Bilmek istediğin her şeye ulaş

C Programlama Dili

Programlama Dilleri

YÖNLENDİR C (programlama dili) Unrecognized parameters: 'rvprop', 'rvsection'

Nisan 2015

Hasan Yolcu @hasanyolcu

Bilgisayar Programcılığı bölümündeyim ve ders olarak Java ve C# görüyoruz. ilk dönemler olduğu için biraz gevşek bıraktım dersleri, ve kafa şimdi dank etti programlamaya giriş yapmak istedim. Haftaya Java, ondan sonraki hafta C# vizesi var. Çalışmaya hangi dilden başlamalıyım?

C#'ın etkilendiği diller arasında java da var. İlk hafta java sınavınız varsa javaya çalışmanız daha mantıklı. Javada ve ya c# ta ileri düzey konulara girilmeyecekse değiskenlerden tutun sınıf tanımlamalarına kadar birbirine çok benzerler. Çok az bir farklılık vardır. Örenek vermek gerekirse javada foreach dögüsü yoktur onun yerine for döngüsünü parametrelerini değiştirsiniz ama c# ta vardır. Java ve c# etkilendiği dillerin arasındada C vardır. Kısacası her hangi birine çalıştığınızda diğerine adapte olmanız çok zor olmaz.
Ocak 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Aşağıda vermiş olduğum linkteki C kodunu nasıl derleyip, çalıştırabilirim?

İlk olarak gönderdiğin dosyalar C değil C++. Cpp C++ uzantısıdır.

C/C++ için yaygın kullanılan iki inşa (birden çok dosyayı derleyip birleştirme) sistemi var. Linux temelli make, ve Microsoft Windows için Visual Studio sistemi (genellikle sln dosyası olur). Sende yalnızca makefile var. Yani linux sistemindesin. Üç yol izleyebilirsin.

Linux'da make'i kur (eğer yoksa)
1. Linux debian (ubuntu) ise terminale "sudo apt-get install make" yazman yeterli. Terminalden Makefile dosyasının olduğu dizine git ve "make" komutunu gir.

2. Windows'ta mingw.org/ kur. make komutu windows'ta çalışacaktır. Command Prompt'ta makefile'ın olduğu dizine git ve ve "make" komutunu gir.

3. Visual Studio Express'i kur. Makefile'ın olduğu dizinde proje oluştur. Cpp uzantılı dosyaları tek tek ekle (Makefile'ın windows karşılığı oluşturulacak). ve visaul studio express'ten build komutunu çalıştır.
Kasım 2014

Serdar @serdarakar1994

000 111 222 333 444 555 33 44 55 012 345 ekran çıktısını veren C programlama kodu nedir?

Farklı çözümleri olabilir :)

Örnek 1:

#include<stdio.h>

char string[] = "000 111 222 333 444 555 33 44 55 012 345";

int main() 
{
	printf("%s", string);

	getchar();

	return 0;
} 


Örnek 2:

#include<stdio.h>
int num,i;
char string[] = "000";
int main ()
{
	printf("%s ",string);
	for (i=1; i<6; i++)
	{
		int add = 111;
		num = num + add;
		printf("%d ",num);
	}
	num = 0;
	for (i=1; i<4; i++)
	{
		int add = 33;
		num = num + add;
		printf("%d ",num);
		num = 11 * i;
	}
	for(i=0; i<6; i++)
	{
	        printf("%d",i);
		if (i==2)
		{
			printf(" ");
		}
	}
	getchar();
	return 0;
}


Belki daha bir kısa yolu vardır ama şimdilik çözümüm bu :)
Nisan 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Programlama dillerinden C dilini mi Python dilini mi seçmeliyim? Asıl soru bunlarla ilgilenenler varsa ne gibi projeler yaptı, yazılımlar yazdı?

İkisiylede ilgilenmedim ama ikisininde geniş kullanım alanı var. İkiside platform bağımsız sayılır. Mesela "C" ile Windows yazımıştı, yanlış bilmiyorsam Linux'un bazı dağıtımlarıda öyle. Pardus dağıtımı "Python" kullanıyor. Bana göre "C"nin öğrenimi biraz zor gibi "Python" için ilgilenmedim ama kolay diyorlar bence ikisininde yapısını iyice öğren hangisi işine geliyorsa ve hangi platformda geliştime yapmak istiyorsan o dile yönel ama ben profesyonel bir yazılımcı olmak istiyorum diyorsan sadece bir iki dille bitmez bu iş.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Sizce göre C++ C'den üstün müdür?

