Bilmek istediğin her şeye ulaş

CAD/CAM Programları

CAD/CAM

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

CAD Designer ne demek?

Soru bana yönlendirilmiş ama AutoCAD programını duymak dışında, gram alakam yok durumla.Sonra merak edip bakınınca, sadece "tasarım" kelimesinin ortak olduğu anlaşıldı. CAD kelimesinin açılımında zaten tasarım varken bir de tasarımcı eki neden konulmuş o da soru işareti, sanırım o programı "kullanabilen" anlamında piyasa da yeri var. Bilemedim.
Yine de kopyala yapıştır durumunu sevmesem de, anlatım anlaşılır ve güzel geldi, paylaşayım;


CAD (Computer Aided Design – Bilgisayar Destekli Tasarım) Bir çok sektörde kullanılan çizim ve tasarımların bilgisayar ile yapılmasına denir. Genelde inşaat sektöründe mimarlar ve mühendislik alanlarında kullanılıyor. Bilgisayar destekli tasarımdan önce yapılacaklar kağıt üzerine çiziliyordu. Bu tür işlemsel devasa yapıların çiziminde oldukça zor oluyordu. CAD ile büyük bir siteyi, bir uçağı ya da uzay gemisini ya da büyük bir şehri bile tasarlayabilir her bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz. CAD tasarımlarını CAD programları ile yapabiliyorsunuz. Tasarımlar büyüdükçe daha karmaşık hale geldiler. Dolayısıyla CAD programları da zaman içinde gelişim gösterdiler. Günümüzde 2 boyutlu ya da 3 boyutlu tasarımlar kolaylıkla yapılabiliyor. İstendiğinde yapılan bu tasarımlar modellendirilerek 3 boyutlu olarak kaplanabiliyor. Neredeyse gerçek görünüm sunan bu programlar haliyle biraz maliyetli oluyor. Ancak onu kullanacak kadar büyük kurumlar zaten o maliyeti göze alıyorlar.

CAD programlarının en bilineni hepimizin genelde duyduğumuz AutoCAD programıdır. AutoCAD çok gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle profesyonel olarak bu program tercih ediliyor. Bunun dışında daha az maliyetli daha basit programlarda bulunuyor.
Haziran 2014

Hacı Bayram Selcuk, bir soruya yanıt verdi.

CAD Designer ne demek?

Bilgisayar destekli tasarım program kullanabilen tasarımcı demek : D
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

3D Studio Max bir modelleme, animasyon ve render programıdır. Ölçekli çizim ve metraj için kullanılması çok güç olacağından o işlerde değil de çizilmiş tasarımların modellenip render'lanmasında kullanılır. Öğrenmek için İnternet'de bol bol tutorial mevcut, onlardan birkaçını yapıp, bir iki de kendi eserinizi modelleyip, anime edip, render'larsanız programı en azından profesyönel işlerinize başlamaya yetecek kadar öğrenmiş olursunuz. Yeni problemler çıktıkça çözümlerini rahatça Google'da ya da Youtube'da aratarak bulabilirsiniz. Çizim programı arıyorsanız 2 boyut için Allplan, Autocad, 2 boyut çizerken 3 boyut oluşturmak için Allplan, Archicad, Revit, metraj için ise Alman TÜV sertifikalı metraj modülüyle Allplan işinizi en iyi şekilde görecektir.
Şubat 2014

Umut Aktaş, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

3d studyo Max ve diğer çizim programlarının detaylı anlatıldığı bir makale karşılaştırmandada faydası olur okumanı tavsiye ederim. 3dmimariofisi.com/en-iyi-3d-mimari-cizim...
Ekim 2013

Özge Can Balaban, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max kullanmayı kendi başımıza öğrenebilir miyiz? Nasıl?

Tutorial larla öğrenilir bi sıkıntısı yok ... Bol bol forum takibi ve sormaktan çekinmemek en iyi öğrenme yöntemi ... Verilen kurslarda da çok bir püf noktası vermiyorlar... Bol bol proje denemesi ile kotarılabilir bir program
Haziran 2013

Deniz Eğilmez  yeni bir  gönderide  bulundu.

2013 Design Next Tasarım Yarışması

Amaç:
Geleceğin profesyonelleri olan mimarlık, makine ve endüstriyel tasarım öğrencilerinin, Autodesk çözümlerini kullanarak dijital tasarım yetkinliklerini geliştirmelerini ve daha iyi bir geleceğe ilişkin özgün tasarımlar üretmelerini teşvik etmek.
Amaç:
Geleceğin profesyonelleri olan mimarlık, makine ve endüstriyel tasarım öğrencilerinin, Autodesk çözümlerini kullanarak dijital tasarım yetkinliklerini geliştirmelerini ve daha iyi bir geleceğe ilişkin özgün tasarımlar üretmelerini teşvik etmek.

