Bilmek istediğin her şeye ulaş

B.T.K. ( Bilgi Teknolojileri Ve İletişim...

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2013

Mehmet Köse @mehmetkose

Türkiye'de kurumsallık aramadan başlıklı toplu sms gönderebileceğim servisler nelerdir?

ilk aklıma gelenler. Posta Güvercini ile çalıştım daha önce. İşlerinde iyidirler.
Ağustos 2013

Hüsnü İşleyen @slyn

Bilgisayar Ekranın Data Pin sayısının az veya çok olasının ne gibi faydaları vardır ve bir ekranın Data Pin sayısı nasıl öğrenilir ?

Data pinleri bilgisayarın parçaları arasındaki verilerin taşındığı kısımlardır. Daha doğrusu yollardır. Basitçe kablo olarak düşünülebilir. Hal böyle oluncada bilgisayarın veri aktarım hızını etkileyecektir.
Ocak 2012

Ufuk Aktaş @Ufukakts

Çalınan telefonun IMEI numarasını Polise versem bulunması uzun sürer mi?

Gayet hizli olur birde tanidigin olsa 1 gununu alir...
Aralık 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

CDN - İçerik Dağıtım Ağı (Content Distribution Network) nedir?

CDN, özellikle büyüyen internet siteleri için oldukça faydalı bir yapıdır. Adından da anlaşılacağı üzere içeriğin belirli sunucular vasıtası ile dağıtıldığı yapılardır.
Herhangi bir internet sitesinde sitenin sayfaları kullanıcıya gösterilirken sayfanın içerisinde;
  1. Sürekli değişen kısımlar (dinamik kısımlar)
  2. Uzun süre değişmeden kalan kısımlar (statik kısımlar)

birlikte kullanıcnın bilgisayarına sunulur. Dinamik olanlar çoğunlukla o anda sayfanın bağlı olduğu değerleri içeren Veri Tabanı sunucusundan anlık olarak çekilerek gösterilirken diğer içerik sunucudaki belirli bir klasör/statik alandan servis edilir.

Bizlerin bilgisayarlarının dünyada bulunduğu yerden dolayı internet sayfalarından bizlerin önüne gelen içeriğin internet sayfasının bulunduğu sunucuya olan mesafesi -malesef- önem taşımaktadır. Milisaniyeler mertebesinden saniyeler mertebesine kadar değişen bu du gecikme süreleri CDN sistemleri sayesinde -çoğunlukla statik içerik için- düşürülebilmektedir.


Teknoloji

CDN olmayan (üst soldaki resim) ve olan (üst sağdaki resim)


CDN sistemine sahip işletmeler kullanıcılara gösterdikleri içeriği -çoğunlukla statik olanlarını- dünyanın farklı noktalarında kurdukları sunucu üslerine atarak. Kullanıcılar sayfalarındaki statik içeriği istediklerinde kulanıcının bilgisayarına en yakın sunucudan bu statik verinin sunulmasını sağlamış olur. Böylelikle saniyeler mertebesindeki erişim süresini bu kez milisaniyeler mertebesine indirmiş olur.


Teknoloji


Kasım 2011

Sevda @sueno

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), güvenli internet hizmetini bugün itibariyle devreye soktu. Vatana millete hayırlı olsun...

Türksat'tan öyle bir mesaj geldi telefonuma bir kaç gün önce ama içeriğini bilmiyorum.  Güvenli internet hizmeti nedir? Ne işe yarar?
Mayıs 2011

Güncel Konular @guncel

22 Ağustos'tan itibaren yürürlükte olacak yeni internet yasası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu konuda ne kadar aktif tepkide bulunulursa o kadar geri adım atılır diye düşünüyorum. Bu arada; 15 Mayıs'ta "İnternetime Dokunma" eylemi var. facebook.com/event.php?eid=1523347714995...

81 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.