Bilmek istediğin her şeye ulaş

C++ (Programlama Dili)

Programlama Dilleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2012

Enis Özgen @Enisozgen

C++ ve C# arasındaki farklar nelerdir?

Özetle C++ yada C# karşılaştırması yapacaksan sana C++'ı öneriyorum.
Nedenmi;
 • C++ dünyanın en çok ses getiren C' dilinin benzeridir. Tek fark C++'ın Nesnel ve Sınıflara ayrılmış olmasıdır. C++' daha taslak aşamasındayken isminin; C With Classes (Sınıflarla C) olarak adlandırılması ön görülüyordu.
 • C++ ı öğrenirseniz diyer diller size kolay gelecektir.
 • C++, C# gibi Framework üzerinde çalışmaz. C#'dan kat ve kat hızlıdır.
 • C++ hemen hemen istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.
C#'da güçümsenecek bir dil değildir. Ama herkesin bildiği gibi C++ ile karşılaştırılması olanaksızdır. C++'ı bitirdiğiniz zaman elbetteki C# geçebilirsiniz. Nede olsa beynin kotası yok!
Mart 2017

Evren Bilimci @evrenbilimci

İşletim sistemi yazmak için hangi yolları izlemeliyim?

Tam anlamıyla sorunuza yanıt olmasada yorumumun bir izlenim bırakabileceğimi düşünüyorum. Aşağıdaki videoda sorunuza biraz değinilmiş. Tavsiyem bu kanalı takip edip birde o soruyu kendisine yöneltmeniz . Kanal sahibi Sadi Hoca her soruya cevap vermeye çalışan şeker gibi beyefendi bir akademisyendir.

Mart 2015

Birkan Aydin @birkanaydin

Mart 2015

Ertan @laistragon

Ben Pawno öğrenmek istiyorum. Pawno ile ilgili pek fazla yazılı kaynak olmadığı için C++ öğrenmemi önerdiler. Peki bu dili rahat bir şekilde öğrenebileceğim bir kitap var mı?

Ben ilk C++ tanışmıştım algoritma geliştirmek için bence çok güzel bir dil. Kitap bulmakta zorlanmazsınız ve web üzerinde de yeterince bilgi var. Sonra C diline geçmiştim. C++ dili C dilinin geliştirilmiş halidir. Bu yüzden bence C dilinden başlayıp C++ diline geçmeniz daha iyi olur.

bu site işinize yarayabilir.Bolca türkçe kaynak var ama bir yere kadar

learncpp.com
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Sizce göre C++ C'den üstün müdür?

Hangi platforma göre?
Genel yazılım geliştirme mantığına göre bakarsak tabii ki C++, OOP desteklediği için daha iyidir ama çalışacağınız platforma ve yapacağınız işe göre C'de tercih edilebilir.

Sektörde daha çok C++ tercih edilmektedir. Peki, sen hangisini tercih edersin? Veya ediyorsun derseniz de, tabii ki 4ever Java :)
Mart 2013

Mustafa Hatipoğlu @metasecret_07

C++ programlamada bildiğiniz çözümlü problemler nelerdir?

projecteuler.net sitesini tavsiye ederim. Sadece C++ için değil her dil için kullanılabilir.
Ağustos 2012

İsmail Yeşilyurt @e32kernel

Eski programlama dillerini öğrenmeli miyiz? Ufkumuzu geliştirirler mi? Ya da içimden gelen bu duyguya nasıl engel olabilirim? Çünkü BASIC 'de bile program yazmak istiyorum.

Eski programlama dillerini, yapısal özellikleri, çalışma şekilleri ve söz dizimi düzeyinde, sadece teorik olarak bilmek, şu anda kullandığımız dillerin gelişme sürecini öğrenebilmek yönünden faydalı olabilir. Şu anda kullandığımız bazı özelliklerin aslında daha eski dillerdeki hangi özelliklerden geldiğini veya eski dillerde var olmasına rağmen, kullanışlı olmadığı için, genel programlama alışkanlıklarına uyum sağlayamadığı için vazgeçilen özellikleri anlayabilme konusunda faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında, bu dilleri kullanarak gerçek bir proje üretmeyecekseniz, sadece zevk amaçlı olarak daha detaya girip zaman harcamaya gerek yoktur sanırım.

Ekim 2012

Onur Yurttürk @onuryurt12

C programlama dilinde aynı probleme ait aynı işleve sahip 3 farklı döngüyü aynı anda nasıl çalıştırabilirim?

C yada C++ kodu olarak nasıl yapılır bilemiyorum ancak sorduğun soru asenkron olarak döngüleri çalıştırmak ile alakalı ise .NET Framework 4.5 ile gelen yeni özellikler içinde Asynchron Methods desteği var. Asenkron olarak birden fazla metodu çalıştırabiliyorsunuz.


Asenkron Metodlar ile ilgili makaleyi şuradan inceleyebilirsiniz:

msdn.microsoft.com/en-us/vs11trainingcourse_asyncnet45

veya

msdn.microsoft.com/en-us/library/vstudio/hh191443.aspx


Şubat 2013

Özden Alperen Çal @ozdencal

Oyun programlama ve modelleme yaparken hangi programlama dilleri ve tasarım yazılımlarını önerirsiniz?

