Bilmek istediğin her şeye ulaş

Buz

Su

Buz suyun donmuş haline verilen addır. Oda koşullarında 0 °C ve altında bulunur. Buzun yoğunluğu suyun yoğunluğundan az olduğu için su üstünde yüzebilir.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bardaktaki buzlar neden birbirine yapışır?

Fizik
Buzun erimesi için sadece sıcaklık değil basınç da önemlidir. Dağlardaki buzulların sık sık kayma nedenleri de budur. Buzulun tonlarca ağırlığının yarattığı basınç en alt tabakaların erimesine, orada kaygan bir su tabakası oluşmasına neden olur. Genellikle yemeklerde içkiye veya suya atılmak için buz küpçükleri bir kap içerisinde getirilir. Bir süre sonra bir tanesini almak istediğimizde, bir kaçı birbirlerine yapışmış olarak gelir, bunları birbirlerinden ayırmak da hayli zor olur. Bir kabın içinde veya bardakta bulunan buzlar üst üste yığıldıklarında her biri altındakine değdiği noktada bir basınç oluşturur ve bu noktadaki çok küçük bir kısım erir. Buradan hareket eden su çok az yanda bu iki buz küpçüğünün birbirine en yakın olduğu noktada tekrar donar, iki küpçük arasında çok güçlü bir bağ oluşturur. Artık ikisi tek bir parça gibi olduklarından bu noktadan tekrar erimeleri de mümkün değildir. Bir buz küpünü buzluktan elimizle almaya kalkıştığımızda da elimize yapışır. Bu nedenle buzlukta suyu dondurmada kullanılan kapların çoğu plastiktir. Elimizi veya dilimizi bir buz parçasına veya çok soğuk bir metal yüzeye değdirince yapışıp kalmasına gelince... Bunun nedeni parmaklarımızın ve dilimizin ucunda daima çok ince bir nem tabakasının olmasıdır. Bu tabaka çok soğuk bir cisimle temas ettiğinde anında donar. Örneğin çok soğuk, 0 °C'ın altındaki bir sıcaklıkta bir bayrak direğine dilinizle dokunursanız, metaller çok iyi iletken olduklarından direkt hemen üzerindeki ısıyı dilin üzerindeki nem tabakasına yansıtır, dilin üzerindeki bu nem tabakasının donmasına neden olur. Artık direkt ile dilin arasında her iki yüzeye de yapışmış buzdan bir bağ vardır. Sonuç olarak çok soğuk olarak havalarda dilinizle metal yüzeylere dokunmayın. Belki dilinizi çekerek kurtarabilirsiniz ama bir daha ömür boyu yediklerinizden tat alamazsınız.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Buzun ağrı giderici özelliği neyden kaynaklanır?

Buzun şaşırtıcı bir özelliği de ağrı giderici etkisidir. Dişiniz ağırırken elinize aldığınız bir parça buz ile ağrının giderildiğini görürsünüz. Vücudun bir yerinde ağrı oluştuğunda uyarıcı sinirler buradan orta beyine ağrı sinyalleri gönderir. Böylece beyin tarafından uyarılarak vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfin ve enkefolin salgılanır. Bu salgıların kaynağa gidebilmesi için sinir sisteminin diğer bölümlerine, ağrı algılarının geçtiği diğer kapıları “kapat” sinyali gönderir.
Haziran 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Eskimoların buzdan evlerinin içi nasıl sıcak olur?

İglo denilen bu buz evlerde yalıtım çok önemlidir. Ana yapıyı oluşturan buz bloklarının arası karla sıvanarak tıkanır. İyi bir iglonun kapısı da yer üstünde olmaz. İçeri girip çıkarken kapının açılıp kapanması, içerideki sıcak havanın dışarı kaçmasına soğuk havanın içeri dolmasına neden olur. Bundan dolayı buzdan bir ev yapılırken önce geçici bir kapı yapılır ve evden içeri girilir. Asıl kapı evin altındaki kar kazılarak yer altından geçirilen kapıdır. Bu sayede buz evin yalıtımı tamamlanır. Buzdan ev elbette ki bizim ölçülerimizde sıcacık değilse de, bu sayede oldukça elverişli bir ısıya gelir.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.