Bilmek istediğin her şeye ulaş

Büyükşehir Belediyesi

Büyükşehir belediyesi, il merkezi birden fazla belediyeye bölünmüş ve kalabalık nüfuslu illerde belediye hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi ve belediyeler arasında eşgüdüm sağlanması amacıyla ve kanunla oluşturulan belediye. Türkiye Cumhuriyeti 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na göre, belediye sınırları içerisindeki ve bu sınırlara en fazla 10.000 metre uzaklıkta yer alan yerleşim yerlerindeki toplam nüfusu son nüfus sayımına göre 750.000'den fazla olan il belediyeleri, kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebilir. Organları büyükşehir belediye başkanı, büyükşehir belediye meclisi ve büyükşehir belediye encümenidir.

Ocak 2014

Engin Ergül   yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Bir şehrin en önemli parkına ne yapılması gerekiyorsa o yapılabilir. Şu yapılsın diye görüş bildirebiliriz ama aslında sanatçıların ve peysaj mimarlarının konusu. Her şehrin, hatta her şehirdeki belli semtlerin bir karakteristiği vardır. İstanbul'daki bir parkı işlemekle Ankara'daki bir parkı işlemek farklıdır. Bir metropolün merkez parkıyla, bir taşra şehrinin parkını işlemek de farklıdır. Ama genel kabul görmüş şeyler de vardır. Kanal B'de, bir mimar olan Nejat Yavaşoğulları, Üsküdar'da yapılmış veya düzenlenmiş bir parkı eleştirmişti. Parkın etrafı demir korkuluklarla çevrilmiş ve sadece belli yerlerden giriş verilmiş. -Bu anlamda- parkların (lunapark değil tabii) rahat girilebilen yerler olması gerektiğini belirtmişti.
Aralık 2013

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Park olarak, direnişimizin temsili olarak kalmalı bence. .
Aralık 2013

Ilknur Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Gezi parkının bulunduğu konum çok talep edilen bir bölge. Parkın etrafına halk için emniyet adalet için hizmet yazılı billboardların asılması bölgedeki insanların huzurunu temin eder
Aralık 2013

M..., bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Güzel şehir mobilyaları eklenmesi hoş olabilir
Eylül 2013

Özge Can Balaban, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Bozmasalardı direniş sonrası halini bir açık hava müzesi hoş olurdu... Pembe JCB, renkli pankartlar, küçük bir çadır vs... Ö bir turist çekerdi ki... arada maskelerle gider figüranlık da yapardık... Hem park olurdu hem de al sana gelir kapısı...
Ağustos 2013

Gokhan İnce, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

RT ye sormak lazım çok çılgın projeleri varmış :) Avm, Topçu Kışlası, sinema, kütüphane, ciğerci, kebap salonu :))) Bana soracaksan bırak öyle kalsın doğuda çoğu köyün yola, elektriğe, suya ihtiyacı var; onlara odaklansın hükumet boş işlerle uğraşmasın..
Ağustos 2013

Oktay Nak, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Daha çok serinlik katacak ağaç, daha bol oturacak bank. Taş yığınına döndü şehir...
Temmuz 2013

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Şu anki Gezi Parkı girişine daha önce yabancı bir heykeltraşın kendi isteği ile yapmak istediği büyük bir heykelin Direniş'i temsilen (TOMA önünde direnen kadın silüeti - bkz aşağıda) dikilebilmesini çok isterdim. Bunun gerçekleşme ihtimali çok çok düşük ama yaşananları insanlara hatırlatması açısından süper olurdu.

Taksim Gezi Parkı

Simge bu olmak zorunda değil ama Gezi Parkı girişinde bu temelde ilerleyecek bir çalışma güzel olabilirdi. Bu arada Abbasağa Forum'da da bir çalışma yapılmıştı. Fotoğrafını da buraya ekleyeceğim.
Temmuz 2013

Tuğba *han, bir soruya yanıt verdi.

Taksim Gezi Parkına ne yapılsa hoşunuza gider?

Bukadar inat bırakılıp, park olarak korunmalı. Zaten bu kadar olay üzerine AVM yapılır ise, o AVM'den kim alışveriş yapacak onu da merak ediyorum doğrusu. Fakat parkta iyileştirmeler yapılmalı. Daha güvenli hale getirilmeli. Ve hatta mevcuttaki ağaç sayısı artırılmalı. Böylelikle oluşan bu tatsızlıklar bir erdem ile tatlıya bağlanmış olur ki, ülke içerisinde oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğu tatlıya bağlamak büyüklük göstermek, orta yolu bulmak, insanların arasını yapıp kaynaştırmak, huzuru sağlamak ... bunlar büyüklerimizin yapması gereken ve bizim onlardan beklediğimiz ilk hizmettir.
davetci.com/g_yazilar_nasihat.htm
Eylemciler de aynı şekilde inadı bırakıp huzuru sağlama yoluna gitmeli. Yeter artık çok uzadı bence.