir iki oyun denemem oldu.
Ama yeterli simulator değil gerçi. :)
orhantutum.com.tr/oyun
Haziran 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Web Tabanlı Oyun yapmak için en uygun kodlama dili hangisidir?

Ben javascript ile Kelime Kule gibi bir oyuna başlamıştım ama tarayıcılarda çok fark ediyor. Gerek performans, gerekse çalışma bakımından. Ama HTML 5 ve javascript daha iyi performans verir. Benim tercihim Java veya Flash olurdu.
Haziran 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Web Tabanlı Oyun yapmak için en uygun kodlama dili hangisidir?

Istemci tarafinda Javascript. Sunucu tarafi cok farkli dil tercihleri olabilir.
Haziran 2014

Murat Tortopoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Fantastik içerikli orta çağda geçen browser tarzı bir oyun projem var. Fantastik öyküleme yüklü ve oynarken aslında bir kitabı bitiriyor gibi hissedeceğiniz. İlerlemeli, web tabanlı bir proje. Sizce Türkiye'de tutulma oranı nedir? Ne kadar mal olur?

İşi yapacaklari işe ortak edersen maliyet hesabın sadece proje zamanı ve hisse paylaşımına düşer. Sen bu ekipteki kritik bir görevi üstlenemeyecek durumdaysan inploid'i bırak eğitim sitelerinden öğrenmeye başla.
Tutar mı kısmı için, işi oynarken kitap değil haftalık dergi boyutuna düşür dene.
Bir şey değil.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2013

Caner Acu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Online Oyun Siteleri

 • Travian. browsergame.travian.com.tr/

  Web tabanlı online strateji ve savaş oyunudur. Oyunun amacı güçlü askeri ve ekonomik güce sahip köyler kurmak ve diğer kullanıcıları mağlup etmektir. Oyunun başlagıcında kullanıcılar Romalı,Cermen veya Galyalı ırklarından birisini seçerek köyünü geliştirmeye başlarlar. Daha sonra asker basabilirler. Yapılan savaşlar sonucunda kazanılan ganimetlerle köylerin ekonomisi logaritmik bir artış da gösterebilir. Oyun içinde kurulan birlikler sayesinde düşmana karşı ortak hareket edilebilr ve oyun daha zevkli hale getirelebilir. Oyun içinde kullanıcılar ücret karşılığında altın alabilir ve daha hızlı gelişim gösterme şansını yakalayabilirler.

  Ben bundan yaklaşık 3 sene önce çok uzun bir süre Travian oynadım, ilk başlarda güzel bir vakit geçirme aracı iken benim için zamanla bağımlılık yapmaya başladı. Normal zamanlarda sabahları kalkmakta çok zorlanırken oyun oynamaya başladıktan sonra erken kalkıp hemen bilgisayarın başına geçiyordum. Oyun eğer hoşunuza giderse bağımlılık yapabiliyor ama şahsen tavsiye ederim.

  Online Oyunlar

 • World of Warcraft (WoW). eu.battle.net/wow/en/?

  Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen web tabanlı online oyun. Dünya üzerindeki tüm çevrimiçi oyun pazarının yüzde 62 si WoW'un elinde bulunmaktadır. Oyunun amacı canavarları yenmek ve diğer oyuncularla savaşarak puanı arttırmaktır. Oyunu oynamak için kullanıcı aylık bir ücret ödemek zorundadır. Oyunu denemek için ise ücretsiz başlangıç sürümü bulunmaktadır.

  Oyun üç boyutludur ve grafikleri oldukça tatmin edicidir. Oyuncular sıra ile bazı görevleri yerine getirmek zorundadırlar. Oyun içinde bazı görevler tek başına yerine getirilemez, bu gibi durumlarda oyuncular grup oluştururak görevi tamamlarlar. Görevler tamamlandıkça özel kıyafetler ve aletler çıkmaktadır. Oyun esanasında diğer kullanıcılar ile çevrimiçi bir şekilde iletişim de kurulabilir.
  Online Oyunlar
 • Joy Game. joygame.com/
Joy Game web tabanlı oyunlar ve devasal online oyunlar olmak üzere iki türde de oyun oynama seçeneğini sunan Türk sitesi. Sİte içerisindeki Wolf Team oyunu Turkcell tarafından da desteklenmekte popülerliği her geçen gün artmaktadır. Ayrıca canavarlı veya savaş oyunu sevmeyenler için Need for Speed'in de çevrimiçi oyunu bulunmakta site içerisinde.
Online Oyunlar
 • Ikariam. tr.ikariam.com/

