Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cami

Cami, İslam'da bir ibadet mekanı. Genellikle minaresiz küçük camilere veya bazı kurum ve kuruluşlarda ibadet için ayrılmış ufak mekanlara mescit denir. Camiler her ülkede değişik göz alıcı mimari tarzlar ve süslemelerle inşa edilirler.Kur'anda ibadethane adı olarak cami terimi geçmez ancak "secde yapılan yer" anlamındaki mescit kavramı kullanılır.[kaynak belirtilmeli] Kur'an'da mescidlerin imarı ve onarımı üzerine olan Tevbe suresinin 18. ayeti ve Muhammed'in cemaatle namazı ve hayratı öven hadislerini temel alan İslam dini mimarisi ilk mabet Kabe ile ve ilk mescit olan Kuba Mescidi ile başlamış, Mescid-i Nebevi ve benzerleriyle devam ederek yayılmış ve günümüze kadar gelmiştir.Alevi müslümanlığında ibadet mekanı olarak cemevleri kullanılmaktadır. Şii-alevi müslümanlar teberra kuralları gereği duvarlarında Ebubekir, Ömer ve Osman'ın adı yazılı olan sünni camilerinden uzak dururlar.[kaynak belirtilmeli] Bazı din bilginleri ise kişiler adına yapılmış camileri tevhid ilkesine aykırı bulurlar.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İspanya'dan sonra Küba'dan beklenen yanıt geldi. Yanıt Küba'daki sözde tarihi camii'yi yalanlıyor. Tabii reis yine de daha iyi biliyordur. Bir de demokrasi ve laiklik dersi vermişler büyük ustaya... Gücü yeten gelsin bir ağaç kessin benzeri bir cümleyle de kapatmışlar... :) Anlamıyorum hani ülkeyi kalitesiz bir şekilde beton ve asfalta boğuyor, yetmedi mi de artık diğer ülkelere de musallat oluyor... Şu dünyada bize düşman etmediği iki ülke kalmıştı onlara da bizi soytarı ediyor...

Küba dostları: Küba'da nereye ne inşa edileceğine halk karar verir! - Türkiye Haberleri - Radikal

İstanbul ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Küba dostları: Küba'da nereye ne inşa edileceğine halk karar verir! haberi için hemen tıklayın!
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ahahahaha bu yüce alimler ne içiyorsa ben de ondan istiyorum... Ama size evrim teorisi gibi falan kanıt yetmez değil mi. Asıl kanıt: Bir hurdalığa bomba koysan F16 olur mu (hani öldürme falan yoktu ama aklınız silaha çalışıyor, hatta en kutsalınızı kanıtlamak istediğinizde bile) ya da havaya tahta parçaları atsan sandalye olur mu? "Aklın var olduğunu nereden biliyorsun?" da hitlerimden biridir. Uyduruk Kristof Kolomb camii, imamı da ailesiyle beraber 500 sene önce oraya göç etmiş. Hani kanıt? Kanıt (Youssef Mroueh 1996) şarlatanın makalesinde, yazı di mi, kağıtta hatta kitapta yazıyor di mi. Unutmayın, evrim teorisi de kitapta yazıyor :)

Kolomb, 'bir tepedeki cami'den değil, 'camiye benzeyen bir tepe'den bahsediyor

Erdoğan'ın 'iddia'sı, ilk kez 1996 yılında Müslüman bir tarihçi tarafından kaleme alınmış bilimselliği su götürür bir makaleye dayanıyor.
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İşte yine gavurlar, NASA, Mars Merkez Camiinin varlığını yıllarca halktan saklamış.

Yahu yine niye kızdınız? Sizin elemanlar konuyu tartışıyorlar. Ben de haber yaptım ki Amerika'daki İsrail döllerinin ne mal olduğunu bilin diye...

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Göt değmemiş saray, göt değmemiş uçak derken şimdi de göt değmemiş cami yapacakmış. Yiyin efendiler yiyin, halkın malı başkanın malı...