Kategoriler ve Konular:
Yarışma, Mimari Tasarım ve Mekanik Tasarım olmak üzere iki kategoride düzenlenmektedir. Mimari Tasarım kategorisinin konusu, doğal afet bölgelerinde kullanıma yönelik bir geçici barınak tasarımıdır. Mekanik Tasarım kategorisinin konusu ise, doğal afet bölgelerinde kullanılan geçici barınakların nakliye ve montajına yönelik bir taşıt tasarımıdır.

Jüri Üyeleri:
Mimari Tasarım Kategorisi
Cem İlhan (Y. Mim., TeCe Mimarlık)
Hüseyin Kahvecioğlu (Doç. Dr., İstanbul Teknik Üniversitesi)
Ömer Kanıpak (Y. Mim., Masa Mimarlık)
Salih Ofluoğlu (Prof. Dr., Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)
Murat Soygeniş (Prof. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi)

Mekanik Tasarım Kategorisi
Gökhan Akış (Şef Tasarımcı, Yonca-Onuk)
Hüseyin Asa (Tasarım Ekip Lideri, Ford Otosan)
Özgen Ümit Çolak (Prof. Dr., Yıldız Teknik Üniversitesi)
Tayfun Heren (Ürün Geliştirme Müdürü, Tırsan)
Ali Oral (Doç. Dr., Balıkesir Üniversitesi)

Ödüller:
Birincilik ödülü: Her iki kategorinin birinci seçilen takımları, A.B.D.’nin Las Vegas şehrinde düzenlenecek olan “Autodesk University” etkinliği kapsamındaki Autodesk Panaroma Uluslararası Öğrenci Tasarım Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecektir. 2-6 Aralık 2013 tarihlerini kapsayan 5 günlük seyahatin gidiş-dönüş uçak bileti, otelde konaklama ve yemek giderleri Autodesk tarafından karşılanacaktır. Takım üyeleri Autodesk University kapsamında düzenlenen atölye ve seminerlere de ücretsiz katılabilecektir.

İkincilik Ödülü: Her iki kategori için takım başına 3.600 TL
Üçüncülük Ödülü: Her iki kategori için takım başına 2.400 TL
Sürdürülebilirlik Ödülü: Her iki kategori için takım başına 1.200 TL

Yarışma Takvimi:
Yarışmanın İlanı: 22 Mayıs 2013
Kayıt İçin Son Başvuru Tarihi: 30 Haziran 2013 saat 23:59
Proje Son Teslim Tarihi: 22 Eylül 2013 saat: 23:59
Sonuçların İlanı ve Ödül Töreni: 2 Ekim 2013

Ayrıntılı bilgi için : bit.ly/14gbcr5
Nisan 2013

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max kullanmayı kendi başımıza öğrenebilir miyiz? Nasıl?

Kendi başına yeterli kaynak ile öğrenebilirsin ama çok zamanını alır hem de çok. Bazı püf noktalarını ise ancak bilen birisi ile öğrenebilirsin. Proje yaptıkça ve çeşitlenince ihtiyaçların da artacak ve birilerine sorman gerekecek. Çok uğraşacaksın baştan söyleyeyim.
Ekim 2012

Cytor Can, bir soruya yanıt verdi.

3D Studio Max nasıl bir programdır? Hangi alanlarda kullanılır ve hangi yöntemler ile çabuk öğrenilebilir?

Çizim programlarının babası diyebiliriz. hangi yöntemle öğrenirim diye bir şey olmaz ama ilk başta resim ve objelere bakarak çizim denemeleri yapabilirsin. çizimlerin geliştikçe kendi yöntemlerin ile hızlı çizebilirsin. Her yiğidin yoğurt yiyişi ayrıdır...
Ağustos 2012

Bozkurt Yurdakul, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2012

Bozkurt Yurdakul, bir soruya yanıt verdi.

Autocad kısa yolları nelerdir?

Acad.pgp dosyasını bilgisiyarınızda bulabilirseniz, bu dosyada tüm klavye kısaltmalarını görebilir, üstünde değişiklik yapabilirsiniz.
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Civil 3D

5 Kullanıcı   11 Soru   21 Yanıt

Cool 3D

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Archicad

80 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt

Autocad

326 Kullanıcı   16 Soru   75 Yanıt

Datacad

54 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Mathcad

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Netcad

4 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt

Intellicad

28 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Turbocad

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt