Bilmek istediğin her şeye ulaş

Buzdolabı

Beyaz Eşya

Buzdolabı; buhar sıkıştırma yöntemiyle çalışan, gıdaların soğuk tutularak uzun zaman muhafaza edilmesini sağlayan soğutma makinesidir. Soğutmanın amacı kapalı bir mahâlde, çevre sıcaklığının altında sıcaklıklar elde etmek ve bu düşük sıcaklığı sürekli olarak muhafaza etmektir. Ancak ısı sıcaktan soğuğa kendiliğinden akarken, tersine akış kendi kendine olmaz. İki sistem arasındaki dengeyi bozabilmek için enerji gereklidir. Günümüzde bu iş soğutucu makineler tarafından gerçekleştirilir. Soğutucu makineler çalışma prensiplerine ve çalıştıkları sıcaklık aralığına göre sınıflandırılırlar. Buzdolapları ise soğutucu makinelerin evlerde kullanılan tipidir.

Eylül 2014

Hakan,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Buzdolabı nasıl çalışır?

Buzdolabını oluşturan beş temel parça vardır:
 1. Kompresör
 2. Isı taşıma boruları
 3. Genleşme vanası
 4. Isı taşıma boruları
 5. Soğutucu
Kompresör soğutucu gazı sıkıştırarak soğutucunun basıncı ve sıcaklığını yükseltir ve buzdolabının dışındaki ısı taşıma boruları sıkıştırmanın verdiği sıcaklığı dışarıya vermeye yardımcı olur. Serinleyen soğutucu yoğunlaşarak sıvı hale gelir ve genleşme vanasından akar. Genleşme vanasından yüksek basınçlı alandan düşük basınçlı alana akan sıvı soğutucu genleşir ve buharlaşır. Buharlaşma esnasında buzdolabının içindeki ısıyı alarak buzdolabının içini soğutur. Buzdolabının içindeki ısı taşıma borularının içinden geçen soğutucu ısıyı emerek dolabı soğutur ve gaz kompresöre geri döner. Bu döngü böylece sürerek buz dolabının çalışması sağlanır.

Ağustos 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gıdalar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanmalıdır?

Meyve
Yiyeceklerin derin dondurucuların içine çok iyi yerleştirilmesi gerekir. Derin
dondurucuların en etkin kullanımları dolu oldukları zamanlardır. Ancak
havanın gıdalar arasında dolaşmasına elverecek boşluklar bırakılmalıdır.
Elektrikler kesilirse içi oldukça dolu olan derin dondurucuyu kesinlikle açmayın.
Bu şekilde 48 saate kadar yiyeceklerinizi 0 derecede tutma etkisini sürdürür. Ancak derin dondurucunuz nispeten boş ise, bu gıdaları 24 saate kadar bozulmadan saklayabilir. Eğer yaşadığınız bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyorsa, derin dondurucunuzu mümkün olduğu kadar dolu tutmaya gayret gösterin. Az gıda koyabiliyorsanız, boşlukları buz torbalarıyla doldurun. Çünkü kesintilerde, bu buz torbaları içerideki soğuk havanın daha uzun süre kalmasına yardımcı olurlar.

Meyve

Siz yokken derin dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için, bir
kavanozu buz küpleriyle doldurup, içine koyun. Döndüğünüzde buzlar
erimiş, şekil değiştirmişse derin dondurucunuz çözülmüş ve tekrar donmuş
demektir. Bu, içindeki yiyeceklerin gerektiği gibi saklanamadığına
işarettir.
 • Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri (özellikle dar ağızlı olanları) kullanmayın. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir.
 • Yiyecekleri derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak ya da streç filme sararak dondurmayı tercih edin.
 • Dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih atın ve dondurucunuzdaki gıdaları kullanırken tarih sırasına göre yerleştirmeye çalışın. Böylece dondurulunca,
  birbirine benzeyen gıdaları ayırt etmeniz kolay olur ve bu sıraya göre de kullanabilirsiniz.
 • Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle pirzola gibi yağlı etlerinizi, derin
  dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, önce fazla yağlarını ayıklamanız
  gerekmektedir.
 • Pişirdiğiniz yemeği donduracağınızı önceden biliyorsanız, çok fazla baharat kullanmamaya özen gösterin. Çünkü dondurulduklarında baharatların tatları keskinleşebilir.
Kuru Yemişler:
 • Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri ağzı iyice kapalı plastik torbalarda derin
  dondurucuda 8 aya kadar, buzdolabında ise 4 aya kadar saklayabilirsiniz.
 • Kızartılmış ya da pane edilerek pişirilmiş gıdaları dondurmaktan kaçının. Çünkü bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi olurlar.
Meyve

