Bilmek istediğin her şeye ulaş

C++ (Programlama Dili)

Programlama Dilleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2017

Evren Bilimci @evrenbilimci

İşletim sistemi yazmak için hangi yolları izlemeliyim?

Tam anlamıyla sorunuza yanıt olmasada yorumumun bir izlenim bırakabileceğimi düşünüyorum. Aşağıdaki videoda sorunuza biraz değinilmiş. Tavsiyem bu kanalı takip edip birde o soruyu kendisine yöneltmeniz . Kanal sahibi Sadi Hoca her soruya cevap vermeye çalışan şeker gibi beyefendi bir akademisyendir.

Mart 2015

Birkan Aydin @birkanaydin

Mart 2015

Ertan @laistragon

Ben Pawno öğrenmek istiyorum. Pawno ile ilgili pek fazla yazılı kaynak olmadığı için C++ öğrenmemi önerdiler. Peki bu dili rahat bir şekilde öğrenebileceğim bir kitap var mı?

Ben ilk C++ tanışmıştım algoritma geliştirmek için bence çok güzel bir dil. Kitap bulmakta zorlanmazsınız ve web üzerinde de yeterince bilgi var. Sonra C diline geçmiştim. C++ dili C dilinin geliştirilmiş halidir. Bu yüzden bence C dilinden başlayıp C++ diline geçmeniz daha iyi olur.

bu site işinize yarayabilir.Bolca türkçe kaynak var ama bir yere kadar

learncpp.com
Ağustos 2014

Barış Ekinci @barisekinci

İki dilden ilk olarak hangisi öğrenilmelidir (C++ ve Python ikilisinden)?

Yazılım tarafında aktif rol almamakla birlikte; yazılımcı arkadaşlarımdan ve okuduğum makalelerden aklımda kalan 2 önemli programlama dili: C# ve Python dır. Benim size tavsiyem, teknolojiyi yakından takip eden yazılım firmalarında çalışan insanlarla (Türkiye veya yurtdışı) diyalog kurup kendinize bir yol haritası çizmeye çalışmanızdır. "BigData" kavramı da hayatımızın önemli bir parçası haline gelecektir. Gözardı etmemek gerekir.
Nisan 2014

Barış Ekinci @barisekinci

Sizce C++ öğrenen biri C'yi kolay öğrenebilir mi?

C - C++ - C# - Java benzer syntax'a sahipler. Bunlardan herhangi birini öğrendiğinde diğerine geçmek oldukça kolay olur. Doğrusunu söylemek gerekirse herhangi bir dili kullanabiliyor olmak, diğer herhangi bir dile geçmesini büyük oranda kolaylaştırır. Mesele ilk öğrendiğin dilin basitliği ve ne kadar iyi öğrenebildiğindir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Sizce göre C++ C'den üstün müdür?

Hangi platforma göre?
Genel yazılım geliştirme mantığına göre bakarsak tabii ki C++, OOP desteklediği için daha iyidir ama çalışacağınız platforma ve yapacağınız işe göre C'de tercih edilebilir.

Sektörde daha çok C++ tercih edilmektedir. Peki, sen hangisini tercih edersin? Veya ediyorsun derseniz de, tabii ki 4ever Java :)
Nisan 2013

Görkem Göğebakan @gorkemgo

Finansal Modellemede C, C++ ve C# arasındaki fark nedir?

Finsansal modelleme derken büyük sayısal data yığınlarını işlemektense kastınız C/C++ doğru bir tercih olacaktır. İşi profesyonel seviyeye taşırsanız, mutlaka GPU computing'e ihtiyaç duyacaksınız. Bu noktada nVidia Cuda yardımınıza koşacaktır. nVidia'nın SDK'sı da C/C++ desteği olduğundan tekrardan bir dil öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca C bilen biri diğer dilleride daha kolaylıkla öğrenebilir. Öğrenme süresine gelecek olursak giriş seviyesinde bilgisi olan bir programcının C öğrenmesi en az 7 ayını alır. Üzerine C++'da eklersek 10 ay'ı geçer. Tabii bu dillerde uzmanlaşacak deneyim için ise yıllar gerekecektir.

Bir diğer alternatif Java'dır. Baştan Java ile başlayarak J2SE, J2ME, J2EE şeklinde de ilerleyebilirsiniz.

Şuan bir çok finans kuruluşu, banka ve iş kritik yazılım kullanan firmalar Java'yı tercih etmektedir.
Mart 2013

Mustafa Hatipoğlu @metasecret_07

C++ programlamada bildiğiniz çözümlü problemler nelerdir?

projecteuler.net sitesini tavsiye ederim. Sadece C++ için değil her dil için kullanılabilir.
Şubat 2013

Özden Alperen Çal @ozdencal

Oyun programlama ve modelleme yaparken hangi programlama dilleri ve tasarım yazılımlarını önerirsiniz?

C++ oyun ve oyun motoru geliştirmek için kullanılan en yaygın dildir, dünya'da tanınmış birçok oyun programcısı (John Carmack bir örnek) C++ kullanır. Bunun sebebi C'den sonra makinaya en yakın dil olması ve Object Oriented programlamaya olanak sağlamasıdır. Tasarım olarak 3D oyunlardan bahsediyorsak Blender'i tasarım için kullanabilirsin. Yine 3D oyunlar için Direct3D mi yoksa OpenGL mi kullanacağına da karar vermelisin. Windows ortamında Direct3D'nin performansı OpenGL'e göre yüksektir. Zira Direct3D Microsoft'a ait bir API. Fakat OpenGL platform bağımsız bir API'dir, yani yazdığın oyunu bir cep telefonunda da oynanabilir kılar ve mobil piyasasında da OpenGL'in sözü geçer.