Hangi platforma göre?
Genel yazılım geliştirme mantığına göre bakarsak tabii ki C++, OOP desteklediği için daha iyidir ama çalışacağınız platforma ve yapacağınız işe göre C'de tercih edilebilir.

Sektörde daha çok C++ tercih edilmektedir. Peki, sen hangisini tercih edersin? Veya ediyorsun derseniz de, tabii ki 4ever Java :)
Şubat 2014

Barış Ekinci @barisekinci

C/C++ programlamaya başlamak için uygun diller midir? Hangi dil ile programlamaya başlamalıyım?

C/C++ öğrenmek istiyorsan ve buna karar verdiysen öğren.

Ancak
C/C++ ile neler yapabileceğini, hangi alanlarda iş üretebileceğine de karar ver ve buna kendini ikna et.

C/C++ ile ilgili iş ilanlarına bak aynı zamanda Java, C# ve Python ile ilgili de iş ilanlarına bakıp kıyaslama yapmanı tavsiye ederim. Bu da kararsızlığını ortadan kaldırmana yardım eder.

Python ve Ruby çok çok kısa sürede öğrenebileceğin iki dildir. Programcılığa başlarken de bence hızlıca programcılığı öğretebilecek iki güzel dildir. Ama C/C++ için aynı şeyi söyleyemeyiz Ve bu iki dilin kullanım alanları ve amaçları arasında farklar var.

Nesne Yönelimli Programlama
Ocak 2014

Birkan @birkann

C programlamaya yeni başlayanlar için bildiğiniz örnek sorular nelerdir?

C programlamaya başlayan birisi için örnek sorular neden gereklidir bunu anlamadım. Yeni başladığı için ...
Kitap tavsiyem olacak
Kaan Aslan hocanın A'dan Z'ye C kılavuzu kitabını öneririm. Pusula Yayınları
Aralık 2013

Hilal Ebrar @hebrar

Programlamaya başlarken kolay anlaşılması açısından hangi dili öğrenmeliyim?

Sadece programlamayı öğrenmek istiyorum diyorsanız ve yolun başındaysanız sizi fazla yormayacak ve programlamanın temel kavramlarına hakim olmanızı sağlayacak yüksek seviyeli bir dil ile uğraşmanızı öneririm. Ruby ve Python bu konuda sizi amacınıza taşır. Türkiye'de daha çok Python ile çalışan kişilere ulaşıp destek alabilirsiniz. Bu yüzden Python derim. Bunu sizin profilinize göre söylüyorum. Kısa sürede program geliştirmenin tadını Python ile çıkarırsınız.

Önemli olan bence OOP Object Oriented Programming yani nesne yönelimli programlama kavramına hakim olmaktır.
Bu metod ile programlama öğrenmeyi de C dili ile gerçekleştiremezsiniz.
Başlangıç aşamasındaki biri için C ve C++ hem ağır gelir hem de günümüzde mobil/web gibi alanlarda hiç kullanılmayan bu platformları öğrenmek için harcadığınız zamana biraz yazık olur. Önemsizdir demiyorum öğrenilmemeli de demiyorum ama yolunuzu web ve mobil üzerinde çizecekseniz ve sistem programlama, alt seviye programlama gibi bir çalışma içinde olmayacaksanız başlangıç için enerjinizi C/C++ ile hiç harcamayın.

Programlamayı ve OOP prensiplerini Python ile öğrendikten sonra Django frameworkü ile web uygulamalarına başlayabilirsiniz.

Programlamayı tek bir dille gerçekleştirip web, mobil, masaüstü, embed gibi farklı platformlarda uygulama geliştirme hedefiniz olursa o zaman seçiminizi Java ya da C# . NET üzerinde yoğunlaştırmalısınız.
Burda da tavsiyem kurumsal olarak Microsoft'un sunduğu dökümantasyon ve eğitim daha kuvvetli ve kısa sürede daha fazla yol kat etmeni sağlar. O yüzden C# derim.

acikakademi.com sitesi tüm kaynakları ile . NET platformunda yürüyeceğin yolda sana yardımcı olur. Burayı tavsiye ediyorum.

Özetle önce Python. Kesmezse C# ya da Java.
Ekim 2013

İsmet Acar @acarfb

GMP kütüphanelerini C programlamada nasıl kullanabilirim? Kütüphaneleri nasıl tanıtabilirim?