Meyveler:
 • Meyveyi küçük miktarlarda dondurun. Çünkü daha çabuk donar.
 • Meyveyi dondurduğunuz kapta, mutlaka biraz boş yer kalmasına dikkat edin. Çünkü meyveler genleşir.
 • Çok olgun muzları, püre haline getirdikten sonra, içine biraz limon suyu ekleyip dondurarak keklerinizde kullanabilirsiniz.
Meyve

Dondurmadan önce sebzelerin haşlanma süreleri:
Haşladığınız
sebzeleri hemen soğuk suyun içine atın ve kağıt havlular yardımıyla
kuruttuktan sonra derin dondurucuya yerleştirin.

Lahana (doğranmış): 1.5 dakika
Havuç: 3-5 dakika
Karnabahar, kereviz, biberler: 3 dakika
Mısır: 4-8 dakika
Meyve
Patlıcan: 4 dakika
Yeşil fasulye: 2-3 dakika
Soğan, ıspanak: 2 dakika
Bezelye: 2-3 dakika
Kabak: 1 Dakika
Nisan 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

20 yıl sonra buzdolapları nasıl olacak?

Daha az yer kaplayacağı, daha pratik ve teknolojik özelliklerle donatılacağı muhakkak. Gıdaların taze ve sağlıklı ortamda saklanması vaat edici olacak diye düşünüyorum. :)
Teknolojik Gelişmeler
Bu örnekte bio-buzdolabı görünüyor. Bu buzdolabında günümüzdeki klasik motorlar kullanılmayacak. İçindeki jel gıdaların temiz, kokusuz ve steril ortamda ilk günkü gibi saklanmasını sağlayacak.

Teknolojik Gelişmeler
Burada da kendi soğutmasını yaratan bir buzdolabı modeli görülüyor. Gayet kullanışlı ve az yer kaplıyor. Herhangi bir enerji kaynağı kullanmıyor. Kendi enerjisini suyla üretiyor.

Teknolojik Gelişmeler
Yukarıda da masa şeklinde tasarlanmış bir buzdolabı var. Hacmi yaklaşık 200 litre ve tek tuşla üstü siyah bir zemin iken şeffaf bir görünüm alıyor. Bulaşık makinesi, derin dondurucu, su sebili, mikrodalga ve kahve makinesi gibi entegre edilebilen aletleri de var.
Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Buzdolabının içi boş olsa da neden kötü kokar?

Buzdolabının içindeki sıvıda milyonlarca bakteri bulunduğu için bu bakterilerin açığa çıkardıkları kokular yüzünden buzdolabında o kötü koku oluşur. Bu kokunun giderilmesi için buzdolabının içi saf su ile temizlenmeli. Çünkü saf su içinde bütün bakterilerden arındırılmış olan sudur.

Buzdolabı
Ağustos 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

İlk buzdolabı nasıl ortaya çıkmıştır?

Yapay olarak ilk buzdolabı 1877'de Karl Linde tarafından yapıldı.Ama bu icat aslında yiyeceklerin bozulmaması için soğuk havanın gerektiğinin icadıydı.Bu ilk buzdolabının arkasında metil eter gibi patlayıcı gazlar pompalanıyordu.Güvenli olmadığı için kullanılmadı.Sonraki yıllarda freon gazı kullanılan ilk buzdolabı Balzer Von Platen ve Carl Munters tarafından yapıldı.


Buzdolabı

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.