Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cam

Cam kullanılarak üretilen yapı elemanı için pencere maddesine bakınız. Cam, çoğunlukla saydam veya yarı saydam halde kullanılan, genellikle sert, kırılgan olan ve sıvıların muhafazasına imkan veren inorganik sıvı malzeme. Antik çağlardan beri gerek inşaat, gerekse süs eşyası olarak camdan yararlanılmaktadır. Günümüzde halen en basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Cam ani soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer bazı metal oksitlerin çözülmesinden oluşan akışkan bir malzeme olup ana maddesi (SiO2) silisyumdur. Cam amorf yapısını koruyarak katılaşır. Üretim sırasında hızlı soğuma nedeniyle kristal yapı yerine amorf yapı oluşur. Bu yapı cama sağlamlık ve saydamlık özelliğini kazandırır.

Aralık 2019

Ortaklar Cam, bir soruya yanıt verdi.

Cama nasıl şekil verilir?

Sitemizde ki blog sayfasında cam konusunda detaylı bilgiler mevcuttur. ortaklarcam.com/
Ocak 2015

Şenol Deniz Ikizer, bir soruya yanıt verdi.

Güneş gözlüğünün kaliteli olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Gözlüklerinizi bilinen yerlerden Optik mağazalarından alırsanız oradaki Tester veya marka güvencesiyle anlayabilirsiniz. Onun dışında orijinal veya kaliteli olduğunu meslek erbabları bilebilir çünkü kalitelide olsa göze uygun olmayan güneş gözlükleride vardır. Örneğin ben yeşil cam kullanamıyorum kahve sarı tonları kullanabilliyorum. Takmak anlamak için yeterli olmayabiliyor her zaman.
Nisan 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Kurşun geçirmez cam nasıl yapılır?

Kurşun geçirmez camlar aslında kurşun geçirmez değildir. Sert darbelerde normal camlara göre çok daha dirençlidirler. İşte bu sağlamlığı ona sağlayan madde ise polikarbondur. Bu madde, ısıya ve darbelere karşı oldukça dayanıklı bir maddedir. Cam üretimi sırasında camın arasına polikarbon levhalar yerleştirilir ve ardından laminasyon işlemi yapılır. Laminasyon, üretilen camı forma sokma işidir. Yine de kurşun geçirmez cama polikarbon levha katıldığı için bu camlar normal camlara göre daha kalın olur.

Bir merminin cama isabet etmesi durumunda polikarbon cam, sahip olduğu sağlamlıktan ötürü mermiye karşı darbe emici bir etki gösterir. Fakat aynı yere çok sayıda kurşun isabet etmesiyle camın kırılma olasılığı vardır.
Mart 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Renkli cam etkisi nedir?

Metapsişik bir kavram olarak, bilinç altının dönüştürücü etkisidir. Yani spirütialist tebliğ veya rüya gibi durumlarda insana sezgisel yolla gelen bilgiler bilinç altında dönüştürülerek bilinçte var olanların hüviyetiyle dış dünyaya yansır. Bu, bir ışığın camdan geçerken hem camın rengini alması hem de camın eğriliği miktarında kırılmaya uğraması gibidir. İnsanın bilinç altından geçen metapsişik enformasyon zihne göre özelleşir, şekil alır, eğilir, bükülür ve dış dünyaya veya bilince böyle yansır.

Renkler
Renkli cam etkisi, tıpkı bu mekanizmadaki gibidir. Salt haliyle gelen metapsişik bilgi (doğrusal ışık) bilinç altının katmanlarından geçerken (üçgen cam) kırılmaya uğrar ve farklı bir hüviyette dış dünyaya yansır. Rüya yorumlamalarının temelinde de bu dönüşümün yorumlanması yer alır.
Aralık 2013

Ezgi Bekler, bir soruya yanıt verdi.

Topuğa cam girince nasıl çıkartmalıyız?

Tabii ki çıkartmamalıyız. Mümkün olduğu kadar cam batan bölgeyi steril tutup bir sağlık kuruluşunda uzman kişilerin müdahele etmesini sağlamalıyız. Ne kadar topuk derisi sert olsa da sizin müdahelenizde enfeksiyon kapma riski olabilir, o bölgedeki sinirlere damarlara zarar verebilirsiniz.
Kasım 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Topuğa cam girince nasıl çıkartmalıyız?

Vücudunuza batan hiç bir delici, kesici aleti çıkarmamanız gereklidir. Çünkü penetre olan ( delinen ) bölgede sinirler ve damarlar bulunur. Batan cisim etraftaki dokulara ve sinirlere de zarar vermiş olabilir. Sizin yapmanız gereken hemen ilk yardım kuruluşuna gitmektir. Ancak gidene kadar batan cismi immobilize edin (hareketsiz kalmasını sağlayın). Temiz bir bezle sağlı sollu etrafını sabitleyip daha sonra sararak bunu yapabilirsiniz.
Eylül 2013

Melis Vatansever, bir soruya yanıt verdi.

Cam nasıl renklendirilir?

Kullandığımız rengarenk cam çubukların tamamı şeffaf cama, çeşitli işlemler ve maddelerle renk verilmesi yoluyla elde edilmektedir. Bu renk verme işleminde çeşitli maden ve metaller kullanılır. Ve bir takım özel cam boncuk yapımı ve işlemesi teknikleriyle bu metaller çalışma esnasında camın yüzeyine çıkarılabilmekte ve son derece ilginç yüzey efektleri elde edilebilmektedir. BAKIR: Yeşil, Turkuaz, Mavi
DEMİR: Yeşil, Mavi, Sarı
KOBALT: Koyu Mavi, Açık Mavi
MAGNEZYUM: Mor, Eflatun
GÜMÜŞ: Sarı
ALTIN: Pembe, Kırmızı ( Bu nedenle özellikle pembe cam çubuklar cam boncuk yapımı sanatında kullanılan en pahalı çubuklardır )
ÇİNKO-FOSFAT-KALAY: Beyaz, Opal
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Camın erime noktası nedir?

Camın standart bir erime noktası yoktur çünkü cam yapısına göre çeşitlilik arz eder. Normalde camlarda kullanılan ortak madde silikondioksittir (SiO2) fakat içine camına göre çeşit çeşit kimyasallar katılır. Bu nedenle belirli bir erime noktası yoktur. Camın ana maddesi SiO2'nin erime noktasının 1710 santigrad derece olduğunu da belirtelim. Camın bu haliyle erime noktası -bunu demek tam olarak doğru olmasa da- 1710 derecedir.
Eylül 2013

Pınarnur Öz, bir soruya yanıt verdi.

Cam nasıl yapılır?

Günümüzde;
Normal cam için %72 silis, %15 soda, %13 kalkerKristal cam için %48 silis, %24 potast soda, %28 kurşun oksit


Camın ana maddeleri kum, soda ve kireçtir. Özellikle kum en temel maddesidir. Sodanın kullanım amacı düşük sıcaklıkta camın akıcı hale getirmektir. Bu maddelerin tümü bir araya getirilerek yalaşık 15000 derecedeki fırınlarda eritme işlemine maruz bırakılır. Hiç birinin erime noktası yoktur. Farklı farklı bir çok cam bulunur.

Hepsinin içindeki ortak madde Sio2 dir. Farklı camlar için frklı farklı maddeler eklenir. Genellikle normal cam terimi silis, kalker ve soda karışımından oluşan cam için kullanılır.
Temmuz 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

Arabaya cam filmi nasıl çekilir?

Çizik cam filmine ne yapılması gerekiyor acaba ?

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.