  Gameforge AG şirketinin piyasaya sürdüğü strateji oyunu. Oyunun yapısı ve amacı Travian'a benzemektedir. Oyunun amacı kaynakları geliştirmek, düzgün bir diplomasi ile başarılı olmak ve savaşarak rakipleri yenmektir. Oyunda kullanıcılar dünya üzerindeki bir çok adadan kendilerine bir ada seçiyorlar. Ada seçildikten sonra bu adalar üzerinde bulunan şehirlerde kaynaklar toplanarak medeniyetler geliştirilmeye başlanıyor.
  Oyun grafik ve görsellik bakımından Travian'dan daha iyi ve en az onun kadar kullanıcılarında bağımlılık yaratabiliyor. Ben bir süre bu oyunu oynadım ve oldukça beğendim. Zaten online strateji oyunlarına hayır diyemiyorum, meraklılarına tavsiye ederim. Ikariam ücretsiz ancak belirli bir ücret karşılığında oyunculara çeşitli avantajlar sunuyor.Online Oyunlar
 • Knight Online knightonlineworld.com/

  Knight Online bundan yaklaşık 6 7 sene önce açık ara en popüler online oyundu. Ancak zamanla popüleritesini kaybetti. Gene de oyunun hastaları oyunu oynamaya devam ediyor.

  Oyundan bahsetmemiz gerekirse; oyuncular kendilerine farklı ırklardan bir karakter seçiyorlar ve savaşarak zamanla o karakteri geliştiriyorlar. Oyunun ilk zamanlardaki amacı canavaraları öldürerek onlardan alet kazanmaktır. Oyun ilerledikçe oyuncular birbiri ile ittifak yapabiliyor ve ortak hareket edebiliyorlar. Zamanında Türkiye'de o kadar büyük bir çılgınlığa ulaşmıştı ki karakterinin şifresi çalınan bir çocuğun intihar ettiğini gazetelerden okumuştuk. Knight Online devasa çevrim içi oyunlarda bir çığır açmış bir çok diğer oyuna öncülük etmiştir.

  Online Oyunlar

  Diğer ilgi çekici online oyunlar için:

 • OGame ogame.com.tr/
 • Popmundo popmundo.com/
 • Seafight seafight.com/
 • DarkOrbit darkorbit.com/
 • Mafia 1930 tr.mafia1930.com/
 • Klanlar klanlar.org/
 • Heroes& Generals heroesandgenerals.com/4/en/index.html
 • Crystal Saga cs.r2games.com/
 • Forge of Empires en.forgeofempires.com/
Genel olarak bu yazımda browser tabanlı oyunlardan bahsetmeye çalıştım. Seçtiğim oyunlar genelde ya kendim oynadığım ya da yakın çevremden oynayan kişilerden duyduğum oyunlardı. Mutlaka gözümden kaçanlar olmuştur. Counter Strike, Half Life ve Age of Empires gibi internet üzerinden oynandığında çok daha zevkli olan oyunları bu sınıfa katmadım. Bu gibi oyunları arkadaşlarımızla veya başka kişilerle oynayabilmek için ben Game Ranger'ı gameranger.com/ kullanıyorum. Bu tarz oyunları bu şekilde oynamak çok daha zevkli. İyi eğlenceler..
Ekim 2012

Anıl, bir soruya yanıt verdi.

Online oyunlar insan zekasını nasıl etkiler?

Hollandalı bilim adamlarını yaptıkları araştırmalara göre oyun oynamak zekayı geliştiriyor ancak çevrim içi oyunlar insanı bağımlı hale getiriyor ve süre açısından oyuncuları fazlaca oyun başında tutarak sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Online oyunlarda, yapay zekaya karşı değil gerçek oyunculara karşı oynandığından daha çok kafayı kullanmak ve olasılıkları hesaplamak gerekiyor.
Ekim 2012

Önder Ekşi, bir soruya yanıt verdi.

En iyi Browser oyunu sizce hangisi?

Kesinlikle Ikariam'dır. Oynamanı tavsiye ederim ama bağlı kalıp hayattan kopma ihtimalin var.Dünya üzerinde bir çok oynayıcısı vardır ve eğlencelidir. Kendine ortaklar bulup,grup kurup kendi birliğinizi geliştirip güçlenebileceğiniz güzel bir strateji oyunudur.
Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe, bir soruya yanıt verdi.

En iyi Browser oyunu sizce hangisi?

Bana göre en iyi browser oyunu Ikariam'dır. Çünkü oyun sadece savaşmak ve kolonileşmek üzerine değil aynı zamanda ekonomiyi güçlendirmek üzerine çok zekice planlar yapılması üzerinedir.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.