Bu konuda malesef bilgim yok. Fakat incelediniz mi bilmiyorum, GMP installation ve basics sayfalarını incelemenizi tavsiye ederim.
Eylül 2013

Birkan @birkann

Ascii C Programlamayı öğrenmek için en iyi kitap hangisidir?

Türkçe benim en sevdiğim kitaplar hep Alfa yayınlarından çıktı. C 'yi üniversitede öğrendiğim için ingilizce ders kitabından öğrenmiştim. İngilizce bilenler için Schaum serisinin kitaplarını tavsiye ederim.
Haziran 2013

İsmet Acar @acarfb

Bir programlama dili ile kişisel düzeyde neler yapılabilir. Yapılacakların maksimum sınırı nedir?

Kişsisel düzeyde hayal gücün dahilinde istediğin bir uygulama, otomasyon ya da site yapabilirsin. örneğin bir telefon uygulaması vs. tabi projeler büyüdükçe kişisellikten çıkar artık ekip çalışması gerektirir.
Haziran 2013

İsmet Acar @acarfb

Bir programlama diline tamamen hakim olmak için neler yapılmalı? Başlangıç seviyesindeki programlama dili bilgimi ileri seviyeye nasıl taşırım?

Sürekli yazılım geliştirerek hatalarla karşılaşıp onları çözerek. yazılımlar İngilizce ve matematik öğrenmek gibidir ne kadar kelime ezberler çözüm yaparsan o kadar ileriye adım atarsın..
Nisan 2013

Görkem Göğebakan @gorkemgo

Finansal Modellemede C, C++ ve C# arasındaki fark nedir?

Finsansal modelleme derken büyük sayısal data yığınlarını işlemektense kastınız C/C++ doğru bir tercih olacaktır. İşi profesyonel seviyeye taşırsanız, mutlaka GPU computing'e ihtiyaç duyacaksınız. Bu noktada nVidia Cuda yardımınıza koşacaktır. nVidia'nın SDK'sı da C/C++ desteği olduğundan tekrardan bir dil öğrenmek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca C bilen biri diğer dilleride daha kolaylıkla öğrenebilir. Öğrenme süresine gelecek olursak giriş seviyesinde bilgisi olan bir programcının C öğrenmesi en az 7 ayını alır. Üzerine C++'da eklersek 10 ay'ı geçer. Tabii bu dillerde uzmanlaşacak deneyim için ise yıllar gerekecektir.

Bir diğer alternatif Java'dır. Baştan Java ile başlayarak J2SE, J2ME, J2EE şeklinde de ilerleyebilirsiniz.

Şuan bir çok finans kuruluşu, banka ve iş kritik yazılım kullanan firmalar Java'yı tercih etmektedir.
Nisan 2013

Gizli Kullanıcı

C programlama dili ile ekranda kare nasıl oluşturulur?

Teknoloji


class Program
{
static void Main(string[] args)
{
KareCiz(10);
Console.ReadLine();
}

public static void KareCiz(int kenarBoyutu)
{
string ustKenar = "";
string altKenar = "";
string sagSolKenar = "";

//üst kenarı kenar boyutu adedince işlem yaparak tire ve boşluk karakteri ile çiziyoruz
for (int i = 0; i < kenarBoyutu; i++)
{
ustKenar += "- ";
}
Console.WriteLine(ustKenar);

//ara satırları çizmek için de üst ve alt kenarları dahil etmeyeceğimiz için bu ikisini çıkarıp kalan miktar adedince satır satır çizim yapacağız
for (int i = 0; i < kenarBoyutu-2; i++)
{
//sağ kenara çizim başladı
sagSolKenar += "- ";

//aradaki boşluğu çizebilmek için sağ ve sol kenarlardaki karakterler dışındaki kalan miktar adedince işlem tekrarlanarak boşluk karakteri ekrana çizilir
for (int k = 0; k < kenarBoyutu-2; k++)
{
sagSolKenar += " ";
}

//sol kenara karakter eklendi
sagSolKenar += "- ";

//satır çizildi
Console.WriteLine(sagSolKenar);

//değişken değeri sıfırlandı ve işlem tekrar etmesi için döngünün başına yöneldi
sagSolKenar = "";
}

//alt kenarı kenar boyutu adedince işlem yaparak tire ve boşluk karakteri ile çiziyoruz
for (int i = 0; i < kenarBoyutu; i++)
{
altKenar += "- ";
}
Console.WriteLine(altKenar);
}
}
Daha fazla

99 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.