C++ oyun ve oyun motoru geliştirmek için kullanılan en yaygın dildir, dünya'da tanınmış birçok oyun programcısı (John Carmack bir örnek) C++ kullanır. Bunun sebebi C'den sonra makinaya en yakın dil olması ve Object Oriented programlamaya olanak sağlamasıdır. Tasarım olarak 3D oyunlardan bahsediyorsak Blender'i tasarım için kullanabilirsin. Yine 3D oyunlar için Direct3D mi yoksa OpenGL mi kullanacağına da karar vermelisin. Windows ortamında Direct3D'nin performansı OpenGL'e göre yüksektir. Zira Direct3D Microsoft'a ait bir API. Fakat OpenGL platform bağımsız bir API'dir, yani yazdığın oyunu bir cep telefonunda da oynanabilir kılar ve mobil piyasasında da OpenGL'in sözü geçer.

Open Source oyun motorları da var piyasada, ve hatta çok ünlü oyunlardan Doom3 ve Crysis'in bile resmi olarak oyun motoru kodları kullanıma ve geliştirmeye sunulmuştur (eğitimsel ve gelişimsel amaçlı kullanım için özgür fakat ticari amaçlı kullanılacaksa telif hakkı için ilgili firma ile iletişime geçilmesi gerekiyor). Bu oyun motorlarını da inceleyerek fikir edinilebilir.
Ekim 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Pointer (işaretçi) nedir?

Bilgisayarın ana belleği (RAM) sıralı kaydetme bölgelerinden(gözlerinden) oluşmuştur. Her göze bir adres atanmıştır. Bu adreslerin değerleri 0 ila RAM boyutuna bağlı olarak MAX arasında değerler alabilir.
Programlama dillerinde bir değişken tanımlandığında, o değişkene tipine bağlı olarak RAM üserinde bir bölge ayrılır. Örneğin rate adlı bir değişken tanımladığımızı varsayalım. Bu değişken bellekte Şekil 10.1 deki bir yere yazılır.
Programlama
Şekil 10.1 : rate adlı değişkenin bellekteki adresi

Pointer(işaretçi), bellek alanındaki bir gözün adresinin saklandığı değişkendir. Pointerlara, veriler (yani değişkenlerin içeriği) değil de, o verilerin bellekte saklı olduğu bellek gözlerinin başlangıç adresleri atanır. Bir pointer, diğer değişkenler gibi, sayısal bir değişkendir. Bu sebeple kullanılmadan önde program içinde bildirilmelidir. Pointer değişkenler şöyle tanımlanır:

tipadi *ptradi;

Burada tipadı herhangi bir C tip adı olabilir. Değişkenin önüne konan * karakteri indirection operatörü olarak adlandırılır ve tipadı ile bildirilen ptradı değişkenini işaret eder. Örneğin:


char *kr1; /* karakter için */
int *x; /* tamsayi için */
float *deger,sonuc; /* deger pointer tipinde sonuc siradan bir reel değişkenler */

Yukarıda bildirilen pointer değişkenlerden; kr bir karakterin, x bir tamsayının ve deger bir gerçel sayının bellekte saklı olduğu yerlerin adreslerini tutar. Fakat sonuc adlı float değişken sıradan bir gerçel sayıdır. Bir pointera, bir değişkenin adresini atamak için & adres-operatörü kullanılır. Bu operatör bir değişkenin önüne konursa, o değişkenin içeriği ile değil de adresi ile ilgileniliyor anlamına gelir. Örneğin karakter tipindeki rate adlı bir değişken ve p_rate ise pointer tipinde, rate değişkenini işaret eden bir değişken olsun. Bu durum Şekil 10.2 de gösterilmektedir:
Programlama
Şekil 10.2 : rate adlı sıradan bir değişken ve onu işaret eden p_rate adlı pionter değişkeninin bellekteki dizilimi

Derleyicide şöyle ifade edilir:

char rate;
char *p_rate;
...
p_rate = &rate;
Mart 2012

organikadam @organikadam

Proglamlama dili C ve C++ arasındaki farklar nelerdir?

    CYazılım Geliştirme
 • En popüler yapısal programlama dilidir.
 • Martin Richards ve Ken Thampson tarafından geliştirilen BCBL ve B dillerinin temeli üzerine kuruludur.
 • C herhangi bir program geliştirmek için yazılan genel amaçlı bir dildir..
 • Düşük seviyeli sistemler için yazılabildiği gibi yüksek sistemlilerde de kullanılabilir.
     C++
 • Bjarne Stroustrup 1980 yılında bu dili ortaya çıkarmıştır.
 • C++ dili C temeli ve C nin bir üst kümesi düzeyi olarak düşünülebilir.
 • En popüler nesne temelli programlama dilidir.
 • C diline nazaran daha etkili ve güçlüdür.
Ağustos 2014

Barış Ekinci @barisekinci

İki dilden ilk olarak hangisi öğrenilmelidir (C++ ve Python ikilisinden)?

Yazılım tarafında aktif rol almamakla birlikte; yazılımcı arkadaşlarımdan ve okuduğum makalelerden aklımda kalan 2 önemli programlama dili: C# ve Python dır. Benim size tavsiyem, teknolojiyi yakından takip eden yazılım firmalarında çalışan insanlarla (Türkiye veya yurtdışı) diyalog kurup kendinize bir yol haritası çizmeye çalışmanızdır. "BigData" kavramı da hayatımızın önemli bir parçası haline gelecektir. Gözardı etmemek gerekir.
Nisan 2014

Barış Ekinci @barisekinci

Sizce C++ öğrenen biri C'yi kolay öğrenebilir mi?

C - C++ - C# - Java benzer syntax'a sahipler. Bunlardan herhangi birini öğrendiğinde diğerine geçmek oldukça kolay olur. Doğrusunu söylemek gerekirse herhangi bir dili kullanabiliyor olmak, diğer herhangi bir dile geçmesini büyük oranda kolaylaştırır. Mesele ilk öğrendiğin dilin basitliği ve ne kadar iyi öğrenebildiğindir.
Daha fazla

88 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.