Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çalışma Hayatı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2016

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

A spectrum of spaces | News Center

Visit the post for more.
Ekim 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

İş bulma sitelerindeki aradığın işi hızlı bir biçimde bulabilmek için iyi bir cv hazırlamanın dışında yapılması gerekenler nelerdir?

İş tanımını ayrıntılı bir şekilde yazmak. Önceki iş yerlerinde yada şimdiki iş yerinde tam olarak yaptıkların nelerdir, bunların anlaşılabilir bir şekilde yazılması. Böylece; eleman arayan şahıslar kafalarında, iş arayan kişinin görevi hakkında daha net bir profil çıkartıyor sanırım.
Misal; asistan
Asistan ama ne yapmış, yapıyor? Şundan bundan sorumlu olup bunu, şunu yerine getirdim, gibi. Süsleyen kişiler de oluyordur tabii!!
Ekim 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Ankara'da yazın bir öğrencinin çalışabileceği işler nelerdir?

Ben Ankara'da öğrenciyken yazın gitarımı, üç beş eşyamı toplayıp hemen güneye kaçardım. Orada hem eğlenip hem dil geliştirilip hem de çalışılabiliyor. Yaz sonunda da cebimde bir miktar parayla dönerdim şehre. Ankara yazın ölü bir şehir olur, bence orada iş arayacağınıza güneyde turizm sektöründe iş aramanız her açıdan yararınıza olur.
Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Cihan Cihan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dikkati Toplama Teknikleri...

Modern hayatta bir yandan telefonumuza düşen mesajın sesi olsun, bir yandan twitter’da her an atılan twitler olsun neredeyse insanın oturup işine odaklanması imkansız. Bugün Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu oranları her geçen gün çocuk popülasyonunda artmakta. Peki ya yaptığı işe odaklanamayan yetişkinler? Her gün ofisten çıkıp, “Yarına yapacaklarım daha da arttı. ” diye hayıflanan çalışanlar… Maalesef günümüzde dikkati toplayabilmek her zamankinden daha zor. Ama bu yazıda size sunduğumuz dikkat üzerine yapılmış psikolojik araştırmalarla kanıtlanmış dikkati toplama teknikleri ile gün geçtikçe zihninizi daha da iyi odaklayabileceksiniz.
1. Facebook’u kapatın.
1847Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insan beyni hiçbir şey yapmadığı zaman (yani default modda iken) aslında birçok şey düşünüyor. Bu düşündüğü şeyler de genel olarak başka insanlar, geçmişi ve geleceği. Yine psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insan zihninin bu modda uzun süre çalışması depresyonu tetikliyor. Çünkü başka insanları, geçmişi ve geleceği çok düşünen insanlar kendilerini başkalarıyla karşılaştırarak mutsuzluğa ve umutsuzluğa kapılıyor. Bilin bakalım bu default modu en iyi besleyen günümüz buluşu ne? Facebook. Facebook, insan zihninin hiçbir şey yapmıyor iken çalışan hali için tam bir abur cubur. Zihnimiz Facebook’ta arkadaşlarımızın resimlerini, statülerini, gittikleri yerleri bize besleyerek resmen bizim bu umutsuz halimizi besliyor. Zaten University of Michigan’da yapılan yeni bir araştırma gösteriyor ki, Facebook’ta vakit geçiren insanlar hem bir iş yapmaya daha az motive, hem de geleceğe dair umutsuzlar. Dünya’da milyarlarca insanın her gün sadık bir biçimde girdiği bu platform, aslında zihinsel sağlığımızın baş düşmanı olmasın?
18472. Cep telefonunuzu sessize alın, ve çalışmaya başlayın.
Bir sinemaya gittiğinizde nasıl ki cep telefonunuzu sessize alıp, araya kadar ona bakmıyorsanız, aynı şekilde bir iş yapmaya niyetliyseniz, telefonunuzu sessize alın ve ona 1 saat boyunca bakmayın. Meraklanmayın, siz telefonunuza bakmıyorken dünya başınıza yıkılmayacak. Eğer ki mesajlaştığınız birileri varsa, onlara da odaklanmak için cep telefonunuzu kapattığınızı söyleyin, böylece bir saat boyunca telefonunuza bakmadığınız için size kızmayacaklar.
3. Her ne yapıyorsanız tamamen kendinizi verip yapın.
Doğu öğretilerinde insanın her ne iş yapıyorsa yapsın, tamamen kendini verip yaptığında yaşadığı mutluluğu ve işinden aldığı verimi vurgulayan sözler vardır. Bu tarlaya ürün ekmek olsun, masa başında yazı yazmak olsun, hatta ve hatta evde bulaşık yıkamak olsun insana bir işi verdiği tatminden bahsedilir. Örneğin, bulaşıkları mı yıkıyorsunuz? Her tabağı iyice temizlemeye, ve üzerinde hiç bir bulaşık bırakmamaya gayret edin. Suyun tabağı nasıl temizlediğine ve sizin nasıl süngeri sürttüğünüze odaklanın. Yaptığınız işi ne olursa olsun sevin. En basit işleri bile tam odaklanarak yaptıkça, dikkati toplama yeteneğiniz artıcaktır.
18474. Her gün bir kitaptan belli sayıda sayfa okuyun.
Sevdiğiniz veya uzun süredir okumak istediğiniz bir kitabı seçin. Ve kendinize günün belli bir saatinde okumak için belli sayıda sayfa belirleyin. Ve o gün ne olursa olsun, o kitaptan belirlediğiniz sayıda sayfayı okuyun. Eğer o gün okumazsanız, ceza olarak ertesi gün bir önceki günün ve o günün sayfalarını okuyun ve kitap bitene kadar bu düzeni tutturun. Görüceksiniz ki bir süre sonra kitabın başına geçip ayırdığınız sayfaları okumak daha da kolaylaşacak.