Open Source oyun motorları da var piyasada, ve hatta çok ünlü oyunlardan Doom3 ve Crysis'in bile resmi olarak oyun motoru kodları kullanıma ve geliştirmeye sunulmuştur (eğitimsel ve gelişimsel amaçlı kullanım için özgür fakat ticari amaçlı kullanılacaksa telif hakkı için ilgili firma ile iletişime geçilmesi gerekiyor). Bu oyun motorlarını da inceleyerek fikir edinilebilir.
Aralık 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Programlamada pointer kavramının hala kullanıldığı yerler nelerdir? Sizce önem yitirmeye başladı mı?

En kaba tanımla Pointer'lar ram'deki adres bilgilerini saklı tutan yapılardır. Pratikte kullanımını anlamak için, daha doğrusu gerekliliğini kavramak için;

En basit dosya işlemleri yapmaya çalışın. Örn: yeni dosya oluştur, kes, kopyala, yapıştır, zipleme...vs gibi işlemlerde Pointerların neden kullanıldığını anlayacaksınız. Unutmayın! bilgisayarda herşey veridir, bilgidir,datadır. Sürükle bırak işlemi ile yaptığınız şeylerde birer veridir. İnsanlar dosya ve klasörleri farklı bir yapı olarak algılıyor, işte pointerlar aslında herşeyin tek bir şey olduğunu anlatmaktadır.Modası falan geçmez geçemez, sadece kullanımında pratiklik gelebilir. kolay gelsin

Kasım 2012

Enis Özgen @Enisozgen

C++'ın C# a göre avantajları nelerdir?

Bu durum Huseyin Uslu (@bonesoul) 'nun da belirttiği üzere, hangi konudaki avantajları sorguladığımıza göre değişmektedir.

Ama en genel ve ilk akla gelen durum şudur;
Oyun, simülasyon, robotik vb.. cihazların donanımıyla veya elektronikle içli dışlı konular üzerinde yazılım geliştirilirken, daha alt seviyede bir dil olması nedeniyle, C++ tercih edilir. Hız ve kaynak kullanımı açısından daha avantajlıdır. Farklı işletim sistemleri ve farklı cihazlar üzerinde çalışabilecek şekilde derlenmesi daha kolaydır. Ancak daha çok bilgi birikimini ve efor sarf etmeyi gerektirir.
--
Ekim 2012

Onur Yurttürk @onuryurt12

C programlama dilinde aynı probleme ait aynı işleve sahip 3 farklı döngüyü aynı anda nasıl çalıştırabilirim?

C yada C++ kodu olarak nasıl yapılır bilemiyorum ancak sorduğun soru asenkron olarak döngüleri çalıştırmak ile alakalı ise .NET Framework 4.5 ile gelen yeni özellikler içinde Asynchron Methods desteği var. Asenkron olarak birden fazla metodu çalıştırabiliyorsunuz.


Asenkron Metodlar ile ilgili makaleyi şuradan inceleyebilirsiniz:

msdn.microsoft.com/en-us/vs11trainingcourse_asyncnet45

veya

msdn.microsoft.com/en-us/library/vstudio/hh191443.aspx


Ekim 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Pointer (işaretçi) nedir?

Bilgisayarın ana belleği (RAM) sıralı kaydetme bölgelerinden(gözlerinden) oluşmuştur. Her göze bir adres atanmıştır. Bu adreslerin değerleri 0 ila RAM boyutuna bağlı olarak MAX arasında değerler alabilir.
Programlama dillerinde bir değişken tanımlandığında, o değişkene tipine bağlı olarak RAM üserinde bir bölge ayrılır. Örneğin rate adlı bir değişken tanımladığımızı varsayalım. Bu değişken bellekte Şekil 10.1 deki bir yere yazılır.
Programlama
Şekil 10.1 : rate adlı değişkenin bellekteki adresi

Pointer(işaretçi), bellek alanındaki bir gözün adresinin saklandığı değişkendir. Pointerlara, veriler (yani değişkenlerin içeriği) değil de, o verilerin bellekte saklı olduğu bellek gözlerinin başlangıç adresleri atanır. Bir pointer, diğer değişkenler gibi, sayısal bir değişkendir. Bu sebeple kullanılmadan önde program içinde bildirilmelidir. Pointer değişkenler şöyle tanımlanır:

tipadi *ptradi;

Burada tipadı herhangi bir C tip adı olabilir. Değişkenin önüne konan * karakteri indirection operatörü olarak adlandırılır ve tipadı ile bildirilen ptradı değişkenini işaret eder. Örneğin:


char *kr1; /* karakter için */
int *x; /* tamsayi için */
float *deger,sonuc; /* deger pointer tipinde sonuc siradan bir reel değişkenler */

Yukarıda bildirilen pointer değişkenlerden; kr bir karakterin, x bir tamsayının ve deger bir gerçel sayının bellekte saklı olduğu yerlerin adreslerini tutar. Fakat sonuc adlı float değişken sıradan bir gerçel sayıdır. Bir pointera, bir değişkenin adresini atamak için & adres-operatörü kullanılır. Bu operatör bir değişkenin önüne konursa, o değişkenin içeriği ile değil de adresi ile ilgileniliyor anlamına gelir. Örneğin karakter tipindeki rate adlı bir değişken ve p_rate ise pointer tipinde, rate değişkenini işaret eden bir değişken olsun. Bu durum Şekil 10.2 de gösterilmektedir:
Programlama
Şekil 10.2 : rate adlı sıradan bir değişken ve onu işaret eden p_rate adlı pionter değişkeninin bellekteki dizilimi

Derleyicide şöyle ifade edilir:

char rate;
char *p_rate;
...
p_rate = &rate;
Daha fazla

88 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.