Bilmek istediğin her şeye ulaş

Bursa

Şehirler

Bursa, Bursa ilinin kent merkezi, Türkiye'nin büyük metropol kentlerinden ve en çok nüfusa sahip 4. şehridir. Ekonomik açıdan Türkiye'nin gelişmiş kentlerinden biri olan Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önem taşır. Bursa'da en çok Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemine ait tarihî eserlerin bulunmasının sebebi ise, Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olmasıdır. Bursa alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşısıyla bölgede öne çıkar. Ayrıca Bursa Marmara bölgesinin İstanbul'dan sonra gelen ikinci büyük şehridir. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerindendir. Şehir İstanbul'dan sonra en büyük ikinci ihracatı gerçekleştirmektedir. Şehrin futbol takımı Bursaspor 2009-2010 sezonunda Turkcell Süper Lig şampiyonudur.

Mayıs 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hani en süpersonik metroları yapıyorlardı Bursa'da... Sanayi bakanı mı neyse işte o uyuyor mu?

Bursa'da ikinci el metro! - Türkiye Haberleri - Radikal

Türkiye ve CHP ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Bursa'da ikinci el metro! haberi için hemen tıklayın!
Temmuz 2014

Tutku Yılmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

KESTANE ŞEKERİ

3913

Kestane ve şekerli şerbet karışımı bir tatlıdır. Bursa sınırında ki Uludağ da yetişen kestanelerle yapılır genellikle ve Bursa' nın en meşhur tatlısıdır.

Kestane haşlandıktan sonra soyulur tülbentlere bağlanarak kaynar şerbetin içine batırılır. Ev yapımı bu şeklide. Değişik çeşitleri de bulunmakta çikolata kaplıları gibi...

3913

Kestane şekerini ilk olarak Bursa' ya Yugoslavya-Manastır doğumlu Ali Şakir Tatveren getirmiştir. Tatveren, 1930’da Bursa’da Atatürk Caddesi’nde ilk dükkanını açar. Akdeniz ve Avrupa ülkelerine özgü bir tatdır.

Günümüzde Bursa, kestane şekeri ihraç eden bir merkez olmuştur.3913

Nasıl yapılır ile ilgili bir video ekledim, Dili farklı bulabildim ancak video da nasıl yapıldığı net anlaşılıyor.

Haziran 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bursa-İstanbul arasındaki deniz ulaşımı için açılan BUDO, İDO'nun alternatifi olabilecek kalitede midir?

İdobüs
Bursa-İstanbul yolcuları için iyi bir alternatif çünkü sefer sayısı İDO'ya göre daha fazla. BUDO günde 5 sefer yaparken İDO 2 sefer yapıyor. Ayrıca fiyatlarda farklar var. Tam bilet BUDO'da 18 TL iken İDO'da 25 TL. Tabi bu fiyatlara göre konfor bakımından da farklılar. İDO'nun sunduğu konfor ve hizmet lüks sevenler için daha cezbedici.
Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Senelerdir Bursaspor'un teknik direktörlüğünü yapan Ertuğrul Sağlam'ın istifasını yerinde buluyor musunuz?

Ertuğrul Sağlam'ın istifası yerinde değildir. Ancak bu istifada kendisine bir suç ya da sorumluluk yüklenmemelidir. Tamamen seyirci ve yönetim baskısı ile vuku bulmuş bir iddiadır. Ertuğrul Sağlam, kısa sürede bir Anadolu takımını şampiyon yapmıştır. Ancak yine de Türk futbolunun sabırsızlığına ve başarısızlık odaklı mantalitesine yenilmiş ve istifaya zorlanmıştır. Bu tür olaylar, Türk futbolunu geriye götüreceği gibi yollanan teknik adamın takımını da bozacaktır. Sonuçta global futbolda bir Anadolu takımının her sene şampiyon olması beklenemez ve Bursaspor taraftarı ve camiası olası şampiyonlukları bu hamle ile kaçırmıştır.
Ekim 2012

Ahmet Yavuz, bir soruya yanıt verdi.

Bursa'ya günübirlik gitsek, peki ama nereleri gezsek?