Orta Doğuyu karıştırmayaydı da biz de kazanmaya devam etseydik daha ne vergiler alabilirdi halbuki...

703
Eylül 2014

Mehmet Volkan Balbay  yeni bir  gönderide  bulundu.

CAMİDE NAMAZ KILMAK

Camide namaz kılmak her daim huşuya sebep değildir. Bazen adamı günaha bile sokabilir.

Hijyen...

Eğer toplanan cemaat temizliğe önem vermeyenlerin çoğunlukta olduğu bir cemaat ise. Ter ve çorap kokusunun sizi boğması kaçınılmazdır. Böyle bir ortamda namaz kılmak tam bir imtihandır. Şayet orada o ibadeti yapmanın bir sevabı varsa, Allah için o ızdıraba katlandığınızdan dolayı vardır.

Mezhep...

Şayet toplanan cemaatin bir çoğu farklı mezhepten ise namaz esnasında huşuyu yakalayamama sebebidir. Sağınızda solunuzda eli - ayağı rahat durmayan diğer mezhep müntesipleri dikkatinizi dağıtıp durur. (Bir Hanefi için!)


İmam...

Şayet toplanılan caminin imamı; kendisini yetiştirmemiş, yaptığı işin değerini bilmeyen bankamatik imamlarından ise, detone sesiyle ve senkronu sağlayamayan kıldırışıyla sizi çileden çıkartabilir.


Müezzinler konusuna hiç girmiyorum bile!

Ayakkabılar ve ayakkabılık konusunda 1400 yıllık İslam medeniyetinin Türkiye'de geldiği acınası durumu da es geçiyorum.

Eğer namaz esnasında huşuyu arayan birisi iseniz ancak hemen dibinizde ağzını şapırdatarak sure okumaya çalışan insanlardan rahatsız oluyorsanız, toplum içinde geğirmeyi nahoş görmeyen ihtiyarlardan tiksiniyorsanız özellikle teravihler başta olmak üzere cemaatle kılınan namazlara dahil olmadan önce bir kere daha düşünün.

Cuma namazı gibi mecburi ibadetlerde ise şehrin nezih bir semtinde, kültürlü insanların gittiği bir camiyi bulun ve oraya takılın. İki kuruşluk sevabımızı camide bırakıp elimiz boş eve dönmemek için önemli!

İyi de neden Cami adabına yakışmayan tipleri uyarmıyorum da bu tiplerden rahatsız olan kişileri uyarıyorum?

Sebebi çok basit!

Ben insanların çoğundan -uyarıyla ya da eğitimle kendilerini düzelteceklerine dair- ümidimi kesmiş durumdayım. Bunu, on yılı aşkındır sürdürmeye çalıştığım eğitimci kimliğimle söylüyorum!

Elinizde yirmi - yirmi beş insan mı var. Emin olun, bu elli insanda sadece beş tane karakteri düzgün, zaman ve para harcamaya değer insan ya çıkıyor ya da çıkmıyor!

Hiç kimse "ama eğitim sistemimiz... Eğitimcilerimiz... " falan demesin! Yok kardeşim! Allah'ın gönderdiği peygamberlerden kendi zamanında insanlığın çoğunluğunu terbiye edebilenine rastladın mı? Belki Hz. Muhammed istisna bir örnek olarak kabul edilebilir ancak onun da vefatıyla beraber ortalığın nasıl karıştığı malumunuz!

Hayal kurmaya gerek yok! Caydırıcı kanunlar, bu kanunları uygulayacak merhametsiz emniyet kuvvetleri lazım! Kusura bakmayın... İnsan denilen mahlukun kahir ekseriyeti laftan, sözden, nasihatten ve dahi güzel örnekten anlamıyor! Uğruna canını feda edebilecek kadar savunduğu dini bile insanı terbiye etmekte aciz kalıyor!

Kısaca, değişmek istemeyene kimsenin yapabileceği bir şey yok! Ve maalesef insanların çoğunluğu değişmek istemiyor. Herkes "dünya bana benzesin" derdinde.

Peki ne yapmalı?

Devlet yapısını, adalet sistemini, kanuni düzeni, hukuki normları desteklemeli. Yaşadığı büyük acıların ardından Avrupa'nın ve kısmen de ABD'nin yakaladığı demokratik ve medeni yaşam standartlarına ulaşma adına gerekli düzenlemeler yapılmalı ve bunlar desteklenmeli.

Değilse en kısa sürede Avrupa'ya ya da ABD'ye yerleşmek bana şu an çok makul geliyor.

Camiden, cemaatten nerelere geldik! :)
Eylül 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Açıkçası camilerin yüksekliğinden çok neden diğer ibadethanelerde olduğu gibi gökyüzünü işaret ettiğini düşünmek gerekir gibi geldi.
Ağustos 2014

Esra Bayındır, bir soruya yanıt verdi.

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Camilerin yüksek inşaa edilmesinden kastınız tavan yüksekliği ise kubbe gökyüzünü temsil eder ve bu nedenle yüksek yapılır . Eğer minareleri kastediyorsanız okurken sesin duyulması için yüksek bir yere çıkılması gereği...
Ağustos 2014

Selahaddin Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Camilerin yüksek yerine, neden büyük yapılar olduğunu konuşursak (ki bence)
halkın toplanma yerleri olduğu için düşünmemiz gerekir. Bunun sonucunda dini ritüellerin gerçekleştirilmesi için rahat, ferah, geniş yerlerin tercih edilmesi sonucu doğuyor. Kubbelerin aslında Ayasofya'dan sonra Türk cami mimarisine eklendiği hakkında bir yazı okumuştum. (emin değilim) . Minarelerin yüksek olmasının sebebi ezan sesinin maximum kişiye ulaştırılması hedeflendiği için bu şekilde planlandığı düşüncesindeyim.
Bunun yanında dini yapıların haşmetli ve büyük olması biraz da dinin toplum yaşamında ki önem ve gücünün göstergesi olduğu için diyebiliriz.
Ağustos 2014

Mustafayan, bir soruya yanıt verdi.

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Aslında bir kaç sebebi var bana göre tabi!
1.Normal bir bina yaparsan akustiğini ayarlamakta çok zorlanırsın, eskiden mikrofon yoktu Hocanın sesini tüm cemaatin duyması için kubbeli ve büyük tasarlamışlardır.
2. Her dinin kendine özgü sembollerinin göze çarpması, göze hitap etmesi gerekir. Bu yüzden büyük yapmışlardır.
Ağustos 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Camiler neden yüksek inşâ edilir?

Camiler yüksek inşa edilir diye bir kural aslında yoktur. Cami formları devletten devlete değişiklik gösterir. Örneğin Selçuklular camilerini çok daha alçak inşa etmişler sadece mihrap önüne yüksekçe bir kubbe yerleştirmekle yetinmişlerdir. Malatya Ulu Cami yurdumuzda günümüze ulaşmış nadir Selçuklu eserlerindendir.

Cami

Selçuklular camilerinin yanlarına medrese ve külliyeler de yaparak yatay bir form benimsemişlerdir.

Yüksek cami inşa modası yurdumuzda Osmanlı ile başlamıştır. Yüksek camiler cemaate karşı Allah'ın, ele güne ve tabii halka da karşı devletin gücünü simgeler. İnsanlar bu tür yapıların içinde kendilerini küçük hisseder hem tanrılarına hem de devletlerine kolayca itaat ederler. Bu tarz tabii Hristiyan yapılarında hatta daha da görkemli bir şekilde icra edilmiştir. Aya Sofya mesela 55m kubbe yüksekliği ve 30m'yi aşan kubbe çapıyla zamanının en görkemli yapılarından olmuştur. Diğer bir örnek de San Pietro Katedralidir. Vatikan'daki bu yapı 60 bin kişinin bir anda ayin yapmasına izin veren geniş iç mekanının yanı sıra 41m kubbe çapı, 136m kubbe yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kubbesi ünvanını da korumaktadır.

Sembolik anlamda tanrının ve devletin gücü dedim ama camilerin yüksek yapılmasının mühendislik açısından da geçerli nedenleri vardır. Camiler ve kiliseler büyük insan topluluklarına hizmet etmek üzere tasarlanır ve inşa edilirler. Ortalarda kolonlar istenmez. Kısaca henüz çeliğin inşa malzemesi olarak kullanılmadığı dönemlerde büyük açıklıkları geçmek için kullanılan en dayanıklı form yay ya da ark tipi yapılardı. Bunun doğrusal örneklerini aralarında Sinan'ın da olan cami girişleri, köprüler ve su kemerleri gibi doğrusal, iki boyutlu yapılarda görebilirsiniz.

Cami
Ferhad Paşa Câmii – Çatalca

Cami
Mağlova Kemeri – Kemerburgaz

Cami
Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü – İstanbul

Sinan'ın yukarıdaki eserlerinde de göreceğiniz gibi açıklık arttıkça basınca dayanıklı dairesel formun korunması amaçlı kemer yüksekliği de artmak zorundadır. Kemer formu taşıyıcı kirişler olarak kullanılmasının yanı sıra yan yana konulmuş bir çok kemerden oluşan tonozlar halinde de kullanılarak nispeten geniş, uzun yapıların yapılmasına izin vermiştir. Tabii tonoz formu da insanlarda önde olma, arkada kalmışlık hislerini uyandırır. Tüm dini yapılarda hep bir mihrap vardır ve mihraptaki devlet temsilcisine karşı insanların kimi önde kimi de arkadadır ama tanrıyı temsil eden kubbenin altında herkes eşit yerdedir. Kubbe formu da kemer formunun bir daire etrafında çevrilmesiyle elde edilmiş olup dairesel ya da kare alanları örtmek için ideal bulunmuş/olmuştur. Statik olarak avantajlılar, az malzeme ve narin yapılarıyla büyük alanlar örtebiliyorlar. Alan büyüdükçe köprü açıklığı misali kubbe yüksekliği de büyümek zorunda kalıyor.

Yine mühendislik açısından baktığımızda bir kubbe sesi düz bir tavana göre hem nispeten eşit yayar hem de tavan/döşeme arasında sıkışıp sönümlenmesine izin vermez. Geniş kapalı alanların tesisatsız seslendirilmesi için en uygun formlardan biridir.

Alt tarafta bahsi geçen mühendislik problem çözümleri ve yukarıda bahsedilen ruhani ve devletsel nedenler camilerin de altında cemaatin toplandığı diğer bir çok dini yapı gibi yüksek inşa edilen yapılar olmasına neden olmuştur.
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Görmemişin mahyası olmuş.

Şanlıurfa Belediye Başkanı, mahyaya kendi adını yazdırdı! - Politika Haberleri - Radikal

Atatürk ve İsmet İnönü ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Şanlıurfa Belediye Başkanı, mahyaya kendi adını yazdırdı! haberi için hemen tıklayın!
Ocak 2014

Sevgiseli, bir soruya yanıt verdi.

Sizce Ayasofya cami olmalı mı?

İslamiyet bir hoşgörü dinidir. Buna riayet eden atalarımız gibi biz de bunu sürdürmeliyiz. Bence kilise olarak kalmalıdır.
Ocak 2014

Goul Chakir Katsapoulos, bir soruya yanıt verdi.

Sizce Ayasofya cami olmalı mı?

Cem Evi olsun! Türkiye'de bildiğim kadarıylae Aleviler de var. Onlar da Müslüman. Madem ki illa ki bir dini mabedi yıkmak bozmak ve işgal etmek konusu, yığınla cami var. Müslümanlık kendi içinde bile bölündü ama yine de buna karar veren birinin taraf tutmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki böyle birşeye dvlet karar verilecekse. Halkları arasında din farklılığı gözetmeyen biri eğer Hristiyanlık ibadethanesini yıkıp Müslümanlaştırmaya karar verirse pek tabiki bunu Cem Evi de yapabillir değil mi? ; )
Daha fazla

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.