Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çankaya Köşkü

Cumhurbaşkanlığı

Çankaya Köşkü Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Nisan 2014

Ankra Hkuk, bir soruya yanıt verdi.

Sizce 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri AK Parti'den Başbakan Erdoğan ve Muhalif Aday olan İlker Başbuğ arasında mı geçer? MHP'nin Adayı da Devlet Bahçeli olabilir mi?

İlker Başbuğ'un Cumhurbaşkanı adayı olma ihtimali bulunmuyor. İktidar partisinin adayının Tayyip Erdoğan olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. MHP'nin adayının da Devlet Bahçeli olması ihtimali kesinlikle bulunmuyor.
Kasım 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Cumhurbaşkanının af yetkisinin kapsamı nedir? Bu yetki hangi durumlarda kullanılıyor? Af kararını cumhurbaşkanı tek başına mı alıyor?

Cumhurbaşkanının af yetkisi, Anayasa’nın Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini düzenleyen 104. Maddesinde tanımlanmaktadır. Bu maddeye göre Cumhurbaşkanı “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebi ile belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ve kaldırmak” yetkisine sahiptir. Bu özel af prosedürü, aftan yararlanmak isteyen hükümlünün ya da vekilinin Cumhuriyet Savcılığı’na müracaatı üzerine başlatılmakta ve Adli Tıp Kurumu’nun sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hallerinden birinin bulunduğuna karar vermesi halinde, durum, Adalet Bakanlığı tarafından Cumhurbaşkanının takdirine sunulur. Cumhurbaşkanı, Adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen af yetkisini kullanmama konusunda takdir yetkisine sahiptir.
Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Cumhurbaşkanının makamına 1 günlük oturacak çocuk ve cumhurbaşkanının Çankaya Köşkü'nde ağırlayacağı okullar nasıl belirleniyor?

Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak çocuk ve Cumhurbaşkanının kabul edeceği okullar İl Millî Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan başvuruların değerlendirilmesiyle Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bakanlık, belirlenen isimleri Çankaya Köşkü’ne bildirir. Yani Çankaya Köşkü’nün bu konuda herhangi bir yönlendirmesi söz konusu değildir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.