18475. Egzersiz yapın.
Vücuttaki ekstra enerjiyi atıp, sonrasında odaklanabilmenin en etkili yollarından biri spor veya egzersiz yapmak.Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, güne erken kalkıp sporla başlayan insanlar işlerine hem daha mutlu gidiyorlar, hem de daha iyi odaklanabiliyorlar. Sabah yapılan egzersizler vücudu çok yormamalı. Yarım saatlik bir yürüyüş, 20 dakikalık bir yoga sekansı veya bugünlerde Amerika’da çok popüler olan 7 dakikalık egzersizler güne zinde başlamanız ve sonrasında işe iyi odaklanmanız için birebir.
Şubat 2014

Süleyman Gönülkırmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

İYİLİKLERİ DEVAM EDENLER

“Bir ağaç” dikersiniz bir vadiye, ağacın meyveleri doğadaki pek çok canlıya yiyecek, yaprakların ürettiği oksijen canlıların akciğerlerine dolar, dalları pek çok kuşa konak ve yuva olur. Bu ağacı diken kişinin iyilikleri devam eder gider.

“Bir Barajın” yapımında mühendis olarak, işçi olarak bir emeğiniz varsa, oradan sulanacak her bir ağacın meyvesinde, çeşmelerden akan her su damlasında, bozkırların yeşile boyanması ile devamlı yaşarsınız. Yıllar sonra bu barajın yapımına katkı koyanların ismi cismi unutulsada iyilikleriniz su kadar aziz olmaya devam eder gider.

“Müzik” icat edilmeseydi Dünya ne kadar tatsız, tuzsuz, yavan ve renksiz olurdu. Müzik insanoğlunun en iyi icatlarından biridir diye düşünürüm. Sevgimizi, hüznümüzü, coşkumuzu, isteklerimizi notalamak ne kadar güzel bir olgudur. Söylenen, çalınan her ezgide müziğe katkı koyanların iyilikleri hep devam eder gider.

“Bir öğretmen” bir çocuğun bir hayaline, bir rüyasına dokunur. O çocuğu üretken bir kişiye dönüştürür. Bu kişinin ürettiği her eserde, yaptığı her güzel davranışta o öğretmenin iyilikleri devam eder gider.

“Tekerleği”Sümerlerin bulduğu söylenir. Yaşamımızı, ulaşımımızı, aletlerimizi çok kolay yapmamıza ve kullanabilmemize tekerlek vesile olur. Dünyada dönen milyarlarca sayıdaki dişli, çember, eksen ile Sümerler iyilikleri devam eder gider.

Bir serum, bir aşı ile bazen bir hayat bazen de bir sağlık kazılmıştır. Yaşamınıza, eğitiminize ve sağlığınıza katkı koyan veya koymuş olan her kim ise, hiç beklemeden ona teşekkür edin, derim.
Ocak 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada 1 ocağın çalışma günü olduğu ülkeler var mı?

Var:
Fas, Hindistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Tunus, Ürdün.

Kaynak:takvim.com/ulke_tatilleri.php