Bursa'da gezilecek görülecek o kadar çok fazla yer,mekan var ki. Heykel, Cumalıkızık , Mudanya, Trilye , İznik , Tophane , Özellikle dönüşünüz sırasında veyahut giderseniz Uludağ'a , dönüşte Uludağ Yolu'ndan gece vakti nefis Bursa Ovası'nın manzarası oldukça mes eder =)
Ekim 2012

Ahmet Yavuz, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2012

Özlem Dirik  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bursa

Bursa'ya sırf Idobus bileti 1 TL diye diye gittik arkadaşlarla (@Baku, @hakank, @cenin, @serkan, @artemis, @feelnightmare, @sewrus)! iyi ki de gitmişiz, bir günlük gezide Bursa'nın çoğu yerini gezdik ve yiyebileceğimizin maksimumunu yedik.

Gezimize 7:30'da Kabataş İskelesi'nde başladık. Buradan İdobusun feribotuna binerek 2 saat sonra Güzelyalı İskelesi'nde indik. Gezinin en zor kısmı Güzelyalı iskelesinden Bursa merkeze ulaşma kısmıydı. Araba kiralayacağımız için önce burada kiralık araba şirketi aradık, başarılı olamayınca iskeleden kalkan otobüsle metroya, metro ile de merkeze gittik. Merkezde araba kiralayıp (günlük 80 TL) kahvaltı için Cumalıkızık'a gittik. Araba ile yarım saatte ulaşılan Cumalıkızık oldukça sevimli bir köy.

Gezi

Arnavut kaldırımlı eski cumbalı evlerin bulunduğu bölge 700 yıldır yaşam alanı. Restorasyondan sonra turizme açılan minik köyde tepeye uzanan dar yol boyunca sağlı sollu kahvaltırıcılar, kafeler bulunuyor. Biz de kahvaltımızı eski bir konaktan kafeye dönüşen otontik yer sofralarıyle eski günlerini hatırlatan Bulan Konağı'nda yaptık. Kişi başı 15 tl'ye gözlemeden menemene, her türlü reçel peynir zeytin ve çeşitlerini içeren zengin bir kahvaltı menümüz vardı.

Gezi

Kahvaltıdan sonra Cin aralığı denilen tek bir insanın sığabileceği aralıktan geçip, Cumalıkızık sokaklarını dolaşarak köy meydanına ulaştık. Köydeki teyzelerin yaptığı reçellerden alarak aşağıya,köy meydanına geri yürüdük. Zaten çok küçük bir köy olduğu için yarım saatte bütün köy yürünebiliyor. Köyden çıkmadan önce türk kahvesi için aşağıda mola verdik.

Gezi

Sonra arabamıza binerek herkesin çevresinin büyüklüğü hakkında efsaneler anlattığı Uluçınar parkına gittik (Merak ettiğimiz için denedik, çevresi sekiz kişinin elelele tutuşarak oluşturduğu çember büyüklüğünde) Parkta ortada buraya gelmemize vesile olan ulu çınar devasa cüssesiyle, etrafında ise çepeçevre masa sandalyeler, mangal yapanlar, gözleme yiyenler ve çay içmek için gelmiş olan birsürü insanla doluydu. Çınarın hemen üst tarafındaki kafe ise gözülmeye değer bir Bursa manzarası sunuyordu. Burada yan masada gördüğümüz meyve tabağından istedik. Böyle bir meyve tabağı olamaz! Muz,çilek,kivi üzerine şerit şerit kaymak konulmuş üzerine de bal ve ceviz dökülmüş. İlki 2 dakikada bittiği için ikinci tabağı söyledik. Buraya gidip de yemeden dönülmez.

Parktan sonra sonunda Bursa merkeze döndük. Kısaca Ulu camiyi ve bakırcılar çarşısını gezdik. Bakırcılar çarşısının içinde biraz oturduktan sonra İskender yemek için hemen çarşının az ilerisindeki ünlü İskendercide sıraya girdik. Yaklaşık yarım saat bekledik ama değdi. İskender gerçekten lezzetliydi. Midemizde kalan son boşluğa da İskenderi yerleştirdikten sonra geri dönüş yolculuğu için Güzelyalı'ya döndük ve 21:30 feribotu ile İstanbul'a geri döndük.

1 günlük Bursa gezisi, kesinlikle dolu dolu geçti. Direkt feribot ile de ulaşım çok kolay olduğu için haftasonu için tercih edilebilir. Bursa'dan Cumlalıkızık görülmeden, Uluçınar'da meyve tabağı yenilmeden de dönülmemeli:)

Şubat 2012

Sevda  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bursa Evleri

Mimari
16. yüzyıl sonuna kadar  kerpiç olan Bursa evleri sonları ahşap strüktürlü ve bağdadi sıvalı olmak üzere biçimlenmiştir. Asıl Bursa karakteri, ahşap malzemenin ağırlıklı olarak yapı bünyesine girmesiyle doğmuştur.  Bu dönemden sonra evlerin alt katları yığma taş, kerpiç veya kerpiç dolgulu ahşap olarak yapılmıştır. Üst katlarda derzli tuğla dolgular ve ahşap malzeme ağırlık kazanmıştır.
Mimari
 
   Bursa'daki bazı bölgelerdeki evler 18. yüzyılın ikinci yarısına kadar olan yapılanmada İstanbul örnek alınmış ve daha sonra da Barok, Rokoko ve Ampir üslupları sivil mimariyi etkilemiştir. XIX. yüzyıldan sonra yapılanmada yeni bir olgunun başladığı dikkati çekmektedir. Bu dönemde evlerin dış yüzeyleri ahşap strüktürlü, kerpiç dolgu duvarlar üzerine de Bağdadi öncelik kazanmıştır. Bunların üzerleri de sıva ile örtülmüştür. Bu dönem evlerinde ahşap pencere söveleri, saçak süslemeleri, eli böğründeler ve kafesler de onları tamamlamıştır. Evlerin sıvanan yüzeyleri sarı, kırmızı, çivit mavisi ve yeşil gibi renklerle boyanmış ve böylece Bursa evlerinin karakteristik görünümü ortaya çıkmıştır.     
Mimari

    Bursa Evleri genellikle iki katlı olup, ender de olsa üç katlı evlerde genellikle bir de ara katı eklenmiştir. Ara katlar genelde basık tavanlı, küçük pencereli olup, kolayca ısıtıldıklarından ötürü de bunlara kış katı ismi yakıştırılmıştır. Evlerin zemin katları taş duvarlı ve küçük pencereli, bahçe ile bütünleştikleri görülmektedir. Taşlık denilen bu mekânlarda mutfak, kiler, ahır gibi günlük gereksinimde kullanılan bölümler de eklenmiştir. Evlerin en önemli bölümü üst katlar olup, oldukça gösterişli bir merdivenle sofaya çıkılır ve odalar bu sofaya açılır. Aynı zamanda bu odalar dışarıya çıkıntılı cumbalarla da hem sokakla hem de bahçe ile bağlantılıdır.

Mimari

 
   Bursa evlerinde çoğunlukla ikinci katlar dışarı çıkmalarla, şahnişlerle son derece hareketli bir görünümdedir. Bursa evlerinde orta ve kenar çıkmalı, çift çıkmalı ve üçgen çıkmalı gibi birbirine benzeyen ancak yine de birbirlerinden farklı örnekler ortaya konmuştur. Özellikle Bursa evlerinde orta sofadan merdivenle çıkılan çatı arasına rastlayan bölümde cihannüma denilen gösterişli bir bölüm yapılmıştır. Cihannümalı Bursa evlerinin kendine özgü bir görünümleri vardır.  
   19. yüzyılda konak diye isimlendirilen büyük boyuttaki Bursa evlerinde harem ve selamlık birbirinden ayrılmış ve kent dokusunda da önemli bir konuma ulaşmıştır. Ayrı kapılardan girilen, ayrı merdivenlerden çıkılan bu tür evlerde her iki bölüm arasında dönme dolaplar yapılmıştır. Örneğin selamlıktaki bir misafire sunulacak ikram haremlikde hazırlanır, dönme dolaba konur ve dolap döndürülerek selamlık tarafına iletilir. Selamlık kısmının en önemli odası konuklarla tahsis edilen başodadır. 

21 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Yalova

2 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt